Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Folie aplicata pe caroserie
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Exterior
marius68582
Lucrarea este profesional realizata,dar nu ma pot abtine de la gandul ca doar un posesor de BMW ar fi fost in stare de asa ceva! whistling.gif

Neagra-Alba
mike.omega
Da, asa au procedat si multi taximetristi din CT. E o metoda mult mai simpla, decat vopsirea thumbsup.gif
ozz86651
Daca te uitai mai departe vedeai ca nu are treaba cu bmw, sint si mertane acolo si probabil multe ale masini inclusiv alfe.
E o chestie foarte misto, nu vad care e problema.
OvidiuH
Ar fi interesant de știut dacă se face și pe la noi așa ceva.
marius68582
Daca te uitai TU mai departe mai atent,vedeai ca mai toate automobilele transformate profesional de acea companie germana(inca o data,jobul e facut perfect) sunt vehicule care au un scop pentru care au fost transformate: masini militare,de interventii sau de curse.
Ca printre ele mai sunt strecurate vreo cateva SUV-uri... nu face decat sa intareasca prejudecata exprimata in primul post.


Ok,si ca sa nu mai fie loc de confuzii : sunt de parere ca doar un posesor de BMW sau SUV ar fi in stare de o asa vanitate penibila,sa-si puna totusi folie alba peste masina doar ca sa nu ramana in urma ultimei fite...

@Ovidiu-sunt convins ca se poate face si la noi,taxiurile bucurestene sunt galbene toate si nu din fabrica.Nu stiu inca despre calitatea unei lucrai de-a noastre,zice omul cu BMW-ul ca nemtii ar acorda o garantie de 5 ani!
Marius*
QUOTE (OvidiuH @ Aug 6 2008, 11:17 PM) *
Ar fi interesant de știut dacă se face și pe la noi așa ceva.

In Craiova este o firma care se ocupa cu asa ceva. LINK.
air_wolf
QUOTE (OvidiuH @ Aug 6 2008, 11:17 PM) *
Ar fi interesant de știut dacă se face și pe la noi așa ceva.


uita-te la 90% dintre taxiuri: toate au folie.
ozz86651
QUOTE
Ok,si ca sa nu mai fie loc de confuzii : sunt de parere ca doar un posesor de BMW sau SUV ar fi in stare de o asa vanitate penibila,sa-si puna totusi folie alba peste masina doar ca sa nu ramana in urma ultimei fite...


Ma scuzi da site-ul ala e international, cu participare masiva de pe cel putin vreo 3 continente, am vazut un singur roman. Pe de o parte toti par incintati. Pe de alta parte SUVurile si BMWurile (si mai sint acolo toate natiile de masini, Porsche, Merc etc iar SUV nu am vazut decit unul) n-au conotatia de care vorbesti tu decit intr-o tarisoara mica de pe glob (si poate inca citeva in jur). Eu cunosc zeci de conducatori de BMW care sint oameni perfect normali, iar de aia cu suvuri nu mai zic ca e plin de ei. Ceva nu se pupa aici.
Adica ai o metoda relativ ieftina de a altera culoarea masinii, nu poti sa spui ca nu intelegi ideea. Altii dau o caruta de bani pe jante de 19" (pe toate masinile, uneori pe jafuri penale) care eventual arata ca dracu si tu ai probleme cu folia?
M A R I A N
Pe mine m-ar interesa folia asta doar daca ar proteja masina de zgarieturi, julituri etc.
In prezent exista prin magazine o folie de la Llumar de protectie transparenta pentru caroserie.
FAR EASTERN
Asa am eu.... Sper ca se observa. Si mai sunt firme care vand gata taiate pentru diferite modele de masini. Dar nu la noi...

