Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Despre bere
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Culinar
Pages: 1, 2
Otto73
Dintre toate berile eu prefer Corona.
Dar am cumparat weekendul asta un case de Guinness draught (bere neagra) si-n sticle are ceva.
Prima data am crezut ca-i gheata dar nu sa topit si am tras concluzia ca e un con de sticla.
Stie careva pt. ce e chestia asta din sticla?
ozz86651
Corona nu-i bere nici de frica. Nici macar nevasta-mea nu bea asa ceva.
In cutiile de guiness e o dracie din plastic care agita "sedimentul". Cred ca e marketing, nu cred ca e nici un sediment acolo.
HalbaSus
QUOTE (ozz86651 @ Nov 16 2009, 07:27 AM) *
Corona nu-i bere nici de frica. Nici macar nevasta-mea nu bea asa ceva.
In cutiile de guiness e o dracie din plastic care agita "sedimentul". Cred ca e marketing, nu cred ca e nici un sediment acolo.


De acord cu ozz, Corona e orice altceva in afara de bere, am prieteni care se jura ca dupa o betie de bere ar fi buna a doua zi ca sa vindece mahmureala... asa... in loc de apa plata.

P.S: Nici eu nu cred ca exista sedimente care ar trebui agitate in Guiness... oricum resping cu fermitate ideea berii la cutie (evident si la PET), am facut studii aprofundate si berea la cutie e mai naspa decat cea din sticla. Iar ambalajul ideal pentru a pastra berea consider ca este "supozitorul", respectiv sticla de 0.33. Poate fiindca o bei repede si nu are timp sa se rasufle, poate fiindca si cola e mai buna la sticla de sfert decat la sticla de jumate... cert e ca daca pot sa aleg atunci aleg fara urme de indoiala sticla de 0.33.
Otto73
Fratilor mie nu-mi place berea ci de aia cred ca-mi place Corona ca e cea mai usoara pe care am gasit-o.
Mircea104901
Uitati-va aici:

Click to view attachment
vio
CITAT(ozz86651 @ Nov 16 2009, 07:27 AM) *
Corona nu-i bere nici de frica. Nici macar nevasta-mea nu bea asa ceva.
In cutiile de guiness e o dracie din plastic care agita "sedimentul". Cred ca e marketing, nu cred ca e nici un sediment acolo.



nu este nici un sediment , este o capsula cu azot ca sa faca aceiashi spuma ca si cand o bei la draft. scrie si pe cutie sa nu bei din cutie direct wink.gif



acu ca e vb de bere ... nu m-a dat peste cap pilsenu ceh...mai buna fuse una no name si una nemtzeasca ... abia asteptam sa vin sa pun botu la un Ciuc biggrin.gif
FAR EASTERN
Doar ce am primit pe mail un .pps, cu miss pils.... da e 18+. :\
klm
CITAT(HalbaSus @ Nov 16 2009, 09:38 AM) *
Iar ambalajul ideal pentru a pastra berea consider ca este "supozitorul", respectiv sticla de 0.33. Poate fiindca o bei repede si nu are timp sa se rasufle

Pfff, pai ce fel de bautor de bere esti tu daca o sticla de 0.5 se rasufla?!
Hoinar
QUOTE (klm @ Nov 16 2009, 12:56 PM) *
...Pfff, pai ce fel de bautor de bere esti tu daca o sticla de 0.5 se rasufla?!

