Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Revizie swift pret exagerat?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki > Swift
morarumd
Azi am fost cu masina la a 3-a revizie la B&S motors Bucuresti.

Preturi: (fara tva)

filtru ulei: 20.56
filtru climatizare: 27.82
mobil 5w40 1L: 34.37
mobil 5w40 4L: 130.38
filtru aer: 34.26
lichid frana 0.5L: 19.33
set placute frana fata: 190.34

total piese 457.06 (fara tva)

Manopera: (fara tva)

Inl filtru ulei: durata 0.4 ore
Inl filtru aer: durata 0.3 ore
Inl ulei motor: durata 0.4 ore
Inl lichid frana + aerisit: durata 1.2 ore
Inl placute frana: durata 0.9 ore
gresat usi: durata 0.2 ore
Inl filtru polen: durata 0.3 ore
test frane: durata 0.6 ore
verificat + reglat directia: durata 1.9 ore
total valoare lei manopera 434 lei (fara tva)


total factura 1060.36 (tva inclus)

Nelamuriri: Daca adun toate orele obtin 6.2. Cu masina am stat in service 2 ore timp in care UN SINGUR OM a lucrat la masina timp de cel putin 1.5 ore. Apoi a luat masina, nu am vazut unde a dus-o.

Pretul manoperei nu este exagerat?
yir
La orice service fiecare operatiune e normata cu un anumit timp chiar daca unele piese sunt apropiate. Un mecanic bun poate efectua operatiunea intr-un timp mai mic decat cel normat, iar daca s-ar calcula la timpul cat lucreaza efectiv un mecanic service-ul ar da faliment probabil.
Per ansamblu pretul este ok, mai ales ca ti-au verificat si geometria si au schimbat si lichidul de frana.
RobertoSW
Pretul manoperei este exagerat, ca exemplu la Skoda o revizie asemanatoare costa (total) in jur de 600RON, manopera fiind aproximativ 200RON.
Lucian107416
QUOTE (yir @ Oct 21 2008, 06:16 AM) *
La orice service fiecare operatiune e normata cu un anumit timp chiar daca unele piese sunt apropiate. Un mecanic bun poate efectua operatiunea intr-un timp mai mic decat cel normat, iar daca s-ar calcula la timpul cat lucreaza efectiv un mecanic service-ul ar da faliment probabil.
Per ansamblu pretul este ok, mai ales ca ti-au verificat si geometria si au schimbat si lichidul de frana.

Zau???? Intelege toata lumea necesitatea normarii si micile variatii( in Ungaria la ora lucrata nu exista diferente fata de normare mai mare de 5 min ). Dar chiar sa-ti factureze de 3 ori timpul lucrat efectiv ?? Cred ca se numeste altfel chestia asta - specifica tuturor service-urilor din Romania, de altfel!! Iar daca pretul ti se pare OK, cred ca habar nu ai de salariul mediu din Romania, ca sa nu mai vorbim de cel minim. Iar Swift-ul, cu toate ca e o masina ok, nu reprezinta o alegere "de lux".
"Un mecanic bun poate efectua operatiunea intr-un timp mai mic decat cel normat" - probabil ca Suzuki angajeaza doar "supermen" ce curbeaza axa timpului smile.gif
yir
Cata vreme vrei sa patrezi garantia faci revizia la service-ul autorizat ceea ce presupune acceptarea suprataxarii pe unele operatii.
Daca de exemplu in loc de ulei 5w40 s-ar fi folosit ulei 5w30 numai de aici ar mai fi aparut in plus aprox 170ron.
Geometria se putea face si in alt service si iesea cam cu 50% mai ieftin si nu cred ca era o operatie obigatorie la revizie.
Puteam sa spun ca a fost destul de mult manopera dar de ca sa nu consolezi omul din moment ce a dat banul si faptul e consumat? Daca se ducea la alt service autorizat ar mai fi dat pe carburant cam 130 ron, unde mai era economia cu manopera mai ieftina????
Te rog sa imi spui un service in romania unde se taxeaza efectiv timpul cat se lucreaza la masina.
Cred ca stiu destul de bine nivelul de salarizare din romania.
gabin
1000Ron pt o revizie la un swift mi se pare foarte mult...
Lucian107416
QUOTE (yir @ Oct 21 2008, 12:52 PM) *
Cata vreme vrei sa patrezi garantia faci revizia la service-ul autorizat ceea ce presupune acceptarea suprataxarii pe unele operatii.
Daca de exemplu in loc de ulei 5w40 s-ar fi folosit ulei 5w30 numai de aici ar mai fi aparut in plus aprox 170ron.
Geometria se putea face si in alt service si iesea cam cu 50% mai ieftin si nu cred ca era o operatie obigatorie la revizie.
Puteam sa spun ca a fost destul de mult manopera dar de ca sa nu consolezi omul din moment ce a dat banul si faptul e consumat? Daca se ducea la alt service autorizat ar mai fi dat pe carburant cam 130 ron, unde mai era economia cu manopera mai ieftina????
Te rog sa imi spui un service in romania unde se taxeaza efectiv timpul cat se lucreaza la masina.
Cred ca stiu destul de bine nivelul de salarizare din romania.


