Help - Search - Members - Calendar
Full Version: MAZDA3 VS SEAT CORDOBA
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
draggavv
Ce parere aveti intre Mazda 3 TE sedan vs. Seat Cordoba

Nevoia mea este de o masina sedan de familie cu aspect sportiv cam in jur de 12-14.000.

Am exclus din start francezele (nu am incredere in calitate), italienele, coreenele, skoda (nu imi plac), si germanele prea scumpe. ford de asemenea nu ma atrage.

asa ca am ramas intre seat cordoba si japoneze. dintre japoneze doar mazda 3 poate sa se incadreze la nevoia si banii mei.

Pana acum am avut un cielo si ma astept cam la acelasi spatiu de portbagaj si lungime. lungimea e f importanta pt ca am un loc de parcare de 4 m, care poate merge maxim 4.5 m. la partea asta cordoba e superior. mai scurt si portbagaj mai spatios.

totusi la aspectul sportiv si la alte pareri auzite mazda3 e mai atractiva. plus ca are un motor mai mare.

nu le-am vazut inca dar am mai inteles ca interiorul seat e mai slab ca mazda.

in plus am inteles ca mazda e facuta in japonia (desi mi-e greu sa cred).

voi ce pareri aveti? ce altceva as mai putea gasi pe 12-14k, la volumul de mai sus - motor 1.4-1.6 si portbagaj peste 400?
Hoinar
QUOTE (draggavv @ Aug 7 2008, 09:36 PM) *
dintre japoneze doar mazda 3 poate sa se incadreze la nevoia si banii mei.

din ce vad pe siteurile firmelor mama, o mazda 3 TE cu motorul 1.4 85 cp costa cca 15500 euro, iar un seat cordoba cu motorul 1.4 85 CP si echiparea High End costa cca 12300 de euro. N-am pus la nici una optionale sau vopsea. Diferenta e cam mare....

Pana acum am avut un cielo si ma astept cam la acelasi spatiu de portbagaj si lungime. lungimea e f importanta pt ca am un loc de parcare de 4 m, care poate merge maxim 4.5 m. la partea asta cordoba e superior. mai scurt si portbagaj mai spatios.
Cordoba o fi avand portbagajul mare, dar e mult mai mica la interior decat Mazda 3. Cordoba e o Ibiza cu portbagaj (in clasa cu Mazda 2)

totusi la aspectul sportiv si la alte pareri auzite mazda3 e mai atractiva. plus ca are un motor mai mare.
Mazda 3 arata mai bine, dar aici e subiectiva parerea...fiecare cu ce-i place

nu le-am vazut inca dar am mai inteles ca interiorul seat e mai slab ca mazda.
Corect.

in plus am inteles ca mazda e facuta in japonia (desi mi-e greu sa cred).
Corect. Mazda fabrica momentan toate masinile in Japan.

voi ce pareri aveti? ce altceva as mai putea gasi pe 12-14k, la volumul de mai sus - motor 1.4-1.6 si portbagaj peste 400?
Daca poti urca pana la gama de preturi de cca 15 k euro, eu ti-as recomanda sa incerci si Corolla, e cam la acelasi pret cu Mazda (tot cca 15500 euro) dar are motor mai puternic (1.4 97 cp), daca nu....nu stiu ce sa-ti recomand smile.gif, ca ai exclus f multe masini prin cerintele tale. Si Fordul Focus e o masina reusita, si din punct de vedere al spatiului cred ca e cea mai mare din clasa ei (are un portbagaj cavernos...de cca 520 de L in varianta sedan...


Verifica site-urile www.seat.ro si www.mazda.ro pentru preturi si dotari. Si nu te lua dupa poze...mergi si vezi masinile cu ochii tai. Plus ca nu uita, drive-testul tre' sa fie hotarator. Ambele masini au niste suspensii destul de tari, deci senzatia o sa fie alta fata de Cielo, dar motoarele de 1.4 85 cp nu-s niste sportive, chiar daca asta arata exteriorul masinilor...
Succes in cautarea ta si sa ne tii la curent.
T u d o r
Nu prea inteleg de ce ai redus atat de mult aria de cautare, mai ales cu generalizari. Coreenele sunt ok si dpdv al fiabilitatii, si (subiectiv) un Cee'd arata de 10 ori mai bine decat strutocamila aia de Cordoba, care seamana cu un Clio Symbol. Orice sedan provenit dintr-un hatchback arata de parca ar avea portbagajul alipit prin fortare . biggrin.gif

Eu as cauta un C4 (110 cai, 1.6) sau un Cee'd (109 cai, 1.4). Ambele sunt ok si mult mai ieftine decat alte compacte.
Strict dintre cele doua alese de tine eu as pune diferenta de 2000 euro pentru Mazda, dar cauta sa iei macar motorul de 1.6, daca tot faci un efort financiar suplimentar. Eu am condus Focus cu 1.4 de 85 cai si nu vreau sa repet aceasta "aventura". In maxim 2 luni de la cumparare o sa-ti dai capete in figura singur de ciuda ca nu ai luat un motor mai potent. biggrin.gif
draggavv
da sunt constient ce inseamna 1.6 si 105 CP. inclin mult spre mazda si sunt gata sa mai pun 2000 euro. singura problema e protbagajul de la 520/cielo la 413/mazdae e cam rau.

