Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Airsoft
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Distractii
Pages: 1, 2
G e o r g e
ma duc azi la primul joc.
e vorba de un joc de razboi gen paintball doar ca se folosesc bile mici de plastic de 6-8mm in diametru.

pana acum am luat un mp5
http://www.classicarmy.com/product-popup.jsp?productid=1102
la care i-am si pus un red dot biggrin.gif:

un berreta... echipament ... si away i go

ceva interesati de asa ceva ?
mike.omega
Un prieten al lui Diesel si-a luat ceva de genu, nu stiu exact ce si cum insa nu cred ca a sosit jucaria pana acum... Ca urma WE asta sa facem o sesiune de trageri la tinta in curte biggrin.gif
f1anatic
QUOTE (G e o r g e @ Sep 13 2008, 12:35 AM) *
ma duc azi la primul joc.
ceva interesati de asa ceva ?



Io Io. O sa te doara.

Uite si echipamentul meu pt. anul acesta, dar e in alta categorie tehnica teehee.gif

CZ452 LR Ultra Lux (5.56mm, 28inch, 10+1) - cu luneta
http://www.cz-usa.com/product_detail.php?id=3
respectiv
Stoeger Model 2000 (12ga, 28 inch, 4+1) - cu red dot
http://www.stoegerindustries.com/firearms/..._model_2000.php

Am fost de 2 ori la paintball cu colegii de pe forumuri. Ca un facut, cei de pe Legacy nici nu au conceput sa nu fiu in echipa lor (eu de fapt vroiam sa fiu in echipa Nasioc/Forester cu un amic de-al meu polonez). Stau si ma intreb de ce oare au tot insistat sa fiu in echipa lor ? teehee.gif
Diesel
Mda, un amic si-a luat AK-47 facut de niste chineji. Pret bun, vreo 450 de lei cu tot cu accesorii (incarcator, baterie, alea alea) Eu ma gandesc la un MP5 tot asa eftin si chinezesc.

Acum cateva ore am desfasurat o sesiune de antrenament si teste cu jucaria. Mike a tras putin, eu chiar m-am obisnuit cu arma. Trage cam spre stanga din cauza mecanismului hop-up (invarte bila ca riflarea la armele adevarate). A tras si tata care si-a amintit cu nostalgie de AK-ul pe care l-a folosit timp de 2 ani in marina.

Atentie reclama: daca vreti antrenamente private de paintball sau airsoft si sunteti in zona, exista un teren deosebit de bogat in vegetatie in spatele casei noastre teehee.gif

Edit pt lamuriri: proiectilele de airsoft sunt bile de plastic de 6mm diametru cu masa intre 0,2 si 0,3g. Am experimentat cu trasul in picior de la 10m. Doar ustura mi s-a spus.
Arheopterix
E simpatic jocul.
Problema e ca seamna prea bine cu unele adevarate si pot aparea probleme.
Ideal era daca le vopseau o parte din teaza intr-o culoare fosforescenta (ca la armele de jucarie-cum sunt de altfel).
mike.omega
Da, e misto jucaria si nu e foarte scumpa! Insa trebuie antrenament mult la tinta smile.gif Cred ca WE viitor daca nu bate vantul o sa mergem undeva intr-un loc deschis si pustiu si mai exersam thumbsup.gif

Problema asemanarii cu o arma reala este evidenta, mai ales ca putini stiu sa faca diferenta. Din cate am inteles in state acest tip de arme de jucarie sunt vopsite altfel decat cele adevarate.
Diesel
Da, in US of A varful tevii trebuie sa fie rosu sau ceva de genul. Modelul incercat de mine si Mike iti ridica intrebari despre cat de real e doar daca te apropii la mai putin de 1m. Daca il iei in mana te lamuresti ca sigur nu trage gloante.

