Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Inmatriculare Swift nou
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki
Nounou
Salutare!
Sunt o foarte proaspata posesoare de Swift, ieri am luat-o de la dealerul B&S cu numerele rosii si urmeaza procedura de inmatriculare - care imi e putin neclara in ce priveste taxele: am platit la CEC taxa de talon (30ron) si taxa de inmatriculare (52ron), dar mai am de platit inca o taxa - de prima inmatriculare - unde se plateste, cine o calculeaza?
Stie cineva sa-mi spuna daca Swiftul 1.3GS are euro 3 sau euro 4?

Multumesc!
Dokken
Taxa de prima inmatriculare poarta acum numele de taxa de poluare si asta se calculeaza si se plateste la administratia financiara.
Am gasit asta pe un alt forum:



Procedura inmatriculare autoturism nou - persoane fizice, Municipiul Bucuresti

1. Aplicarea foliei de secretizare pe CIV (cartea de identitate a vehiculului)
Se face la sediul central RAR de pe Calea Grivitei nr. , sau la reprezentanta RAR pentru Municipiul Bucuresti din comuna Voluntari. Acte necesare:
- Cartea de identitate vehicul originala
- Copie xerox dupa cartea de identitate vehicul (fata/verso)
Se plateste o taxa de 10 lei.

2. Completarea fisei de inmatriculare
Procurati fisa tip de inmatriculare de la birourile de copiat acte.
Se completeaza prin dactilografiere folosind CIV si buletinul/cartea de identitate (impreuna si cu cererea de inmatriculare-tip).

3. Obtinerea vizei Administratiei Financiare de sector pe fisa de inmatriculare.
Prezentati-va la sediul administratiei financiare de sector cu urmatoarele acte:
- Fisa de inmatriculare auto completata
- Declaratie de impunere completata (se va procura in prealabil formularul tip tot de la administratia financiara, sau de pe internet - formularul ITL 006
- Copie fata/verso dupa CIV
- copie dupa buletinul/cartea de identitate a proprietarului
- Copie simpla dupa D.V.I. (declaratia vamala - numai in cazul autoturismelor de import)
- Copie simpla dupa factura de cumparare (factura proforma in cazul cumpararii in sistem leasing), sau contract de vinzare cumparare
- Copie simpla contract leasing, in care sa fie specificate datele de identificare ale vehiculului in cazul sistemului de leasing
Vi se vor calcula sumele ce trebuiesc varsate ca impozite si taxe pentru vehiculul in cauza, pentru anul in curs.
Vi se va pune viza (semnatura si stampila) pe fisa de inmatriculare.

4. Platiti la CEC (in sectorul in care domiciliati):
- Taxa de inmatriculare - 52 lei
- Taxa pentru certificatul de inmatriculare - 30 lei
Daca tot ajungeti la CEC e bine sa platiti si impozitul auto pentru anul in curs (la unele sectoare se plateste direct la administratia financiara).

5. Platiti la Trezoreria de sector (care apartine de Ministerul Finantelor) taxa speciala pentru poluare.
Prezentati-va cu urmatoarele acte:
- CIV, sau copie de pe aceasta
- Buletinul/cartea de identitate

6. Prezentati-va la sediul Brigazii de Politie Rutiera a Capitalei (in Pipera) cu urmatoarele acte:
- CIV cu folia de secretizare aplicata
- Fisa de inmatriculare auto cu viza administratiei financiare de sector
- Cererea de inmatriculare-tip
- Actul de identitate al solicitantului - original si copie
- Polita de asigurare RCA - copie
- Factura de cumparare - copie
- O copie a CIV (fata/verso)
- Copie legalizata dupa D.V.I. (declaratia vamala - numai in cazul autoturismelor de import)
- Chitanta de plata a taxei speciale de poluare
- Chitanta de plata a taxei de inmatriculare
- Chitanta de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare
Pentru ridicarea actelor si a numerelor va trebui sa aveti la voi buletinul/cartea de identitate si chitanta de plata a placilor cu numerele.


Swift-ul este Euro4.
Nounou
Multumesc frumos! yes.gif
adrian_r5
... varianta mai simpla (pt. cine nu are timp de pierdut pe la cozi) - se apeleaza la o firma care face toata treaba asta wink.gif
Nounou
Multumesc pentru sugestie .. sper totusi sa nu stau prea mult la cozi, avand in vedere ca am o burtica de luna a 8-a wink.gif
Nounou
Gata, de ieri am numere negre! beer.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.