Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Concursul de pronosticuri - editia Valencia 2008
Masini.ro Forum > Auto Motor Sport > Formula 1 > History
Alex-F1
Nah ca deja ma apuca si pe mine emotiile, impreuna cu Oana...... banana.gif GO OANAAAAAAAAAAAA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! wub.gif drive.gif band.gif
Oana
nu-mi mai aduce aminte, ca stau ca pe ghimpi... steagul e pregatit, aparatul foto la fel, inca putin si incepe actiunea...
@laurentiu, ai dreptul la o intrebare:)
AZAZEL
oana cand pleci la valencia?
Oana
joi... voi fi tot we pe pista
20krpm
sa ne-aduci niste capsuni. tongue.gif
AZAZEL
QUOTE (oana87995 @ Aug 19 2008, 11:29 AM) *
joi... voi fi tot we pe pista


in sfarsit vei putea trai emotiile unei fotografii cu alonso.
Oana
laugh.gif in sfarsit o gluma buna de la tine...
laurentiu
Haideti sa ii bagam in seama si pe codasi: cine credeti ca va termina ultimul cursa? Eu zic ca Bourdais

In rest:

1. Hamilton
2. Raikknonen
3. Massa
4. Kubica
5. Heidfeld
6. Kovalainen
7. Alonso
8. Trulli

Pleaca din pole: Hamilton
Fastest lap: Raikkonen
Termina cursa: 16



20krpm
prin "a termina" intelegi ca termina toate turele, adica nu abandoneaza? sau te referi la ultimul loc in clasament?
AZAZEL
a sunat ceasul !

ne asteapta ceva de genul "one man show" .

o sa-i "popeasca" pe multi.
Oana
daca despre kimi e vorba, eu te sfatuiesc prieteneste sa nu-ti faci sperante prea mari... nu e deloc stapan pe masina aia... nici nu mai tin minte de cate ori a derapat azi, in aceeasi curba... ce-i drept, nu a fost singurul, dar nici pe departe nu mi s-a parut ca si-ar fi revenit... chestia cu timpul pe care l-a scos mi s-a parut ca a fost ca in cursele alea cand nu este pe primul loc si se plictiseste si il apuca inspiratia sa scoata un fastest lap in pen-ultimul tur... acum bine ar fi sa fi visat frumos in saptamanile de pauza si sa castige cursa asta, ca mi s-a ridicat parul in cap azi cand au inceput spaniolii sa urle de fericire ca scosese alonso cel mai bun timp in ultimele minute sick.gif ca eu sperante in massa nu prea imi pun, desi a fost unul dintre cei (putini, de altfel) care nu au gresit in curba aia, dar parca parapetii sunt prea aproape... mama ei de curba, ca faceau intrecere care sa iasa de mai multe ori... a tras si hamilton o pirueta de toata frumusetea acolo, iar alonso si barrichello care mai de care uita sa franeze in timp si trecea ca prin branza... si pe alonso iar il aplaudau wacko.gif cosmar...
acum descarc pozele si le pun pe forum... dar putina rabdare ca ma misc mai greu dupa cat m-a batut soarele in cap azi...
Oana
1 massa
2 kimi
3 hamilton
4 alonso
5 kubica
6 kovalainen
7 button
8 piquet

pole - kimi
fast - hamilton
finish - 14
q - sutil
20krpm
ce pronostic pot face pe un circuit absolut nou, care aluneca mai ceva ca un patinoar, si la care probabil ca si soferii au un avantaj pentru ca au folosit playstation in loc de xbox. sau io stiu, poate invers.

dupa antrenamentele de azi ferrari pare a avea un pic de edge, si macar vin cu ambitie la cursa asta. bmw au fost de nevazut, la fel si red bull (webber a iesit vreun pic pe circuit?). toyota are un concurent serios la impresia artistica - ta-daaam - renault. pentru ei inventam un sistem de punctaj pina la 10.00 si ii reciclam rapid pe arbitrii de la gimnastica artistica. femei. impresii bune? button. vettel. seabass. impresii blegi? orasul. poate ma contrazice oana, dar cind vad blocurile alea din fundal ma duce gindul la melodia aia a lui andries, "mm, ce oras frumos, fabrici si uzine."