Nu m-am legat de pretul pieselor, care intre noi fie vorba, au adaos comercial exagerat. NICI de NORMARE, care in sine e ceva de inteles -altfel ar dormi mecanicii sub masina si ar spune ca au lucrat 10 ore ca nu s-a desfacut un surub. Eu sustin doar ca normele stabilite sunt nerealiste, NESIMTITE,... ma rog, mai gasesti tu epitete. Am spus ca stiu ca se intampla peste tot in Romania asa. Eu insa continui sa cred ca e ABERANT.
Cunosti nivelul salariilor - e normal sa dai 125% salariul mediu pe economie pt o REVIZIE de 2h pe o masina din segmentul LOW COST ???
Legat de consolare, poate omul s-ar simti mai bine daca i-ai injura alaturi de el. Eu cel putzin asa as simti !
yir
Ok, deci daca vrei o sa spun si varianta necenzurata..
Cei la minunatul service b&s al carui nume te duce cu gandul la flatulenta se comporta ca niste buticari de 2 lei care vor sa te arda pe toate partile. Exemple:
- gresatul usilor care la ei este operatie obligatorie la fiecare revizie;
- cantitatea de ulei care este pusa depaseste cu 0.2L cantitatea maxima recomandata de producator, doar ca sa iti mai taxeze un litru in plus;
- "grija" si ignoranta care o manifesta la semnalarea unei probleme;
- recomandarea de a face prima revizie la 10k km doar pentru a te prinde la ei si cu revizia de 100k km;
- etc
Daca morarumd ar fi citit un pic pe forum ar fi aflat ca lui Gabin i s-a cerut suma de 200ron pentru un schimb de placute, sau eventual putea suna pentru a cere un pret informativ privind revizia.
Fiind momentan singurul service Suzuki pe o raza de aproximativ 200km au preturi fara concurenta si la propriu si la figurat.
Suzuki Swift nu e o masina low cost raportat la clasa din care face parte.
Eu mi-am propus ca daca dupa urmatoarele 2 revizii nu se schimba nimic o sa renunt la garantie din simplul motiv ca facand reviiile la alte service-uri neautorizate Suzuki fac o economie care ar depasi eventualele probleme aparute pe perioada garantiei. In conditile in care un service autorizat nu poate sa intretina o masina conform manualului de service iar compania mama nu face nimic in privinta asta, cineva o sa aibe de pierdut.
Cred ca momentan e suficient atat.
Visatoru
yir la ce service iti propui sa duci Swift-ul? Zi-ne si noua te rog un service care este serios, cu preturi rezonabile, cu oameni atenti la detalii si care incearca sa preintampine problemele, nu doar sa le rezolve. Daca nu ai o cunostinta in service, in Romania sunt convins ca este imposibil sa gasesti un astfel de service. Doar daca ai un prieten mecanic care se pricepe bine si face treaba cu atentie si responsabilitate.
Daca ai un astfel de prieten/stii un astfel de service, please share. Eventual pe mp daca nu vrei sa fie public rolleyes.gif
yir
Momentan o sa incerc la Sibiu, din ce am citit schimba doar ce scrie in manual. La SX4 a fost revizia de 15k aprox 300ron, eu am dat 600ron... cu tot cu drum ies mai ieftin si dau o tura si pe drumul Voineasa- Vidra biggrin.gif
Sincer, pot si eu sa schimb o placuta de frana, un lichid de frana, un lichid de racire, un ulei, un filtru de aer, un filtru de habitaclu, un filtru de ulei. Iar daca apare o problema mai serioasa cumpar piesa de la un magazin de piese auto mult mai ieftin decat in service si o montez la orice service mai rasarit.
Din ce am observat pana acum, oamenii din serviceurile mai micute par a lucra mult mai serios.
Visatoru
Vezi ca aia 300 Ron sunt probabil fara pretul uleiului si posibil sa nu fi schimbat nici filtrul de polen. Pe mine m-a costat 500 Ron revizia. Schimbarea consumabilelor nu este o problema, insa la noi acele stampile aplicate pe cartea de service inca dau bine atunci cand vinzi masina.
Nu cred ca cei de la service vor face operatiuni in plus la masina atata timp cat nu iti dai acordul. Eu ma uit in manual sa vad ce trebuie schimbat si le spun ca doar atat trebuie facut, iar in cazul in care considera ca mai trebuie si altceva sa ma consulte.
De exemplu se vede clar ca usile mele sunt gresate, nu au facut operatiunea asta. De ambreiaj m-au intrebat daca imi scartaie si le-am explicat ca l-am uns eu.
yir
Da, aprox 300 ron ulei si filtru ulei. Filtru aer si habitaclu cred ca pot fi luate si din alte parti mai iefin sau la fel dar nu mai platesti manopera. Cred ca daca te duci la orice service si faci revizia ti se pune stampila, ca nu e service agreat Suzuki asta e altceva.
Oricum eu o sa mai fac niste modificari la masina si o sa o tin pana crapa pentru ca o sa ofere niste senzatii foarte placute. Iar in 3-4 ani iau o masina mai spatioasa de familie din segmentul low cost.Pe piata din romania cred ca Swift-ul e posibil sa aibe o valoare de revanzare mica deci din punctul meu de vedere il tin cat pot.
Lucian107416
QUOTE (yir @ Oct 23 2008, 03:02 AM) *
Momentan o sa incerc la Sibiu, din ce am citit schimba doar ce scrie in manual. La SX4 a fost revizia de 15k aprox 300ron, eu am dat 600ron... cu tot cu drum ies mai ieftin si dau o tura si pe drumul Voineasa- Vidra biggrin.gif
Sincer, pot si eu sa schimb o placuta de frana, un lichid de frana, un lichid de racire, un ulei, un filtru de aer, un filtru de habitaclu, un filtru de ulei. Iar daca apare o problema mai serioasa cumpar piesa de la un magazin de piese auto mult mai ieftin decat in service si o montez la orice service mai rasarit.
Din ce am observat pana acum, oamenii din serviceurile mai micute par a lucra mult mai serios.

