Help - Search - Members - Calendar
Full Version: seat exeo
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
DRAGOS
http://www.netcarshow.com/seat/2009-exeo/

pare frumusel la prima vedere. DAR, voua nu vi se pare ca seamana izbitor cu audi A4 B7?

Din lateral cel putin pare identic. Si interiorul la fel, navigatia si climatronicul mie imi par identice biggrin.gif

Se stie ceva de chestia asta? E cumva vechiul Audi A4 pus sub sigla Seat? biggrin.gif
C Z R
Da...dar nu mi se mai pare deja o noutate, ce vreti sa mai inventeze si constructorii astia ceva nou si de succes, cand e mai simplu sa reeditezi(sau citeste: reinnoiesti) la nesfarsit idei mai vechi. Oricum nu arata rau, dar asta este chestie de gust.
HalbaSus
QUOTE (C Z R @ Oct 2 2008, 10:42 PM) *
Da...dar nu mi se mai pare deja o noutate, ce vreti sa mai inventeze si constructorii astia ceva nou si de succes, cand e mai simplu sa reeditezi(sau citeste: reinnoiesti) la nesfarsit idei mai vechi. Oricum nu arata rau, dar asta este chestie de gust.

O masina ideala pentru cei care vroiau sa-si cumpere un Audi A4 B7 (modelul anterior) dar nu au mai apucat smile.gif
ValiR

Cam asa ceva.
La interior, daca nu era sigla Seat pe volan puteam spune usor ca e Audi(e o combinatie intre interiorul de la B7 si cel de la A4 cabrio).
La exterior, mie tot B7 mi se pare mai elegant, mai ok.
James Kilowatt
A facut cineva test cu masina asta? Am vazut una si mi s-a parut ca arata foarte fain smile.gif
M-am inscris la drivetest, isna probabil va mai dura. Arata intr-adevar a generatia anterioara de audi (ceea ce nu e in mod necesar rau), insa motoarele sunt de ultim racnet, CR EURO5. Presa spune ca e calitatea asamblarii de la audi, ca e facuta pe o linie audi... hm, cu motoare CR e o combinatie interesanta.
mariusdruta
As zice ca sunt cel putin zeci de mii (luand in considerare numai ultimii proprietari de B7 face lift) care au testat-o intensiv. Chiar si referindu-te la schimbarea pompe duse - CR, nu sunt mari diferente la modul cum se conduce masina. B7 era oricum f. bine antifonat si zgomotul in interior nu era o problema. Doar daca esti un nostalgic incurabil dupa TDI-urile clasice smile.gif, s-ar putea sa regreti ruperile de ritm mai brutale ale motorului PD fata de cel CR, mult mai liniar.
Iar calitatea interiorului mi s-a parut ok , poate ai vazut modelul de la salonul de la BXL, a fost si la Geneva, acum au aparut si in showroom, poti sa iti faci o parere.

Cat costa... pentru un model pe o platforma anterioara... asta e discutabil...
Dupa mine, ecartul de tehnologie A4 B7 fata de modelele actuale e mai mic decat de exemplu intre o octavia tour si octavia 2 de exemplu. In plus modelul rebrand-uit e un fost model premium de data aceasta.
Banuiesc ca tine de necesitatile fiecaruia. Va fi mai interesant daca vor scoate si versiunile cu quattro, se pare ca in toamna.
Rebel
Este A4. daor ca farurile trag usor a Mazda 3 generatia precedenta.
Oricum, este o strategie buna. De ce sa arunci un model ce s-a dovedit fiabil si bun si care inca are potential? Audi in sine s-a dus oricum in sus in tehnologie, deci nu isi da un sut in c** singur cu aceasta masina si in acest fel ridica si standardele Seat fara a implica costuri astronomice ca in cazul implementarii unui model nou.
James Kilowatt
Si mie mi se pare ca au facut o miscare inteligenta. Au umbat exact acolo unde trebuia, adica la motoarele diesel, au renuntant in sfarsit la tacanitori.
Daca scot si o versiune quattro ar fi o masina a naibii de interesanta.

In plus se spune ca revin la moda masinile in 3 volume, in forma "coupe-berlina", iar Seat nu avea asa ceva.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.