Prietenul meu s-a dus si el azi la primul joc. George probabil a fost luat prizonier de inamic, pentru ca nu a mai scris nimic biggrin.gif
Arheopterix
Apropo de asemanare....
Acum cca 1 an,merg pe blvd. Primaverii.BAra la bara.
In stanga erau panourile metalice ale unei lucrari ,in dreapta masini parcate.
Eram cu sotia si vorbeam de una de alta.
Paralel cu mine,dar ceva mai in fata pe dreapta era un pasaat de culoare inchisa.
Deodata vad o teava de pusca cu pompa (nu stiu daca am tradus corect) indrptandu-se spre noi.
Stiu cum e asa o arma f bine.
Distanta era de maxim 2 metrii.Daca avea cartus cu multe alice,chiar daca nu ne omora ne facea varza.
Idea e ca nu am nici un fel de legaturi cu lumea interlopa ,datorii sau dusmani care sa i-mi vrea gatul.
Masina mea fiind una comuna,putea fi o confuzie sau un descreierat.
Cum nu aveam unde sa plec (si nici timp) am facut singurul lucru posibil: am tras tot volanul dreapta (spre usa passatului ) si bagat acceleratia la fund.In acel moment ,cand tocmai vroiam sa il izbesc si ma asteptam sa primesc "orice avea pe teava",teava se la sa in jos si vad doi copii (cca 8 si 5 ani) care se bateau de fapt pe o jucaria.
Al naibii de reala era jucaria.
Sigur ca o sa ziceti ca sunt nebun,si ca daca vroia cineva sa ma omoare,nu statea imobilizat in masina parcata ci venea cu cagula la mine la geam si apoi fuge.
Dar totul a fost de cateva secunde unde supravietuirea era mai sus de gandirea logica.
Alex-F1
Bai Arhe da' stresat mai esti frate!!! laugh.gif Daca apucai sa "izbesti" masina si raneai bietii copii, ma intreb oare ce-i raspundeai soferului cand te-ar fi intrebat "ce te-a apucat frate?" Ca te-ai speriat de jucaria lor??? ohmy.gif Nu cred ca puteai sa-i scoti vinovati pe parinti ca le-au cumparat copiilor o arma de jucarie care semana prea tare cu o arma reala.... confused.gif Damn, tare faza oricum.... ninja.gif
Arheopterix
Nu sunt o persoana stresata,dar cand se indreapta spre tine asa ceva si nu stii ce si cum ,ce poti sa faci?
Sa stai si sa astepti sa vezi?
Nu e o idee bune.
"Afara" au fost f multe cazuri asemanatoare cu cel patit de mine.Multi copii au fost impuscati si chiar ucisi in situatii asemanatoare.Chiar si de politisti.
Vina e in primul rand al parintilor si al celor care aproba vanzarea unor replici atat de asemanatoare cu oiginalul.
Nu stiu ce se intampla "cu bietii copii" dar mie mi-a sarit inima din loc cand am vazut un calibru 12 care se indreapta spre mine.
Apropo de "bietii copii";am si eu un copil acasa.

Si sa mai adaug ceva:
Daca merg pe strada si ma ameninta unul cu cutit/pistol etc si cere banii/ceasul/haine, ii dau tot ce cere.
Nu merita riscul.
Dar daca e clar ca vrea "mai mult" incerc sa il impiedic prin orice mijloc.
Va sfatuiesc sa faceti la fel.
G e o r g e
fost ... jucat ... placut ...
echipament pana acum :
pantaloni , tricou, bluzon, ochelari, genunchere

classic army mp5 cu rail si reddot
taurus beretta 9mm fullmetal cu blowback


poza :
G e o r g e
ps : omega , diesel ... joi si vineri sunt in CT wink.gif
vin cu armamentul wink.gif
HalbaSus
Am auzit eu de unul care avea ceva imitatie de kalash (foarte veridica)... si a avut proasta inspiratie sa se imbrace cu o pelerina lunga si sa mearga cu kalashul sub pelerina... a ajuns intr-un bar si ca tot omul si-a pus kalashul pe masa... au chemat aia politia, a venit politistul cu pistolul in mana (tremurand oleaca) si l-a somat sa ridice mainile... asta a pus mana pe kalash ca sa traga cateva "focuri" sa demonstreze ca nu e adevarat (scotea ceva sunet electric penibil)... Ulterior politistul i-a zis ca putin ii lipsea sa il impuste in momentul in care a vazut ca pune mana pe arma... daca o si indrepta catre el era hotarat sa traga...

