Help - Search - Members - Calendar
Full Version: peugot 407 sau toyota avensis
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Gociu75
nu sunt in pericol sa imi iau vreuna din masini, dar imi plac amandoua si nu ma pot hotara care e mai misto. Voi ce ati alege intre cele doua?
Bogdan Mihai
sincer asi alege pejou 407 .... nu prea ai ce compara la cele doua masini ....
parerea mea ! fac parte din clase diferite .... iar clientii sunt total diferiti
krysty
...zise domnu' prea nebun dupa a3 care a venit si cu argumente de necombatut. laugh.gif
Daniel29876
De ce crezi ca nu se pot compara, Bogdan? Sunt exact din aceeasi clasa. Sunt doar constructori diferiti, de pe continente diferite, care poate ca si-au stabilit si target-uri de piata diferite, nu crezi? Parerea mea este ca, bine echipate, cu motorizari foarte bune amandoua - vezi VVT-I de la Toyota, sau HDI-ul de la PSA (grupul Peugeot-Citroen) - sunt modele intre care este greu de ales, fiecare avand o gramada de puncte forte. Daca e sa alegem doar dupa designul exterior... atunci ramane doar o problema de gust. Iar gusturile... stii si tu. Personal, mi-ar fi foarte greu sa aleg (evident, daca as dispune de fondurile rspective) intre 407 si Avensis, pentru ca imi plac amandoua.
Echo
Pejoul, febletea mea. Avensis pare tras la indigo dupa Passat, Toyota a facut ce a facut si fratele mai scump Lexus cu modelul 400 parca, copie dupa MB
Gociu75
QUOTE(vlad26866)
Pejoul, febletea mea. Avensis pare tras la indigo dupa Passat, Toyota a facut ce a facut si fratele mai scump Lexus cu modelul 400 parca, copie dupa MB

Nu prea mi se pare sa semene cu Passat-ul. Daca partea din fata poate aduce un pic cu Bora, restul nu prea are nimic in comun cu VW.
George29945
Intr-adevar, parerile sunt impartite. Dar, in momentul cand cheltui niste bani pe o masina, trebuie sa te gandesti ca trebuie "sa te tina" o perioada cat mai lunga de timp si in acelasi timp nu cred ca ti-ar place sa mergi in service foarte des pentru tot felul de nimicuri. Deasemeni, trebuie urmarite si rezultatele de la crash-test, si nu in ultimul rand valoarea masinii la revanzare dupa un anumit nr de ani.Din aceste puncte de vedere, Toyota este in top,lucru care se poate verifica pe www.ConsumerReports.org. Deci: Toyota.
Iulian HondaFan
Avensis nu exista in USA, este doar Camry, care din cate stiu este si in Europa.

407 e model nou proaspat lansat si vad ca Avensis desi lansat in 2003 nu are reviewuri prea grozave. Eu as inclina spre 407 in aceasta privinta, desi nu am dovezi solide, altele decat cateva reviewuri mai laudative decat pentru Avensis.
Lexy
Avensis-ul are un look batransec si posac si este cel putin la exterior copie Vectra 2...asa ca peugeot 407!

Depind acum si ce dotari are 407 la pretul SOL al Toyotei...totusi ca sofer trebuie sa ai un confort cat mai mare in interior si mai putin de cum arata masina la exterior...Aici e o decizie grea totusi...le vrei pe ambele!
Mihai32605
salutare forum,
eu is in franta si mare fan al celui mai mare forum auto online (cred eu) www forum-auto com (in franceza din pacate) si drept sa spun (dupa cum se poate vedea si pe forum) francezii nu is deloc incantati de masinile (inclus Puegeot) lor din cauza ca cica prea mult umbla cu ele la service.
deci intre 407 si avensis nu se pune problema - avnesis rules! (si asta din motive de fiabilitate)

m.
sandman
Peugeot 407 clar! toyota nu e pe gustul meu.
James Kilowatt
QUOTE(Mihai32605)
salutare forum,
eu is in franta si mare fan al celui mai mare forum auto online (cred eu) www forum-auto com (in franceza din pacate) si drept sa spun (dupa cum se poate vedea si pe forum) francezii nu is deloc incantati de masinile (inclus Puegeot) lor din cauza ca cica prea mult umbla cu ele la service.
deci intre 407 si avensis nu se pune problema - avnesis rules! (si asta din motive de fiabilitate)

m.