Si chiar m-a protejat!
OvidiuH
Ai pus-o la noi sau așa e luată din afară ?
Chiar nu știam că toate taxiurile folosesc așa ceva.
FAR EASTERN
Cred ca asa au echipat-o Toyota in Germania, sau celalalt proprietar...Aaaaa, a mea nu a fost taxi.
Alex-F1
In primul rand este vorba de calitatea foliei, care cred ca este cea mai buna posibil pe acel BMW, pe cand folia aia ce se pune pe taxiurile noastre e de 3 lei si cred ca la noi se gaseste doar pe comanda speciala folie de aia best quality, care precis are si un scor aparte!!! Albul intr-adevar e avantajos ca nu se decoloreaza in timp, dar mai sunt si alte proprietati importante de care trebuie tinut cont (luciul, elasticitatea, grosimea, lipiciul, rezistenta etc)..... ninja.gif Oricum e super profesional cel putin manopera pe acel BMW....banuiesc ca si folia e la fel.....nici io nu vad nimic rau in asta..... whistling.gif
OvidiuH
QUOTE (FAR EASTERN @ Aug 7 2008, 08:13 PM) *
Aaaaa, a mea nu a fost taxi.

Nu, ziceam de taxiurile de la noi. Mi se pare interesantă și utilă treaba asta cu folia, mai ales având în vedere vopselurile sensibile pe bază de apă folosite de majoritatea producătorilor.
M A R I A N
Eu am montat folie din asta de protectie de la Llumar (e posibil sa fie aceeasi de pe Priusul lui FE) pe ambele masini insa nu pe vopsea ci pe faruri (inclusiv pe cele de ceata).
Baietii de la Expert Detailing spun insa ca aceeasi folie o monteaza si pe caroserie.
Intr-adevar cica ar exista o baza de date si daca masina ta este in baza lor de date atunci un dispozitiv iti taie folia exact la dimensiunea respectiva. De obicei se monteaza pe barele de protectie si pe capota motor dar mi se pare ca lui FE i-au montat si pe usi (sau ma insel?).
Oricum este o treaba buna si utila.

Uitati ce am mai gasit de la 3M dar nu stiu daca se poate comanda la noi

http://www.shop3m.com/other-products-scotc...ction-film.html
ozz86651
QUOTE
doar pe comanda speciala folie de aia best quality, care precis are si un scor aparte!!!


1300E cica, scrie pe forum.
FAR EASTERN
QUOTE (M A R I A N @ Aug 8 2008, 12:40 AM) *
Intr-adevar cica ar exista o baza de date si daca masina ta este in baza lor de date atunci un dispozitiv iti taie folia exact la dimensiunea respectiva. De obicei se monteaza pe barele de protectie si pe capota motor dar mi se pare ca lui FE i-au montat si pe usi (sau ma insel?).
Oricum este o treaba buna si utila.


Adevarul e ca nu prea se observa, de asta te inseli. Folia protejeaza doar colturile barei fata si spate, iar pe spate protejeaza si zona unde se poate zgaria bara cu bagajele scoase din portbagaj. Si foarte interesant e ca e "croita" dufa conturul barelor, inclusiv cu gauri pentru senzorii de parcare.
Dar as fi vrut sa am macar si pe capota.
Baby Blues
Dupa cate vad pe BMW este autocolant. Acelasi lucru mi-am pus si eu pe "Micuta" pe capota. Cu aceasta ocazie am scapat de cele doua zgarieturi care imi imparteau capota in doua, dar si de pietrele care sar de pe drum. M-a costat 100 lei si am pus-o la o firma care se ocupa cu folii de geam dar si reclame publicitare. A durat cam 1/2 H.
Rebel
QUOTE (marius68582 @ Aug 6 2008, 06:03 PM) *
...

Ok,si ca sa nu mai fie loc de confuzii : sunt de parere ca doar un posesor de BMW sau SUV ar fi in stare de o asa vanitate penibila, sa-si puna totusi folie alba peste masina doar ca sa nu ramana in urma ultimei fite...

...



