Help - Search - Members - Calendar
Full Version: noutate utila..si neplacuta
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
krondet
"Primarul Dumitru Nicolae, alaturi de directorul executiv al Politiei Comunitare, Cristian Gasca, directorul executiv adjunct al Politiei Comunitare, Gheorghe Darjan si inspectorul sef din cadrul Inspectoratului Judetean de Politie, Fanel Arama, a prezentat ieri un Protocol de colaborare intre Politia Comunitara si Politia Romana. Acest proiect comun a fost intocmit in vederea prevenirii si combaterii faptelor antisociale, cresterea gradului de siguranta a cetatenilor, asigurarea si mentinerea ordinii si sigurantei publice pe raza Municipiului Galati.

30 de politisti comunitari in trafic si amenzi cu duiumul

In cadrul Protocolului incheiat intre cele doua institutii 30 de politisti comunitari s-au alaturat colegilor lor de la „Rutiera” spre a le da o mana de ajutor in depistarea soferilor care nu respecta legea parcand in statiile de autobuz sau pe prima banda a fiecarui sens de mers. Asa cum aminteau reprezentantii Politiei Comunitare si cei ai IPJ, pana astazi, toti conducatorii auto care isi vor parca autoturismele in locuri nepermise vor primi avertismente, insa, de joi, spun ca vor curge amenzile, iar rotile le vor fi blocate. Important de precizat este ca si politistii comunitari vor putea da amenzi, insa acestea nu vor putea fi achitate decat la biroul special amenajat in acest sens de la Finante. Asa cum amintea insusi primarul Dumitru Nicolae, pentru moment, masinile parcate in locuri nepermise nu vor fi ridicate pentru ca nu exista inca o firma care sa se ocupe la ora actuala de acest lucru. Cu toate acestea, edilul sef spune ca daca aceasta se va infiinta, va fi cel mai probabil in cadrul Politiei Comunitare si nu una oarecare, care sa starneasca fel de fel de controverse. Pentru amatorii de senzatii tari pe strazile orasului, important de precizat este ca principalele zone in care politistii vor fi prezenti in numar crescut zilele acestea vor fi: Miorita, Metex si Tiglina.

Parcarile, o problema

Primarul Dumitru Nicolae a recunoscut ca la ora actuala parcul auto galatean a crescut semnificativ ajungand la aproximativ 120 de mii de masini, dar spune ca si numarul parcarilor ar fi aproape egal, iar galatenii nu ar avea de ce sa se planga daca isi gasesc masina “incarcerata” si insotita de o amenda frumusica. Mai mult, edilul sef spune ca la ora actuala in Galati mai exista inca multe locuri de parcare neocupate, chiar daca are in plan sa mai construiasca si altele."....