Buna informatie. Eu sunt crescut in Sibiu si parintii sunt acolo, deci ajung de cateva ori pe an( desi nu in ultima vreme). Nu stiam. Merci. La garantie nu cred ca voi renuntza vreodata. Gandeste-te la o chestie de genul rupere lant distributie. Sanse mici, dar.... te saraceste daca se intampla. Sau kit ambreiaj. Garantzia Suzuki e din bara in bara si nu exclude ambreiajul.
yir
Sanse extrem de mici sa se rupa lantul de distributie in primii 100k km indiferent de uleiul folosit. Kit-ul de ambreiaj poate fi considerat consumabila sau pana e verificat de cineva oficial pentru a se vedea ca e defect de fabricatie stai si astepti. Oricum ma mai gandesc ce o sa fac cu garantia.
cribo25
QUOTE (yir @ Oct 22 2008, 08:42 PM) *
Ok, deci daca vrei o sa spun si varianta necenzurata..
Cei la minunatul service b&s al carui nume te duce cu gandul la flatulenta se comporta ca niste buticari de 2 lei care vor sa te arda pe toate partile. Exemple:
- gresatul usilor care la ei este operatie obligatorie la fiecare revizie;
- cantitatea de ulei care este pusa depaseste cu 0.2L cantitatea maxima recomandata de producator, doar ca sa iti mai taxeze un litru in plus;
- "grija" si ignoranta care o manifesta la semnalarea unei probleme;
- recomandarea de a face prima revizie la 10k km doar pentru a te prinde la ei si cu revizia de 100k km;
- etc
Daca morarumd ar fi citit un pic pe forum ar fi aflat ca lui Gabin i s-a cerut suma de 200ron pentru un schimb de placute, sau eventual putea suna pentru a cere un pret informativ privind revizia.
Fiind momentan singurul service Suzuki pe o raza de aproximativ 200km au preturi fara concurenta si la propriu si la figurat.
Suzuki Swift nu e o masina low cost raportat la clasa din care face parte.
Eu mi-am propus ca daca dupa urmatoarele 2 revizii nu se schimba nimic o sa renunt la garantie din simplul motiv ca facand reviiile la alte service-uri neautorizate Suzuki fac o economie care ar depasi eventualele probleme aparute pe perioada garantiei. In conditile in care un service autorizat nu poate sa intretina o masina conform manualului de service iar compania mama nu face nimic in privinta asta, cineva o sa aibe de pierdut.
Cred ca momentan e suficient atat.


