Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cu masina prin tara, pareri
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
Pages: 1, 2
sandman
ziua buna! am hotarat cu niste prieteni, ca plecam in turul tarii, cu masinile. daca stiti niste locuri ce nu ar trebui ratate din aceasta calatorie, astept cu interes sa le aflu! sa va zic in mare traseul:
bucuresti-pitesti- transfagarasan-sibiu-alba(arieseni cred)-baile felix. un prieten mai zicea de portile de fier, altul de vulcanii noroiosi. si la samizegetusa am vrea, dar am auzit ca nu e cine stie ce de vazut. a, si daca stiti si cazare prin zonele respective, ca ne ducem la plesneala.

PS: nu avem 4X4:)
Marius*
In zona Sibiului, am fost recent la Ocna Sibiului. Foarte frumos!
OvidiuH
Cât timp aveți la dispoziție ?
sandman
cam 10zile ne-am propus, depinde si cat ne tin banii
Alex-F1
Ohooooo.....pai ar fi de vazut cu gramada......nu v-ajung 10 zile.......si traseul se opreste la Baile Felix sau cum? Pai ia sa vedem.....valea Ariesului e frumoasa (am fost personal), la Arieseni vara n-ai ce vedea, in schimb iarna e fain......apoi io zic ca si la Sarmisegetusa merita o vizita scurta, e chiar langa sosea, in maxim o ora ati vazut tot.....plimbandu-te printre ruinele alea, poti simti o incarcatura istorica pe care nu toata ziua ai sansa s-o simti! Mai spune-ne si restul traseului, ca sa discutam la concret, ca n-are rost sa-ti dam noi destinatii, daca ele nu-s cat de cat pe traseul vostru! Aaaa, sa nu uit.....langa Arieseni merita vizitata Groapa Ruginoasa, un fel de Grand Canyon al Romaniei, e rezervatie naturala protejata, mirific peisajul, dar de la sosea se mai merge pe jos cca. 1 ora....deh, daca vrei sa vezi ceva frumos, mai trebuie s-o iei si la picior...... biggrin.gif Vorbeamos.....
OvidiuH
QUOTE (Alex-F1 @ Aug 21 2008, 12:43 AM) *
valea Ariesului e frumoasa (am fost personal), la Arieseni vara n-ai ce vedea

Scarisoara cu ghetarul, Poarta lui Ionele, Pestera Ursilor, Groapa Ruginoasa, plus multe alte trasee superbe.

Revenind la intrebarea lui Sandman, 10 zile nu sunt suficiente pentru un tur de tara, veti sta mai mult in masina decat sa vizitati locatii. Mai bine va orientati doar spre o zona. Fie partea de N si NE cu Maramuresul, Bucovina si Moldova, fie zona Apusenilor unde in 10 zile abia apuci sa vezi ce e de vazut.

Ca idee, uite ce traseu am facut eu in iulie -> http://www.masini.ro/forum/index.php?s=&am...st&p=276087
AMP
Iata si traseul nostru din aceasta vara....insa am avut nevoie de 14 zile.
Hoinaritza
Insa grija mare pe partea de sud a transfagarasanului ca e prost drumul. Plin de gropi... dar merita smile.gif
sandman
traseul care l-am vazut pe harta aia e mare pt ce vrem noi. deci ne gandeam la partea de N-V a romaniei. incepem cu transfagarasanul, ne oprim la sibiu, apoi arieseni, vizitam "Scarisoara cu ghetarul, Poarta lui Ionel, Pestera Ursilor, Groapa Ruginoasa" si apoi o luam spre cluj la niste prieteni si baile felix. de la baile felix, vedem cum stam cu banii si apoi ne hotaram daca venim acasa sau mai vizitam sighisoara...sau sarmizegetusa. stiam ca tre sa urci pana la ea, nu ca e langa sosea, ca asa o vizitez.
RUE
felixul nu merita sa te duci.
oradea e un oras cu un centru frumos. acolo merita.
mai bine tragi o raita langa granita la un loc de la unguri: gyula pt strandul superb cu verdeata si muuulte topogane. mai ales pt copii daca ai.
la felix merge iarna sa mergi daca esti in zona sa bei o bere in apa cu cerul liber.
statiunea felix e un kitch cu bazar pt romani cu prosoape si prostii.
relieful in zona nu te da pe spate.

