Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Instalare boxe
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Kaiten
Este vorba de 2 boxe blaupunkt de 100w (cel putin asa scrie pe ele, stie cineva cam cat scot ele real?). Problema este ca pe usile din spate mai am 2 boxe mici (tweetere parca se numesc). Intrebarea este: daca instalez boxele astea mai mari in locul boxelor in fabrica si dau din casetofon volumul mai mare pe spate o sa "suprasolicite" boxele alea mici? Avand in vedere boxele mai puternice ar mai trebui sa pun vreo siguranta pe circuit sa nu existe probleme? (masina este skoda octavia 2002)
Andrei Suzuki
Eu zic ca tweetere-le nu au nici o problema,indiferent cat de puternice sunt restu boxelor.Din cate stiu eu tweetere-le au nu stiu ce filtre care separa semnalele,a.i. tweetere-le primesc semnal numai de inalte.Daca gresesc sa ma corecteze cineva
James Kilowatt
Tweeterele raspund doar la frecventa inalta, insa foarte rar sunt montate separat. De obicei la boxele cu 3 cai sunt montate in centru.
Oricum, daca nu le poti praji fara boxele noi, nu le vei putea praji nici cu ele, asa ca stai fara griji :bounce:
Kaiten
Si daca pe ele scrie ca au 100w in realitate cat au?
Andrei Suzuki
Pe Jbl-urile mele scrie 300W.Asta-i puterea muzicala.Puterea nominala e de 100.Deci..ale tale sunt de 30-35?dau si eu cu parerea
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.