De acord...Acu o perioada, cand eram activ pe piata berii, nu avea timp sa rasufle o sticla din aia de 0.5, ca era schimbata imediat.
Eu nu m-am putut impaca niciodata cu o sticla de 0.33..Sorbul era pregatit pe unitate de masura de minim 0.5 smile.gif.
HalbaSus
Nu-i vorba doar ca se rasufla... e mai acidulata cea la 0.33... singurele inconveniente sunt:
- deobicei se vinde la restaurantele/barurile de fitze la preturi exorbitante (eu o consum doar acasa)
- e mica, si trebuie sa ai multe...
Baby Blues
Am descoperit si eu in Cehia Pillsner Urkel si Budweiser, care mi s-au parut extraordinare. Dintre berile romanesti prefer Ciuc-ul, despre care si eu, ca si altii am inteles ca difera doar prin eticheta de Heineken. Pe locul 2 se afla Ursus, care se fabeica la doi pasi de mine. deja ma gandesc puternic sa-mi fac un prieten pe la fabrica. O bere buna se facea la Baia Mare dar nu mai stiu cum se numeste. Mai nou la Buzau se mai deschide inca o fabrica de malt, asa ca bautori sa fie.
http://www.soufflet.ro/despre.htm
HalbaSus
QUOTE (Baby Blues @ Nov 16 2009, 03:30 PM) *
O bere buna se facea la Baia Mare dar nu mai stiu cum se numeste.


Hopfen Konig se numea.... De altfel se numeste si acum ca berea era produsa sub licenta, varianta originala se face in Austria. Foarte foarte buna bere... Inainte sa fiu fan ursus eram fan Hopfen Konig. De altfel a fost printre primele beri pasteurizate din Romania alaturi de Bergenbier (ruda saraca si mai naspa).
ozz86651
QUOTE
nu este nici un sediment , este o capsula cu azot ca sa faca aceiashi spuma ca si cand o bei la draft.


Aha, multam de lamuriri... habar n-aveam ce e aia, nu beau des guiness. Am mai intilnit beri cu chestia aia inauntru, englezesti, dar rar. Mie imi place mult berea englezeasca dar nu toata. Samuel Smith si Fullers sint excelente.

Cit despre cehesti, Pilsner Urquell cred ca e cea mai cunoscuta bere ceheasca. E peste tot in america si am vazut-o in supermarketuri in Romania. Mie nu-mi place deloc, pe de alta parte opinia mea n-are valoare in domeniul asta - lager, pils etc. - pentru ca nu-mi place genul (d-aia nu-mi place nici o bere romaneasca, adica le beau dar nu ma omor).
ozz86651

Halba, pe linga HK mai era o bere facuta in zona aia, cu sticla mai ciudata, scurta si groasa, cred ca Sailer sau ceva de genul asta se chema... avea si o varianta neagra care imi placea. Mai stie cineva?
Hoinar
Da, da! Uite asta e!
Se mai vinde pe undeva?! Ca eu n-am vazut nici in supermarket nici la coltul blocului... unsure.gif
solmar
QUOTE (Hoinar @ Nov 17 2009, 12:09 AM) *
Da, da! Uite asta e!
Se mai vinde pe undeva?! Ca eu n-am vazut nici in supermarket nici la coltul blocului... unsure.gif


Mai gaseam la Lepsa. Dar n-am mai fost de ceva vreme pe acolo, cred ca din 2000 sau 2001. Stiu ca intram in sat si inainte sa mergem la cabana/vila ne opream la unul din magazinele de acolo si radeam cate 2 beri. Neaparat Sailer.
Alta bere buna, pe gustul meu, e Kamenitza.
ozz86651
Da, aia e... am baut una in 2008 sau 2009 vara la o terasa, am fost bucuros ca mai exista. Nu mai tin minte nimic, nu alcoolul smile.gif da cred ca eram ocupat cu altele...
FAR EASTERN
QUOTE (solmar @ Nov 17 2009, 12:31 AM) *
Alta bere buna, pe gustul meu, e Kamenitza.

Daaa. de acord! Am savurat asta-vara in Balcik... vreo doua... box-uri. drunk.gif
solmar
QUOTE (FAR EASTERN @ Nov 17 2009, 09:43 AM) *
QUOTE (solmar @ Nov 17 2009, 12:31 AM) *
Alta bere buna, pe gustul meu, e Kamenitza.

Daaa. de acord! Am savurat asta-vara in Balcik... vreo doua... box-uri. drunk.gif

Ultima data in Bulgaria am condus asa ca n-am avut parte de bere. Dar la intoarcere, la magazinul din frontiera le-am golit un rand din frigider!
Mai au o bere, ei o considera buna - Zagorka. Mie nu-mi place.
HalbaSus
QUOTE (ozz86651 @ Nov 16 2009, 11:02 PM) *
Halba, pe linga HK mai era o bere facuta in zona aia, cu sticla mai ciudata, scurta si groasa, cred ca Sailer sau ceva de genul asta se chema... avea si o varianta neagra care imi placea. Mai stie cineva?