Este foarte utila inventia asta, dar neplacuta. Astazi, 3 avocati si o grefiera care parcaseram in fata Palatului de justitie, pe breteaua care leaga bd.Brailei de bd.Cosbuc, aveam o invitatie la sediul Politiei Comunitare...Inca nu s-a data amenda sau caracatita.
Dar, se va aglomera tare de tot sediul politiei ham-ham, dupa ce incepe sezonul de jduecata, si se intorc toti avocatii, judecatorii si grefierii, care vor cauta locuri de parcare in fata, in spatele, pe sub sau pe Palatul de justitie whistling.gif
klm
Ieri l-am intrebat pe un politist de ce dracu nu se ridica masinile parcate aiurea (inclusiv alea de pe breteaua de care zici tu, krodnet) pentru ca in orele de varf ale dupa-amiezei un sens de circulatie este clar blocat de avariile unora care opresc fix in fata la oringi, vdf, spital, banci etc sa plateasca facturile sau s-o astepte pe maritza sa iasa de la magazine, nu mai zic ca pe siderurgisti e crima. Stii ce mi-a raspuns: politia a discutat de multe ori cu primaria si ea n-a fost de acord spunand ca n-are loc sa depoziteze masinile; acum se asteapta sa se vada ce rezultate va avea activitatea comunitarilor insa eu zic ca pana nu va fi cea mai mica amenda macar 2-3.000 lei vom avea acelasi trafic (si eu fac prostii uneori pentru ca in cel mai rau caz e vorba de 50 lei); n-am mai intrebat de faptul ca pe Brailei, pe la Parma, unde mai sta cateodata un echipaj al politiei, e coloana in fata si in spate de masini oprite si ei striga prin portavoce la pietoni sa foloseasca trecerile in loc sa-i arda pe aia.
De ani buni se vorbeste de o parcare supraetajata in zona Palatului de Justitie, de ani buni e Nicolae primar si a facut exact pendula asa ca da-mi voie sa il injur putin pe el si pe cei care l-au votat si sa nu cred ca masura asta va ajuta prea tare; gandeste-te ca daca astazi jmecherii le dau cu tifla politistilor, o sa le pese mai tare de niste "maimutoi" de comunitari?!
krondet
QUOTE (klm @ Aug 20 2008, 10:49 AM) *
Ieri l-am intrebat pe un politist de ce dracu nu se ridica masinile parcate aiurea (inclusiv alea de pe breteaua de care zici tu, krodnet) pentru ca in orele de varf ale dupa-amiezei un sens de circulatie este clar blocat de avariile unora care opresc fix in fata la oringi, vdf, spital, banci etc sa plateasca facturile sau s-o astepte pe maritza sa iasa de la magazine, nu mai zic ca pe siderurgisti e crima. Stii ce mi-a raspuns: politia a discutat de multe ori cu primaria si ea n-a fost de acord spunand ca n-are loc sa depoziteze masinile; acum se asteapta sa se vada ce rezultate va avea activitatea comunitarilor insa eu zic ca pana nu va fi cea mai mica amenda macar 2-3.000 lei vom avea acelasi trafic (si eu fac prostii uneori pentru ca in cel mai rau caz e vorba de 50 lei); n-am mai intrebat de faptul ca pe Brailei, pe la Parma, unde mai sta cateodata un echipaj al politiei, e coloana in fata si in spate de masini oprite si ei striga prin portavoce la pietoni sa foloseasca trecerile in loc sa-i arda pe aia.
De ani buni se vorbeste de o parcare supraetajata in zona Palatului de Justitie, de ani buni e Nicolae primar si a facut exact pendula asa ca da-mi voie sa il injur putin pe el si pe cei care l-au votat si sa nu cred ca masura asta va ajuta prea tare; gandeste-te ca daca astazi jmecherii le dau cu tifla politistilor, o sa le pese mai tare de niste "maimutoi" de comunitari?!



ninja.gif ieri, pe strada brailei, in sectorul controlat de Politia Rutiera Ham-Ham...o mare duba descarca marfa la un magazin alimentar. in spatele ei, politistul supraveghea cum o tanti iese cu spatele din parcare, apoi sta pe loc. banda I blocata de masina de marfa, circulatia de banda II oprita de semafor. Organul avertizeaza femeia sa elibereze banda I. Tanti, in peugeot 407 ai arata ca banda II este ocupata de masini care STAU LA CULOAREA ROSIE A SEMAFORULUI. nici macar un tico n-ar fi intrat in trafic, dar un 407.
Replica ham-hamului: nu ma intereseaza, degajati banda I. whistling.gif

Aaapropo....iar eu am primit un avertisment verbal pentru: parcare in loc nepermis, parcare in curba si....afisare publicitara fara aprobarea primariei (pe luneta, in interior, am o foaie A4, cu anunt de vanzare a masinii) rolleyes.gif
klm
CITAT(krondet @ Aug 21 2008, 08:10 AM) *
Aaapropo....iar eu am primit un avertisment verbal pentru: parcare in loc nepermis, parcare in curba si....afisare publicitara fara aprobarea primariei (pe luneta, in interior, am o foaie A4, cu anunt de vanzare a masinii) rolleyes.gif

Despre cum se comporta unii politisti nu mai comentez pt ca am vazut foarte bine insa ma intreb: daca ti-ar fi ridicat masina si ar fi trebuit sa dai o amenda de 2-3 salarii+remorcarea+depozitarea iti mai lasai masina parcata aiurea?
cristsib
QUOTE (krondet @ Aug 20 2008, 11:14 AM) *
30 de politisti comunitari in trafic si amenzi cu duiumul

