Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Amplificator cu subwoofer
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki > Swift
Mos3n3
Ciao,

La swift-ul meu recent cumparat am primit cadou un amplificator cu subwoofer - http://www.spare.suzuki.hu/katalogus/produ...ng=en&comp= - cod 990E0-59J10. In 01.09.08 (luni) ma suna baietii de la Suzuki (RS Sara Motors) ca a ajuns accesoriul audio, dar abia vineri se poate monta. OK, bucuros ca in sfarsit a ajuns, ma programez pe vineri dimineata la 10.

Vineri la 10 sunt la service, sunt preluat de o domnisoara, care imi spune ca toata operatiunea de instalare o sa dureze ceva si ca o sa ma sune ei cand e gata. Bun, las masina si plec. La ora 16 ma gandesc eu sa sun ca poate "au uitat". Masina nu e gata, dar in jum de ora o sa fie, ca nu au avut om, ca au chemat de la o firma specializata. Bun, ma duc pe la ora inchiderii, la masina inca se mai lucra. Intr-un tarziu e gata, o iau si plec din service. Pe drum... deloc impresionat de functionare, ma gandeam ca poate trebuie reglat ceva din amplificator. La prima intersectie rosu, eu fac stanga, semnalizez, dau volum zero pe player, SURPRIZA, semnalizarea batea in subwoofer; ba ce dracu!; schimb melodia cu volumul pe zero, se aude fosnit in subwoofer; ba ce dracu!l opresc motorul si-l reponesc, se aude o lovitura de toba in subwoofer; ba asa ceva nu se poate!!

Ajung acasa iritat de calitatea sunetului, dau sa ma uit sub scaune sa evaluez instalarea, cu manualul de instalare langa mine. Subwooferul si amplificatorul instalate in total alte pozitii decat cele specificate in manual, ma gandesc ca e doar o treaba facuta tipic romaneste, dar totusi sunetul nu poate fii influentat de pozitia pieselor, difuzorul era pus cu fata in sus deci trebuia sa se auda bine. Ma enervez si totul culmineaza cu o zgarietura pe bord pe care o descopar, provocata probabil de o surubelnita. Nervos toata seara ma hotarasc sa fac scandal a doua zi. A doua zi (sambata) ma duc la service, desigur nervii s-au dus si eram pregatit sa tratez situatia cu calm ca sa nu fac mai mult rau decat bine. Vorbesc cu un tip, cu care nu mai vorbisem, constata si el neregulile si ma cheama din nou luni, foarte scurt.

Luni (08.09.08 - azi) ma duc devreme la suzuki. Iar discutii, repet problema, si sunt trimis la firma care a executat montarea - LOG tuning. OK. Ma duc la LOG tuning unde din nou repet problema unei femei flegmatice. Se face constatarea de catre un tip si mi se spune sa duc masina in spate. In spate ajung fix pe mana celui care a instalat toate treburile. I-am explicat la om supararea mea si sincer mi-a dat raspunsuri care m-au facut sa-mi schimb parerea asuprea manoperei:
1. problema care se aude: omu zice ca nu are ce sa faca, sunt sunete care vin din player - purici, care in mod normal nu se aud in boxele care au venit cu masina, dar amplificatorul le face auzite in subwoofer.
2. problema care se vede: omu zice ca poate schimba pozitia pieselor fara nici o problema, pentru ca ele sunt prinse in scai de podea, imi face si o demonstratie.
3. zgarietura de surubelnita: n-am mai mentionat-o.

Pe langa astea, omu mai zice ca a evitat sa-mi dea gauri in masina ca sa lege aplificatorul la alimentare si a umblat la panoul de sigurante de sub volan.

Am zis OK, am primit o explicatie, am inteles ca nu am ce sa fac, asa o sa se auda tot timpul.

Acum va intreb pe voi:
A mai optat cineva pentru sistemul acesta audio - amplificator cu subwoofer; cod: 990E0-59J10?
A mai avut cineva problema asta?
Stiti cumva cum as putea sa o rezolv?
Sa incerc un service din Ungaria?

Mersi!
gabin
Parerea mea, incearca un service in Ungaria daca tot esti acolo.
adrian_r5
Ai ceva prospect, schema de conectare la subwoofer ?
Mos3n3
Am un manual de instalare care explica pas cu pas:

1. Sa parchezi masina intr-o pozitie sigura, sa bagi in viteza, sa tragi frana de mana si sa scoti cheia din contact inainte sa incepi montarea. Sa ai grija sa nu strici alte componente ale masinii si sa te asigura ca piesele built-in sunt complete.
Sa deconectezi bateria inainte sa incepi, sa-ti scrii codul de la radio.
Se dai jos scaunele din fata, consola centrala si radioul in concordanta cu specificatiile de reparatie ale masinii. Foloseste unealta de plastic pentru dezmembrare.
Click to view attachment

2.
Click to view attachment

3. Sa bagi cablul 1 in gaurile existente in mocheta, prin consola centrala la subwoofer, iar cablul 2 tot prin gaura existenta in mocheta, prin consola centrala la radio.
Ai grija sa fie destula distanta pana la piesele mobile din frana de mana. Fixeaza daca e necesar cablurile.

4.
Click to view attachment
Indeparteaza aparatoare rotii (A).
Trage cablul de alimentare de la baterie, fara a conecta, pana la roata.
Fa o gaura in punctele B din interior si exterior.
Introdu cablul prin gaura.
Trage cablul pe sub mocheta pana la amplificator.
Conecteaza cablul la amplificator. Atentie la culori!
Conecteaza cablul la baterie.
Izoleaza cablul la capete.

5. Conecteaza mufele tata la mufele mama corespunzatoare.

6. Asambleaza componentele date jos la pasul 1 conform manualului de reparatie.

Manualul e in engleza si se poate sa mai fi scapat ceva la traducere. Cam asta e tot ce am!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.