Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce masina ? Honda Accord vs Nissan Maxima vs Ford Mondeo
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
coolioo
Buna.
As dori sa-mi achizitionez o masina pana in suma de 7000 eur. Deocamdata m-am uitat peste 3 modele :

- Honda Accord 1.8 Model 1999-2000 - pret intre 5500 si 7000 eur
- Nissan Maxima QX 2.0 model 1999-2001 - pret intre 6000-7000 eur
- Ford Mondeo 2.0 TDCi Ghia - model 2002-2004 - pret intre 5000-7000 eur

Ce vreau eu de la masina in afara de comfort, frumusete si cai putere este si cel mai important criteriu si anume pretul de intretinere in care includem si benzina/motorina. Cu combustibilul sa zicem ca as accepta un consum real de 11-13% urban atata timp cat nu ar trebui sa investesc bani in reparatiile masinii (fiabilitate a masinii f. buna chiar daca are 10 ani).

Mi-ati putea recomanda unul dintre modele de mai sus (preferabil cei care aveti ceva experienta de condus pe masinile respective) tinand cont de nevoile mele? Aveti si ceva date legate de consumul real si de comportarea masinii in timp (fiabilitate)?

Multumesc anticipat smile.gif

C Z R
Pai m-as orienta in ordinea asta in alegerea masinii: 1.ford mondeo: mai noua(2002-2004), o masina buna merge bine, fiabila, diesel - consum mic; 2.honda accord: fiabila - e o japoneza, o masina buna; 3.nissan maxima - ...
coolioo
Daca aveti recomandari privind alte masini care sa se incadreze cerintele mele, va rog exemplificati.

Multumesc.
HalbaSus
Accord ! Cel mai fiabil, si cred ca si cel mai rapid model din lista...
T u d o r
Si Nissan Maxima e o masina buna. Pretul sh pe care il are o arata. In plus, e o masina de clasa mai mare, cu dotari excelente si motoare mari si puternice. Iar Nissan nu era in alianta cu Reno pe vremea aia. biggrin.gif
Tarabostes
insa e foarte rara pe la noi si daca apare o problema mai greu sa gasit solutii
mariusdruta
La suma alocata si la cerintele tale, "comfort, frumusete smile.gif si cai putere" plus cel mai important, costuri de intretinere eu ti-as recomanda un Logan cat mai nou. (poate chiar nou daca se poate).
Daca nu, ti-as sugera sa te orientezi spre o masina mai mica eventual, dar cu mai putini km.

Despre cele trei, as zice ca Maxima nu e chiar cea mai economica smile.gif iar Mondeo,asa diesel cum e el, s-ar putea sa bata recordul (negativ) ca, costuri de intretinere. smile.gif Despre Accord, ii las pe colegii de pe forum sa-ti explice: o alegere rafinata, nemuritoare, trebuie sa ai clasa pentru asa ceva. smile.gif
DRAGOS
Dintre cele 3, clar accord smile.gif

Altfel, ideea de mai sus cu loganul mi se pare cea mai buna. Dupa cum se vede in semnatura, eu am doua smile.gif. Primul, din 2005 are aproape 150k km si nu a avut probleme majore. Am bagat in el doar bani de revizii. Pana la 100k km am avut probleme doar cu bucsele pe fata, si apoi la 115k km am schimbat amortizoarele smile.gif. Masina a fost super folosita si bagata pe toate drumurile desfundate din PH biggrin.gif
Masina are chiptuning (85 de cai) de la vreo 25k km smile.gif

Al doilea, din 2008, la nici 3000km a avut o problema la planetara din dreapta. Defect de fabrica, recunoscut de service dupa ceva scandal, rezolvat pe garantie.

Parerea mea e sa te uiti dupa un logan dci ambition din 2006-2007 smile.gif

Rebel
Daca ne rezumam strict la modelele enuntate de tine, in opinia mea ordinea ar fi urmatoarea:

1 Ford Mondeo - mai nou, fiabil, frumos si interior si exterior. Daca mai si zici ca se poate un GHIA atunci clar Mondeo.

2 Honda Accord, fiabila si draguta, nu stiu insa pretul pieselor si al manoperei in Romania.

3 Nissan, daca as putea l-as exclude total, am vazut numai povesti de groaza cu Nissan (recent a facut recall la peste 200.000 de masini printre ele fiind si Infiniti G35 si 37, Rogue, EX, etc). In general stau foarte prost la sistemele de franare si daca te plangi si ai pretentii joaca rolul prostului ("sunt consumabile domle"); stiu cazuri concrete si din pacate nu unul.

4 Nu as exclude optiunea unei masini noi asa cum spun baietii mai sus. Masina noua, garantie noua, etc.

Just my 2 cents
laurentiu
Si eu tot Mondeo ti-as recomanda in primul rand, mai ales daca gasesti unul Ghia e perfect.
Acord este cu siguranta o masina fiabila, insa din cate stiu intretinerea e destul de scumpa. Pe de alta parte e posibil sa gasesti unul din acelasi an cu Mondeo sau poate chiar mai nou, datorita imaginii marcii mai slabe fata de Ford.
T u d o r
CITAT
Pe de alta parte e posibil sa gasesti unul din acelasi an cu Mondeo sau poate chiar mai nou, datorita imaginii marcii mai slabe fata de Ford.