Precizez de la inceput ca nu sunt un fan al service-urilor din Romania, indiferent cum se numesc acestea.

Dar citeva ceva as adauda aici fiind si eu din familia Suzuki:
- producatorul recomanada in cartea tehnica 3,8 l ulei pt. motor, dar se mai tine cont si de filtrul de ulei care mai maninca aproape 300 ml deci total 4,1 l ulei. Mai spune producatorul ca se va masura cu joja si trebuie sa fie la semnul superior. La mine asa corespunde corect, conform jojei.

Despre preturi in service adevarat ca sunt umflate, dar fiind vorba de garantie inghitim galusca. Singura consolare este ca totusi 6-7-8 sute de Ron nu reprezinta chiar cel mai de netrecut lucru gindindu-ne ca la ,sa zicem, 10.000 Km/an parcursi dam pe benzina cca. 2800 Ron la o medie de 7l/100 Km. la care nu mai adaug si alte maruntisuri gen accesorii - dezaburitor geam, lichid spalare parbriz etc.
sprite
QUOTE (Visatoru @ Oct 23 2008, 09:50 AM) *
Daca ai un astfel de prieten/stii un astfel de service, please share. Eventual pe mp daca nu vrei sa fie public rolleyes.gif


Acuma... mesaj privat - mesaj privat, da' sa stim si noi! rolleyes.gif
Serios, si eu sunt amator.
.........
Atat in manualul de utilizare cat si in cel de reparatii, cantitatea de ulei pentru un schimb ,cu filtru cu tot, este de 3,9 litri. Orice cantitate peste semnul de maxim sau sub minim, e la fel de daunatoare. Daca nivelul este oriunde intre cele doua semne, e foarte bine.

