Help - Search - Members - Calendar
Full Version: sfat cumparare masina
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
pop29746
Salut,
sunt un sofer incepator... doresc o masina second-hand si prima intentie a fost un Opel Astra la 7000-8000 euro, an 2000-2002. Dupa ce am citit discutiile de pe forum, se pare ca versiunea diesel nu e cea mai reusita la Opel, fie ca e Astra sau Vectra...
Poate cineva sa-mi dea un sfat: sa renunt la Opel, am o varianta mai buna cu alta marca?
Multumesc.
G e o r g e
poti sa-ti iei linistit variantele de dupa 2001. adica dec 2001-ian 2002. opel tocmai iesea din perioada de criza si masinile sunt de calitate buna.

dieselurile de la opel sunt ok, mai putin 2.0 ul . 1.7 si 2.2 sunt motoare bune.
pop29746
Multumesc pentru sfat.
Te rog sa-mi spui daca Opel Astra 2002 1.8 DTI 65000km full options 8300 EUR sau Opel Astra caravan 2002 1.7 TDI geamuri, oglinzi electrice, clima 7600 EUR merita banii?
Ce inseamna DTI sau TDI?
Multumesc.
G e o r g e
inseamna ca sunt diesel. dar al opel exista prescurtarea DTI, la VAG exista TDI. 1.8 nu exista de asemenea , doar 1.7 .

cam astea sunt preturile pietei.

verifica www.autovit.ro si www.mobile.de pentru preturi.
stefan_ieu
Vanzatorii sunt de incredere?
Cele mai multe masini aduse au kilometrajul dat MULT inapoi sau au fost cumparate lovite si au fost reparate. Ca de-aia o sa vezi ca au acelasi pret masinile din Germania si alea din Romania.
Cel mai bine ar fi daca vanzatorul ar fi de acord sa faca o verificare completa la service.

PS: Si pe mina ma intereseaza asa ceva. Peste 2-3 luni vreau sa-mi iau o masina cam pe la nivelul asta de pret. Optiuni : sh sau Logan. Asa ca tine-ne la curent, impresii, etc.
Catalin30684
Cu ce motoare pe benzina sunt echipate Astra G? Merita pentru cineva care merge in jur de 20.000 km/an?
Si sa inteleg ca Astrele fabricate in 2000 sunt cu probleme?
Catalin30684
QUOTE(pop29746)
Multumesc pentru sfat.
Te rog sa-mi spui daca Opel Astra 2002 1.8 DTI 65000km full options 8300 EUR sau Opel Astra caravan 2002 1.7 TDI geamuri, oglinzi electrice, clima 7600 EUR merita banii?
Ce inseamna DTI sau TDI?
Multumesc.


Unde ai gasit preturile acestea? Sunt preturi CIP, banuiesc?
Catalin30684
QUOTE(G e o r g e)
poti sa-ti iei linistit variantele de dupa 2001. adica dec 2001-ian 2002. opel tocmai iesea din perioada de criza si masinile sunt de calitate buna.

dieselurile de la opel sunt ok, mai putin 2.0 ul . 1.7 si 2.2 sunt motoare bune.


George, de ce nu recomanzi dieselul de 2.0? Ce are in minus calitativ?
Iulian40128
recomand astra 1.7DTI , fabr. 2000 ...deci nu e nici uun fel de probl. la ele...am si au una..si n`am avut probl. chiar delok in afara de motorina si ulei, cauciucuri, curele beer.gif
G e o r g e
este un motor cam puturos , in care nu s-a investit prea mult . opel a dezvoltat in special 1.7 si 2.2 ul :-
mihai49141
bine v-am gasit!

vreau sa cumpar o masina pt maica-mea si sora-mea, din belgia. dupa ce am studiat piata si preturile, prin eliminare am ajuns la opel astra 2001-2002. inteleg ca sfatul vostru ar fi un 1,7 DTI. am ajuns la garajul ce are pe stoc masinile din urmatoarea lista:

http://www.autoscout24.be/fr-be/garagedeta...mp;log=47765330

ce parere aveti de preturi, tinand cont ca TVA-ul se recupereaza? ce masina ma sfatuiti sa aleg din cele 4 pagini ale liste?

mersi
pretorian
Salut,
eu ti-as recomanda o zafira deoarece ai ceva spatiu in plus si putere mai multa, distribute pe lant, astea sunt doar cateva atuuri.