Domnu' Alfa, ce ai domnule cu respectivul? Wow! "Numai un posesor de BMW era in stare de asa ceva."
Iti recomand o plimbare prin tarile in care se pune din abundenta sare si petris pe vreme de iarna si ai sa vezi ce investitie este folia aia. Stiu pe cineva care a imbracat total Infiniti-ul in folie transparenta. Practic acelasi lucru. Este foarte buna, pot fi luate petele de bitum cu un simplu W40 , spalata si polishata. Si eu am imbracate toate masinile in 3M in fata (capota, aripi, inclusiv faruri, faruri de ceata , bumper fata complet, oglinzi si aripi spate (acolo unde rotile arunca pietre). Si marea majoritate o fac inca de cand o cumpara (produs oferit de orice dealer; chiar se ofera ca bonus de catre unii daca cumperi de la ei).

Tot spre dumirirea dumitale: vanitosii astia din America pun si pe parbriz. Este o folie speciala care apra parbrizul de pietre aruncate de cel din fata. Dar sunt convins ca nu ai auzit si nu ai vazut asa ceva inca. Eu cred ca cineva care este in urma vede vanitate penibila (?!) in ceva ce altul considera evolutie.

Fac pariu ca daca era o Alfa "era un baiat destept , un adevarat pasionat de <<Cuore Sportivo>>". Vanitate ? Reciteste-ti posturile in care combati BMW cu vehementa. Ai oglinda acasa?
marius68582
DA,am oglinda,si nu mai fii tu atat de convins,te-as sfatui sa nici nu pui vreun pariu caci sunt mari sanse sa-l pierzi.Si ce te face sa fii atat de convins despre ce am auzit si n-am auzit ??
Nu ma intereseaza cum este in America,din punctul meu de vedere aste alta planeta,nu alt continent.
Si inca ceva : sunt foarte hotarat ca pe urmatoarea Alfa sa-mi aplic folie transparenta de protectie pe spoiler/capota/praguri etc,dar aste este cu totul alta mancare de peste! wallbash.gif
air_wolf
eu zic ca nu te ajuta cu nimic folia asta. daca vrea cineva s-o zgirie, o va face. te protejeaza de zgirieturile mici, care oricum ies la polish
marius68582
CITAT(air_wolf @ Aug 18 2008, 07:34 AM) *
eu zic ca nu te ajuta cu nimic folia asta. daca vrea cineva s-o zgirie, o va face. te protejeaza de zgirieturile mici, care oricum ies la polish


Lupule nus' ce sa spun.Toate Alfele sufera de problema ciupiturilor cauzate de pietre,sau or fi si alte masini cu aceeasi problema,sau o fi mai sensibila vopseaua Alfa.In orice caz,ciupiturile astea sunt adanci,pana la tabla,nu ies la polish si cred ca o folie transparenta de protectie m-ar ajuta.
Mai jos e o boza a botului masinii mele pentru exemplificatea "ciupiturilor".



air_wolf
stiu, doar ca exista urmatorul inconvenient: daca ai deja vopseaua sarita si pui folia, cu prima ocazie cu care va face o gaura in folie, aceasta va retine si apa si te vei trezi cu tabla varza fara sa stii de ce.
in afara se folosesc astfel de folii la off-road, dar alea sint groase.
ca idee, o folie de 700x250mm costa in jur de 20eur cu toate taxele aici. si 3M-ul produce asa ceva. sint destui producatori, nu sint impotriva ei, dar ai si dezavantaje.
OvidiuH
Nu știu cât te va ajuta contra ciupiturilor...
Rebel
QUOTE (air_wolf @ Aug 18 2008, 10:45 AM) *
stiu, doar ca exista urmatorul inconvenient: daca ai deja vopseaua sarita si pui folia, cu prima ocazie cu care va face o gaura in folie, aceasta va retine si apa si te vei trezi cu tabla varza fara sa stii de ce.
in afara se folosesc astfel de folii la off-road, dar alea sint groase.
ca idee, o folie de 700x250mm costa in jur de 20eur cu toate taxele aici. si 3M-ul produce asa ceva. sint destui producatori, nu sint impotriva ei, dar ai si dezavantaje.