Bun, placutele unde le schimbam? Visatoru', nimic? whistling.gif
yir
Nu am dat nici un PM momentan, discutam deschis daca sentimentul este reciproc.
In Bucuresti cred ca as putea aranja ceva la un service agreat Toyota daca persoana de contact mai lucreaza acolo, o sa ma interesez sa vad ce pot sa aflu.
Placutele se schimba foarte usor, daca le ai cred ca ne-am putea intalni in weekend daca si tu vrei sa iti arat cum smile.gif
sprite
QUOTE (yir @ Oct 23 2008, 07:14 PM) *
Nu am dat nici un PM momentan, discutam deschis daca sentimentul este reciproc.
In Bucuresti cred ca as putea aranja ceva la un service


Daca se poate, i'm in. teehee.gif

cribo25
QUOTE (sprite @ Oct 23 2008, 04:05 PM) *
QUOTE (Visatoru @ Oct 23 2008, 09:50 AM) *
Daca ai un astfel de prieten/stii un astfel de service, please share. Eventual pe mp daca nu vrei sa fie public rolleyes.gif


Acuma... mesaj privat - mesaj privat, da' sa stim si noi! rolleyes.gif
Serios, si eu sunt amator.
.........
Atat in manualul de utilizare cat si in cel de reparatii, cantitatea de ulei pentru un schimb ,cu filtru cu tot, este de 3,9 litri. Orice cantitate peste semnul de maxim sau sub minim, e la fel de daunatoare. Daca nivelul este oriunde intre cele doua semne, e foarte bine.

Bun, placutele unde le schimbam? Visatoru', nimic? whistling.gif

Inseamna ca avem manuale de utilizare diferite, ceea ce m-ar mira daca vorbim de motorul M13A. La mine scrie clar ca se verifica prin adaugare pina la semnul superior pe joja de ulei. Da, uleiul in mod normal trebuie sa se gaseasca intre cele 2 repere in rest fiind total daunator motorului.

Dupa ce criteriu verifici cantitatea existenta daca nu dupa joja? Si inca ceva, in cartea mea nu spune ca impreuna cu filtru 3,8 l ,ci dupa adaugarea acestei cantitati se verifica prin masurare cu joja si completare pina la nivelul superior al ei.
yir
Poate baia de ulei la Ignis are alt volum, asta nu stiu. Dar atunci cand ti se pun 4.2L ulei in motor se da o cheie , se opreste motorul dupa 5 secunde si se verifica joja iar uleiul este la maxim mie nu imi suna bine. De ce sa nu puna 4L sa lase motorul la relanti 5min si dupa 15min sa verifice joja? cam cum scrie in manual...
Referitor la service, daca se efectueza reviziile in alt service decat cele agreate Suzuki se pierde garantia dar cartea de service va fi stampilata. Cum zicea Visatorul, conteaza la revanzare.
Visatoru
Despre schimbul de placute am scris pe celalalt forum, o sa scriu si aici daca e cazul, insa nu pe topicul asta. Ce e amuzant este ca mie cei de la B&S Motors mi-au spus un pret de 237 Ron pentru placute, pe cand vad ca pe morarumd l-au costat 190 Ron. Asa ca nu te mai plange ca a costat mult revizia, mai ales ca ai primit si discount laugh.gif
nogdy1986
QUOTE (morarumd @ Oct 21 2008, 12:57 PM) *
Azi am fost cu masina la a 3-a revizie la B&S motors Bucuresti.

Preturi: (fara tva)

filtru ulei: 20.56
filtru climatizare: 27.82
mobil 5w40 1L: 34.37
mobil 5w40 4L: 130.38
filtru aer: 34.26
lichid frana 0.5L: 19.33
set placute frana fata: 190.34

total piese 457.06 (fara tva)

Manopera: (fara tva)

Inl filtru ulei: durata 0.4 ore
Inl filtru aer: durata 0.3 ore
Inl ulei motor: durata 0.4 ore
Inl lichid frana + aerisit: durata 1.2 ore
Inl placute frana: durata 0.9 ore
gresat usi: durata 0.2 ore
Inl filtru polen: durata 0.3 ore
test frane: durata 0.6 ore
verificat + reglat directia: durata 1.9 ore
total valoare lei manopera 434 lei (fara tva)


total factura 1060.36 (tva inclus)

Nelamuriri: Daca adun toate orele obtin 6.2. Cu masina am stat in service 2 ore timp in care UN SINGUR OM a lucrat la masina timp de cel putin 1.5 ore. Apoi a luat masina, nu am vazut unde a dus-o.