www.autoscout24.be/fr-be/detail.asp?ts=7762102&id=47329013&sc=&make=&model=&pricefrom=&euroto=&zip=

sau daca ti se pare prea mare zafira atunci astra asta dar are suspicios de putini km la bord
www.autoscout24.be/fr-be/detail.asp?ts=7797153&id=47765127&sc=&make=&model=&pricefrom=&euroto=&zip=
beer.gif te asteptam sa ne spui ce ai hotarat.
Maff
Sincer, eu nu as recomanda targul din vitan, acolo marea majoritate a masinilor sunt cu probleme.Mai bine uite-te pe www.mobile.de .
mihai49141
si eu ma gandeam la aceeasi masina. spatiul si puterea nu conteaza, dupa cum scriam masina va fi folosita de doua femei din care una acum face scoala de soferi. distributie pe lant eu stiam ca au si unele motoare astra. nu e asa?

masinile nu sunt suspecte. garajul respectiv e verificat deja, si-au mai luat masini si prieteni de-ai mei.
de pe mobile.de mi-am luat un golf IV, pentru mine. acum nu ma intereseaza din mai multe motive:
- imi este incomod sa merg sa caut masina si sa ma ocup de acte in germania
- in germania masinile sunt mai forjate, nu au limita de viteza pe autostrada si benzina este ieftina. acolo masinile fac minim 30 mii km pe an cu acceleratia blana. belgia e tara mica si viteza pe autostrada limitata la 120 km/h. deci masinile fac km putini fara sa fie suspecte (in orice directie mergi 50 km esti in alta tara) si cu vit max 130, nu sunt asa prabusite ca cele din germania.
- belgienii au un nivel de trai mai ridicat si schimba masina mai des, de plictiseala, nu doar cand e la 100mii sau busita, ca nemtii.
- in belgia opelurile nu sunt la moda - deci foarte ieftine;
- in germania majoritatea masinilor cu km putini si pret bun au fost lovite; majoritatea garajelor au patron turc, roman etc. deci recomand belgia sau olanda cui vrea sa-si ia masina.

in batranul belgian de la garajul respectiv am toata increderea, nu simt nevoia sa verific nici macar seriile masinii. doar sa ma hotarasc ce sa aleg. pt asta va rog sa-mi raspundeti la doua intrebari:

- care motor de astra are distributie pe lant?
- motorul 2000 DTI este 1900 si ceva sau doua mii si ceva? conteaza la plata accizelor daca este sub sau peste 2mii.
- in ro pe la ce pret e o distributie, curea (sau curele) + role + manopera?
Virgil47474
-motorul de 2 litrii e pe lant si este de 1900 si ceva
-accize:
< 1.9 l = 1%
1.9 l - 2.5 l = 2.5%
2.5 l - 3 l = 4%
3 l ..... = 11%

-am schimbat distributia (curea + 2 role = 5 mil) + manopera (45 de euro)
poti gasi piese si mai ieftine dar nu prea sunt recomandate
mihai49141
sa inteleg ca accizele nu mai sunt cele de mai jos?
http://www.gpi.ro/inc/taxevama.php

Combustibil Capacitate cilindrica (cmc) Accize (%) Observatii
De la: Pana la:
BENZINA
0 1600 1.50
1601 1800 4.50
1801 2000 9.00
2001 2500 18.00
peste 2500 27.00
MOTORINA 0 1600 1.50
1601 2000 4.50
2001 2500 9.00
2501 3100 18.00
peste 3100 27.00
G e o r g e
eu stiu ca pana la 1400 sunt 0 cu siguranta !
mihai49141
inca o intrebare importanta. orice motor DTI are Euro 3, deci se poate inmatricula?

parca cele mai vechi erau TD.
G e o r g e
orice motor E3 poate fi inca inmatriculat smile.gif
mihai49141
intrebarea mea vroia sa fie: toate DTI sunt Euro 3?
biggrin.gif
CPI
Nu, dar gasesti pe site la rar lista cu motoarele Euri 3. A postat madalina link-ul exact, in sectiunea financiar parca .
G e o r g e
nu
mihai49141
am luat masina.