Ajuta foarte mult. Rezista chiar si la zgarieturi de cheie (nu se rupe) si cand o dai jos intinzi la ea de nu-i adevarat. Apa nu va intra niciodata sub ea. Daca ati vedea cum se pune si cum se realizeaza operatia dar mai ales cum se lipeste dupa o zi doua (are nevoie de o perioada de uscare) veti realiza ca e tough rau materialul. Cea de calitate (exista si calitate mai proasta) rezista bine, nu se ingalbeneste si nici nu se innegreste (daca o pui pe faruri sau farurile de ceata unde este temperatura).
Marius daca si-ar pune si acuma ar ramane doar cu ciupiturile existente. Rugina sub ea? Nici vorba.
Este excelenta daca vrei sa iti protejezi masina.
marius68582
Nu,nu vreu sa imi pun acum pe masina asta.
In maxim 2 luni imi voi schimba Alfa,si cand voi aduce alta "prospatura" din Germania primul lucru pe care-l voi face va fi sa-i aplic folia de protectie.Citeam chiar pe threadul omului cu BMW ca pentru rezeltatele cele mai bune se recomanda a se monta doar pe vopsea noua sau cel putin in stare foarte buna.
OvidiuH
Or exista si prin Bucuresti firme specializate in asa ceva ?
marius68582
O lucrare ce-mi place.
Asa vad eu beneficiile foliei : poate iti doresti un paint job deosebit,dar nu vrei sa fi nevoit sa mergi toata viata cu o masina vopsita ca un ou de Paste.










8) 8) 8)
pmhoria
Stiu ca raspunsul era asteptat de OvidiuH mai de demult, dar de abia acuma am regasit topicul..
http://www.expertdetailing.ro/ro/64_29_index.php Ei pun folii transparente. La urm masina si eu imi pun. Sunt super rezistente la pietricele de pe drumurile patriei. Si o sa-mi pun si pe faruri clar ... smile.gif
OvidiuH
Eu știam că au doar pentru geamuri. N-am văzut printre produsele lor și folie pentru caroserie.
pmhoria
Uite tot la ei pe site:
http://www.expertdetailing.ro/ro/108_59_index.php
thumbsup.gif
OvidiuH
Interesant. Mersi.
Rebel
QUOTE (air_wolf @ Aug 18 2008, 08:34 AM) *
eu zic ca nu te ajuta cu nimic folia asta. daca vrea cineva s-o zgirie, o va face. te protejeaza de zgirieturile mici, care oricum ies la polish



Te inseli colegu'. Folia asta este ceva extraordinar.
Ca tot promisesem cu ceva timp in urma ca pun niste poze dar am uitat.

Iata cum am pus folia pe Honda mea Accord.
I-am acordat Hondei o protectie mai multa pentru ca ea era cea care accesa cel mai mult drumuri cu pietre si grohotis.
Din poze se poate vedea cum arata spoilerul spate: deja este ciupit de pietre pentru ca nu am avut rabdare pana cand a venit nenea cu folia la mine acasa sa o puna; prin urmare in spate a ramas asa (folia este peste ciupituri) dar acum masina este protejata. Ce-mi place enorm la folia asta este ce de-abia o observi si o poti polisa foarte fain. Deci am imbracat capota, aripi fata, spoiler fata 100%, laterale spoiler fata/spate, faruri, faruri ceata, oglinzi retrovizoare.