Pretul manoperei nu este exagerat?




Pret revizie swift motor 1.3 benzina(filtre,ulei,verificare electrica si mecanica): 275Ron cu TVA => Suzuki Oradea


Aveti grija la uni mecanici ....am vb cu persoane care au Swift 1.3 benzina si mi-au spus ca au platit foarte mult la una dintre revizii pt ca era timpul ca cureaua de distribuitie sa fie schimbata => Swiftu e pe baza de lant...asa ca a fost inselat putin!
trixi114679
sper din suflet ca acesti oameni au inteles ceva gresit...ca ar fi prea de tot.
si da,una dintre revizii,aia la 40.000 km costa mai mult,pentru ca se schimba uleiul din cutia de viteze.
rexkroki
BS au fost si au ramas niste magari si inca unii foarte scumpi, eu personal sunt lamurit si nu ma vor mai avea prea curand ca si client...
Andrei Suzuki
Niciodata la BS! Dupa ce i-au facut si lui Gabin,pe care il tin de vreo 2 luni cu masina in service,nu mai calc pe-acolo!
cocolinorom
Si SSS ul meu e tot de 2 luni e in service si de cel putin o luna au aprobare de la asigurator pentru reparatie si inca nu au fost in stare sa faca rost de piese sad.gif poate saptamana viitoare...
Lucian107416
Am facut azi revizia de 2 ani la BS. Pret 562.46 RON. Inlocuit ulei, filtre, lichid frana. Au facturat 2.6 ore manopera si a stat masina 2.5 ore in service.
Mi-au schimbat placutele de frana pe garantie. Huruiau ca dracu si aveam doar 17000 km.
Nu mai huruie/scartaie deloc!!!!!!!!!!!!!!!!! Daca nu le schimbau, aveam de gand sa -mi cumpar altele, dar nu originale Suzuki. De remarcat ca nu le-am cerut eu sa-mi schimbe placutele, fiind consolat -evident in mod gresit - cu gandul ca sunt proaste. Au testat ei masina si mi le-au inlocuit pe garantie.
Am ramas foarte placut impresionat si MULTUMIT.
malin34426
M-a frapat ceva: 1,2h pt inlocuit lichid frana??? L-au extras cu pipeta nazala?!
Lucian107416
QUOTE (malin34426 @ May 28 2009, 05:32 PM) *
M-a frapat ceva: 1,2h pt inlocuit lichid frana??? L-au extras cu pipeta nazala?!

atat apare si la mine, dar e inlocuire lichid frana + aerisit. Asta e normarea.
gabin
coco, saptamana viitoare sigur vin wink.gif

Lucian, o sa scartaie si acestea dupa X nr de KM. Materialul din care sunt facute este prea dur si duce si la uzarea discurilor mai repede.
Ma ocup pana pe 10 iunie de un group buy de placute EBC GreenStuff din UK. Daca esti interesat sa cumperi da-mi un PM.
Lucian107416
QUOTE (gabin @ May 29 2009, 12:13 AM) *
coco, saptamana viitoare sigur vin wink.gif

Lucian, o sa scartaie si acestea dupa X nr de KM. Materialul din care sunt facute este prea dur si duce si la uzarea discurilor mai repede.
Ma ocup pana pe 10 iunie de un group buy de placute EBC GreenStuff din UK. Daca esti interesat sa cumperi da-mi un PM.