Important de precizat este ca si politistii comunitari vor putea da amenzi,

Asta este in concordanta cu Codul rutier? Cred ca nu:
"Ordonanță de urgență nr. 195 (r1) din 12/12/2002

Art. 2. - Îndrumarea, supravegherea și controlul respectării normelor de circulație pe drumurile publice se fac de către poliția rutieră din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, care are obligația să ia măsurile legale în cazul în care constată încălcări ale acestora.
Art. 109. - (1) Constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor se fac direct de către polițistul rutier, iar în punctele de trecere a frontierei de stat a României, de către polițiștii de frontieră.

Regulament din 04/10/2006
de aplicare a Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice


Art. 177. - (1) Îndrumarea, supravegherea, controlul respectării normelor privind circulația pe drumurile publice și luarea măsurilor legale în cazul în care se constată încălcări ale acestora se realizează de către polițiștii rutieri din cadrul Poliției Române.
(2) Polițiștii rutieri sunt ofițerii și agenții de poliție specializați și anume desemnați prin dispoziție a inspectorului general al Inspectoratului General al Poliției Române.
Art. 179. - (1) Poliția rutieră sau poliția de frontieră din punctele de trecere a frontierei de stat poate acționa, împreună cu reprezentanți ai altor autorități cu atribuții în domeniu, pentru prevenirea și constatarea unor încălcări ale normelor privind deplasarea în siguranță, pe drumurile publice, a tuturor participanților la trafic."
deci politia comunitara poate actiona doar impreuna cu politia rutiera pentru sanctionarea incalcarii regulilor de circulatie, singuri pot sanctiona doar incalcari ale hotararilor consiliului local (de ex. parcarea pe trotuar-daca exista o hotarare a consiliului local in aceasta privinta). Parerea mea!
klm
De acord, nu se pot da sanctiuni legate de circulatie, insa comunitarii, in calitate de reprezentanti ai administratorilor drumurilor publice, zic eu ca pot aplica sanctiuni masinilor oprite aiurea pe domeniul public.
krondet
QUOTE (cristsib @ Aug 24 2008, 09:38 AM) *
QUOTE (krondet @ Aug 20 2008, 11:14 AM) *
30 de politisti comunitari in trafic si amenzi cu duiumul

Important de precizat este ca si politistii comunitari vor putea da amenzi,

Asta este in concordanta cu Codul rutier? Cred ca nu:
"Ordonanță de urgență nr. 195 (r1) din 12/12/2002

Art. 2. - Îndrumarea, supravegherea și controlul respectării normelor de circulație pe drumurile publice se fac de către poliția rutieră din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, care are obligația să ia măsurile legale în cazul în care constată încălcări ale acestora.
Art. 109. - (1) Constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor se fac direct de către polițistul rutier, iar în punctele de trecere a frontierei de stat a României, de către polițiștii de frontieră.

Regulament din 04/10/2006
de aplicare a Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice


Art. 177. - (1) Îndrumarea, supravegherea, controlul respectării normelor privind circulația pe drumurile publice și luarea măsurilor legale în cazul în care se constată încălcări ale acestora se realizează de către polițiștii rutieri din cadrul Poliției Române.
(2) Polițiștii rutieri sunt ofițerii și agenții de poliție specializați și anume desemnați prin dispoziție a inspectorului general al Inspectoratului General al Poliției Române.
Art. 179. - (1) Poliția rutieră sau poliția de frontieră din punctele de trecere a frontierei de stat poate acționa, împreună cu reprezentanți ai altor autorități cu atribuții în domeniu, pentru prevenirea și constatarea unor încălcări ale normelor privind deplasarea în siguranță, pe drumurile publice, a tuturor participanților la trafic."
deci politia comunitara poate actiona doar impreuna cu politia rutiera pentru sanctionarea incalcarii regulilor de circulatie, singuri pot sanctiona doar incalcari ale hotararilor consiliului local (de ex. parcarea pe trotuar-daca exista o hotarare a consiliului local in aceasta privinta). Parerea mea!



