Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Peugeot 206 versus Opel Corsa benzina
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Adrian-211
Fratilor! Am o mare dilema! Nu ma pot hotari intre 206 si Corsa pe benzina, amandoua noi! Care e mai buna? Dati-mi un sfat!
Cu stima,
Ady
madalina
Eu am fost intr-o situatie asemanatoare: imi placea enorm 206 si era 90% decisa sa-l iau. Am mers si la alte marci pentru a fi 100% sigura sa-mi iau 206. Insa, am renuntat rapid la 206 dupa ce am vazut cum se poarta dealerul, dupa ce am intrat in service sa vad un 206, ce apartnea cuiva, pentru ca in show-room nu aveau.

Mi-ar fi displacut enorm sa am o problema la masina, sa o las in service si ei sa o foloseasca pe ppostde masina de show-room. In service se lucra atat de incet, pauze foarte dese si lungi.

Interiorul mi s-a parut anost. De la Peugeot as fi luat un diesel, dar motoarele lor pe benzina nu exceleaza cu nimic, plasticele arata groaznic, imbinari proaste etc

Corsa mi se pare mai urata decat 206, dar materialele sunt de mai buna calitate, serviceul s-a purtat exemplar pana acum, reviziile se fac la 15 000 km sau un an.

La 10 000km(am vrut eu sa merg mai devreme), m-a costat 2.500.000 revizia, la 20.000 km am schimbat timoniera (pe garantie) din cauza ca nu am avut scut, am montat scut si a fost 4.200.000 sau 4.800.000 lei, inclusiv manopera (nu mai stiu exact si factura e prin masina), am facut revizia la 25 000 km, am schimbat filtru deaer, filtru de polen, filtru de benzina, uleiul, placutele de frana de pe fata (a fost condusa masina mai ales de sora-mea, care si-a luat permisul la 2 saptamani dupa ce am luat Corsa), un bec de proiector, un bec de la display si m-a costat 10.000.000 (inclusiv TVA).

Acum am o problema cu ea, insa nu este din cauza masinii, se putea intampla acelasi lucru la orice masina, am bacterii pe conducetele de aer si trebuie curatate cu un spray, pe care nu-l gasesc sa-l cumpar. I s-a intamplat acelasi lucru unei cunostinte la un Golf IV, la putin timp dupa ce l-a cumparat.

Eu am 1.4 benzina. In prima 1000km am schimbat numai la 4000-4500 si acum se simte. Toata lumea ramane mirata de demarajul masinutei.
V l a d
Si eu recomand corsa! AM mers cu una, e adevarat pe motorina, dar mi-a placut enorm. E o masina pe care iti face placere sa o conduci, e de-a dreptul distractiv. E comoda si bine dotata si destul de fiabila. Acum cam 1 an avea probleme cu cutia de viteze dar cica s-a rezolvat. Peugeot-ul este deja invechit ca design si motorizari, are nevoie macar de un facelift lucru de care corsa a beneficiat deja.
Alecs
Eu am mers cu o corsa (ca pasager) si nu mi-a placut deloc. mi s-a parut mica si nici motorul nu stralucea (probabil era o varianta mai puturoasa).
Deci dintre cele 2 eu as alege 206
James Kilowatt
Eu am mers cu corsa cu motorul de 1.2 75CP pe benzina, si nu mi s-a parut prea grozav. Plus ca nici dupa directia nu m-am omorat, mi s-a parut supraasistata. Insa asa e pana la urma chestie de gust. Cu 206 am mers cu motorul de 1.4 diesel, care nu e nici el prea grozav, insa mi-a placut directia precisa si incisiva.
Adrian-211
QUOTE(MR28673)
Eu am mers cu corsa cu motorul de 1.2 75CP pe benzina, si nu mi s-a parut prea grozav. Plus ca nici dupa directia nu m-am omorat, mi s-a parut supraasistata. Insa asa e pana la urma chestie de gust. Cu 206 am mers cu motorul de 1.4 diesel, care nu e nici el prea grozav, insa mi-a placut directia precisa si incisiva.

Dar 206 cu motorul de 75 de cai cum o fi? MAI BUN?
Adrian-211
Daca ne luam dupa vanzari, 206 e mult inaintea lui Corsa! Pe de alta parte am auzit critici cu privire la cat de inghesuit e 206 la locurile din spate. Parca si portierele sunt prea mici pe spate, nu? :roll:
madalina
Peugeot are urmatoarele motoare:
1.1 de 60 CP
1.4 de 75 CP 12.4 s demaraj 0-100
1.6 de 110 CP 9.6 s demaraj

Opel are
1.0 de 58 CP 17s demaraj
1.2 de 75 de CP 13s
1.4 de 90 CP 11.5 s
1.8 de 125CP 9.0 s

Compara performantele celor doua masini si descoperi care este mai potrivit pentru tine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.