Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Golf V 1.4 TSI 122 CP vs 1.9 TDI 105 CP
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Tarabostes
Un coleg vrea sa-si ia un Golf V, maine mergem impreuna la un drive test, dilema lui e ce motor sa ia: 1.4 TSI sau 1.9 TDI. La aceeasi echipare diferenta este nesemnificativa, sub 100E. Nu merge mai mult de 15 mii pe an.
klm
1,6.
A K U
La sub 15.000 km pe an, raspunsul e unul singur: benzinar.
T u d o r
La acelasi pret, raspunsul e clar... care-i place mai mult. rolleyes.gif Una consuma mai putin, alta costa mai putin la revizii.
Eu as alege TSI-ul. whistling.gif
StefanVVTi
TSI, dar 140 de cai! wink.gif L-am condus si chiar imi place! Daca nu ar fi o figura atat de comuna pe strazile patriei, as renunta la ideea de a-mi lua Civic si as lua acest Golf!
Paul46623
CITAT(StefanVVTi @ Sep 22 2008, 03:29 PM) *
TSI, dar 140 de cai! wink.gif

Cu DSG. ph34r.gif
laurentiu
Tot TSI zic si eu
Tarabostes
tipul face upgrade de la un Matiz, sigur va fi foarte multumit cu oricare dintre variante
lumea vorbeste de bine de acest motor 1.4 TSI, consum ok in Bucuresti, trage misto, taxe si RCA mai mici... maine o sa-l incerc si eu, oricum din fisa tehnica e cu aproape 2 secunde mai sprinten, cuplu 200 de la 1800


Tarabostes
Am fost azi la dealer dar nu avea decat 1.9 TDI pentru drive-test. Asta nu ar fi o problema ..dar culmea ei nu mai au la vanzare 1.9 ci doar modele pe benzina. Care o fi logica sa te cheme pt 1.9 daca vand alte motorizari nu prea inteleg.
Anyway, va merge pe 1.4 TSI, pe motiv de silentiozitate ( 1.9 i s-a parut foarte zgomotos), CP putere in plus, cost mai mic taxa inmatriculare si ulterior RCA
DORU
A ales f bine ! thumbsup.gif
Tarabostes
l-au ajutat si colegii smile.gif)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.