Help - Search - Members - Calendar
Full Version: de ce scade nivelul de ulei???
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > SEAT
Colnita Lucian
am un seat cordoba din 2005, 1.4 16V , benzina, are aproape 34.000 km .Am urmarit nivelul de ulei si tot scade(dupa 9000 de km parcursi de la schimbul de ulei am mai completat cu un litru ),scurgeri de ulei nu sunt ca am verificat! CONSUMA ULEI MOTOARELE ASTEA???? confused.gif
spata2008
E normal. Orice masina consuma ulei.
Conteaza ce fel de ulei ai, conteaza la ce turatie schimbi vitezele (motorul subturat mananca ulei rau de tot), cu ce viteza mergi, daca mergi mult in oras sau in afara, etc.
Eu am o Almera, are 45.000 km, are 6.000 km cu uleiul din ea (Castrol Magnatec 5W40) si mi-a "papat" undeva la 300, maxim 350 ml.
Iarna, de exemplu nu mi-a mancat ulei. Cum au inceput caldurile ... hap a scazut nivelul.
cod
QUOTE (spata2008 @ Aug 5 2008, 02:29 PM) *
(motorul subturat mananca ulei rau de tot)


Esti sigur? Eu merg cu ambele masini destul de turat si imi consuma ulei destul de mult.
Colnita Lucian
salut, mersi pt ajutor....90% conduc numai in oras si ca tot omul incerc sa nu schimb la turati foarte mari(3000).La ce turati trebuie sa lucrez cu el in oras???ulei am bagat Castrol magnatec 5w40
mike.omega
Fa un schimb de ulei(cu tot cu filtru) si vezi daca mai consuma. Sunt sanse ca si uleiul sa fie de proasta calitate. Cumpara consumabile de la magazine specializate si nu de la coltul strazii wink.gif

Daca stam putin sa ne gandim, 9000 de km reprezinta aproape un interval de revizie. Plus ca uzura este mai mare in oras din cauza timpului destul de scurt destinat incalzirii motorului.

Eu am cunostinte care prefera sa faca schimbul de ulei odata la 5000 de km deoarece merge 2-3 km pe zi, in oras, si asta inseamna uzura destul de multa!
Colnita Lucian
la cordoba 1.4, 16V "ce inseamna motoru subturat" .la ce turati trebuie sa lucrez cu el??? eu circul mai mult in oras.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.