Asa ca vezi pe unde umblii cu armamentul ala... looks very real smile.gif
G e o r g e
n-am gasit inca geanta ... da' ma dotez si cu d'aia wink.gif
Diesel
QUOTE (G e o r g e @ Sep 15 2008, 10:27 AM) *
ps : omega , diesel ... joi si vineri sunt in CT wink.gif
vin cu armamentul wink.gif


Joi seara esti la noi deci, tovarasu inginer Mike va instala un reflector ceva acolo biggrin.gif
mike.omega
Mai mult de un bec de 100W nu cred ca pot rezolva biggrin.gif
Insa poate rezolv o tinta mai profi decat ultima folosita smile.gif

Faza e ca noi doar tragem la tinta ca nu avem nici arme si nici costume wink.gif

Btw, un pistol din asta cat e? whistling.gif
G e o r g e
fa matale rost de o tinta , doua trei ... vin cu bile si cu mp5'u

pistolul a suferit niste mici probleme cu incarcatorul ...

un pistol pe gaz e cam 500-700ron.
f1anatic
QUOTE (G e o r g e @ Sep 15 2008, 02:25 AM) *
fost ... jucat ... placut ...
echipament pana acum :
pantaloni , tricou, bluzon, ochelari, genunchere

classic army mp5 cu rail si reddot
taurus beretta 9mm fullmetal cu blowback


poza :


Jorj, arati convingator dar...Degeaba daca tot fumezi !

La noi in State astea se vind cu capatul vopsit (sau cred ca mai degraba facut) dintr-un plastic rosu.

Poftim: si astia sint mici si pe departe de problema (dar sint la 6 km de mine)
http://www.dickssportinggoods.com/category...egoryId=2295234
Airsoft guns
http://www.dickssportinggoods.com/family/i...egoryId=2295161

Mai puteti incerca (spre comparatie) Cabela's si OUtdoor World.
Mi-ar face placere sa va trimit dar nu am nevoie de explicatii date pe la febeí indiferent ca sint de jucarie sau nu.

Jorj, obiectivul ala al tau mareste ? Sint interesat de unul care mareste 2X-4X (inteleg ca e fixa magnificatia) bineinteles cu Red Dot.




G e o r g e
al meu nu mareste ... dar e cu reddot.. poate pe viitor.

acum de abia imi dau si eu seama la ce trebuie sa te uiti cand iei o arma sau un pistol d'asta.

la arme conteaza unele, la pistoale altele samd .

red dot ul nu e foarte bine centrat ca n-am avut timp sa stau sa-l centrez perfect . am realizat in schimb reglajul hop up ului .
G e o r g e
am achizitionat un mauser l96 ... sper sa ma pot prezenta cu ea la CT wink.gif

cam asa ceva :
f1anatic
De ce nu am eu un prieten ca George, aici :-(
Hoinar
Prin ce se deosebeste Airsoft de Paintball? Doar prin arme/bile?
Cat de tare doar un proiectil din asta de plastic comparativ cu ala de la paintball? Ca de la paintball am ramas cu ceva vanatai...N-as mai juca fara scoica de protejat bijuteriile biggrin.gif.
G e o r g e
diferenta majora e data de realitatea jocului.
la airsoft totul e foarte real.

diferente : la airsoft chiar daca ai un kill ala tace malc si nu stii ca l-ai lovit
la paintball vezi clar ca il lovesti.

o mica diferenta smile.gif


Hoinar
QUOTE (G e o r g e @ Sep 16 2008, 02:27 PM) *
...
diferente : la airsoft chiar daca ai un kill ala tace malc si nu stii ca l-ai lovit
la paintball vezi clar ca il lovesti.
...


Pai...si care e scopul final al unei partide? Sa iei bile in coaste pana nu mai poti sta in picioare?! smile.gif Suna interesant...da' nu-sh daca sunt atat de masochist..
guerilla
QUOTE (G e o r g e @ Sep 16 2008, 01:27 PM) *
diferente : la airsoft chiar daca ai un kill ala tace malc si nu stii ca l-ai lovit
la paintball vezi clar ca il lovesti.



da daca ii bagi o grenada sau o mina antipersonal e clar ca e kill nu? pe langa faptu ca s-ar putea sa fie si ud laugh.gif
eu vad airsoftu asta facut toamna prin paduri. un we intreg. corturi. fiecare echipa cu dealul lui. si bagat razbel de vineri seara pana duminica seara biggrin.gif
impuscatu in fundu curtii sau in tufisu de dupa bloc nu prea ma inspira.
G e o r g e
QUOTE (Hoinar @ Sep 16 2008, 06:53 PM) *
QUOTE (G e o r g e @ Sep 16 2008, 02:27 PM) *
...
diferente : la airsoft chiar daca ai un kill ala tace malc si nu stii ca l-ai lovit
la paintball vezi clar ca il lovesti.
...


