Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Espero 1.5 16V
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Daewoo
ady_brezi
Salut sunt nou pe aces forum si as dori un sfat de la voi, Un vecin de al meu are un Espero 1.5 (16V) din 96', Pretul de achizitie e de 3200 dar daca mil da mie il lasa la 2500. De masina ce sa zic arata ca noua, a fost masina de duminica pt el, are 56.000 km( garantat), Full Options. Ce m-ar interesa sa-mi ziceti, in oras cum e fagarasul ia 8 % maxim. si in afara pe undeva la 6.
Ce parere aveti? la ce sa ma astept de la ia? ca piese scump-putin? azi m-am interesat distributia 320 Ron pomana zic eu, tata a schimbat la un ford focus din 2001 14 mil biggrin.gif.

ok Astept pareri...

T u d o r
In afar de consumul ala cam... biggrin.gif, in rest Espero e o masina buna. Confort, piese de schimb ieftine, service ieftin. Doar ca la consum poti sa mai adaugi vreo 2 litri/suta, si in oras si afara. smile.gif Dar exista optiunea GPL.
ady_brezi
daca zici u sa mai adaug cat 2 litri, sa numi zici ca o sa ia 8 in afara...ori cum o sa iau masina o saptamana sa vad cum papa
mike.omega
1. Distributia trebuia schimbata de mult, imbatranesc curelele smile.gif
2. Trebuie schimbat orice lichid exista in masina. Ulei de motor, servo directie, frana, antigel.... tot! biggrin.gif (nu conteaza cat de bine functioneaza!).
3. Vezi rugina pe la praguri si tot asa. Masina nu este galvanizata si e normal sa apara rugina. Se poate remedia la un tinichigiu asta daca binenteles nu e "sita" smile.gif
4. Verificare foarte atenta a sistemului de AC. Eventual inlocuirea freonului si a filtrului de habitaclu, daca o avea.....

In general.... motorul de 1.5 nu e cel mai vivace dar nici foarte rau nu e. Comportamentul general al masinii este de barca, adica are suspensii foarte moi smile.gif Daca nu esti multumit de consum iti poti monta o instalatie de GPL dar numai daca mergi mai mult de 10km la fiecare drum. Altfel nu se merita. Adica nu se merita daca mergi doar 3-4 km pe zi biggrin.gif Pentru ca motorul nu se incalzeste si nu instalatia de gaz nu poate functiona ninja.gif
DRAGOS
QUOTE (mike.omega @ Oct 16 2008, 09:39 PM) *
...masina nu este vulcanizata...


vrei sa spui galvanizata biggrin.gif teehee.gif

am avut espero. cei drept de 1,8 si mai era si hidramat.

inafara de consum (1,5-ul manual va lua, zic eu, cam cu 4 litri mai putin decat 1,8 hidramat, al meu lua cam 14,5 in ploiesti smile.gif ) iti pot spune ca masina e fiabila si cu costuri de intretinere f bune. In romania daewoo-urile sunt alaturi de daciile vechi cel mai usor de intretinut. Al meu avea 210k km cand l-am dat si inca mergea foarte bine. Pe la 190k km cazuse compresorul de AC, asta fiind singura problema majora in istoria masinii. In rest intretinerea normala + elemente ale suspensie, lucru normal in romania smile.gif

In rest, cum a zis si Mike asteapta-te la o masina foarte confortabila, dar fara niciun fel de veleitati sportive smile.gif
laurentiu
Espero e facut pe platforma lui Opel Ascona C. Tatal meu are asa ceva si e multumit de ea... desi are 22 de ani.
Pe langa ce a adaugat Mike, iti recomand sa fii atent si la tobe. In perioada aceea tobele erau cam proaste.
ady_brezi
Multumesc mult de sfatrui...si proprietarul ( vecinul meu) a zis ca ia in jur de 8 in fagaras fiind nu prea aglomerat si 6 in afara, masina e super intretinuta si piese ieftine, o sa o iau zilele astea sai fac un consum ca mio da.


Merci
cj77shv
Ascona e o masina super buna, de espero nu stiu nimic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.