Sailer cred ca ii zicea si era facuta la Satu Mare, era nepasteurizata si daca aveai ghinion te puteai trezi cu niste simptome extrem de nasoale sick.gif Daca era proaspata in schimb era destul de buna, mai ales la vremea respectiva (competitia fiind foarte slaba pe piata din Ro la acea vreme).

Pilsner Urquell este atat de bine popularizata atat in SUA cat si in Ro fiindca apartine grupului Miller (care detine inclusiv Ursus).
DORU
QUOTE (FAR EASTERN @ Nov 17 2009, 09:43 AM) *
QUOTE (solmar @ Nov 17 2009, 12:31 AM) *
Alta bere buna, pe gustul meu, e Kamenitza.

Daaa. de acord! Am savurat asta-vara in Balcik... vreo doua... box-uri. drunk.gif


Subscriu si eu, Kamenitza am baut ultima oara in martie anul asta la Ruse, am ales sa fie neagra, are un gust demential de bun si 2L nu mi-au ajuns... unsure.gif
FAR EASTERN
JK, uite ce se-ntaampla cat tu iti cauti masina... Cica primesti o bere gratis daca te alaturi protestului. biggrin.gif

Lanturile de magazine din Belgia ar putea ramane fara stocuri de bere Stella Artois, Leffe sau Jupiler, dupa ce angajatii fabricilor Jupille, Hoegaarden si Leuven au intrat in greva in semn de protest fata de decizia AB InBev de a reduce personalul cu 300 de oameni.
Potrivit producatorului de bere, supermarketurile au stocuri limitate de bere, in timp ce magazinele mai mici le-au epuizat deja. Aceasta situatie a fost cauzata de decizia liderului mondial al berii de a renunta la 10% din personalul din Europa de Vest, pe fondul scaderilor inregistrate de-a lungul mai multor ani in consumul de bere.

AB InBev ia in considerare concedierea a peste 300 de angajati din Belgia si Germania, unde compania are 2.700 de angajati, respectiv 3.000 de angajati. Disponibilizari vor fi efectuate si in Franta, Luxemburg, Olanda si Marea Britanie.

Potrivit companiei, aceasta masura este necesara intrucat consumul de bere in Belgia a scazut cu 20% incepand cu anul 2000.

Membrii sindicatelor au luat ostatici 10 manageri din cadrul fabricii de bere din Jupille, acestia fiind ulterior eliberati. Protestele continua in fabricile din Leuven – unde este produsa berea Stella Artois – precum si in Hoegaarden si Jupille.

Desi AB InBev a castigat in instanta dreptul de a stopa greva angajatilor de la Leuven, compania nu va pune deocamdata in amplicare decizia pentru a evita o eventuala greva generala la nivelul tuturor fabricilor din Belgia.

AB InBev controleaza aproape 60% din piata berii din Belgia si are, pe plan local, afaceri anuale in valoare de 1,06 mld. dolari, incluzand si exporturile, potrivit datelor financiare valabile in 2008. Aproape jumatate din vanzarile companiei sunt furnizate de segmentul HoReCa.

Principalii competitori ai AB InBev in Belgia sunt Heineken si Co.Br.Ha. Brouwerij Handelsmaatschappij NV, producatorul berii Primus.
James Kilowatt
Azi am luat Hoegaarden de la Carrefour.... mai erau doua pachete laugh.gif

