Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Help - s-a spart toba de espament
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Rainman
Salutatre tuturor
Recent masinuta mea am constatat ca are un sunet un pic mai "tractoricesc"... laugh.gif Cauza? S-a spart toba intermediara... Poate cineva sa imi dea un sfat unde sa gasesc o toba ieftina si buna sau daca s-ar mai putea repara ceva la asta sparta ? Masina este un Peugeot 405.
Va multumesc mult
Costel
Prin reparare e o rezolvare temporara, nu te tine prea mult atata timp cat se pune aparatu de sudura pe ea, o toba buna si ieftina nu gasesti decat second-hand una noua facuta pe vapor sau mai stiu eu pe unde te tine mai putin decat una originala de la dezmembrari, ideal ar fi sa-i pui una noua si cat de cat originala, dai un ban dar sti ca face. Bafta.
Kaiten
Nu mai tin minte unde am auzit despre un fel de "banda izolatoare" care odata lipita pe toba in locul unde este fisura se intareste. Intreaba si tu la un service, s-ar putea sa-ti spuna o marca sau unde ai putea sa gasesti asa ceva, bafta!
James Kilowatt
Ar putea fi sudata, insa daca e prea corodata e doar o solutie de moment. Daca s-a rupt mecani sudura poate sa tina, insa daca e vorba de coroziune, atunci ai sa ai batai de cap pana cand o schimbi...
mike.omega
QUOTE(Kaiten)
Nu mai tin minte unde am auzit despre un fel de "banda izolatoare" care odata lipita pe toba in locul unde este fisura se intareste. Intreaba si tu la un service, s-ar putea sa-ti spuna o marca sau unde ai putea sa gasesti asa ceva, bafta!


Cred ca stiu despre ce vb:) Este un tub cu eticheta rosie, pe alte forumuri am citit ca nu e bun de nimic :roll:
Ion
Nu dati banii pe prostii. Solutiile astea de lipit te tin 2 saptamani. Problema nu dispare. Astea sunt folosite si afara, ca solutie de moment, de obicei utilizate cand vinde omul masina sau se duce sa-si faca revizia tehnica si nu are bani de o reparatie serioasa.
Rainman
Am rezolvat problema cu toba... Am cumparat una de la dezmembrari. Am sudat-o pentru ca nu se potrivea la sistemul de prindere si acu este OK. As fi luat si una noua, insa diferenta de pret intre cea noua (3 mil) si aia de la dezmembrari (700k) a fost cea care a hotarit laugh.gif
Sa auzim numai de bine
robert constantin31470
exista o solutie pt asa ceva. Am avut eu mai demult, am lipit si baia de ulei cu ea"gaura era de vre-o 2-3 cm" la un volvo 244 dupa ce am luat un mare cataroi. Solutia asta e de culoare gri spre negru, si dupa ce o amesteci se face ca Plastilina. Iar dupa ce o lasi se face ca fierul, nici cu ciocanul nu o mai spargi. A eu cand am pus-o nici nu am curatat pe acolo uleiul.
valentin31528
e solutia aia care se formeaza dupa ce amesteci o sol. alba cu una neagra?
faceau astia reclama cu unul caruia i se rupsese lopata
robert constantin31470
nu este aia, asta o avea tata prin subsol de vre-o 8 ani nici nu se auzise de ala cu lopata lui cu tot smile.gif uite in seara asta cand vine acasa o sa-l intreb sa-mi zica daca mai tine minte de unde a luat-o.
Andrei Suzuki
QUOTE(valentin31528)
e solutia aia care se formeaza dupa ce amesteci o sol. alba cu una neagra?
faceau astia reclama cu unul caruia i se rupsese lopata


Solutia aia e poxipol.Da nu cred ca ar tzine daca ar fi sa lipesti ceva ca in cazul lui robert constantin.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.