PAi si eu sunt in franta, si desi sunt de acord ca masinile frantuzesti nu sunt nici pe departe cele mai grozave, totusi francezii sunt atat de ... naivi... incat le tot cumpara, fara sa fie nici macar cele mai iefine. Daca te iei dupa ei peugeot 'c'est de la bonne mecanique", chiar daca ajungi in service cu ea mai des decat cu fiat "feraille invandable a turin", care pe deasupra e si mai ieftina, ca sa nu mai vorbim de performante.
La 407 imi place designul, insa daca ar trebui sa dau si cu banii, nu numai cu parerea as alege Toyota. Stiind profesionalismul si preturile mecanicilor auto as incerca sa miniminez interactiunile cu ei....
Peugeot_Fan
Peugeot 407 este mai frumos,mult mai frumos decat Toyota Avensis,nu ca si Toyota nu ar fi frumoasa,pentru ca este si ea,dar parerea mea este Peugeot 407.
robert constantin31470
da Cristian cosmin e foarte urata toyota laugh.gif
robert constantin31470
extra urata
robert constantin31470
next->
robert constantin31470
ultima
ionut32111
zic sa te orientezi spre toyota,la o masina te intereseaza fiabilitatea sau desingul,5 stele la crash test
Andrei Suzuki
Robert Constantin,daca tot pui poze,nu mai pune si tu cu masini de la saloane,expozitzii etc unde sunt super curate si super lustruite si unde aproape orice masina e frumoasa foc.Pune si tu cu masini rulate,sau macar folosite cat de cat ca sa isi dea seama omu cum o sa arate masina,ca noua...normal ca e frumoasa.Scuze pt off topic
robert constantin31470
poza cu 407 nu-mi spune mie ca este o poza facuta de un amator la o masina rulata. Ori facem comparatii cu poze clare ori facute de incepatori.
Atar
Acum 2 luni am avut ocazia sa particip la un test-drive comparativ intre 407-avensis-vectra-passat-mondeo-mazda6-laguna2.
Cea mai faina mi s-a parut Mazda6.
Intre 407 si Avensis as alege 407 pentru stabilitate, confort, manevrabilitate si design dar este foarte "inghesuit" in spate, cutia "agata" usor iar comenzile de bord greu actionabile(butoane multe si foarte mici). Garda la sol prea mica.
Avensisul mult mai comod la interior, timoneria mai buna, mai ergonomice comezile de bord. Comportament rutier OK, forma usor butucanoasa(tip "cazemata"), balanseaza putin(usor instabil).
Ambele sunt ok si greu de departajat, dar dupa parerea mea mult peste LagunaII si Vectra.
Atar
QUOTE(ionut32111)
zic sa te orientezi spre toyota,la o masina te intereseaza fiabilitatea sau desingul,5 stele la crash test



5stele la crash test nu spun nimic. Volvo S80, BMW7, Mercedes ML au 4stele de exemplu.....
Iulian HondaFan
ceea ce inseamna ca sunt mai proaste la capitolul asta al sigurantei pasive in ciuda numelor lor rasunatoare si a pretului lor dublu si peste!!!

Avensis are un scor de 34, Volvo S60 are 28, S80 29. deci Avensis e net superior ofertei Volvo in segment in aceasta privinta!

insa si 407 vine cu un scor similar de 34 dar este mai bun in impact frontal si mai prost in cel lateral, cum majoritatea impactelor sunt frontale ( angulare sau nu) 407 ar avea un avantaj minim in aceasta privinta. 407 este de asemenea mai prietenos pt. pietoni.

dupa mine asta e un mare plus pt. Avensis si inseamna f mult, cu toate limitele crash testing-ului.

stii tu, Sorine, un alt mod mai bun de masura OBIECTIV rezistenta la impact decat crash testing-ul NCAP?

nu spun ca asta este totul la o masina dar e o bila alba mare. Volvo, BMW si MB nu au voie sa fie mai proaste la acest capitol daca tin la bunul lor nume si tinand cont de premium-ul cerut la pret.

revenind la subiect mai trebuie sa vedem si siguranta activa: acceleratie, manevrabilitate si distantele de franare. cine vine cu datele?
Atar
QUOTE(Marius-Iulian)
stii tu, Sorine, un alt mod mai bun de masura OBIECTIV rezistenta la impact decat crash testing-ul NCAP?


Chiar nu stiu, dar stiu ca exista o mare controversa in randul producatorilor privind obiectivitatea stelelor Euro NCAP, vis-a-vis de ceea ce se intampla pe sosele. (ex. NCAP simuleaza testele de impact frontal cu un zid-in realitate numarul accidentelor frontale cu ziduri este infim, cele mai multe se produc cu alte autovehicule sau alte tipuri de obstacole,pietre, marcaje, stalpi, copaci, etc., impacturi ce dau si miscari de giratie ducand in unele cazuri si la rasturnarea autovehiculului. In realitate peste trei sferturi din accidentele frontale intre doua autovehicule se produc intre masini din clase diferite - in timp ce NCAP simuleaza impacturi frontale intre masini din aceeasi clasa.)
Sunt convins ca nu detin adevarul, insa am rezervele mele in ceea ce privesc crash-testele NCAP si realitatea de pe sosele.
In cealalta privinta - ca sunt mai proaste - da-mi voie sa ma indoiesc ca un MeganeII e mai sigur ca un Seria7 sau un S80.
Iulian HondaFan
impactul nu e frontal ci pe un colt si e cel mai apropiat de realitate. este facut si in USA ( de IIHS) si Japonia.

http://www.euroncap.com/content/test_proce...ront_impact.php

http://www.hwysafety.org/vehicle_ratings/ce/offset.htm

este util si testul frontal folosit de NHTSA:

http://www.nhtsa.dot.gov/cars/testing/ncap/index.cfm

nu poti compara masini din clase diferite, dar un Avensis e mai bun decat un BMW3 sau un Volvo S60 la acest capitol. uita-te pe linkurile de mai sus si vei vedea.

o masina mai usoara va fi dezavantajata la impactul cu o masina mai mare datorita fizicii lui Newton, dar tot e bine sa iti iei o masina cu crash test f. bun in clasa ei pt. ca e cat se poate de sigura la marimea ei.
madalina
% stele la un crash-test nu inseamna ca nu exista posibilitatea de a muri in caea masina. Chair daca esti intr-un Jeep, cu 5 stele lka un crash-test si te loveste un tren din plin, sansele sunt destul de mari sa nu scapi viata.

Crash-testele au lipsurile lor, dar din moment ce toate masinile sunt testate folosind criterii identice, nu vad unde apare subiectivitatea.

Sunt diferente de siguranta intre clase, o masina din clasa mica cu toate 5 stele ale ei, la un impact cu una dintr-o clasa superioara , dar cu mai putine stele, va avea de suferit (in mod normal) mai mult decat cea din clasa superioara.
G e o r g e
pai apare, ca renault nu e bmw laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.