Opel Astra Elegance 2,0 DTI, 2001, 54.000 km, argintie.
6.700 EUR

ce parere aveti?
Virgil47474
de unde ai luat-o, cum ai luat-o, ce dotari are, cum merge?
da si tu amanunte..
pretul este final sau mai ai de platit vama?
mihai49141
am luat-o de aici, dupa cum spuneam si mai sus (dar nu o gasiti in lista):

http://www.autoscout24.be/fr-be/garagedeta...mp;log=47765330

dotari: ABS, Airbag, Airbag passager, Airbags latéraux, Alarme, CD, Climatisation, Jantes alliage, Ordinateur de bord, Radio/cassette, Senseur de distance, Verrouillage centralisé, Vitres électriques, Anti-démarrage, Direction assistée, Feux anti-brouillards

pretul nu e final. mai am de platit 300 actele si numerele provizorii belgiene, vama nu platesc pt ca e masina europeana si am certificat EUR 1 dar platesc accize cam 313 si TVA romanesc 1381. asta daca am calculat eu bine.

cum merge inca nu stiu pt ca neavand numere am facut doar cateva manevre inainte - inapoi prin garajul de unde am luat-o. doar luni o voi scoate pe autostrada....
TDiFan
cat tziau oprit cei de la denutte pentru hartia de export ??500euro sau 1000 euro ? sunt curios ca nu am mai fost demult pe akolo si aprx ai dat putin cam mult pe ea... eu aduc din germania aprox la 6400 cu acte la aceeasi km... tot elegance...


//PS : Motoare Euro 3 La Opel Astra :

DIN 2000-2002

1.7DTI 55KW/75PS
2.0DTI 74KW/101PS
claudiu50277
caut shi io astra g 2001 2/3 ushi,neagra, 1.6 16v, electrice , tapiterie de piele, ... poti gasii shi un pret in tara cu tot cu taxe

in nici un caz diesel ...
adrian46153
vreau sa va spun ca accizele nu sunt deloc asa zum spunetzi. Acciza este de 5.5 % la masinile second hand si la care se mai adauga TVA-ul de 19 % iar diferentzierea vine de la motorizare care sunt luate de pe catalog, daca cineva doreste ceva anume il pota ajuta... si referitor la domnul care spune ca motorarele de 2000 sunt mai slabe...smile.gif eu il sfatuiesc sa scape de motorul de 1.7 DTI pt ca sunt cam prostutze (no offense) dar am patzit in Austria ceva ce nu doresc la nimeni, si de atunci m-am fript...si apropos :
http://www.masini.ro/files/used_detail.php...&v_id=33032
madalina
Accizele sunt in functie de capacitatea cilindrica.
mihai49141
QUOTE(Greedy)
cat tziau oprit cei de la denutte pentru hartia de export ??500euro sau 1000 euro ? sunt curios ca nu am mai fost demult pe akolo si aprx ai dat putin cam mult pe ea... eu aduc din germania aprox la 6400 cu acte la aceeasi km... tot elegance...


pt prima intrebare raspunsul e 1000.

la 6400 este cu tot atatia km cand o iei din germania sau cand o vinzi in romania? no offence. biggrin.gif
in belgia, care e tara mica, mi se par plauzibili km astia. in germania nu prea.... desi recunosc ca sunt cazuri.
am cativa prieteni ce si-au luat masini din germania... culmea toate masinile lor au fost ale unor babe ce le tineau numai in garaj si nu prea au umblat cu ele. iti vine a crede ca numai batranii isi mai vand masini pe acolo.
asta macar a fost lesing opel, am explicatii + carte service pt tot....

sunt foarte multumit de masina, am facut deja 2500 km fara probleme. acum e sotia mea cu masina pe drum spre romania , trebuie sa fi ajuns prin austria.
nu as face schimb cu una la fel pt 300 de euro. si in nici un caz cu una adusa de altcineva sau aleasa de pe net.
TDiFan
6400Euro o iau cu acte de acolo la care se adauga taxa vamala si alte cheltuieli.... dar inseamna ca nu vb de aceeasi masina.. parca prima data ziceai ca ai luat alta masina... in fine... la aprox km de acolo cu 100.000-140.000 km.... dar la km astia am CERTIFICAT DE AUTENTICITATE PE KM CEEA CE NU CRED CA MAI INTALNESTI IN ROMANIA + TUV`ul care il fac cand vin din germania + km pe factura(daca stii ce importanta are) + Carte service + CEL MAI IMPORTANT !!!!! STAREA MASINII!!!!! biggrin.gif blush.gif



PS: Tu crezi ca in Belgia nu se pot face km multi ?? biggrin.gif parerea ta... ia uitate la parcurile din Rosselaar daca asa se scrie nu mai stiu exact...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.