1. MAS
2. HAM
3. ALO
4. RAI
5. KOV
6. VET
7. ROS
8. nu mai stiu. KUB
pole: MAS
fast: RAI (sau alonso... da il las pe kimi)
finish: 17
q: FIS

verificati-va brembo-urile si hai la treaba.
AZAZEL
dom'le kimi a declarat ca asta este un circuit unde are parte de fun iar el cand spune asta inseamna ca ii place rau respectivul circuit. despre cel din belgia l-am mai auzit spunand asta.

in fine, daca nu are un ghinion teribil asa cum a avut in franta sau nu face cineva in apropierea lui o prostie asa cum s-a intamplat in canada eu cred ca nu va avea adversar.
AZAZEL
ce nu am luat eu in calcul este faptul ca vor fi ceva safety cars maine si cum sunt ferrari cam tantalai , s-ar putea sa piarda cursa in astfel de evenimente
AZAZEL
1. raikkonen, kimi
2.massa
3.hamilton
4.kovalainen
5.alonso
6.kubica
7.button
8.rosberg

pole & fastest: raikkonen, kimi
termina 14
ultimul va fi nakajima
probabil ultimul inseamna cel care va trece ultimul linia de sosire si nu cel care va abandona primul. eu asa am luat in calcul.
DRAGOS
regula e sa se puna pronosticul inainte de calificari sau inainte de sedinta de antrenament de sambata?

eu il pun...daca il luati in considerare e ok, daca nu...asta e...

1. raikkonen
2. massa
3. hamilton
4. alonso
5. kubica
6. kovalainen
7. button
8. rosberg

fast lap: raikkonen
pole: massa
termina: 18
Q: sutil
AZAZEL
am vazut ca torro rosso s-au descurcat bine in toate free practice si mi-ar placea ca bourdais sa faca o figura buna tinand cont ca nu a punctat din australia iar lumea este nemultumita.

de asemenea nu m-ar mira sa il vad pe hamilton in pole tinand cont ca s-a plans de trafic toata ziua de vineri.
Oana
azazel, de ce nu ma asculti tu pe mine niciodata, nu stiu...
sunt pe fuga acum, asa ca am sa va zic cel mai important moment al zilei, dupa reusita lui massa... azi dimineatza i-am vazut pe massa, kimi, briatorem jean si vettel venind pe circuit... erau in masini si doar vettel a binevoit sa deschida geamul si sa ne faca cu mana... poze... nu stiu daca se vede ceva din ele, ca imi vine sa dau cu aparatul de toti peretii... daca bagam blitzm se proiecta in geamurile masinii, daca nu bagam, era prea intuneric afara si nu se intelegea nimic... o sa ma uit sa vad daca e vreuna buna de ceva...
20krpm
phee... a tunat si i-a adunat smile.gif you should go out more tonight, ca incet incet o sa poti sa-ti faci poze cu toti. nu sta aproape de flavio totusi. bafta wink.gif
AZAZEL
QUOTE (oana87995 @ Aug 23 2008, 04:50 PM) *
azazel, de ce nu ma asculti tu pe mine niciodata, nu stiu...


azi au fost doar calificarile , calificari despre care pot spune ca nu ma intereseaza.
daca raikkonen ar fi fost azi pe pozitia 3 pt mine era ca si cum pleca din pole. avea sanse mai mari la victorie ca massa. acum cu polonezul in fata va fi mai dificil pt ca daca nu il ia la start pe polonez, atunci va ramane blocat in spatele acestuia si sansele la victorie vor fi minuscule.

anyway, pe acest circuit plecarea din prima linie nu spune nimic pt simplu motiv ca vom avea minim un safetycar si totul se poate da peste cap asa cum am vazut de numeroase ori anul asta.

so, massa in pole, bravo lui insa lucrurile nu sunt asa facile. prefer sa discutam mai multe maine dupa cursa pt ca rezultatul de duminica este singurul care se contorizeaza pt campionatul mondial.
nu mica mi-ar fi mirarea ca echipa sa strice lucrurile in cazul unui safety car si sa nu vedem nici un ferrari pe podium.
20krpm
pai si ce te faci ma azazel, daca raikkonen il depaseste pe kubica la start dar totusi termina pin la urma pe 6? sau daca nu-l depaseste, si kubica se distanteaza de el la 15s? ce te faci daca miine n-o sa fie nici un safety car? cum mai sustii afirmatiile astea enuntate asa, mesianic, si explicate ioc? ce-o sa mai zici, o sa dispari, o sa faci ca si dupa calificarile astea, "a, pai cursa asta n-are importanta, urmatoarea e de baza, acuma e chiar bine ca a terminat pe 11"?... ai ma. cum poti sa crezi ca strategia lu ferrari mai degraba o sa dea sa dea gres decit sa reuseasca? tocmai weekendul asta cind la ferrari joaca si schumacher - si daca te-ai uitat bine nu e un carton cu poza lui, ci e el insusi, si munceste.

