Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Topic de dat cu capu' , bata , lantzu sau ce are fiecare
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
mike.omega
Povestea de AICI continua! Spor la scris!
Hoinar
Ovi, wellcome back!
Mariustom, asemenea! smile.gif
Sper ca ati avut un concediu cat mai placut.

Io incerc sa ma vindec de lene, da' saptamana asta n-am reusit...parca n-ar fi fost saptamana de servici....nik nu mi-a iesit cum voiam, parca am muncit in van smile.gif. Saptamana viitoare iar avem concediu...si abia apoi daca imi reintru in ritmul normal de lucru, ca m-am plictisit sa stau in fata calculatorului cu o privire bovina si sa n-am chef de munca biggrin.gif.
Spor la dat cu capu'.
vio
Conduc timp de 3 saptamani un A6 Sport .....asa ca nu ma injuratzi ....e TDI ...... si cu volan pe dreapta ... 7 viteze . DSG ... duc o viatza naspa in UK .....
Hoinar
QUOTE (vio @ Aug 6 2008, 11:48 PM) *
Conduc timp de 3 saptamani un A6 Sport .....asa ca nu ma injuratzi ....e TDI ...... si cu volan pe dreapta ... 7 viteze . DSG ... duc o viatza naspa in UK .....


Si mai rezisti?! laugh.gif Hai...zi tot...nu te ascunde dupa deget tongue.gif. Cum e masina?

ps: cum e sa mergi pe partea aialalta a drumului? N-ai probleme?
M A R I A N
QUOTE (vio @ Aug 6 2008, 06:48 PM) *
Conduc timp de 3 saptamani un A6 Sport .....asa ca nu ma injuratzi ....e TDI ...... si cu volan pe dreapta ... 7 viteze . DSG ... duc o viatza naspa in UK .....


In ce oras esti?
De fapt nu conteaza, eu zic sa ramai acolo, oriunde in UK e mai bine decat aici... confused.gif
FAR EASTERN
QUOTE (Hoinar @ Aug 7 2008, 12:28 AM) *
Ovi, wellcome back!
Mariustom, asemenea! smile.gif
Sper ca ati avut un concediu cat mai placut.

Io incerc sa ma vindec de lene, da' saptamana asta n-am reusit...parca n-ar fi fost saptamana de servici....nik nu mi-a iesit cum voiam, parca am muncit in van smile.gif . Saptamana viitoare iar avem concediu...si abia apoi daca imi reintru in ritmul normal de lucru, ca m-am plictisit sa stau in fata calculatorului cu o privire bovina si sa n-am chef de munca biggrin.gif .
Spor la dat cu capu'.



Depinde de marca.....daca-i Logan.....van.....
M A R I A N
QUOTE (Hoinar @ Aug 6 2008, 05:58 PM) *
ps: cum e sa mergi pe partea aialalta a drumului? N-ai probleme?


Am fost eu in octombrie pana la Londra cu Corolla si vreau sa spun ca totul este atat de civilizat si de pus la punct (la fel ca in Germania, daca nu mai bine) incat nici nu simti ca mergi pe stanga.
Nu am simtit nevoia unui copilot care sa-mi dea unda verde la depasiri pentru ca nu prea am fost pe drumuri cu 2 benzi, in general pe autostrazi.

Ca idee, am ajuns (bineinteles ghidat de un GPS) pana in centrul Londrei absolut fara nici o problema.

Oricum, e super, cred ca si Vio savureaza fiecare moment... thumbsup.gif
vio
thumbsup.gif e super sa mergi pe invers , mai ales la prioritatea de dreapta si la giratorii e belea .


sunt in Immingham undeva pe coasta de E cam la 2ore de Leeds ....e super misto . mashina este kalumea dar nu stralucita cam greu intru in ea spatiul dintre volan si scaun dupa reglajele mele este cam mic ... ma simt ca intr-o skoda in afara de ceva finisaje de AL restul e mai nasol ca la Toyo ...ca sa nu mai vb de Lexus .pilea dupa volan mia placut . are pedalele cam in dreapta 7 viteze dsg. o tona de butoane puse total aiurea ergonomie 0 ....


frumoasa Anglia , cam ploioasa , dar am scapat de caldura aia de la noi ... in week endul celalalt cred ca ma duc in Scotia sa vada si ochiu meu ce e acolo .. poate mi iau si un kilt si o sa vin cu el imbracat la intalnire smile.gif)
M A R I A N
Daca tot esti in est, merita ca in drum spre Scotia sa te opresti in Liverpool si York.
Bineinteles, nu rata Edinburgh care este unul dintre cele mai frumoase orase din lume, dupa parerea mea.
Scotia e mai frumoasa decat Anglia.
OCTAN_95
pentru Far si nu numai; in Milano majoritatea taxiurilor sunt PRIUS !!!