No way, Laurentiu. Honda e la preturi astronomice in Germania, uita-te pe mobile si vezi. Mondeo e cel mai ieftin de departe. La ani si km asemanatori nici macar nu sufera comparatie. Coolioo a dat destul de bine preturile si anii masinilor.
ozz86651
Honda imagine mai slaba decit ford? That's funny. O fi Romania mai izolata automobilistic da nici chiar asa.
Rebel e asa fan ford de la o vreme ca sint sigur ca "bmwul" lui e de fapt un ford.
laurentiu
Tudor si Ozz aveti dreptate. Scuze. Mea culpa wallbash.gif
AlexTM
Presupun ca preturile sunt din Germania.
Se mai plateste ceva IN PLUS daca masina nu e facuta in UE (dar a fost inmatriculata in UE)?
klm
Daca a fost imnatriculata odata inseamna ca toate taxele de import au fost platite atunci.

M A R I A N
Eu as pune problema si altfel.

Generatiile de masini de dupa 2000-2002 sunt, in opinia multora, clar mai putin fiabile decat cele fabricate anterior acestor ani. Fiabilitate in Romania inseamna faptul ca elementele de suspensie (arcuri, amortizoare, bucse, bielete, pivoti), componentele motorului, tabla si interiorul masinii (de la bord pana la presuri) rezista mai mult in timp decat ar face-o aceleasi componente la o masina recenta.

Legat de ideea asta si referindu-ma strict la cele 3 masini, eu zic ca, la prima vedere (fara deci a verifica masinile la un service), cele 2 japoneze stau clar in fata Fordului care oricum este asa cum il stim cu totii. Fie el si Ghia sau SuperExtraLuxury cu masaj la ceafa...Trebuie mai intai ca aceste superoptiuni sa si mearga, nu?

Cat despre preturile mari ale pieselor japoneze, prin prisma fiabilitatii masinilor Honda si Nissan (foarte bine a observat Tudor ca inca nu erau in alianta cu Renault), nu cred ca ar trebui sa schimbi decat maxim distributia (pompa de apa si curele intinzatoare).

Depinde acum si de unde cumperi masinile. La o vechime de 8 ani, eu personal as lua doar din Germania.

Referitor la Nissan Maxima, cunosc pe cineva care are masina asta (am impresia ca este de 3.0l) si este extraordinara. Nu stiu sa fi schimbat ceva la ea.

Eu zic sa te uiti si la o Honda Civic din 1998-2000.

Si poate plusez prea tare, dar daca ai gasi un Lexus incepand cu 1998 ar fi, in opinia mea, o superafacere.

Uite ce am gasit pe mobile (e si cu dedicatie pentru Tudor biggrin.gif ):

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/search.h...y=&zipcode=
T u d o r
Hehehe.. credeai ca nu le stiu, ha? biggrin.gif M-am tot uitat la ele, dar modelul asta de IS cu ceasurile alea care seamana cu Tag Heuer nu prea-mi place estetic vorbind. Si, daca-mi amintesc bine, era la vremea aia un candidat la postul de BMW killer si n-a prea fost asa. In schimb, e un concurent foarte serios pentru tripleta din versusul nostru smile.gif
Arheopterix
Maxima (cei drept cu 3 litri si V6 ) au mai uli prieteni,in tara si Canada.Sunt f multumiti.
Si Acordul se vinde f bine peste tot.
Mondeo,cu tot respectul,inafara de europa,nu a auzit nimeni de le.Asta zic eu ca spune ceva.

Tin parte celor care i-ti sugereaza un Logan,nou sau aproape nou.

Asa poti la 7000E sa cumperi un 350 S classe din 90-92.

Ai super limuzina,cu super dotari (chiar la anii acestia) dar o sa te rupa intretinerea.

Toae 3 mentionate mai sus ,pot fi o achizitie buna sau proata.In functie de noroc,explotarea lor anterrioara sau ambele.

Daca ai buget limitat,cumpara ceva preferabil in garantie.


Sa dau ca exeplu un cunoscut care in loc de un Passat nou,a luat un A4 second.
MAsina arata f bine ,dar a fost "tocata" de fostul.
Pana acum a bagat in ea bani de putea plati diferenta si cumpara un A4 nou.
Rebel
QUOTE (ozz86651 @ Oct 17 2008, 04:52 AM) *
...
Rebel e asa fan ford de la o vreme ca sint sigur ca "bmwul" lui e de fapt un ford.


Eh,

Nu se arunca cu pietre decat in pomul cu fructe... biggrin.gif
Henry90720
Dintre cele 3 as merge pe ordinea: Ford, Honda, Nissan.
Dar, pe langa ele, ar trebui sa mai iei in calcul si alte variante, chiar si din clase mai mici, precum Honda Civic.
Toyota Avensis este o alta varianta pe care ti-o propun si, de ce nu, pentru frumusetea ei, o Alfa 156.
M A R I A N
Eu n-as cumpara Ford si Alfa Romeo decat daca ar fi inca in garantie...

Apropos de Honda, am cunoscut in Grecia un bulgar care are o Honda Type R din 2000.
Nu scotea absolut deloc fum (desi benzina la bulgari e mai proasta ca la noi) si el zicea ca nu a facut nici o imbunatatire la masina si a mers la service doar pt revizii.
Mergea de la 4000-5000 rpm in sus...
AlexTM
Pai Lexusu e mic, nu cadreaza cu restul.
Eu alege Nissan, daca am un service Nissan pe-aproape, chiar daca Maxima e o masina mai rara.
ozz86651
Parerea mea, la banii astia si cu frica de costuri de intretinere, maxima n-are ce cauta aici. Daca e motorul de la americani, are 3 sau 3.5L, si suge bine.
Cel mai realist ramine loganul, sau alta masina comuna si ieftina SH (octavia etc).
AlexTM
Maxima exista si de 2 litri la noi in UE
La toate SH-urile din perioada aia e ca la loterie, dar eu m-as risca sa trag un loz biggrin.gif biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.