AMP
Subscriu si eu la cele scrise de RUE....mai bine alegeti alta destinatie decat Baile Felix.Daca n-ati mai fost acolo...na!ce sa zic?mergeti ca sa nu ramaneti curiosi smile.gif,insa veti fi dezamagiti.Mai degraba va rezervati timpul pentru Sighisoara.La Sarmisegetuza...pitrele de la sosea...hm,hm...la Sarmizegetuza regia se merge asa cum sti tu....e ceva mai departe de la sosea,intradevar.Eu nu am fost acolo,am citit si eu despre chestia asta,asa ca amanunte prea multe nu stiu.
Hoinaritza
La Baile felix nu se merita sa te duci decat daca ai copii si te duci cu ei la bazin, sau vrei sa lenevesti de dimineata pana noaptea tarziu. Mai bine mergeti la Sighisoara ca acolo ati mai avea ce vedea. Sau stati mai mult in Cluj. Sau ati putea vizita cetatea de la Rupea sau Rucar sau cea de la Prejmer. Noi am ratat Prejmerul in a doua parte a concediului si ne cam pare rau.
sandman
deci pana la urma stie cineva unde e sarmizegetusa? si pe unde se intra spre transfagarasan?
OvidiuH
Sarmizegetusa Regia e situată în satul Grădiștea Muncelului, com. Orăștioara de Sus, județul Hunedoara.
Hoinar
QUOTE (sandman @ Aug 26 2008, 04:27 PM) *
deci pana la urma stie cineva unde e sarmizegetusa? si pe unde se intra spre transfagarasan?


Transfagarasanul e DN 7C
- din Sud se intra dinspre Curtea de Arges in nord - localitatea Corbeni
- din Nord se intra dintre localitatile Fagaras si Avrig (pe la mijlocul distantei)
Hoinaritza
QUOTE (Hoinar @ Aug 26 2008, 04:45 PM) *
QUOTE (sandman @ Aug 26 2008, 04:27 PM) *
deci pana la urma stie cineva unde e sarmizegetusa? si pe unde se intra spre transfagarasan?


Transfagarasanul e DN 7C
- din Nord se intra dintre localitatile Fagaras si Avrig (pe la mijlocul distantei)


