Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Am nevoie de un sfat!!!
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Amiable
Buna!

Am nevoie de un sfat avizat in legatura cu achizitionarea unui autoturism.

Oscilez mai mult sau mai putin itre aceste 3 optiuni:
1-Suzuki Ignis
2-Suzuki Wagon/Opel Agila
3-Skoda Fabia

Va argumentez de ce am ales aceste 3 masini:
1-Suzuki Ignis- siguranta,vizibilitate buna la condus,suspensii bune.
2-Suzuki Wagon/Opel Agila -masina de oras,vizibilitate buna la condus,cheltuieli intretinere rezonabile.
3-Skoda fabia-consum mic,4**** EuroNCAP,fiabila.

Imi vine foarte greu sa ma decid avand in vedere ca toate masinile au fiecare calitatile lor.

Voi ce ati alege daca ati fi in locul meu? rolleyes.gif


Fara obiective nu exista progres!
Bestia_vera_nera
Skoda fabia.Mi se pare cea mai draguta dintr toate.
HalbaSus
Ignis si Agila (parca e vorba de aceasi masina cu alt nume, nu ?)... sunt masini de clasa mica inaltate... au avantajul unei garzi la sol ceva mai mare si.. spatiu pe verticala (pentru oameni foarte inalti or something), in rest sunt mai lente si consuma mai mult decat masinile de clasa mica "normale"... eu as merge pe skoda fabia.
adrian_r5
QUOTE (HalbaSus @ Sep 8 2008, 01:23 PM) *
Ignis si Agila (parca e vorba de aceasi masina cu alt nume, nu ?)


Nu no.gif
cucuci
de ce nu vad in lista si suzuki swift? dintre cele enumerate de tine as alege desigur suzuki swift ... daca nu atunci skoda fabia.
adrian_r5
QUOTE (Amiable @ Sep 8 2008, 01:02 PM) *
1-Suzuki Ignis- siguranta,vizibilitate buna la condus,suspensii bune.


- garda la sol ceva mai mare (fiind de fapt un crossover)
- motor pe benzina destul de bun: - tehnologie VVT, distributie pe lant, 95 cp pt. un motor de 1.3 litri ...
- portbagaj destul de incapator (este dispus "pe orizontala", cu "capacul" scos incap destule ...)
Amiable
QUOTE
de ce nu vad in lista si suzuki swift? dintre cele enumerate de tine as alege desigur suzuki swift


teehee.gif N-am enumerat Suzuki Swift! laugh.gif

Ma intereseaza doar acele trei modele de mai sus!
mike.omega
Masina noua sau SH?!
Ignis a fost inlocuit de SX4, Wagon a fost inlocuit de Splash biggrin.gif

Personal Fabia imi pare a naibii de urata iar interiorul e din la fel sad.gif

In functie de buget(si daca masina e noua) eu mi-as lua ceva cu motorizare diesel, pentru ca masinile astea din clasa mica cu motorizari mici uita sa si consume putin unsure.gif
tabek
QUOTE (HalbaSus @ Sep 8 2008, 11:23 AM) *
Ignis si Agila (parca e vorba de aceasi masina cu alt nume, nu ?)... sunt masini de clasa mica inaltate... au avantajul unei garzi la sol ceva mai mare si.. spatiu pe verticala (pentru oameni foarte inalti or something), in rest sunt mai lente si consuma mai mult decat masinile de clasa mica "normale"... eu as merge pe skoda fabia.


Nu e vorba de aceasi masina, Opel Agila=Suzuki WagonR. Ignis intr-adevar poate consuma un pic mai mult decat masinile din aceeasi clasa, insa sigur nu este mai lent decat skoda fabia si are aantajul garzii de sol mai mare.
AlexTM
Eu nu stiu cum puteti da asa verdicte, "masina X e sigur mai rapida decit masina Y", cind factorul principal in acceleratie e PUTEREA MOTORULUI, nu marca masinii.

Intre sa zicem, Audi A4 si Mercedes C, care e mai rapid?
Audi?
Mercedes? bicycle.gif
tabek
QUOTE (AlexTM @ Sep 16 2008, 07:41 PM) *
Eu nu stiu cum puteti da asa verdicte, "masina X e sigur mai rapida decit masina Y", cind factorul principal in acceleratie e PUTEREA MOTORULUI, nu marca masinii.