1. Fata masinii. Spoilerul are si un chit sport peste el. Tipul care mi-a pus-o a modelat efectiv o bucata imensa pe fiecare spoiler. Dealerul nu-mi facea asa ceva. Dealerul are o masina care taie kit-ul dar acel chit este din bucatele. A mea este efectiv invelita in folie. Doar farurile si farurile de ceata sunt kit. Toata afacerea asta m-a costat vreo $600. Click to view attachment

2. Detaliu far. Farurile sunt perfecte. Am subliniat cu sageti rosii unde sunt margini ale foliei. Click to view attachment

3. Detaliu far ceata.Click to view attachment

4. Detaliu a partii posterioare spoiler fata. Am pus 3M si pe mica parte care ia pietrele din plin.Click to view attachment

5. Detaliu a partii posterioare apragului. Aici am pus un 3M mult mai gros special pentru asemenea locatii (asta se vede ca e pus de mine smile.gifClick to view attachment

6. Detaliu spoiler spate. Aici roata spate arunca cel mai mult. Dupa cum spuneam n-am avut rabdare pana a venit nenea si deja o ciupisem. De retinut este faptul ca folia a fost pusa in vara lui 2006 iar pozele sunt recente. De atunci nici o alta ciupitura nu mai poate fi vazuta. Click to view attachment

7. Detaliu oglinda. Click to view attachment

8. Detaliu general aripa si capota. Click to view attachment Click to view attachment
Hoinaritza
Foarte interesant Rebel. Multumim de poze. Capota noastra e plina de ciupituri de la pietricele iar folia incepe sa devina pentru noi o necesitate. Cand ne induram sa o revopsim o foliem fara doar si poate.
OvidiuH
Arata chiar ok.
Legionaru'
Mie imi place garajul! yes.gif
Si admir cat de curata e masina!Nota 10+!
Hoinar
QUOTE (Legionaru' @ Jan 17 2009, 01:47 AM) *
Mie imi place garajul! yes.gif
Si admir cat de curata e masina!Nota 10+!


Eu ii dau doar 10, fara plus, ca pana acu' a fost zgarcit, nu ne-a aratat garajul cu masinile lui smile.gif
Felicitari...e asa de curata masina ca parca e bibelou... thumbsup.gif
Rebel
Aham,
merci mai baieti de aprecieri. Intr-adevar, masinile sunt foarte intretinute si nu de putine ori imi aud epitete mai "deosebite" de la prieteni... whistling.gif Garajul este si el foarte curat, pentru mine reprezinta o alta camera a casei unde ca pasionat iti petreci o parte din timp si nicidecum o anexa unde arunci cutii si depozitezi masinile.
Eu intru pe aici din dorinta de a comunica, impartasi si de a afla lucruri noi, nu sa imi prezint masinile... N-am stiut ca este asa de important sa spun ce am si sincer, nici nu prea imi face placere. Dar probabil ca in timp voi posta ceva daca tot "m-am scapat"...
Scuze de off topic
Alex-F1
Mda....frumos.....cu folia asta transparenta de protectie is de acord si io, dar parca nu-mi prea place ca i se vad marginile (inclusiv la mine pe masina), desi, daca nu te uiti atent, nici nu se observa folia.....oricum buna treaba! yes.gif Tot o folie de asta transparenta am si io lipita peste stickerele cu F1 de pe masina, pusa tocmai ca sa protejeze de dezlipire in special varfurile acelea subtiri.....observa cineva unde-s marginile foliei? tongue.gif E adevarat, poza e facuta mai de departe, caci de aproape se vede la fel ca la Rebel.... ninja.gif Fara folia aia, varfurile alea subtiri de la F1 erau dezlipite de mult!!! confused.gif
Hoinar
QUOTE (Rebel @ Jan 17 2009, 08:20 PM) *
...Garajul este si el foarte curat, pentru mine reprezinta o alta camera a casei unde ca pasionat iti petreci o parte din timp si nicidecum o anexa unde arunci cutii si depozitezi masinile.
Eu intru pe aici din dorinta de a comunica, impartasi si de a afla lucruri noi, nu sa imi prezint masinile... N-am stiut ca este asa de important sa spun ce am si sincer, nici nu prea imi face placere. Dar probabil ca in timp voi posta ceva daca tot "m-am scapat"...
Scuze de off topic