Daca nu ma insel, localitatea se numeste Cartisoara
sandman
din pacate excursia s-a terminat... a fost super! In prima zi am plecat spre transfagarasan, seara ne-am cazat la sibiu. Foarte frumos peisajul. Apoi am plecat spre alba iulia, ne-am oprit la cetate, si apoi spre muntii apuseni. Ne-am oprit in comuna Albac, f ieftina si buna cazarea, si mic dejun consistent. A 3a zi am plecat spre ghetarul scarisoara. Se poate urca cu masina, dar daca aveti mila de ea, urcati pe jos cam 2 h, ca mine:) Drumul e pt masini 4x4. Apoi am luat-o spre pestera ursilor(merita vazuta, arata f bine), si apoi spre baile felix. Am apucat sa facem baie 2 ore, ca se inchidea la 20 strandul. Cazare am gasit in apropiere de bai, sanmartin se numeste localitatea. Cazare f buna, dar fara mic dejun. Si apoi s-a cam schimbat planul cu tara:) am gasit cazare in viena pe net, la un hostel, 86Eur camera, si am plecat spre viena. Ne-am oprit in budapesta pt 2 ore(f frumos orasul, pacat ca nu prea se vorbeste engleza acolo) si apoi am continuat drumul spre viena. Intre ungaria si austria numai exista vama, adica nu te opreste nimeni. In viena daca nu ai harta sau gps te cam ratacesti. Am stat 3 nopti acolo. Va recomand sa vizitati orasul, e superb. Metroul nu l-am asteptat mai mult de 2 min, indiferent de ora, si tot timpul am stat jos, multi merg cu bicicleta si cu mijloacele de transport in comun, pentru orice platesti, serviciul iti este pe deplin satisfacut. In oras nu am vazut masini 4x4, multi cu scutere. Nu iti ia nimeni bicicleta din fata magazinului de exemplu, daca intri sa vezi ceva, nimeni nu claxoneaza! nu se enerveaza la volan, au rabdare...sunt multe lucruri la care noi nu cred ca o sa ajungem vreodata, din pacate. Apoi am revenit in tara, m-am cazat tot in sanmartin, ca era tarziu.Urmatoarea zi am plecat spre casa. Se fac cam 6 ore din viena pana in oradea. Si apoi am revenit, din pacate, in bucuresti. Am luat-o prin Cluj, targu mures, sighisoara, brasov, bucuresti. F frumos drumul intre sighisoara si brasov. Am constatat care sunt cei mai prosti soferi din romania dupa cei din ph( acuma nu zic ca toti): sunt cei din Bihor. Nu prea le au cu condusul. Era sa vad vreo 3-4 accidente de toata frumusetea intre oradea si cluj. In total am facut 2400km, si 150litri benzina consumati.
Abia astept urmatoarea excursie!
AMP
Ei...si uite ca se apropie iar perioada vacantelor...
Care va sunt planurile?Pe unde vreti sa mai mergeti?
Anul acesta ne-am propus vacanta tematica(cred ca am mai scris pe undeva),cu titlul "Dunarea la izvoare".Sa ne ajute Domnul sa fim sanatosi atat fizic ,cat si financiar si....mergem!
RUE
de paste vreau la Bratislava si la inceput de mai la Praid si sa fac si imprejurimile.
daca se potriveste cineva in perioada pe acolo facem meeting. tongue.gif
AMP
Se pare ca mult pregatita si planuita noastra vacanta s-a dus p..lii de suflet,din cauza de lipsa masina.....asa ca nu mai fac niciodata planul ca tiganul...
adrian_flavius
Ana, da' ce-a patit masina?...scuze daca ai mai scris pe undeva, eu am cam fost plecat vreo 2 saptamani...
RUE
poti inchiria una. acum depinde si unde voiai sa mergi in vacanta. poti imprumuta o masina...
nu ti strica vacanta! poti negocia o inchiriere ca sunt destui care au anunturi sau recomandari si care acum la criza pot face un discount. pacat de vacanta.. e singurul lucru ce nu trebuie ratat!
AMP
adrian-flavius....pai in 8 Iunie am avut accident cu Verso.De atunci ne luptam cu Astra si cu birocratia si mentalitatile romanesti.Daca am dovedit asiguratorul,acum ramane sa dovedim si serviceul auto...

RUE,multam' de sfat!


Pana la urma am strans olecuta din buci si am platit o excursie in Croatia,de 7 nopti,Trogir,doar eu cu amandoi gorobetii mei.Mergem cu autocarul....sper sa fie bine,caci calatorim toata noaptea.Am vrut musai sa plec undeva,ca o luam razna,sincer....asa ca am optat pentru mare,pentru sanatatea copiilor.Din pacate Marius nu suporta soarele,i se face rau pe plaja.....asa ca el ramane acasa....
James Kilowatt
Vreau sa va cer si eu parerea in legatura cu starea drumurilor din Romania. Ma jucam cu Autoroute si pe ruta Budapesta-Galati imi recomanda intrare prin Cenad-Timisoara-Lugoj-Craiova-Pitesti-Buc-Galati. Drumul "clasic" il consideram pe cel prin Bors-Oradea-Sibiu-Brasov-Galati.

Care din ele vi se pare recomandabil iarna? Pe unde mai sunt gropi, blocaje frecvente de trafic, lucrari, etc?