Intre sa zicem, Audi A4 si Mercedes C, care e mai rapid?
Audi?
Mercedes? bicycle.gif


factorii principali sunt specificatiile producatorului...eu doar am raspuns la cineva care spunea ca ignis e mai lent decat fabia...ei bine motorul 1,4 86CP de la fabia (ca doar n-o sa compari cu motorul de 1.6, nu?) e mai lent decat cel de pe ignis...cu vreo 3 secunde (acc. 0-100)...sau daca nu-i asa mint producatorii masinilor...doar atat am vrut sa spun
AlexTM
Si de ce sa nu-l compari cu cel de 1.6??? Aaaa, pentru ca atunci Fabia nu e mai lenta? Poti sa-l compari cu ce vrei, atata vreme cat nu specifici clar.
Eu voiam doar sa spun ca afirmatiile gen "Fabia e mai lenta decit Ignis" sau "Ignis e mai lent decit Fabia" FARA sa spui la ce motoare te referi, sunt aberatii.

PS: pe Fabia exista si 1.4 100CP
Amiable
QUOTE
Buna!

Am nevoie de un sfat avizat in legatura cu achizitionarea unui autoturism.

Oscilez mai mult sau mai putin itre aceste 3 optiuni:
1-Suzuki Ignis
2-Suzuki Wagon/Opel Agila
3-Skoda Fabia

Va argumentez de ce am ales aceste 3 masini:
1-Suzuki Ignis- siguranta,vizibilitate buna la condus,suspensii bune.
2-Suzuki Wagon/Opel Agila -masina de oras,vizibilitate buna la condus,cheltuieli intretinere rezonabile.
3-Skoda fabia-consum mic,4**** EuroNCAP,fiabila.

Imi vine foarte greu sa ma decid avand in vedere ca toate masinile au fiecare calitatile lor.

Voi ce ati alege daca ati fi in locul meu?


Vad ca s-a cam deviat de la subiect!!!
tabek
AlexTM, nu-l compar cu motorul de 1.6 pentru ca e vorba de o anumita gama de pret...care la fabia 1.6 cred ca depaseste deja cu mult pretul unui Ignis, dar se pare ca n-ai inteles. Ignis de 2-3 ani cu km putini si stare f. buna gasesti la 6000-6500 euro, la pretul asta fabia gasesti doar cu motorul 1.2 60CP, sau gasesti si cu motor mai mare dar cu muuuulti km. Asta-i ideea.
Amiable...dintre astea 3 eu am ales deja...suzuki ignis.
Cristiano
Vreau sa cumpar o masina de teren , din 2000 sau mai noua , pana in 10.000Euro biggrin.gif...am si eu nevoie de niste pareri si argumente pro sau contra smile.gif Masina vreau sa aiba 5usi , confort si performante off-road destul de bune...multumesc anticipat !!!
DORU
Cristiano, ai nimerit gresit cu intrebarea ta...ar fi mai indicat sa deschizi topic separat !

Acum, eu as alege Fabia NU pt ca lucrez la Skoda, NU pt ca imi place neaparat modelul, CI pt ca am 3 argumente solide:
- costuri intretinere decente
- imagine buna pe piata
- valoare revanzare buna
Cristiano
QUOTE (DORU @ Sep 23 2008, 08:46 PM) *
Cristiano, ai nimerit gresit cu intrebarea ta...ar fi mai indicat sa deschizi topic separat !

Acum, eu as alege Fabia NU pt ca lucrez la Skoda, NU pt ca imi place neaparat modelul, CI pt ca am 3 argumente solide:
- costuri intretinere decente
- imagine buna pe piata
- valoare revanzare buna

deci...zisesem masina de teren...fac off-road cu fabia ? :|
am mers cu masina aia si imi place biggrin.gif pacat ca nu m-i se potriveste biggrin.gif
Marius*
Si eu tot pt Fabia as opta.
Amiable
Masina de teren pana in 10000 de euro...incearca un ARO. laugh.gif
Un crossover dupa 2000 la banii astia ar fi Suzuki Ignis sau SX4 la mana a doua!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.