Pai...si care e scopul final al unei partide? Sa iei bile in coaste pana nu mai poti sta in picioare?! smile.gif Suna interesant...da' nu-sh daca sunt atat de masochist..


scopul e sa fie fun. nu e joc in care sa te doara sau sa iesi indoit de acolo.

se pun limite de med (distanta minima de angajament) si limite la puterea armei .

depinde si de unde joci. ca idee nu se trage mai aproape de 5-7m cu o arma stock care are 85-95m/s viteza la iesire a proiectilului.

o arma upgradata poate atinge 160m/s, dar destul de greu si foarte costisitor. regulile mai zis ca nu prea ai voie in teren cu arme peste 145m/s .

acestea fiind spuse , NU DOARE prea tare smile.gif daca ti-o iei de aproape doare , dar nicidecum ca la paintball.
air_wolf
eu il vad mai mult ca pe un soi de tir practicabil in curtea din spate. nu ma atrage, desi imi plac armele.
Arheopterix
Apropo;
La paintball te pateaza.
La airsoft cum stii ca chiar ai lovit?
Lovitura doare?
klm
CITAT(Arheopterix @ Sep 17 2008, 10:11 PM) *
La airsoft cum stii ca chiar ai lovit?
Lovitura doare?

Tragi de la mai putin de jumatate de m, atunci stii si tu si stie si cel in care tragi ca ai lovit ninja.gif teehee.gif !
G e o r g e
airsoft e un joc de foarte mult fair play. cel lovit trebuie sa zica mort !
mai ales daca esti sniper si ei pe careva de la 50m ... ala poate nici nu vede de unde a fost lovit si se poate face ca ploo
f1anatic
QUOTE (G e o r g e @ Sep 18 2008, 01:14 AM) *
airsoft e un joc de foarte mult fair play. cel lovit trebuie sa zica mort !
mai ales daca esti sniper si ei pe careva de la 50m ... ala poate nici nu vede de unde a fost lovit si se poate face ca ploo


Vrei sa zici ca bilutzele alea merg 50 m si ca poti lovi ceva cu precizie la 50m ? Mai devreme ai declarat ca bilutele ies cu vreo 75 m/s pe teava, ceea ce cred...si sint convins ca merg probabil 100 de metri prin aer daca nu mai mult. Dar nu cred ca ai mare precizie la 50m distanta. Nu mai mare a lovi o ...galeata sau o mingie de basket. Cit cade proiectilul in inaltime la 50 de m ?

Uite, cind eu trag cu CCI Stingers (500m/sec) din CZ-ul meu cu tzeava de 28 de inch (71 cm) lungime, ghintuita, proiectil cu forma balistica, cu inaltatorul reglat corespunzator si de-abia reusesc sa lovesc tinta (de dimensiunile unei mingi de pingpong) (si sa nu ma ia vreunul la sentiment ca nu stiu sa trag, ca prima data am fost la vinatoare cu tata respectiv prima data cind am tras cu pusca a fost acum vreo 21 de ani ? si ani la rind oul la 100m era tinta favorita ca lunetist ?)
G e o r g e
am zis asa armele un puteri stock intre 85 si 135 m/s
mp5 ul meu are undeva la 90-92m/s
iar l96le are 135m/s

forta nu are proiectilul dar se poate deplasa destul de mult . si da , poti lovi cu sniperul un pachet de tigari la 50m fara probleme. am testat smile.gif mai multe teste diseara wink.gif dupa ce fac ... mai multe teste wink.gif

PS: noi tragem in tinte destul de mari wink.gif nu precizie ... e hatmai omul in care tragi de la 50m ... nu e o tinta chiar mica;)
klm
CITAT(f1anatic @ Sep 18 2008, 03:51 PM) *
si sa nu ma ia vreunul la sentiment ca nu stiu sa trag, ca prima data am fost la vinatoare cu tata respectiv prima data cind am tras cu pusca a fost acum vreo 21 de ani ? si ani la rind oul la 100m era tinta favorita ca lunetist ?