PS
Am inteles ca pe M0 in jurul Budapestei se lucreaza la greu si traficul e nasol. Ceva rute alternative spre Austria? In cazul in care chiar e naspa pe M0, probabil e mai interesanta traversarea budapestei si apoi luat directia Debrecen-Oradea.
pmhoria
Pe M0 am mers eu acum o luna si desi erau anuntate lucrari la greu si limitari de viteza, am mers cu 90 constant. Intradevar lucrau dar nu era afectata portiunea actuala (la dus am mers miercuri dimineata si intors vineri dupamasa)
Despre Ro, pot sa-ti spun ca Cenad-Tm-Lugoj e oki. Chiar Tm-Lugoj e drum european.. se merge bine de tot pe el. Lugoj-Caransebes se lucreaza. La fel pe defileul Jiului (asta dac vrei sa mergi Caransebes Otelul Rosu, Petrosani TgJiu Pitesti Buc)
Pe Arad-Deva-Sibiu e drumul camioanelor .. e ok ca si asfalt dar ai de depasit la tiruri la greu. Despre restul nu stiu sa-ti zic.
HalbaSus
QUOTE (James Kilowatt @ Nov 29 2010, 10:02 AM) *
Vreau sa va cer si eu parerea in legatura cu starea drumurilor din Romania. Ma jucam cu Autoroute si pe ruta Budapesta-Galati imi recomanda intrare prin Cenad-Timisoara-Lugoj-Craiova-Pitesti-Buc-Galati. Drumul "clasic" il consideram pe cel prin Bors-Oradea-Sibiu-Brasov-Galati.

Care din ele vi se pare recomandabil iarna? Pe unde mai sunt gropi, blocaje frecvente de trafic, lucrari, etc?

PS
Am inteles ca pe M0 in jurul Budapestei se lucreaza la greu si traficul e nasol. Ceva rute alternative spre Austria? In cazul in care chiar e naspa pe M0, probabil e mai interesanta traversarea budapestei si apoi luat directia Debrecen-Oradea.


Eu recomand ruta Budapesta > traversata (daca nu o prinzi la ora de varf nu e o problema, totul e sa nu ajungi dupa masa intre 16 si 18... si in nici un caz vineri) > M33 > M3 > Debrecen (traversat si asta, dar aici nu prea exista blocaje) > din debrecen fie mergi pe drumul national/european (si in caz ca e zapada pe asta ti-l recomand) > sau daca e uscat atunci exista o ruta secundara din debrecen pana in Bors care e aproape complet necirculat si injumatatesti timpul cam la jumate... cei care au fost la euroring 3 si au venit prin oradea stiu ruta... ca idee daca nu ai limitatoare in dreapta poti obtine fara probleme medii de peste 100 km/h, dar chiar si daca ai e un drum frumos si relaxant > Bors > Oradea > Gilau > A3 (40 de km de autostrada, YEEEY) > Alba Iulia > Sebes > Sibiu (in sebes si in Sibiu sa faci cumva sa NU ajungi sub nicio forma vineri dupa-masa... am fost week-endul trecut si in Sebes am stat vreo 40 de minute la o intersectie iar in Sibiu peste o ora pana l-am traversat (ca inca nu-i gata centura))... si tot asa pana la Galati (mai departe nu stiu ruta)...

