Help - Search - Members - Calendar
Full Version: turbo? furtun? help?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
newsted
salut,
sunt posesorul unui vw bora 2001 4motion 1.9 TDI (DI rosii)(masina avea 121 000 cand am luat-o - in mai - are interior piele foarte intretinut, asta m-a facut sigur de veridicitatea kilometrilor ) si as avea o problema...acum 2 luni de zile, coboram o vale cu spatele ( inertie ), si in momentul in care am accelerat, am auzit motorul turandu-se, iar apoi un zgomot ca de la un balon care se dezumfla, in continuare masina suiera la propriu, am mers cu ea in service, si mi s-a zis ca masina este forjata(ca cine a rupt-o in halu asta etc). Mi-au oferit o solutie, un turbo de sharan sh cu 450 de euro + cea veche....

buun...mi-au schimbat totul(turbina veche cu cea aia de 450 euro, ulei, filtre, etc) atunci nu am mai avut probleme pana acum 2 saptamani....cand urcam un deal...am inceput sa simt o usoara ezitare(socuri de putere care se simteau in masina) a masinii in jurul turatiilor 1800 2300, evident daca o acceleram brusc pana in 3000 problema disparea, insa facea asa daca urcam treptat in turatii - mentionez ca nu merg subturat cu ea ( stiu ca este 1.9 si mi s-a zis cand am schimbat turbo ca trebuie sa schimb in turatii mai mari, 2500 3000) - problema a persistat pana joia trecuta(11.09) cand i-am dat talpa prin orash, nu mai simt acea ezitare a masinii, insa creste greu puterea, de la 2000 pana la 3000...in treapta a 3 - a care odata ma lasa in scaun, si nu doar acolo, alta problema care se aude si din masina...in momentul in care o accelerez si iau piciorul de pe pedala...inainte sa intre in relanti, se aude un zgomot (fal fal fal) de vreo 3 ori in functie de cat de tare l am turat...si parca vestitul suierat a inceput din nou sa se auda...saptamana care vine merg cu ea la un service, dar vreau sa stiu ce ar putea fi, si bineinteles vreau si parerea voastra.

multumesc
newsted
nimeni??
newsted
QUOTE (newsted @ Sep 16 2008, 01:50 PM) *
nimeni??



mda...am mers la un service cu ea, a scos un furtun, de la valva egr cred, si m-a pus sa o turez, nu s-a mai auzit fal fal-ul respectiv la intrarea la relanti, a zis ca nu are cum sa fie turbo, mi-a zis sa infund furtunul cu un surub de 6 sa vad cum merge...inca nu am infundat furtunul dar deja am simtit o crestere in putere, nici nu mai are socuri de putere, singura problema e ca zgomotul resepctiv "fal-fal" a reparut, maine il voi infunda si voi verifica....

by the way, stie cineva ce propietate are valva egr?

astept raspuns macar de data asta...

Mariustom
Salut

Valva EGR = Exhaust Gas Recirculation
Adică recircularea gazelor (nearse) de eșapament. Poți citi aici wink.gif

Baftă thumbsup.gif
cucuci
acel fal fal fal cum ii zici tu e 100% de la egr. prin infundarea acelui furtun anulezi egr-ul care la multa lume se lasa cu un consum mai mare de motorina.
acuma ce pot sa zic este asa: daca ai bani si te deranjeaza acel fal fal fal schimba egr-ul.
daca nu te deranjeaza acel fal fal fal atunci mergi asa cu masina (cu furtunul pus la loc) ca nu are nimic. singura chestie e sunetul acela in rest nu te afecteaza: un prieten are aceeasi problema pe un passat si de juma de an ii face fal fal fal smile.gif
legat de pierderea de putere (sau ce-o fi nu ma exprim ca nu am inteles exact despre ce e vorba).
bafta.
newsted
QUOTE (Mariustom @ Sep 17 2008, 07:37 PM) *
Salut

Valva EGR = Exhaust Gas Recirculation
Adică recircularea gazelor (nearse) de eșapament. Poți citi aici wink.gif

Baftă thumbsup.gif


ms. smile.gif
newsted
QUOTE (cucuci @ Sep 20 2008, 01:19 PM) *
acel fal fal fal cum ii zici tu e 100% de la egr. prin infundarea acelui furtun anulezi egr-ul care la multa lume se lasa cu un consum mai mare de motorina.
acuma ce pot sa zic este asa: daca ai bani si te deranjeaza acel fal fal fal schimba egr-ul.
daca nu te deranjeaza acel fal fal fal atunci mergi asa cu masina (cu furtunul pus la loc) ca nu are nimic. singura chestie e sunetul acela in rest nu te afecteaza: un prieten are aceeasi problema pe un passat si de juma de an ii face fal fal fal smile.gif
legat de pierderea de putere (sau ce-o fi nu ma exprim ca nu am inteles exact despre ce e vorba).
bafta.



am mers la alt mecanic(prieten care s-a oferit sa se uite- nu mecanicul personal) si ce a vrut sa verifice....se uitase la volanta, a zis ca nu e, s-a uitat la EGR, s-a jucat cu o pompa de vid, i-a dat cu un spray pe acolo, si totusi zice ca de la egr se transmite in alta parte, in dreapta spre filtrul de aer(schimbat acum 2000 de km), a desfacut filtrul de aer, si se auzea mult mai tare si mai rar...daca era chiar EGR-ul nu se auzea chiar in dreptul lui? sunt confuz pentru ca da, cum zici si tu, daca il anulez, nu se mai aude si masina trage de ma lasa in scaun... nu am avut timp zilele astea sa ma ocup de ea, dar il schimb cat de curand...ms de sfat
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.