Merci Gabi.
Am citit pe forum de EBC si cu voi voiam sa-mi cumpar daca nu le schimbau.
In ce ma priveste, cred ca acum n-are rost sa-mi cumpar. Sper ca astea noi sa fie din alt material. Daca nu, va trebui sa-mi cumpar si eu unele(poate si discuri). Apropo, citisem acum cateva luni ( sper sa-mi amintesc corect) ca tu ti-ai cumparat Ferodo. Ce s-a intamplat cu ele?
stefan1628
Trebuie sa fac si eu revizia de 30.000 km la suzuki swift 1.5,asa ca am sunat la mai multi dealeri suzuki sa intreb cat costa revizia,iata cateva preturi:
suzuki-autonet - 230 euro
suzuki-radacini - 700-800 ron
suzuki-brasov - 550 ron
redtor-oradea - 300 ron
b&s motors - 1100 ron
Mai mult ca sigur cred ca voi face revizia la oradea,si cu ocazia asta imi vizitez si rudele
Lucian107416
QUOTE (stefan1628 @ May 29 2009, 10:06 PM) *
Trebuie sa fac si eu revizia de 30.000 km la suzuki swift 1.5,asa ca am sunat la mai multi dealeri suzuki sa intreb cat costa revizia,iata cateva preturi:
suzuki-autonet - 230 euro
suzuki-radacini - 700-800 ron
suzuki-brasov - 550 ron
redtor-oradea - 300 ron
b&s motors - 1100 ron
Mai mult ca sigur cred ca voi face revizia la oradea,si cu ocazia asta imi vizitez si rudele

Ciudate preturi, mai ales ca eu am facut aceeasi revizie la B&S si a costat aproximativ 560 RON. Dar uleiul si filtrele au costat peste 300RON. Sa fie atat de mare adaosul la consumabilele astea? Eu zic sa te interesezi si ce operatiuni presupune revizia la fiecare companie si ce marca de ulei se foloseste. Poate in unele preturi e inclusa si schimbarea placutelor de frana si s-ar putea sa nu fie nevoie.
gabin
este revizia de 30.000 km totusi, andrei suzuki tot pe la 1100 ron a dat si el cand a fost la B&S.
eu am facut-o pe cea de 15.000 km si m-a costat 720 ron, tot la B&S.

Lucian, inca mai am Ferodo, sunt ok, dar sunt facute pt 1.5 mi se pare, plus ca de la EBC-uri ma astept sa imi mareasca si putin puterea de franare.
stefan1628
Acesta este raspunsul de la B&S motors:
Revizia de 30000 km ajunge in jur de 1100 ron + 400 ron placute frana tva inclus .

La Redtor mi-au zis ca ma mai costa 175 ron in plus schimbarea placutelor,130 ron placutele si 45ron manopera.

gabin
Tre sa mentionez ca andrei a venit din ce stiu cu placutele sale, nu a mai cumparat de la Suzuki..
vyadany
QUOTE (stefan1628 @ May 30 2009, 04:06 PM) *
Acesta este raspunsul de la B&S motors:
Revizia de 30000 km ajunge in jur de 1100 ron + 400 ron placute frana tva inclus .

La Redtor mi-au zis ca ma mai costa 175 ron in plus schimbarea placutelor,130 ron placutele si 45ron manopera.




Intr-adevar...revizia de 30.000 km la BS MOTORS ..m-a costat 1200 RON...am ramas blocat cand mi-a spus pretul asta...in sfarsit..daca la Oradea este asa de ieftin prefer sa ma duc pana acolo sa o fac data viitoare.smile.gif
Andrei Suzuki
Pe mine m-a costat putin pana in 900ron fara placute si filtru de aer revizia de 2 ani la SSS.
rgb
reviziile trebuiesc facute in mod obligatoriu la service suzuki ?
se pierde garantia ? ce se poate intampla ?
de B&S sunt satul... cred ca au cei mai inapti angajati si sunt pusi pe jecmaneala crasa.
am avut aripile spate lovite > vopseaua lor a tinut 6 luni dupa care a inceput sa cada si nu va spun ca au inceput sa rugineasca aripile..
lucrare romaneasca 100%

cu revizia la fel , a 2-a revizie la 30.000 KM am dat 11 milioane pentru o lucrare de 2 ore desi pe factura aparea un timp mai mare.
am ajuns la 43.000 de Km si nu stiu unde sa ma duc sa fac revizia si revopsitul.