raikkonen e deocamdata in starea lui in care deceptioneaza (asta e verb valabil in romana?) pe toata lumea. a mai fost in starea asta, de fara chef, si-a revenit la timp, a fost iar brilliant. acum e cam timpul. daca mai zobeste si cursa asta vreo 5-6 puncte incepe sa se faca tirziu. teama mea in ce-l priveste e insa ca, daca e cazul sa revina si nu revine, isi pierde cheful definitiv si iese la pensie. nu mi se mai pare un tip cu multa ambitie, parca cumva revenirea asta a lui nu e ceva ce el insusi poate sa controleze. daca vine, bine, daca nu, eah, am bani, am gagici, am iaht, vodca imi cumpar, mi se rupe. cu alte cuvinte nu mai are atitudine de sportiv, competitia il lasa rece, in el nu arde ce arde in alonso de exemplu. iar urmatorul candidat pe lista asta e hamilton. si e pacat.
AZAZEL
nene,

daca il depaseste pe kubica la start si are "norcul" pe care l-a avut multe etape la rand cand ferrari facea boacane si se trezea aruncat cu cateva lcocuri mai in spate decat ar fi fost normal atunci chiar nu e nimic de facut.

apoi, trebuie sa fii copil ca sa crezi ca pe un asa circuit nu va fi minim un safety car, safety car care poate incurca lucrurile intr-un asa fel incat si vettel ar putea castiga aceasta cursa. stii f bine ca atunci cand este safetycarul se intampla multe si multi piloti pierd puncte importante iar altii le primesc cadou. raikkonen a cedat multe puncte in astfel de perioade in acest sezon si sper sa nu m ai fie.

din punctul meu de vedere startul va fi important pt el (ca de altfel pt toata lumea) si daca nu il ia pe kubica la start sau, mai rau, pierde si startul(lucru f probabil tinand cont ca este pe partea murdara) totul este terminat si probabil va fi la finishline nu mai sus de 3.

iar daca reuseste sa scape de kubica la start atunci este clar, pt ca indiferent cum merge el in calificari, in timpul cursei este cu siguranta cel mai rapid dintre toti. pe raikkonen nu il vei vedea niciodata pierzand timp fata de cel ce il precede decat poate pt maxim 5 tururi pana i se incalzezc rotile si , ulterior, nimeni nu-i mai poate face fata ritmului.

hm, raikkonen nu si-a piedut dorinta de a alerga pe el il deranjeaza forfota care este in jurul curselor de f1. stai linistit , daca hamilton sau massa s-ar fi calificat pe locul 4 nu ar fi declarat ca ei au sanse sa castige. raikkoen, da. spre deosebire de ceilalti doi , raikkonen are o incredere enorma in el. finlndezul , chiar daca termina pe 3 sau mai jos astazi, le-o va trage la baieti pana la finalul sezonului pt ca ceilalti doi sunt mult prea slabi pt el.

dar ce tot bat campii pe aici ?! sa asteptam race-ul. iar daca il vedeti dupa prima curba pe raikkonen al 3-lea puteti sa incepeti sa varsati lacrimi.

btw: raikkoen nu da nici macar o ceapa degerata pe prezenta lui MS. pt el, MS la standuri este ca si prezenta lui Brad Pitt.
20krpm
ok, hai atunci sa vorbim dupa cursa. in cele din urma "polonezul" ala l-a incurcat pe hamilton, in loc sa-l incurce pe kimi. na dracie, ce stie el pe cine tre sa-ncurce. kimi a avut din pacate probleme cu heikki, care a avut benzina mai multa in tanc, dar cumva... ma rog, nu mai zic, ca p-orma zici ca ma iau de kimi pe nemeritate. ca un copil ce sint (mersi de compliment, btw) am intuit corect ca n-o sa fie nici un accident major, desi sa stii ca si pe-aici toata lumea zicea ca tre sa fie una. mie mi s-a parut ca circuitul e lat, si ca fiecare curba are runoffs generoase. deci... n-a fost sa fie. si ce bine i-ar fi prins una lu kimi, mai prin al doilea stin asa, ca sa-l ajunga pe... polonezu... si pe... ma rog. si nici aia cu echipa care ii joaca feste nu prea a mers. in schimb, din precautie, nenea kimi l-a calcat pe unu, asa de pedeapsa. sau poate ca schumi, suparat pe el, pin la urma a apasat butonul de detonare automata a motorului...? io zic sa nu pierzi din vedere o asemenea posibilitate, si sa insisti bine pe ea. da las ca vine belgia, si popescu o sa-i cheme pe toti numa pe kimi nu. felipe popescu, louis popescu, poate chiar si timo popescu sau giancarlo popescu.