Nu dau bere gratis toti, dau doar aia de la Jupile (aka liege). Si nu sunt tehnic in greva... doar ca blocheaza camioanele care vor sa iasa din uzina smile.gif
ozz86651
Stalla Artois e rusinea belgiei, daca dispare de pe fata pamintului nu e nici o pierdere, din contra smile.gif.
James Kilowatt
+1 !
HalbaSus
+1
beerfan
-2 rolleyes.gif
FAR EASTERN
Hey, iacata-l si pe colegul de "breasla" al lui HailbaSus!
Bine ai venit pe forum! Si te invitam la folosesti mai multe taste biggrin.gif wink.gif (adica sa nu fii zgarcit cu scrisul, asta ca sa nu intelegi gresit).
HalbaSus
Nu-l ascultati pe asta ca asta nu bea bere decat duminica si de sarbatori legale. Nimic nu stie.
adrian_flavius
Testat (cat de cat obiectiv, as spune eu...) 2 tipuri de bere acum vreo 2 saptamani, in urma celor citite pe forum-ul asta: facut rost de 2 baxuri de cate 6 sticlutze de 330 ml de Heineken si Ciuc...desfacut una de Heineken, gustat, desfacut una de Ciuc, gustat, si tot asa, pe rand, sa fac comparatie....concluzia (e a mea personala, nu am pretentia vreunei sentinte...): e aceeasi bere...numai ca Heineken e de vreo 2 ori mai scumpa...asa ca o sa raman la Ciuc...

LE: am uitat sa spun ca berea era foarte proaspata (mi-am facut o relatie privilegiata la distribuitorul zonal al marcilor...ca altfel nici nu prea ai de unde cumpara bere la sticle de 330 ml...)..
mike.omega
Heineken si Ciuc(premium) sunt facute de acelasi producator biggrin.gif "Ei" spun ca difera, lumea spune ca nu wink.gif
klm
CITAT(adrian_flavius @ Jan 29 2010, 10:48 AM) *
(mi-am facut o relatie privilegiata la distribuitorul zonal al marcilor...ca altfel nici nu prea ai de unde cumpara bere la sticle de 330 ml...)..

huh.gif iti trebuie relatii privilegiate ca sa cumperi supozitoarele alea de 0.33?!
ozz86651
De fapt eu consider marimea de 0.33 optima. Daca vrei mai mult, bei 2. Da nu se rasufla, incalzest etc nu mai spun ca pentru berea adevarata e o cantitate nu chiar neglijabila, iar pentru berea pisoarca nu vad de ce ai bea mai mult...
HalbaSus
ozz, partial sunt de acord cu tine, in sensul ca si eu consider ca marimea ideala e 0.33... dar motivarea mi se pare un pic gresita.
Prin "bere adevarata" presupun ca te referi la "non-pilsner", adica alle-uri, stout-uri, eventual weissbeer-uri nefiltrate, beri aromate cu concentratie alcoolica (mai) puternica. Da, au si ele farmecul lor, la fel ca un vin vechi de calitate care incepe sa isi schimbe consistenta si devine mai licoros si foarte aromat. Dar intr-o zi de vara pe terasa probabil ca un sprit de vara facut dintr-un vin sec (dar nu neaparat scump) si un sifon (nu e tocmai recomandarea somelierilor) va merge mult mai bine. In plus berile de care vorbesti tu merg pe post de aperitiv, sau desert... dar nu prea poti sa bei trapiste toata seara (eu cel putin nu as putea).

Berile pils, nu sunt neaparat nobile, nu sunt foarte aromate, nu sunt facute dupa o reteta secreta de calugari franciscani... ba mai mult recunosc ca sunt niste beri proletare, populare... dar am crescut cu ele, si in anumite conditii sunt mult mai indicate decat un "Mort Subite" spre exemplu.

