Help - Search - Members - Calendar
Full Version: alegere masina sh
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
gabyh
Am de gand sa-mi iau o masina sh dar...nu sunt hotarat ce anume sa aleg....problema e ca am de ales intre mai multe modele ...deci as dori niste sfaturi in alegerea acesteia tinand cont de anumite caracteristici...m-ar interesa o masina din anii 2002-2004 motorizare euro4 pe benzina cu maxim 130000km binenteles varianta sedan intre 1.8-2.0l
modelele dintre care ar fi sa aleg sunt ....VW Passat, VWBora, Nisan Primera, Toyota Avensys, Mitsubishi Carisma, Mazda 6, Ford Mondeo Ghia, Skoda Superb, Seat Toledo.
as dori niste pareri argumentate pentru fiecare dintre acestea si care ar fi cea mai buna alegere
T u d o r
Cred ca cea mai buna alegere sh pentru piata din Romania, tinand cont de piese de schimb, valoare de revanzare si pret initial ar fi un Passat (neaparat TDI, altfel il revinzi pe nimic). Ar mai fi Opel Vectra, pe care nu ai trecut-o in lista ta, masina cu intretinere mai ieftina.
gabyh
da ar fi si vectra o varianta dar..totusi nu cred ca se poate compara cu Mondeo ....vreau o masina mare ca interior/exterior ...ce diferenta ar fi intre Ford Mondeo Ghia si si varianta simpla?
T u d o r
Vectra si Mondeo sunt masini asemanatoare ca si dimensiuni interioare. De altfel, sunt printre cele mai mari din clasa.

Insa eu tot pe un Passat as merge, tinand cont de ce am spus in postul precedent.

Ghia e o echipare superioara de la Mondeo, alte diferente nu sunt. Mai sus e Titanium.
Henry90720
Ar mai fi ... Honda Accord. Uiti de service ... si te bucuri si de o masina placuta la condus, nu-i asa Tudor? wink.gif
T u d o r
Dap... biggrin.gif Necazul e ca si nemtii au auzit ca ar fi "bunicica"...ca nu scade nici picata cu ceara sub 15000. biggrin.gif
gabyh
din pacate nu sunt adeptul masinilor TDi ci al celor pe benzina si apoi nu cred ca pretul pieselor de ford e mai mare decat al celor de passat
air_wolf
pai ia uita-te tu la un subaru legacy - preturi mai mult decit decente, performante extraordinare pentru un sedan de familie thumbsup.gif de departe mult mai misto decit toate celelalte enumerate de tine.
klm
Evo 8 smile.gif
air_wolf
QUOTE (klm @ Sep 2 2008, 12:56 PM) *
Evo 8 smile.gif


eu vorbeam serios. daca tot vrea benzina, cred ca un legacy e alegerea perfecta. eu asa as alege daca as fi in locul lui. cu legacy se poate obtine un consum de 12% in oras, testat.
AlexTM
Toledo si Bora sunt cam mici, or fi ajuns din greseala pe lista, daca le comparam cu celelalte.
Lipseste in schimb Octavia. Cele pe benzina au preturi foaaarte bune la sh.

PS: Da, si Legacy e o alegere buna.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.