Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Contestatie amenda viteza
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Pages: 1, 2, 3
Mariustom
CITAT(vali44 @ May 29 2009, 12:34 PM) *
.... m-am intors la cel cu radarul , incercand sa o *dau la pace* ... aici am vazut o dracovenie de radar de am ramas mut ... un aparat foto pe un trepied care in loc de blitz avea montat radarul . Cand masina ajungea la distanta de focalizare prestabilita , aparatul facea poza si radarul trimitea doua trene de impulsuri , suficient pentru a citi viteza ... informatia era stocata pe un card de memorie in aparatul foto , card sigilat care la sfarsitul actiunii se introducea in calculator si se descarca direct la Bucuresti ...

Nu e vorba cumva de TRAFFIPAX SpeedoPhot ???
Poze găsești aici.
Se vede că n-ați prins anii fără detectoare, când acestea erau singurul model de radar, iar actualmente sunt cele mai nedetectabile radare mobile wink.gif
thumbsup.gif ninja.gif
adrian_flavius
...la mine a fost un radar normal, din ala montat pe bordul unui Logan...iar baietii au folosit trucul cu parasolarul aluminizat, pentru a pacali detectorul meu... probabil ca or s-o faca in continuare...

...apropo de chestia asta, cu parasolarul, am discutat cu cineva care lucreaza la ICN, la Mioveni, si care stie multe despre radiatii si unde electromagnetice... si imi spunea ca orice parasolar metalic pus in fata fascicolului ala radar reflecta 50-60% din unde inapoi, catre cei din masina... si ca-i iradiaza consistent... oare le-o cauza undeva? laugh.gif whistling.gif whistling.gif
vali44
QUOTE (Mariustom @ May 29 2009, 02:05 PM) *
Nu e vorba cumva de TRAFFIPAX SpeedoPhot ???
Poze găsești aici.
Se vede că n-ați prins anii fără detectoare, când acestea erau singurul model de radar, iar actualmente sunt cele mai nedetectabile radare mobile wink.gif
thumbsup.gif ninja.gif


Nu Marius , nu era ca cel din imaginea postata de tine ... ara un aparat foto cu un obiectiv cat cel al jurnalistilor din spatele portii de pe stadion iar antena radar era ceva mai groasa . Spun asta deoarece politistul l-a scos de pe trepied pentru a-mi arata cardul care avea aplicat un sigiliu cu plastelina peste el ... mi-a spus ca sunt decat 4 asemenea radare in tara , acela fiind singurul de pe E85 , celelalte 3 fiind pe litoral . Mi-a mai spus ca au fost initial pe DN 1 dar au fost redistribuite dupa montarea camerelor fixe pe acel drum . Si nu este mobil , era mascat intr-un Break cu numere de BZ . Culmea este ca de la Urziceni formasem un *trenulet* de 3 masini care mergeam constant cu 140 kmh ... la toti ne-au luat permisele ! Oricum , repet , de atunci nu merg cu mai mult de 85 kmh in nici o localitate ...
vali44
QUOTE (adrian_flavius @ May 29 2009, 03:47 PM) *
...apropo de chestia asta, cu parasolarul, am discutat cu cineva care lucreaza la ICN, la Mioveni, si care stie multe despre radiatii si unde electromagnetice... si imi spunea ca orice parasolar metalic pus in fata fascicolului ala radar reflecta 50-60% din unde inapoi, catre cei din masina... si ca-i iradiaza consistent... oare le-o cauza undeva? laugh.gif whistling.gif whistling.gif


Citeste aici Adrian si vezi daca le cauzeaza ... tongue.gif

Un muncitor, tanar, sanatos, de 3 ani casatorit, are 4 copii si sta la etajul 1. La parter sta un politist, casatorit de 11 ani si jumatate, dar fara copii. La un moment dat, politistul il intreaba pe muncitor: - Mai, omule, cum faci tu de esti casatorit de 3 ani si ai deja 4 copii? Noi suntem casatoriti de atata timp, dar nu reusim sa facem copii. Nu ai un sfat pentru mine? - Simplu. Iti trebuie doar un sapun si o matura. - Da, bine, un sapun si o matura. Mai departe? - Diseara, cand te intorci de la serviciu, o bagi pe nevasta-ta sub dus, si o speli cu sapunul de sus pana jos... - Asaaaa... De sus pana jos. Si apoi? - Apoi, bati cu coada maturii in tavan si cobor imediat.... 36182451.gif

Ar fi intersant daca ar citi si ei .... poate confirma cele scrise ! 36182451.gif
Mariustom
offtopic.gif Vali, când am zis ... mobil, mă refeream că-i pe mașină. Am greșit.
Acestea nu se pot folosi în mișcare ci doar cu mașina în staționare, din câte știu. Sau pe un trepied whistling.gif Au mai fost cazuri rolleyes.gif

Nu contează mărimea obiectivului și a antenei ci modul lor de așezare și funcționare. În timp ele au mai evoluat, dar principiul este același !!! thumbsup.gif

Și, în principiu și de obicei, doar primului sau ultimului (depinde de poziția mașinii față de sensul de mers) i se ia permisul deoarece cam doar lui îi apare numărul în poză/înregistrare wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.