de serviceul din Pitesti ce ziceti ? e ok ?
gabin
Poti incerca si la Valcea la Marshall, am auzit ca au preturi bune.
stefan1628
Am facut acum o luna revizia de 30000 km la Autonet si a costat 380 ron
Lucian107416
ce fel de ulei au folosit? La ce pret? Au schimbat toate filtrele? Ne-ar ajuta mai multe detalii despre factura, ca sa stim ca vorbim despre acelasi lucru .Multumesc.
emilmol
Am facut prima revizie la 15.000 km la Marshall Ramnicu-Valcea.
Super ieftin dar profesionisti si foarte de treaba. I-am rugat sa verifice putin cutia de viteze (am avut de vre-o 4-5 ori probleme ca nu intra in I-a sau a II-a, partea stanga era blocata..) si sa unga pedala de ambreiaj ca schartaia un pic. Au spus ca erau niste reglaje la cutie si ca acum e in regula si au gresat pedalele (toate 3). Aceste gresari si verificarea cutiei nici nu au apartut in timpii de manopera.. probabil ca tin de garantie..
Cost total 215 lei.

Ulei Mobil Super 3000 5W40 - 130 lei
Filtru ulei - 25 lei
Manopera - 60 lei
TOTAL: 215 LEI

Timpii de manopera:
Inlocuit ulei + filtru - 0,60
Verificat si curatat filtru aer - 0,20
Verificat si masurat placute frana - 0,10
Verificat intindere curele agregate - 0,10
Verificat ulei cutie viteze - 0,10
TOTAL: 1,10
Lucian107416
Pe facturile mele timpii de manopera sunt( reviziile facute la BS):
Inlocuit ulei + filtru - 0,80
Verificat si curatat filtru aer - 0,4 ( inlocuirea lui a fost facturata cu 0.3 la urmatoarea revizie )
Verificat si masurat placute frana - 0,40 -strigator la cer - placutele erau ca noi la 11000 km
Verificat intindere curele agregate - nu a fost facturata asemenea operatiune
Verificat ulei cutie viteze - 0,30
curatat filtru polen 0.4
gresat usi 0.2

TOTAL 2.5 (a durat efectiv aproximativ 50 de minute) si a avut suplimentrar gresat usi si curatat filtru polen (0.6 ). Adica aceleasi operatiuni facturate au fost la BS 1.9 comparativ cu 1.1 la Marshall, care a avut si niste gresari gratuite.
Uleiul a fost facturat 5L la ambele revizii. La prima a costat 223.68, la a doua 153.84.
Filtru ulei = 27.9 RON.
B90SWT
QUOTE (Lucian107416 @ Sep 24 2009, 10:14 PM) *
Pe facturile mele timpii de manopera sunt( reviziile facute la BS):
Inlocuit ulei + filtru - 0,80
Verificat si curatat filtru aer - 0,4 ( inlocuirea lui a fost facturata cu 0.3 la urmatoarea revizie )
Verificat si masurat placute frana - 0,40 -strigator la cer - placutele erau ca noi la 11000 km
Verificat intindere curele agregate - nu a fost facturata asemenea operatiune
Verificat ulei cutie viteze - 0,30
curatat filtru polen 0.4
gresat usi 0.2

TOTAL 2.5 (a durat efectiv aproximativ 50 de minute) si a avut suplimentrar gresat usi si curatat filtru polen (0.6 ). Adica aceleasi operatiuni facturate au fost la BS 1.9 comparativ cu 1.1 la Marshall, care a avut si niste gresari gratuite.
Uleiul a fost facturat 5L la ambele revizii. La prima a costat 223.68, la a doua 153.84.
Filtru ulei = 27.9 RON.


Salutare.

Revizia a fost facuta in week-end sau in cursul saptamanii? Balamalele la usi le-au gresat?
Lucian107416
ambele revizii au fost facute in timpul saptamanii. Balamalele de la usi le-au gresat 100%. I-am vazut eu prin geam cand au facut asta.
Vladutz
Am fost la a 2-a revize la cei de la radacini unde m-a costat 581 ron ...in comparatie cu cei d l B&S unde au spus ca e in jur de 1000ron.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.