Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Leon vs Corolla
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Lexy
Pareri pro si contra dar sa fie obiective nu de genul:"am auzit" ca este prost...Exista motive aserioase ptr care nu ar trebui sa aleg Leon-ul in defavoarea Corollei?

Corolla 1,6 110cp SOL
Leon 1,6 105CP Signo

Multumesc.
G e o r g e
aaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh

not again :shock:

pentru ca la 40 000 incepe sa scartaie. pentru ca are suspensii care cedeaza la 35000, pentru ca service ul este de toata stima, pentru ca piesele costa cat si cele de la toyota, pentru ca are un interior f anost ... shall i continue ? :roll:
Lexy
De unde stii ca la 40mii ncepe sa scartaie?La fel si cu suspensiile....?Faza cu serviceul ok, o stiu si interiorul nu asa de naspha..eu l-am vazut sear si mi-a placut...recunosc n-am stat sa-l studiez ....

Si da te rog continua cu observatiile...
Oricum recunoaste macar ca la exteriaor arata de 2 ori mai bine ca Corolla sedan...
G e o r g e
decat sedanul, pai DA ca e hatch. d'aia ti-am spus ca-mi place mai mult hatchul de la sedan .
pentru scartaieli : www.vwforum.ro .
am uitat sa adaug : consum de oaie pestrita beata .

motor invechit fata de VVT-i ul de la toyota . iti mai spun pe masura ce-mi aduc aminte.
Iulian HondaFan
cat consuma o oaie pestrita? si e starea de ebrietate un factor?

nu sunt diferente mari, alegerea tine de gust.

personal sunt de aceeasi parere cu George. sufletul mi-e alaturi de VW si protejatii dar corolla e in varianta asta de 1.6l benzina de ales. nu stiu cum e interiorul la leon dar intre golf IV si corolla, golful e mai mishto, ce e drept. restul insa e de partea corollei. go for it!

si ramanem la clasa compact carevasazica.
Lexy
Deci golful iese CLAR din dicutie deoarece la 16mii nu am chef sa iau o masina cheala de dotari..cel putin cu Corolla SOL.
Iulian HondaFan
eu ziceam leon-golf tot cam pe acolo...

din nou, daca te doare capul de atata cantarit variante si te duci si iei corolla nu o sa-ti para rau vreodata.
V l a d
lexy... iar ai problema asta? laugh.gif
Baga Leon si gata ca e fain.... pe de alta parte e faina si corolla... te-am lamurit nu?
Ideea e ca poti sa o iei pe cea care iti place... sunt la fel de bune si fiabile... singurul punct in minus la Leon e ca il vinzi destul de greu... sau cel putin asa stiu eu.
James Kilowatt
Eu as merge pe Corolla. Are faima de masina foarte fiabila plus ca VVT-ul e un plus.
Cu leon, parerea mea e ca Seat nu si-a dat prea tare silinta sa faca mare lucru cu modelul pe benzina. Majoritatea vanzarilor lor (nu in ro, ci afara) sunt la modelele diesel, care sunt intr-adevar super. Versiunea sport TDI de 150 cai nu e nici saracuta in interior, plus ca are o tinuta de drum de invidiat. Insa 1.6 pe benzina e un model facut pentru un buget mai redus...
Bogdan Mihai
asi lua tot corolla
e simpatica rau .. si cica " nu se strica nicodata " ... smile.gif)
Lexy
Vlad: de ce se vinde greu Leon-ul?
G e o r g e
pentru ca e leon laugh.gif si seat pe deasupra laugh.gif

corolla - 2000 - 6100E
leon - 2002 - 6500 E

deci ? ce parere ai despre piata SH ?
madalina
Seat are, in Romania, o imagine de marca destul de slaba! Nu din cauza ca ar fi masina slaba, ci din cauza ca multi se ghideaza dupa principiul: cate astfel de masini am vazut pe strada?.

Desi este considerata in general, din punct de vedere calitativ, peste Skoda, in Romania mult mai repede vinzi o skoda, decat un Seat.
V l a d
hai ma george ca seat nu e chiar asa de prost cum zici dar e adevarat ca isi pierdde valoarea la second-hand, oamenii mai si speculeaza sa stii...
Lexy
Cand spuneti ca se vinde mai greu, de unde stitzi?Adika avetzi prieteni sau cunostiinte sau cum?Adika oferiti-mi niste argumente solide ptr ca in fct de ce scrietzi voi eu poate iau o decizie referitoare a lua sau nu masina respectiva.....
madalina
Unul dintre colegii mei a avut la vanzare un Seat Toledo si l-a vandut dupa 4 luni. Nu stiu pret, nu stiu motive, doar am observat eu personal timp de 4 luni anuntul "de vanzare" pe masina!
Iulian HondaFan
by the way,
in Romania nu a aparut inca sistemul de trade-in la dealer?

lexy, daca vrei sa o tii mai mult de 4-5 ani nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi de valoarea reziduala, daca crezi ca o vei schimba pana atunci e din nou go for corolla.
Echo
Exista un sistem Buy-Back la dacia, dar nu-mi dau eu masina pentru 300 de euro
ICE52463
QUOTE(Lexy)
Pareri pro si contra dar sa fie obiective nu de genul:"am auzit" ca este prost...Exista motive aserioase ptr care nu ar trebui sa aleg Leon-ul in defavoarea Corollei?

Corolla 1,6 110cp SOL
Leon 1,6 105CP Signo

Multumesc.


Corolla dar stii ceva .. cumpara cu o alta culoare decat argintie sa fie mai multa varietate ... deja sunt prea multe wink.gif

din 3 ani Seatul a fost jumatate de an in service de aia nu .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.