Vio, cum sa mai incapi in masina la atata bere cat se obisnuieste acolo he he he !!!
FAR EASTERN
QUOTE (Ovidiudinutm @ Aug 7 2008, 08:28 PM) *
pentru Far si nu numai; in Milano majoritatea taxiurilor sunt PRIUS !!!

Vio, cum sa mai incapi in masina la atata bere cat se obisnuieste acolo he he he !!!



Hei Ovidiu, bine ai revenit!
Cat despre taxiuri.....normal! Si nu numai taxi si nu numai acolo.
vio
pai am in plan nu week endul asta ci celalat sa ma duc in scotia smile.gif biggrin.gif oaliuuu ... stiu ca o sa fie f greu sa vb cu lumea dr asta e ... biggrin.gif
drabisan
1. Beer nu tre sa afli cum se pronunta, ca te duci in vizita si conduci si nu e voie:)
2. Thank you se pronunta senchiuuu (cu i infundat si u mai lung)
Gata, stii tot ce e nevoie!

3. Daca stii ca in Highlanderi sint Christopher Lambert si Adrian Paul...e deja state-of-the-art!

PS uischi nu conteaza, ca nu poti sa-l combini cu bere, asa ca se aplica regula 1!
klm
CITAT(vio @ Aug 7 2008, 05:27 PM) *
thumbsup.gif e super sa mergi pe invers
[...]
poate mi iau si un kilt si o sa vin cu el imbracat la intalnire smile.gif )

Numai sa nu ramai pe invers biggrin.gif.
Colonelu'
Vio o sa vina mai tanar decat a plecat, pt ca merge in sens invers, ca la ceasuri. teehee.gif
AMP
'Neata...

Ca nu ma poci abtine sa nu scriu cu noaptea in cap...ati vazut aseara cu ce masina au ajuns aia 2 englezi ,la Polul Nord?Al treilea s-a dus cu sania trasa de caini....cu o Toyota Hilux....cica ei au demonstrat ca se poate face expeditie polara cu masina,s-au cam chinuit pe ici pe colo,au scos cauciucul de pe jeanta intr-un bolovan de gheata,au indoit un amortizor,insa au demonstrat ca se poate....Cica ei ar fi realizat prima expeditie cu masina la Polul Nord...
vio
cred ca are aproape un an reporatajul ala AMP smile.gif biggrin.gif dar oricum e cool thumbsup.gif
M A R I A N
L-a vazut si un prieten de-al meu care tocmai a cumparat un Hilux de la Dan de la Iasi si i-a umplut inima de mandrie... biggrin.gif
AMP
Eeeee,Vio....eu is invechita,dragule.... biggrin.gif.... si nici n-am vreme sa stau pe Discovery sa urmaresc... smile.gif Cum e cu sofatul pe dreapta?Ma intreb ca acum,daca te-ai obisnuit cu asta,cum o sa-ti vina la intoarcere in tara?!

Mariane,pai sa stapaneasca sanatos Hiluxul,prietenul tau....!!!!!
XofinB
Stie cineva cum se circula pe Brasov - Cheia? Ca se preconizeaza o Vizita la cabana Muntele Rosu mai pe toamna si nu am mai fost pe acolo de vreo 10 ani smile.gif
M A R I A N
QUOTE (AMP @ Aug 12 2008, 02:42 AM) *
Eeeee,Vio....eu is invechita,dragule.... biggrin.gif.... si nici n-am vreme sa stau pe Discovery sa urmaresc... smile.gif Cum e cu sofatul pe dreapta?Ma intreb ca acum,daca te-ai obisnuit cu asta,cum o sa-ti vina la intoarcere in tara?!

Mariane,pai sa stapaneasca sanatos Hiluxul,prietenul tau....!!!!!


Multumesc, e inebunit dupa ea.
Toata vacanta sta la munte si cara tone de pietris pentru casa.
XofinB, acum o luna am fost pe drumul ala si este perfect. Insa poate fi aglomerat uneori pentru ca poti prinde tiruri pe curbele alea.
XofinB
Multumesc, sper sa nu fie prea aglomerat ... O sa parcurg bucata Brasov - Cheia intr-o vineri seara si invers intr-o duminica
AMP
XofinB,ma bag si eu in seama cu drumul de Cheia....este minunat....intradevar circula cam multe TIR-uri pe el,insa,dupa parerea mea,merg foarte bine....viteza medie de croaziera de 90km/h....deci sunt portiuni unde chiar nu se merita sa depasesti,ma refer aici in special pe serpentinele de acolo....Drum bun! thumbsup.gif
AMP
Mah,tre' sa recunosc deschis ca mie mi-e dor de Hoinari....pe unde 'or umbla acuma,dragii de ei? confused.gif