Felicitari pt garaj. Arata mai ordonat decat camera mea...smile.gif
Este un forum legat de masini.....cel putin prin nume.....smile.gif Prin continut mai e legat si de altele....dar poti ignora partea off-topic daca te deranjeaza smile.gif wink.gif. Deci probabil ca mai multi colegi ar aprecia si imagini cu masina/masinile, nu doar sfaturi...La o adica nu suntem pe un forum de moda...sa vedem poze cu haine, ci un forum de masini, sa vedem poze cu masini smile.gif. Si asta chiar daca masinile noastre sunt masini uzuale, fara nici un fel de modificari.
Iti inteleg nevoia de discretie, asa ca daca crezi ca parerea noastra te-ar deranja, atunci e buna situatia de pana acum, daca nu...succes la creat topic in aria "Totul despre masina mea" smile.gif.
vio
din pacate folia tre sa o aplici dupa ce corectezi ciupiturile ....

uite inca unu ca mine biggrin.gif tare Rebel biggrin.gif... sa nu mai zica lumea ca io sunt diliu privind curatenia biggrin.gif thumbsup.gif
M A R I A N
Eu am pus la expert detailing folie Llumar pe faruri. Inteleg ca aceeasi folie se poate pune si pe caroserie. Chestia este ca se vad marginile destul de clar si pe alocuri a facut si unele cute, nu stiu din ce cauza, poate neindemanarea mesterului, poate calitatea foliei. Am citit pe net despre folia 3m Scotchguard care se pare ca e cea mai buna insa la noi nu am gasit.
Oricum, am luat multe pietroaie in faruri, inclusiv cele de ceata si masina n-a patit nimic. Insa am vazut pe unul care venise cu un Audi inapoi la firma sa-i relipeasca folia Llumar aplicata pe capota (era montata cu o zi inainte)...Parca nu mi-as pune totusi pe vopsea...din pacate aici nu este America...
Daca reuseste cineva sa-si puna absolut perfect (ca in pozele lui Rebel) in Romania o folie pe caroserie (de preferat 3M) eu sunt primul amator de asa ceva.
Alex-F1
QUOTE (M A R I A N @ Jan 18 2009, 12:45 PM) *
pe alocuri a facut si unele cute, nu stiu din ce cauza, poate neindemanarea mesterului, poate calitatea foliei


....poate de la incalzirea farurilor whistling.gif
M A R I A N
QUOTE (Alex-F1 @ Jan 18 2009, 05:36 PM) *
QUOTE (M A R I A N @ Jan 18 2009, 12:45 PM) *
pe alocuri a facut si unele cute, nu stiu din ce cauza, poate neindemanarea mesterului, poate calitatea foliei


....poate de la incalzirea farurilor whistling.gif


Cele de pe Yaris au cute, cele de pe Corolla nu. Deci nu e de la incalzirea farurilor.

Oricum sunt bune, chiar daca au imperfectiuni. Cu totii stim cata bataie de cap este cu schimbatul unui far spart...(asigurare, service, alergatura, nervi)
FAR EASTERN
QUOTE (M A R I A N @ Jan 18 2009, 07:45 PM) *
Eu am pus la expert detailing folie Llumar pe faruri. Inteleg ca aceeasi folie se poate pune si pe caroserie.
....
Oricum, am luat multe pietroaie in faruri, inclusiv cele de ceata si masina n-a patit nimic.


Si nu se observa modificari in dispersia luminii? Presupun ca da. Si asta poate echivala cu un far murdar... in timp, fapt care devine deranjant pentru traficul din sens opus.
M A R I A N
Absolut nici o diferenta, Far, altfel nu as fi pus si la TS. thumbsup.gif
Rebel
Au aparut cute pentru ca nu ti-a pus folia bine. Folia nu se pune pur si simplu, trebuie intinsa cand o pui. Sunt masini care numai le dai template-ul si fac treaba. Nu degeaba bucata de folie taiata de masina de taiat este mai mica decat obiectul pe care vine pusa. Ma rog, o idee mai mica; suficient cat sa o "stretch" pe obiectul in speta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.