corect...asha zice toata lumea. Cica ar exista un protocol intre Politia comunitara si Inspectoratul Judetean de politie prin care se deleaga unele competente, limitate.
protocol care, nu stiu cat de public este, ca inca nu l-am obtinut de nicaieri.
insa...IPJ poate ceda/delega competente, in masura in care prin lege se stabileste CINE si CUM sanctioneaza?
klm
Rezultatele, se vad, mai mult sau mai putin; comunitarii nu-s bulangii sa tina sa-ti dea amenda cu orice pret, poate ca ideea in sine e mai nobila decat planul de amenzi, in urma cu 2 sec m-am uitat pe fereastra si din 4 masini parcate in statie 2 au hartii in geam.
klm
Uite rezultatul, asa e in fiecare zi oricate amenzi s-ar da, se pare ca 50 lei e o suma prea mica.
Click to view attachment
M A R I A N
QUOTE (klm @ Sep 12 2008, 09:16 AM) *
Uite rezultatul, asa e in fiecare zi oricate amenzi s-ar da, se pare ca 50 lei e o suma prea mica.
Click to view attachment


Moldoveanul ala de Chisinau cu Land Cruiserul sigur va plati amenda! biggrin.gif
klm
CITAT(M A R I A N @ Sep 12 2008, 03:11 PM) *
Moldoveanul ala de Chisinau cu Land Cruiserul sigur va plati amenda! biggrin.gif

Ala oriunde parcheaza o face nasol; il mai vad la 1 cm de trecerea de pietoni de la Cozamin
edit: hartia care se vede in bord este in interiorul masinii, nu este amenda; de altfel niciuna din masini nu a fost amendata.
klm
Abia s-a intors sor-mea din Grecia si spunea ca e crima in privinta locurilor de parcare numai ca nimeni nu parcheaza aiurea; explicatia e foarte simpla si usor de pus in practica: ca si la noi primariile nu au locuri de ridicat si de depozitat masinile, desi amenzile sunt mari si pe greci i-ar durea-n batz de amenzile de 80 de euroi asa ca au gasit solutia ridicarii placutei de inmatriculare.

FAR EASTERN
NU e valabil numai pentru GL.

<H1 class=title>Amenda pentru incalcarea regulilor de circulatie creste de la 1 octombrie, odata cu salariul minim

Atentie la incalcarea regulilor in trafic. Punctul de amenda pentru incalcarea regulilor de circulatie rutiera creste la 54 de lei de la 1 octombrie, reprezentand, conform legii, 10 la suta din salariul minim brut pe tara, care va fi majorat, de la aceeasi data, la 540 de lei lunar, anunta Politia Rutiera, potrivit Mediafax.

Guvernul a decis, prin Hotararea 1.051/10.09.2008, majorarea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata la 540 lei lunar in perioada 1 octombrie – 31 decembrie 2008, pentru un program complet de lucru de 170 ore medie pe luna. Comparativ cu salariul minim valabil in prezent, de 500 de lei lunar, majorarea este de opt procente.

Deoarece, potrivit O.U.G.195/2002 republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, un punct amenda reprezinta 10 la suta din salariul minim brut pe tara, valoarea acestuia va creste proportional, ajungand la 54 de lei din 1 octombrie.

O noua crestere a salariului minim brut pe tara va avea loc la 1 ianuarie 2009. Potrivit actului normativ adoptat de Guvern, acesta va ajunge la 600 de lei lunar, inregistrandu-se o majorare cu 11,1 la suta.
</H1>
M A R I A N
Asa se parcheaza in Galati pe trotuarul de pe una din laturile Universitatii...
klm
In urma cu cateva minute un Auris a "pupat" in bara un Golf smile.gif.
FAR EASTERN
Si poti spune restul in topicul ala despre calitate..... smile.gif
klm
Nu-i vad relevanta... smile.gif n-am dispozitia sa aud ca tot ala cu VW e vinovat pentru ca probabil a manca seminte si a franat iresponsabil determinandu-l pe sarmanul sofer de Auris sa-i intre in spate...
edit: oricum cred ca singurele lucruri de facut la ambele masini ar fi sa-si revopseasca barele.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.