Tre' sa-i sun...neaparat!!!!
vio
la porumb ... wink.gif) ia zi Hoinarele . pe unde umblii tu 7 hotare ?biggrin.gif
OCTAN_95
QUOTE (AMP @ Aug 12 2008, 10:56 AM) *
......,merg foarte bine....viteza medie de croaziera de 90km/h....deci sunt portiuni unde chiar nu se merita sa depasesti,ma refer aici in special pe serpentinele de acolo....Drum bun! thumbsup.gif


AMP, cum poti spune ca pe acel drum poti avea o viteza medie de 90 km/h ????
(poate ai mers cu spatele. bomb_ie.gif )

Drumul acela il fac destul de des, pe langa TIR-uri, la sf de sapt tre sa ai grija si la motociclisti, sincer baieti tare faini da ........se trage tare pe acolo.
La intrarea in Sacele dinspre Cheia, ochii cat cepele, legiunea rromanes, circula care cum vrea, carute nesemnalizate, etc.!!!
XofinB
Multumesc pentru sfaturi, dupa cum spuneam de mult nu am mai trecut pe acolo, iar astia tot spun pe la stiri ba ca e blocat de tiruri ba ca e spart ( pp ca pana la cheia poate dinspre sud).
AMP
Ovi,recunoaste ca sunt si portiuni drepte de sosea pe acolo...nu numai serpentine...si m-am tinut voiniceste dupa un TIR....bashca am mai vazut si depasiri intre ele,pe portiunea dreapta....
XofinB,drumul e super fain....nu stiu de blocaje,insa ca sosea e super fain!
AMP
QUOTE (vio @ Aug 12 2008, 12:58 PM) *
la porumb ... wink.gif) ia zi Hoinarele . pe unde umblii tu 7 hotare ?biggrin.gif



Am aflat:la Mangalia.... smile.gif
Hoinaritza
QUOTE (AMP @ Aug 13 2008, 09:56 AM) *
QUOTE (vio @ Aug 12 2008, 12:58 PM) *
la porumb ... wink.gif ) ia zi Hoinarele . pe unde umblii tu 7 hotare ? biggrin.gif



Am aflat:la Mangalia.... smile.gif

Acum da, suntem la mangalitza. Sambata am trecut pe la Danes si cascam ochii dupa fiecare toyota din zona sperand ca poate gasim pe unul dintre voi pe acolo... dar nu s-a aratat nimeni sad.gif Acum l-am sunat si pe Mushulica si o sa tragem o fuga pe la el azi sau maine. In rest hoinarim, ca la asta ne pricepem tare bine tongue.gif Pacat ca asta e ultima tura de concediu pe anul asta sad.gif
vio
pe unde fusei io azi . doua si prelucrate [rost ca nu am nimic de editat mai bun la mine ....


ce va pot spune , daca doriti o vacantza de neuitat Scotia si Edinburgh isi merita fiecare lira. thumbsup.gif
vio
bere la cutie de 1 L Daneza , f buna biggrin.gif
pmhoria
Credeam, pana sa ma uit la detalii, ca are si mai mult alcool dar are tot 5%. Am baut in Belgia niste bere cu 12% .... dar mie la gust nu mi s-a parut f buna.
OCTAN_95
Problema:
Blocare magazie CD, am 6 CD-uri incarcate, nu pot sa le scot, nu le pot rula, mesaj permanent de eroare.
Partea de radio functioneaza.
DAN
QUOTE (Ovidiudinutm @ Aug 20 2008, 09:42 AM) *
Problema:
Blocare magazie CD, am 6 CD-uri incarcate, nu pot sa le scot, nu le pot rula, mesaj permanent de eroare.
Partea de radio functioneaza.

e o problema cunoscuta la accord-uri
cata078
QUOTE (Ovidiudinutm @ Aug 20 2008, 08:42 AM) *
Problema:
Blocare magazie CD, am 6 CD-uri incarcate, nu pot sa le scot, nu le pot rula, mesaj permanent de eroare.
Partea de radio functioneaza.