meanwhile... massa e pe cruise control. mclaren mai are nevoie de un pic de masina pin la el. am vazut voci toata vacanta asta cum ca mclaren ar avea 25 de cai putere in plus - da probabil ca inca nu i-au scos din grajd. si in cel din urma am impresia ca suportul meu pentru vettel incepe sa dea roade. inca un pic si da roade si ala pentru bourdais. sint copil, stiu... smile.gif
Oana
banana.gif
valeleeu, mi-a stat inima in loc cand am vazut fum dintr-o masina rosie, pana sa realizez ca nu e massa... nici ca se putea mai bine ptr mine... ba da, se putea... sa-l fi vazut totusi si pe schumy, cum i-am vazut pe toti ceilalti piloti...
anyway, cursa asta a fost cu dedicatie ptr mine cred... pole massa, abandon alonso (spre disperarea suporterilor... ce-am mai ras) si victorie massa... si un punct mic ptr rosberg acolo...
azazel, daca te multumeste cu ceva sa stii ca am autograf de la kimi... bine, sa nu crezi ca l-am luat ptr mine... chiar e frumusel baiatul asta, dar pe cat de frumos, pe atat de antipatic... aaaa, si de la heidfeld mai am... kubica nu stia cum sa fuga mai repede in hotel... nu ma asteptam la el...
nu o mai lungesc ca intr-o ora plec la madrid... va povestesc mai multe in zilele urmatoare...
20krpm
am stricat temporar punctajul de pe pronosticf1.info - sorry. asa-mi trebuie daca-mi bag degetele in ce nu ma pricep tongue.gif o s-o repar miine de dimineata.
20krpm
fixed.
AZAZEL
QUOTE (20krpm @ Aug 23 2008, 06:26 PM) *
raikkonen e deocamdata in starea lui in care deceptioneaza (asta e verb valabil in romana?) pe toata lumea. a mai fost in starea asta, de fara chef, si-a revenit la timp, a fost iar brilliant. acum e cam timpul. daca mai zobeste si cursa asta vreo 5-6 puncte incepe sa se faca tirziu. teama mea in ce-l priveste e insa ca, daca e cazul sa revina si nu revine, isi pierde cheful definitiv si iese la pensie. nu mi se mai pare un tip cu multa ambitie, parca cumva revenirea asta a lui nu e ceva ce el insusi poate sa controleze. daca vine, bine, daca nu, eah, am bani, am gagici, am iaht, vodca imi cumpar, mi se rupe. cu alte cuvinte nu mai are atitudine de sportiv, competitia il lasa rece, in el nu arde ce arde in alonso de exemplu. iar urmatorul candidat pe lista asta e hamilton. si e pacat.


"Kimi is a fierce competitor, a highly talented racing driver and I wouldn't levy any criticism at him at all," Dennis said.

"If somebody has doubts concerning my motivation, let them doubt," Raikkonen said on Wednesday. "One thing I can say is that right now I am more motivated than ever." s-a saturat si el sa isi bata toti joc de el. si le-o va trage rau, asa cum a mai facut-o. si in primul rand altii culeg laurii, ceea ce lui nu-i convine. el este un " natural born winner" iar asta nu se schimba peste noapte ca vrea presa, sau hamilton sau massa. astept finalul sezonului sa vedeti cine este campion. asa s-a intamplat si anul treecut. imi aduc aminte cum il faceati si voi albie de porci
20krpm
ihi, exact, sau cum as spune io, "de ce sa lasam rezultatele sa demonstreze ceva impotriva unor aprecieri asa de frumoase?..."

iti amintesc ca anul trecut nu kimi a cistigat campionatul, ci hamilton l-a pierdut.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.