Recomandare personala: sa faci in asa fel incat portiunea Oradea-Galati sa o faci duminica si in nici un caz vineri.
T u d o r
Eu zic ca ruta corecta e prin Rm Valcea. biggrin.gif Poti sa si dormi aici, ne mai vedem si noi, mai bem o apa plata cu lamaie... de-astea.
James Kilowatt
O sa fie miercuri sau joi... deci nici vineri, insa nici duminica.
In sens invers s-ar putea sa fie duminica, aka 2 ianuarie.
RUE
JK, daca ajungi in TM fa un semn in trecere, iar daca ai nevoie de cazare eu negociez cu cineva in zona la 60 single, 70 double.
James Kilowatt
De cazare o sa am nevoie de una dubla si una tripla teehee.gif
O sa vad mai tarziu ce ruta aleg. O sa vin din Austria, de unde daca nu am pb deosebite de trafic probabil ajung relativ devreme in Ro, si e posibil sa merg mai departe de granita ca sa ramana mai putin ziua urmatoare.
RUE
daca mergi pe oradea - tg mures iti sugerez un popas la Alesd peste drumde banci la un hotel cu lemn la fatada care detine un restaurant bun la parter (intrarea e prin restaurant).
aici la tm au si camere cu double si fotoliu pat, am platit 75 lei. am negociat 3 camere ca sa spun drept si am insistat pt discount.
un restaurant beton in zona unde au si tras acum un an spre euroring baietii la popasul in tm.

spre orsova se merge relativ ok. dupa orsova pana la severin e aiurea.
James Kilowatt
Danke, notat.
cristsib
Maine, 1 dec, se va da in circulatie centura Sibiului, deci se mai elimina un punct de aglomeratie (si se mai inaugureaza 17 km de autostrada laugh.gif ).
Lucian107416
O mare realizare. Pe bune!!! Avea Sibiul nevoie de asa ceva ca de aer.
James Kilowatt
Dar varianta prin Nadlac-Arad-Deva-Sebes-Sibiu-etc cum e? A trecut cineva recent?
pmhoria
Acu vre-o 2 luni am fost pe Arad-Deva-Sebes-Sibiu-Pitesti. Ce pot spune e ca drumul e ok numai ca vei prinde multe tiruri.. de fapt nu multe....extraordinar de multe verymad.gif Singura problema reala poate fi Sebesul, care nu are centura si poti nimeri sa stai ffff mult. Eu am avut noroc si nu am oprit deloc acolo, dar multi se plang de lipsa unei centuri in orasul ala.
RUE
szeged - arad - deva 251 km
szeged - timisoara - deva 110 + 157 km = 267 km

- vama nadlac poate fi mai aglomerata pt ca are si traficul greu si intra mai multe persoane pe ea.
- tirurile intre arad si deva sunt o belea, f nasol cu depasirile mai ales pe vreme rea/noapte.
depasesti 3 si mai gasesti din urma 5. are dreptate horea.
- drumul Cenad - Timisoara - Lugoj - Faget e destul de bun, chiar f bun din Timisoara. Dincolo de Faget nu am mai fost dar poate e facut bine pana la intalnirea cu Arad Deva.
- radare sunt pe ambele trasee.
- Lugojul sa l ocolesti pe centura si te scoate exact spre Faget Deva.
solmar
eu am fost pe sibiu deva arad nadlac cand am fost la euroring. dar la iesirea din deva in loc sa merg inainte am luat-o la dreapta (am trecut prin tebea la un moment dat) si-am ocolit muntii zarandului (practic am luat-o spre arad dar pe drumul spre oradea). drumul bun si neaglomerat, nu cred c-am intalnit mai mult de 20 de masini in total. am iesit la arad putin dupa sensul giratoriu, asa ca am facut un mic ocol sa alimentez la mol.
venind din ungaria trebuie sa faci stanga la iesirea din arad cam cu 3-400 de metri ca sa mergi pe drumul asta. probabil o sa fie vreo 50-60 km in plus dar fara aglomeratie si cu peisaje frumoase.

o exceptie - am prins o portiune de 2-3 km de drum bulit printr-un sat, imediat dupa deva. iar prin sebes am trecut repede.
James Kilowatt
N-o sa merg noaptea, cel putin nu portiunea aia, pentru ca voi sta noaptea la Arad/Timisoara/Oradea si apoi plec dimineata.

DORU
Si cand va fi asta ? smile.gif
James Kilowatt
22 dec
adrian_r5
QUOTE (RUE @ Dec 5 2010, 03:40 PM) *
Dincolo de Faget nu am mai fost dar poate e facut bine pana la intalnirea cu Arad Deva.