Pai daca acum ai 100 de ani inseamna ca ai invatat sa tragi la 79 cand deja nu mai vedeai bine si iti tremurau scoabele tongue.gif, Jorj pare mult mai tinerel in pozele alea.
guerilla
QUOTE (G e o r g e @ Sep 18 2008, 08:14 AM) *
mai ales daca esti sniper si ei pe careva de la 50m ... ala poate nici nu vede de unde a fost lovit si se poate face ca ploo

in cazu asta iei azimutu in ... aluia biggrin.gif sa vezi ca atunci sigur zice ceva biggrin.gif
G e o r g e
sunt prezent in ct de luni pana vineri de azi pana peste 2 sapt inclusiv ... ceva doritori de sport extrem ?
mike.omega
Vezi ca s-ar putea azi fratimiu sa intarzie si sa trebuiasca sa poc poc singuri unsure.gif
G e o r g e
pai poc poc la tinta ... imprima si tu niste tinte ...
mike.omega
Pai o mai si imprim?! Eu am facut doar punctul din centru tongue.gif Stai sa vad ce-mi iese in word teehee.gif

LE: Gata tinta! Abia astept! smile.gif
mike.omega
Acuma postam si impresii!
Cu arma automata nu prea am tras ca n-aveam cu ce, adica bile!
Ne-am jucat cu arma cu luneta si avem la activ asa: 3 pachete tigari goale, un borcan 800ml, vreo 4 tinte de hartie si o sumedenie de rosii thumbsup.gif
Diesel
Am venit acasa pe ultima suta de metri, eu cu gandul la MP5 si cand colo ma izbeste cealalta arma. OMG OMG OMG. Treaba serioasa cu sniperu. A fost foarte distractiv pana am incercat sa trag si am ratat cu brio. Se pare ca asa cum sunt praf in FPS-uri la sniping, asa e si in realitate.

MP5-ul n-a avut munitie, sau au consumat-o astia ca flamanzii. Prietenul meu cu AK-47 n-a putut sa vina.

Mi-a placut foarte mult cum se simte MP5-ul in mana. Sunt din ce in ce mai tentat sa imi iau unul. biggrin.gif imi fac cadou de craciun
G e o r g e
ia uita-te la systema
G e o r g e
update ... cine mai vrea sa vina este binevenit. smile.gif
am mai tras o runda si in WE asta .

intre timp am pus mana pe un tokio marui G36(si aici m-am oprit cu cumparatul de AEG uri biggrin.gif: )

un pic upgradata arma smile.gif nu cine stie ce


ahhh ... si am comandat niste beretta tactical master tot de la tokio marui biggrin.gif:

f1anatic
Jorj m-ai spart. Pustile astea ar trebui sa aiba ceva rosu, galben...ca prea arata adevarat si nu e bine. Asa s-ar gasi fiecare descreierat sa sperie poporul intr-un autobuz sau metrou.

Las' ca va arat si eu unde am fost uichendu' asta. Ca si eu am dus arsenalul la antrenamente.
Diesel
noi avem la stiri o impuscatura la cateva saptamani biggrin.gif

autobuzele sunt pline de pensionari (cel putin in CT) iar la metrou e atat de aglomerat incat sigur se gaseste inca un descreierat care sa iti dea in cap
klm
Ce sa furi din autobuze? In Romania se scot banii de pe card si daca pana a 2-a zi nu se platesc ratele la banci atunci se platesc datoriile de la consignatii, oricum o dai nu nimeresti bani prin buzunare.
f1anatic
Si io si io.
200 m copii mosului.
Open sights ca nu am putut regla luneta ca nu am putut prinde utilajul de masa (e o constructie speciala care tine agregatul fix, nemiscat, pt ca pe urma muti crucea de la luneta unde vezi gaurile). Dar...nu vine uichendu' din nou ?
Tiberiu61940
Misto stand de tragere ai woot.gif vreau si eu...
f1anatic
QUOTE (Tiberiu61940 @ Sep 30 2008, 10:00 AM) *
Misto stand de tragere ai woot.gif vreau si eu...


Eh...da mah, e in curtea din spate. rolleyes.gif whistling.gif
G e o r g e
misto curte din spate ai whistling.gif
guerilla
pai si in curtea din fata ce ai? tancodrom?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.