Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ajutor pentru cei neajutorati
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
Potzocul
stiu ca recent au fost campanii de ajutorare pentru cei afectati de inundatii, eu insa ma refer la un alt tip de persoana neajutorata.
am stat de vorba nu de mult cu un om care strangea seara resturi alimentare dintr-o piata.
tremurand, mi-a spus ca sufera de sindromul Parkinson. am intrat usor in detalii si mi-a spus ca are si o familie, sotie, 2 fete si o soacra, aceasta din urma fiind proprietara imobilului unde statea. din cauza manifestarilor sale, soacra l-a dat afara din casa si momentan doarme in spatele unui bancomat.
mi-a povestit ca a incercat sa salveze un copil care a fost atacat de cativa indivizi insa a fost lovit in cap de mai multe ori si lasat inconstient.
dupa ce au trecut cativa ani, au inceput sa apara problemele iar medicii i-au dat verdict : parkinson.

momentan este incadrat la gradul 2 de handicap si primeste 240 lei pensie.

cum vreau eu sa il ajut(cu ajutorul vostru): as vrea sa stiu daca se poate face o reexaminare medicala pentru a primi gradul 1 de handicap, el sustine ca starea lui s-a inrautatit.
as vrea sa stiu in ce conditii poate beneficia de ajutor social si cu cine trebuie sa vorbesc pt o locuinta sociala intr-un camin.

orice sugesie ar fi bine primita.

va multumesc mult!
mike.omega
1. Facem sticky
2. Examninarea se face cam dupa cheful medicilor(si tata a fost pensionat medical la un moment dat si a fost cu "cantec"). Evident se poate imbunatati starea de spirit a medicului, ghici cum?! din pacate sad.gif
3. Pt o locuinta sociala trebuie intrebat la primarie dar te vei lovi de birocratie multa si termene. Un fel de depuneti dvs o cerere si se rezolva. Insa nimeni nu se gandeste ca vine iarna....
4. Pentru ajutor cred ca la Casa de Pensii trebuie sa te adresezi si sa dovedesti ca venitul pe cap de fam nu e mai mare de X ron.
Potzocul
multumesc pt sticky!
sincer, daca ar fi de cotizat se cotizeaza, nu e problema!
atitudinea lui m-a determinat sa il ajut. i-am dat 8 lei! OPT !!! si mi-a promis ca ii primesc dupa ce ia pensia. degeba i-am repetat ca nu trebuie sa mi-i dea. am vrut sa ii mai dau, nu a vrut sa ia nicicum. m-am dus si i-am cumparat mancare. mi-a multumit cu lacrimi in ochi si mi-a spus ca e prea multa. a primit un strudel cu mere de la o vecina, i-a multumit vre`o 10 minute. s-a bucurat de acel strudel aproximativ cum m-am bucurat eu cand am cumparat mondeo`ul. mi-a spus ca are doar hainele de pe el - un tricou si o pereche de blugi. i-am adus o bluza si inca un tricou. mi-a spus ca ar avea mare nevoie de o patura si un pulover mai gros. maine le duc, sper doar sa treaca pe la mine.

sunt sigur ca sunt multe persoane care au nevoie de ajutor, sunt sigur ca micile noastre gesturi sunt ca o comoara pt unii.
daca as reusi sa il duc la un alt medic care sa ii acorde gradul 1 chiar m-as bucura! doar ca nu stiu de unde sa incep.
la fel si cu locuinta sociala.
mi-a spus ca a fost la centre de noapte dar acolo a spus ca a fost batut de "colegii" de camera si i s-au furat bunurile.

mai e o problema cu ajutorul. cum am spus locuieste pe strada. are buletin dar adresa trecuta in buletin nu ii mai apartine, imobilul a fost vandut. in situatia asta cum se procedeaza? se va lua in considerare si eventualul salariu al sotiei sale?
Bestia_vera_nera
Ce sa mai intamplat?
Potzocul
din pacate NIMIC!
am reusit sa ii fac rost din nou de buletin, in parteneriat cu un preot.
intre timp am comunicat situatia lui la ASCO ceva serviciu de asistenta sociala, mi-au raspuns prompt la primul mail, mi s-a cerut niste date in plus despre persoana in cauza si apoi nimic!
mi-au spus ca au luat la cunostinta si m-au inregistrat cu sesizarea mea si urmeaza sa fiu contactat.
nu pot sa fac nimic deoarece i s-a furat decizia de pensionare si acum incerc sa o primesc din nou de la medici.
intre timp controlorii de tramvai ii fac viata grea si ii dau amenzi, desi primaria acorda abonamente gratuite pt tramvai pensionarilor, nu il pot ajuta deoarece nu are acte care sa ateste ca e pensionar.
momentan astept si il ajut eu cum pot cu haine si ceva bani.
mike.omega
Desi initiatorul acestui topic mi-a cerut sa il sterg, eu doar il inchid. Il las drept exemplu sau ca modalitate de a prezenta si alte cazuri/actiuni de acest fel.
mike.omega
Am primit de la Potzocul pe PM

QUOTE
Desi in urma cu ceva timp am cam renuntat sa sper ca se poate intampla ceva bun in acest caz, iata ca s-a intamplat!
Ionel sta acum intr-o garsoniera, locuinta sociala, mi-a povestit ca are calorifer mare si geam termopan smile.gif era foarte incantat de treaba asta.
l-am ajutat sa isi cumpere o iala noua pentru usa si contoare pentru apa. smile.gif mi-a spus ca e foarte fericit acum "ca poate sa puna capul jos in liniste".
nu imi asum nici un merit pentru obtinerea locuintei sociale, totul a fost cu ajutorul unui preot.
oricum multumiri publice si lui cucuci pentru interventiile lui.
acum Ionel are moralul mult mai ridicat, azi a fost pe la mine prin piata si am discutat putin.
tot acel preot a luat la rost bucataresele de la ceva cantina pentru cei nevoiasi ... ele pretindeau 50 lei/luna de la el desi (spunea Ionel) trebuia sa primeasca gratuit.. treaba asta m-a suparat tare rau, avand in vedere ca undeva in ianuarie, nu a mai primit mancare deoarece bucataresele nu isi aminteau ca el a platit 100 lei in decembrie, "taxa" pe 2 luni...
acum primeste si o masa pe zi gratuit.

ca si concluzie... el e fericit acum! speram ca va fi si in continuare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.