Am fost eu in urma cu 2 saptamini ... e ok si dincolo de Faget pina "la intalnirea cu Arad Deva" de la Sacamas ... mai erau si ceva portiuni pe care inca se lucra, da' e mult mai ok decit era in vara.
DORU
QUOTE (James Kilowatt @ Dec 5 2010, 08:39 PM) *
22 dec



Daca alegi sa treci prin Oradea, poate ne intalnim thumbsup.gif
James Kilowatt
Lumea zice ca cel mai bine ar fi prin Oradea, ca sa beneficiez de bucatelele de A3 si ca sa evit tronsonul Deva-Sibiu care cica e aglomerat si Sebesul, care e blocat.

O sa fie greu cu intalnitul, ca o sa fim 3 generatii, si pe 21 o sa fim dupa 1100km, iar pe 22 plecam probabil cat de dimineata
HalbaSus
Corect, varianta cea mai rapida e prin Oradea insa nu eviti Sebesul... care da... uneori e blocat... insa eviti Sibiul care are (in sfarsit) centura.
adrian_r5
QUOTE (HalbaSus @ Dec 6 2010, 10:51 AM) *
prin Oradea insa nu eviti Sebesul...


Daca vii dinspre Cluj prin Alba Iulia si in Sebes faci stinga spre Sibiu esti pe drumul cu prioritate si nu stai chiar asa de mult la coada (ca atunci cind vii dinspre Orastie) ... da' problema e la Alba Iulia - podu' la iesirea spre Sebes e inchis si se trece pe un pod de pontoane la care sint cozi mari sau se poate ocoli tot orasul da' ai ceva de mers prin niste sate ...

L.e. - treaba ca ar fi pod de pontoane o stiu doar din auzite, ultima data am fost in zona in 04.10.2010 si atunci, conform sfaturilor primite, am ocolit prin Oarda de Jos.
HalbaSus
QUOTE
Daca vii dinspre Cluj prin Alba Iulia si in Sebes faci stinga spre Sibiu esti pe drumul cu prioritate si nu stai chiar asa de mult la coada (ca atunci cind vii dinspre Orastie) ... da' problema e la Alba Iulia - podu' la iesirea spre Sebes e inchis si se trece pe un pod de pontoane la care sint cozi mari sau se poate ocoli tot orasul da' ai ceva de mers prin niste sate ...


Eu am fost relativ recent, am mers pe traseul normal (sau cel putin mie asa mi s-a parut) nu am mers peste nici un pod de pontoane, nu a fost o circulatie deosebit de dificila... s-a circulat decent. La sebes in schimb am stat cam 30-45 de minute (era vineri dupa-masa ce-i drept, si mai era si un politist care incurca circulatia in intersectie).
adrian_r5
QUOTE (HalbaSus @ Dec 6 2010, 02:50 PM) *
Eu am fost relativ recent, am mers pe traseul normal


Da ... am vorbit acum cu cineva din Alba Iulia si spune ca s-a redeschis circulatia pe pod (de vreo 2 - 3 saptamini zice-se) ... se pare ca s-au miscat repede cu reparatia.
adrian_r5

QUOTE (HalbaSus @ Dec 6 2010, 02:50 PM) *
era si un politist care incurca circulatia in intersectie


... cam tot timpu cind e politist acolo e buluceala mai mare angry.gif

Daca vrei sa mergi de la Orastie la Alba Iulia sau invers Sebesul se poate ocoli prin Vințu de Jos.
Mircea104901
Nu se mai circula pe podul de pontoane in Alba. Se merge pe pod, l-au reparat.
Si cand mergi catre Sibiu dinspre Alba, nu stai mult la intersectia din Sebes.

Saptamana viitoare o sa am drum din nou prin zona, si o sa "testez" varianta Sibiului biggrin.gif. Era criminal de traversat Sibiul, daca-l mai prindeai si intr-o zi aglomerata....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.