Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina la ~3500
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
dracowar
Salut tuturor.
Mi-am facut cont pentru a incerca sa-mi fac o parere cat mai buna despre ce optiuni as avea pentru acest buget. Mentionez ca m-as putea apropia de 4000 de euro, sau chiar trece (ff putin).
Problema mea cea mai mare e ca ... nu ma pricep la masini. Am avut o "antichitate" de Dacie din 77, cu motor Renault pe ea, care m-a ajutat sa invat cate piese se pot strica intr-un an dry.gif De asemenea m-am imbolnavit de "nea gico-fobie" sau teama inexplicabila de a merge la mecanic.
Deci acum prima conditie pentru mine ar fi fiabilitatea (masina cautata de mine as vrea sa aiba <100.000 km) .
Cea de-a doua, si ultima conditie ar fi spatiul interior al masinii. Eu am vre-o 1.85 si vre-o 100kg si marea majoritate a viitorilor pasageri au pe acolo sau peste. Am mers vre-o 300km langa un prieten de-al meu in Clio'ul lui si nu vreau sa ajung sa tb sa-mi rog pasagerul din dreapta sa-si mute piciorul ca sa pot schimba viteza. Mai faina senzatia ca in autobuz.
Nu voi conduce mai mult de 10-15.000 km pe an.
Urmeaza sa merg in Germania dupa o masina si as fi mai linistit sa am cat mai multe informatii inainte de a pleca. Cum spuneam, nu ma pricep la masini, nici nu am mers cu foarte multe modele care sa se incadreze in bugetul meu actual, dar din ce am vazut pe mobile.de ma pot uita la :

1.opel astra 98-99(in asta stiu ca incap bine) - despre opeluri stiu ca se spune ca au tabla proasta

2.vw golf 3 (nu stiu cat e de lata, din afara pare destul de micuta)

3,BMW 316

4. ???

Va multumesc
simpson
BMW 316,318,320 din 93 incoace cu km sub 200.000. E mai masina decat multe puscaciuni gen Opel Astra (care are traieste maxim 180.000 km apoi isi da duhul). Masini rulate sub 100.000 km nu prea ai putea gasi la banii astia,dar cine stie ? poate un Vectra...
sandman
pai ar mai fi masini depinde de anul de fabricatie. zic sa iti iei mai noua de 2000 ca e si euro 3 si e taxa mai mica, si pe benzina( motorina e cam scumpa+service si nu iti scoti investitia)
Daca vrei masini mai noi, Hyundai Accent, Mazda 323, Fiat punto, Nissan almera, ford mondeo, Kia Shuma...
dracowar
Cum spuneam, e fff important pt mine sa fie fiabila. Fordurile si Fiaturile nu indeplinesc criteriul asta.
Mazda, Hyundai si Nissan par o optiuni de luat in considerare. Despre Mazda am citit ca la ultimele teste ale celor de la Auto Bild au iesit drept cea mai fiabila masina, dar era vorba despre ultimele modele, cele vechi cum se comporta ?
T u d o r
Eu m-as duce spre un Espero. o masina foarte confortabila, cu intretinere foarte ieftina in Romania, piese se gasesc, mecanici se gasesc. La 3500 o gasesti in stare foarte buna, e lata, are motorizare decenta, dotari bune. Cauta un 1.5, taxa de inmatriculare e mai mica si motorul e mai nou decat cele de 1.8 sau 2.0.
sandman
espero consuma mult, 11-12 in oras. e mare si confortabila(ca am si eu una), si piesele sunt f ieftine. mazda modelele mai vechi nu am auzit pe cineva sa se planga.

ps: daca te intereseaza un espero, il dau pe al meu, dar ti-am zis consuma mult.
DRAGOS
espero e intr-adevar o masina buna. daca vrei confort si spatiu nu gasesti ceva mai bun in banii astia. In plus are o intretinere cu adevarat ieftina, in romania, ca dealtfel cam orice daewoo.

Eu zic ca totusi motorul de 1,5 poate sa consume si decent la un mers decent. Al meu espero lua cam 13,5, in oras, in conditiile unui mers destul de agresiv. Dar era un 1,8 hidramat care numai economic nu era considerat.
air_wolf
un audi 80 n-ar fi rau. adica sa te duca maxim 2000eur cu tot cu taxa - cred ca o gasesti si aici gata adusa. masina e fiabila si confortabila. consumul nu e mare la ea. mai poti opta pentru paassatul vechi. gindeste-te la urmatorul aspect: piesele pentru masinile noi sint mult mai scumpe decit piesele pentru masinile mai vechi. nu cred ca vrei sa dai 300eur pe un catalizator sau alte sute pe diverse prostii electronice, in cazul in care pica ceva.
dar daca te incadrezi in 2000, iti mai ramin inca 1500 pentru eventuale reparatii sau ii poti pune deoparte ca sa iti schimbi masina peste 2-3 ani.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.