Un amic cu VW Passat a avut aceeasi problema, ma rog la el s-a intamplat la 2 zile dupa ce si-a ridicat masina de la dealer. Cum avea un amic acolo a aflat ca daca ajunge cu ea in service o sa i se spuna ca nu a folosit CD-uri adecvate motiv pt care n-o sa existe garantie...
Rezolvare : se suna una bucata electronist cu experienta, se desface jucaria cu totul din bord (nu va zic ce chin a fost ..), se scoate CD-ul blocat in unitate, se reaplica sigiliile la locul lor (la el au fost din hartie si a implicat abur si penseta + lupa la desfacere) si se merge cu masina in service unde : "Domnule nu se poate asa ceva .. m-am urcat dimineata in masina si nu mai mergea CD-playerul .. faceti ceva ! Am dat o groaza de bani pe masina asta, este inacceptabil asa ceva !" thumbsup.gif
Ma rog asta a fost rezolvarea in cazul lui ...stiind ca alta solutie pe parte de garantie nu exista ... si nu inseamna ca o recomand altora .... doar ca idee asa whistling.gif
klm
CITAT(cata078 @ Aug 20 2008, 10:33 AM) *
a aflat ca daca ajunge cu ea in service o sa i se spuna ca nu a folosit CD-uri adecvate motiv pt care n-o sa existe garantie...

Ar mai fi o rezolvare care depinde de documentatia pe care a primit-o odata cu masina: daca nu are trecut clar ce tipuri de cd-uri sunt "adecvate" eu zic ca ar cam avea castig de cauza (chiar daca o fi folosit cd-uri din lemn); daca are probabil ca e specificat ceva de genul CD-R, CD-RW, etc si doar in cazul in care a folosit cd-uri din lemn nu intra pe garantie.
OCTAN_95
multumesc pentru raspunsuri, ma voi uita in C T, maine merg la service am programare, atat pt aceasta cat si pt faptul ca am aburit farul stg
treaba cu garantia ori cum e subiectiva, blocajul in nici un caz nu a fost determinat de calitatea CD-ului ci din cauza drumurilor noastra.

Cat de departe suntem de civilizatie !!!!
Ne meritam, insa, soarta.
Asta dorim, asta avem.
OCTAN_95
I-mi permit un sfat pentru cei ce au de facut drumul dintreTimisoara - Tr. Severin si: evitat cu orce pret !!!
La urmatoarea deplasare voi merge prin serbia !! si voi iesi/intra in romania pe la portile de fier, respectiv moravita
Mariustom
Ohhhhh, Ovidiule, dar am recomandat ši eu asta aici thumbsup.gif whistling.gif
S O R I N
CITAT(Ovidiudinutm @ Aug 20 2008, 10:54 AM) *
multumesc pentru raspunsuri, ma voi uita in C T, maine merg la service am programare, atat pt aceasta cat si pt faptul ca am aburit farul stg
treaba cu garantia ori cum e subiectiva, blocajul in nici un caz nu a fost determinat de calitatea CD-ului ci din cauza drumurilor noastra.


Ciudat ce ti se intampla.... cel putin la far... Eu nu am intampinat nimic pana acum, dar cine stie nu i timpul pierdut... dry.gif
Legionaru'
Incep problemele si la Accord? confused.gif confused.gif confused.gif



laugh.gif laugh.gif laugh.gif
vio
Hondele astea . beer.gif ... exact ca un atlet de 100 m contra la un maratonist Toyota biggrin.gif hihihi beer.gif beer.gif
AMP
QUOTE (Legionaru' @ Aug 20 2008, 11:20 AM) *
Incep problemele si la Accord? confused.gif confused.gif confused.gif



laugh.gif laugh.gif laugh.gif



De ce intrebi Florine?Ai probleme cu toyotica? confused.gif


Ovidiu,imi pare rau sa citesc de necazurile cu hondaca...sper sa rezolvi treaba.... yes.gif


Vio....ntz,ntz,ntz...carcotasule! tongue.gif
OCTAN_95
QUOTE (Legionaru' @ Aug 20 2008, 02:20 PM) *
Incep problemele si la Accord? confused.gif confused.gif confused.gif



laugh.gif laugh.gif laugh.gif

pai dupa 40k la voi nu au aparut?
S O R I N
Florin are experienta la aburit "diverse" printre care si faruri ................ laugh.gif
OCTAN_95
QUOTE (S O R I N @ Aug 20 2008, 02:37 PM) *
Florin are experienta la aburit "diverse" printre care si faruri ................ laugh.gif

Merci SORIN !!!, acum se vede cine e de partea mea
22nst
lasa ca si mie mi se abureau la fostul avensis farurile biggrin.gif si m-am gandit sa le schimb cu tot cu masina teehee.gif
Legionaru'
Am spus-o in contextul ca pana acum "hondacii" se laudau ca nu au probleme cu masinile. Atata tot.
Oricum era o gluma.
OCTAN_95
Legionare, stai linistit, tot ca si glume am luat replicile vostre.
Eram constient ca voi fi luat in "balon", ei si? fiecare am avut, avem sau vom avea probleme cu masinile, masina perfecta nu este decat pentru fiecare dintre noi propria masina.
Toate aceste mici probleme se vor rezolva.
Cred ca intre noi, cei care ne cunoastem, nu poate fi vorba de ironii rautacioase.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.