nu mi-e clar ce e cu cordoba asta - sunt foarte multe ibiza si leon in oras dar f putine cordoba. nu cred ca e doar designul. chiar nu e atat de buna ca ele? sau e prea scumpa?

citroen pur si simplu nu il vad masina mea. sunt semi-emotional cand vine vorba de masini.

de fapt eu vroiam sa imi iau toyota prius - hibrida adica. e si foarte frumoasa si ideea de consum mic si ecologie e f tentanta pt mine.
dar e inca prea scumpa pt liga mea. poate in 3-4 ani o sa imi iau o hibrida.

merci de sfaturi
draggavv
daca pui optionalele la cordoba ca sa semene cu ce are TE si scazi 1400 la TE (promotie acum) ajungi cam la acelasi pret.
T u d o r
Atunci ai un castigator. smile.gif

Clar, eu nici nu as sta sa ma gandesc in comparatia asta. Cordoba e din alta clasa. In privinta portbagajului... nu stiu ce necesitati ai, dar eu am avut logan inainte si nu am reusit sa-i umplu portbagajul niciodata. In plus, configuratia hatch iti da un acces mai bun la deschidere si posibilitatea de a rabata bancheta, obtinand o tarla de spatiu. biggrin.gif Asta, in cazurile rarisime cand cei 400 litri standard nu-ti sunt de ajuns.
Hoinar
QUOTE (draggavv @ Aug 8 2008, 11:33 AM) *
daca pui optionalele la cordoba ca sa semene cu ce are TE si scazi 1400 la TE (promotie acum) ajungi cam la acelasi pret.


Vezi ca astia de la mazda au reducerea deja in pret smile.gif. Marketing cretin...da' asta e...Ei spun pretul acolo si zic de vreun an ca au reducere de 1400, da' de fapt pretul initial de vanzare era mai mare si acum au venit la preturi mai normale.

Tudor, colegul cred ca se referea la Mazda 3 sedan smile.gif.
T u d o r
Ding ding... mi-a batut si mie clopotu desteptarii. biggrin.gif Normal... hatch-ul nu are 400 litri portbagaj. In rest, opinia ramane aceeasi. rolleyes.gif
draggavv
da chestia cu pretul pare o tampenie.
Oricum pe segmentul asta de pret cu toate optiunile lui Sedan TE nu prea gasesti nimic echivalent. Asa ca mai dau 1.500 si asta e. merita. La toyota cea mai cheala (si parca cu motor 1.4) e 15500. asa ca ramanem pe mazda 3 sedan TE. tot bate cordoba.

maine merg sa o vad si poate chiar sa o testez.
Hoinar
QUOTE (draggavv @ Aug 8 2008, 02:41 PM) *
da chestia cu pretul pare o tampenie.
Oricum pe segmentul asta de pret cu toate optiunile lui Sedan TE nu prea gasesti nimic echivalent. Asa ca mai dau 1.500 si asta e. merita. La toyota cea mai cheala (si parca cu motor 1.4) e 15500. asa ca ramanem pe mazda 3 sedan TE. tot bate cordoba.

maine merg sa o vad si poate chiar sa o testez.


Corect, da' motorul de 1.4 nu e ca la Mazda/Seat de 85 cp, ci de 97 cp, si chiar trage bine. Nu e asa mare diferenta fata de cei 105 cp de la 1.6-le lu' Mazda 3 smile.gif. Ma rog, ideea era sa mergi si pe la ei sa vezi masina si poate obtii ceva reduceri...etc (de ex acu vreo luna aveau o oferta pt masinile pe care le aveau in stoc din 2007 - nevandute dar noi - reducere de 1000 de euro).
Succes.
Paul105855
Am avut ocazia sa ma dau de cateva ori cu Seat Cordoba - nu eram la volan ci pe "locul mortului". A fost destul de incomod, mi-a lasat impresia ca este foarte inghesuita. Am rugat proprietarul sa-mi permita sa stau un pic pe bancheta din spate. Cam la fel.

Si inca un aspect. Uneori sunt usor nemultumit de vizibilitatea spate la Focus-ul meu. Probabil ca in Cordoba e jale mare din punctul asta de vedere.
Tarabostes
vezi ca mazda 3 nu se va mai face din toamna, cel putin sedan sunt sanse destul de mici sa mai gasesti, vine modelul nou ( nu vor fi schimbari majore, va arata probabil mai spre mazda 6)

pacat de masina asta sa o iei cu 1.4, la test drive nu iti vei da seama de limitarile motorului, o sa te plimbe dealerul 5 minute prin oras, nu treci de a treia, iar la drum lung iti vei da seama nu poti face prea usor depasirile, ca tre sa opresti AC-ul ca sa ai un demaraj decent etc
FAR EASTERN
QUOTE (draggavv @ Aug 8 2008, 12:30 PM) *
de fapt eu vroiam sa imi iau toyota prius - hibrida adica. e si foarte frumoasa si ideea de consum mic si ecologie e f tentanta pt mine.
dar e inca prea scumpa pt liga mea. poate in 3-4 ani o sa imi iau o hibrida.

merci de sfaturi



WOW! Au mai ramas doar doua masini! Nu ar strica sa te mai gandesti, draggavv.....

Aici sunt mai multe.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.