Revenind la recipiente. Parerea mea e:
- Berea la PET nu exista... nu am baut niciodata.
- Berea la cutie e proasta, daca faci comparatie intre ACEASI bere la cutie si la sticla (mai ales la sticla de 0.33) vei constata o diferenta enorma.
- Berea la sticla e buna... e ok si sticla de 0.5 dar cel mai bun recipient este cel de 0.33, pastreaza mai bine aciditatea si gustul aspru al berii. Singura problema este in birturile nasoale care au preturi mari si servire proasta, asa ca daca bei la 0.33 atunci jumatate din seara ti-o vei petrece cu mana ridicata ca sa te vada si pe tine un chelner sa-ti aduca inca o bere, iar jumatate din seara te vei cauta dupa bani cand iti vei da seama ca o bere la 0.33 costa cat 2 la 0.5 biggrin.gif
ozz86651
Partea a 2a era o gluma... Dar intradevar stomacul meu gindeste in multipli de 0.33. 0.5 mi se pare ori prea mult, ori prea putin, depinzind de imprejurare. Daca vrei sa bei "o bere" e prea mult, daca vrei mai mult o vei lua si pe a doua.
Cit despre berea la cutie, nu sint e aceeasi parere, mi se pare identica. Ar fi interesant sa facemn un test in orb, din pahar, dar cumva sa fim siguri ca e aceeasi bere, la fel de veche si ca e pastrata in conditii proprii (nu in soare, la caldura etc).

Vreau sa mai adaug ceva.
Berea usoara, tip lager, pils etc are rolul ei. In caldurile din Romana in mijlocul verii, e cam singura optiune de multe ori. De altfel tarile mai calde (Spania, Mexic, Italia) fac beri usoare pe care eu nu le apreciez deloc in mod normal dar cind trasnpiri stind pe loc devin o metoda foarte buna de a astimpara setea. Cu toate astea scopul berilor astora e asa diferit ca nu stiu daca are sens sa vorbim de cit de bune sint. Singurul lucru important la ele, ca si la vinul din spritz, e sa nu fie rele.
HalbaSus
QUOTE
Cit despre berea la cutie, nu sint e aceeasi parere, mi se pare identica. Ar fi interesant sa facemn un test in orb, din pahar, dar cumva sa fim siguri ca e aceeasi bere, la fel de veche si ca e pastrata in conditii proprii (nu in soare, la caldura etc).


Eu am facut testul asta destul de des (de multe ori involuntar - se termina berea la sticla), si de fiecare data am observat o diferenta. Diferenta e destul de mica fata de berea la sticla de 0.5 si pronuntata fata de berea la 0.33. De altfel, cehii (care sunt printre cei mai mari bautori si producatori de bere din europa) nu imbuteliaza bere la cutie, berea ceheasca pe care o gasiti la cutie este imbuteliata in Austria sau germania si este "pentru export" (in cazul asta nu stiu daca e un lucru bun). +

Pe de alta parte ma gandesc ca si ce zici tu o fi adevarat, sticla are calitati termoizolante net superioare, si probabil daca berea e tinuta in conditii improprii (caldura, soare, etc) atunci cea la sticla va rezista mult mai bine. Tin minte ca cea mai nasoala bere pe care am gustat-o (ca n-am putut sa o beau) a fost o bere la cutie cumparata intr-o zi foarte calda de vara dintr-o alimentara comunista... am ajuns acasa am bagat-o in congelator si am facut un dus... dupa vreo 20 de minute am scos berea din congelator si am incercat sa o beau... bleaaah... nici nu vreau sa-mi amintesc ca tocmai mi-am deschis o bere la 0.33 beer.gif
adrian_flavius
Relatia privilegiata cu distribuitorul este necesare din 2 considerente:
1. Nu prea gasesti sticle de 0.33 in magazine normale...
2. Acolo unde le gasesti, greu iti permiti sa le cumperi...30 lei/6 sticle de 0.33 vi se pare normal? Mie nu...de banii astia cumpar o lada de Timisoreana (sticle de 0.5)...asa ca la distribuitor le gasesc la preturi cat de cat normale...undeva la 10-11 lei/bax de 6 sticle...si e comestibil (ma refer la Ciuc, Heineken e aceeasi bere la alt pret...mai mare...)

Halba, sa stii ca am observat si eu ca parca e mai proaspata berea la sticla de 0.33...pe bune...ma rog, probabil ca se pastreaza in alte conditii...
Legionaru'
Credeam ca bateti campii cu berea la 0,33l.
Deja sunt la a 4-a si parca e din ce in ce mai buna.
Am gasit la Kaufland, Ursus 0,33l - 2 lei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.