Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 2007 Aveo din State
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Chevrolet
Adi
Salut,

am ocazia sa cumpar in America un Chevy Aveo Sedan (4 usi) din 2007 cu 1000 km la 8500 de dolari . Ma mai costa inca 1500 de dolari sa o trimit din Huston in Hamburg, 500-600 euro vama, 500 euro transport din Germania in Romania si cred ca inca vre-o 500 de euro sa o inmatriculez in Romania.

In total ajung la vre-o 12200 de dolari sau aprox 8500 de euro, la un curs de 1,44.

Masina are un motor de 1.6 si este "fully loaded" cu tot ce se gaseste aici - Transmisie Automatica, Power Sunroof, ABS pe toate 4 rotile, CD Changer cu MP3, Controale Audio pe Volan si Leatherete (imitatie de piele care e cam naspha, dar arata bine pinch.gif ).

Masina e pt tata care conduce o dacie din 1984 si care isi da suflarea(dacia nu tata teehee.gif ).

Voi ce ziceti, merita? Motorul e de 1600 cm cubi, stiu ca in Romania au motoarele mai mici la Aveo, e buna ideea sa iau una cu motor de 1,6l?

O sa fie mai scumpa asigurarea daca masina e din State? O sa fie probleme sa o duc la service - gasesc piese de schimb, etc?

Mi-am calculat bine costurile la vama si imatriculare sau o sa ma coste mai mult?

Astept orice opinii, pareri pro si contra sau daca am scapat ceva din vedere.
Hoinar
Salutare, s-a mai discutat subiectul cu adus masini din USA: http://www.masini.ro/forum/content/Juridic...ini-import-SUA/
Vezi poate gasesti informatii utile pe topicul asta..poate te ajuta smile.gif.
Succes.
FAR EASTERN
Costul asigurarii nu se stabileste in functie de provenienta obiectului asigurat.
Totusi sa stii ca o sa ai o surpriza in legatura cu suma asigurata, care se calculeaza in raport cu valoarea de nou a unui Aveo echivalent fabricat in Europa(de fapt comercializat oficial in Europa) adica undeva pe la 12.000 euro. Explicatia este ca, in cazul unei daune, piesele se vor inlocui cu piese comercializate la noi.

In general, valoarea reala nu are legatura cu valoarea de achizitie. Exceptie face doar cazul unui vehicul nou.

Bafta!
FAR EASTERN
Adi, ia uite aici .....
octaviann
tatei la ce-i trebuie masina?...doar sa se deplaseze?..banuiesc ca acest model avand motorul mare consuma mai mult.
cu banii astia...daca ishi da masina la casare...si ia prima...poate lua o masina mai mica...dar noua.
ciolanus
bine spus, la ce ii foloseste?
daca e doar pt mama si tata ca sa mearga de colo-colo, de ce nu isi cumpara ceva la 5-6000e? tot sh ; plus ca mai raman si niste bani
sau sa dea dacia la programul rabla si ia ceva nou la 12ooo
chevy
Eu unul iti spun doar ca masina merita.
Alta calitate a materialelor sau alte compenente. Mai bune.
Masina mea este din 2004, din primele loturi si multe componente de calitate nu se mai gasesc pe actualele modele. Din motiv de economie.
Singura problema este motorul, care in Europa nu se comercializeaza cu 1.6. Este posibil sa nu gasesti piese pentru distributie, de exemplu.
Verifica mai bine acest aspect. Motoarelede Opel si chevrolet nu sunt identice, de exemplu.
daewoo_espero_turbo
Chevrolet Aveo e o masina coreana...mai exact un GM Daewoo Gentra. Motoarele de 1.2L, 1.4L ... de pe Aveo, inscriptionate E-TEC/E-TEC 2 , cred ca ti-ai dat seama ca sunt motoare de la mama lor, adica Daewoo (ai vazut cred ca si pe motorul de Cielo, modelele recente, scrie E-TEC).
Modelele Aveo produse pentru SUA sunt aceleasi ca si cele europene...dar difera calitatea unor materiale (cred)...insa in mod cert motorul de 1.6L de pe Aveo-ul acela adus din SUA nu este produs de Daewoo.....mai precis, este un ECOTEC produs de OPEL. Deci superior celui produs de Daewoo.

Cred ca ti-ai facut o parere...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.