Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toledo
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Radu-40
am un Seat Toledo Executive de 2.3 V5 din 2002 si desi pe sosea e ca un vis smile.gif , de la o vreme a inceput sa scirtie (la propriu). ce credeti ca e si ce s-ar putea face sa nu mai scirtiie?
James Kilowatt
Dat muzica mai tare :bounce:
G e o r g e
de unde scartaie. scartaie tot ?

daca DA vinde-l . seat este o masina slabutza totusi. fara suparare , marita-l.

sau da si tu detalii de unde se aud scartaiturile.
Radu-40
amortizoare, sau arcuri, in orice caz ceva din suspensie
G e o r g e
cati km are masina . arcuri putin probabil. mai de graba capetele de bara sau bucsele sau pivotii. sau toate la un loc.
Radu-40
are 90.000 km. Scirtiie cind urc si cind cobor din ea si pe hopuri. Si fara a fi neaparat un fanatic seat, chiar daca e slabutza, am auzit chiar si citeva mertane si bmw-uri scirtiind in acelasi mod (care nu sint slabutze). Si chiar nu-mi vine sa o dau: are putere suficienta (170 hp), are o stabilitate si o asezare pe curbe fantastica, si toate astea cu tractiune fata (n-am nimic impotriva celei pe spate dar citiva amici de-ai mei au patit diverse chestii neplacute si nu neaparat pe drumuri alunecoase). chiar as vrea sa-i fac ceva (in afara de dat muzica mai tare).
mersi oricum pentru raspunsuri.
G e o r g e
pai te duci in service si ii pui pe mecani sa verifice suspensiile si sa schimbe ce e de schimbat .

vei schimba bucse, capete de bara (probabil) sau pivoti(probabil). amortizoare poti sa faci un test dar e in jur de 400-800k lei.
bolcu29499
Am avut un Golf 1.6 care prezenta aceleasi simptome ca Seatul tau; vezi ca la bara stabilizatoare sint doua bucse care incep sa scirtiie destul de suparator cam pe la 70 de mii; ma mir cum nu ti s-a intimplat mai devreme; medicamentul este simplu: iei un sprey cu ulei de mecanisme 2+2 sau duralube, sui masina pe rampa si o gresezi la cele 2 bucse; oricum treaba asta o faci cam o data la 2 luni ca altfel nu tine; in privinta capetelor de bara eu zic sa nu-ti faci griji; cint o sa inceapa sa se uzeze o sa auzi: la denivelari mici si dese (gen piatra cubica mai proasta), o sa inceapa sa troncane

PS: se poate ca zgomotele sa provina de la alte piese, si in cazul asta te asteapta service-ul
Radu-40
mersi mult de sfaturi. o sa vin cu feed-back.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.