Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Gama de coupe-uri BMW
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
marius68582
Din spirit de fair-play trebuie sa apreciez ce e de apreciat.Constructorul bavarez se lauda cu nu mai putin de 5 (!) coupe-uri in portofoliu.Ok,unul dintre ele este un pseudo-coupe pe care doar martienii l-ar considera masina sport propriu-zisa,dar meritul lor nu este deloc eclipsat din aceasta cauza,ba as spune este cu atat mai meritoriu cu cat au intins la maxim normele de incadrare in aceasta clasa considerata pana acum cativa ani foarte conservatoare din punctul de vedere al aspectului caroseriei.BMW pare sa fie capabil sa propuna un model sportiv pentru oricine : de la cochetul Serie 1 pana la ciudatenia numita X6,cu puteri cuprinse intre 177 CP pentru motorizarea diesel de pe 120 si 507 CP pentru M6.
Incercati (asa cum incerc si eu aici) sa lasati la o parte imaginea de masina de cocalar/parvenit pe care BMW din pacate si-a insusit-o la noi in tara.Din punctul de vedere al unui pasionat auto,jos palaria pentru o companie care reuseste sa acopere atatea nise dintr-o specie de automobil poate mai putin importanta ca si cifra de vanzari.















Erata-am sarit un "U" in titlu. whistling.gif
20krpm
QUOTE (marius68582 @ Aug 1 2008, 04:12 PM) *
Incercati (asa cum incerc si eu aici) sa lasati la o parte imaginea de masina de cocalar/parvenit pe care BMW din pacate si-a insusit-o la noi in tara.

aaa... ok... si-acuma ce facem?... smile.gif
Diesel
"now we wait?" era o reclama la bere smile.gif

acum comentam: eu as vrea un Z4 Coupe, adaugam la lista de masini ideale
nu imi place design-ul la seria 6 si cu M si fara

nu inteleg scopul optiunii M-pack... ori e M de la Mama lui, ori stai in banca ta, dar ma opresc inainte sa intru in offside vorbind despre propietari
ca tot veni vorba de M, sunetul motorului de M3 din generatia veche era abosolut senzational, un bazait metalic extrem de ascutit (daca stiti vreo inregistrare pe net, pliz link) nu stiu cum e sunetul la actualul M3 fiind un V8 fata de L6

edit: X6 e o prostie, X5 la fel, X3 la fel
T u d o r
http://www.youtube.com/watch?v=4KCiei8jdsE - ala V6

http://www.youtube.com/watch?v=bw3gE2H_32U - V8, stock si cu "tobe" biggrin.gif
laurentiu
Chestia cu M3 Pack este pentru cei care nu-si pot permie un M3, dar vor ca macar aspectul masinii lor sa fie asemanator cu cel al lui M3. Mi se pare o decizie buna din partea celor de la marketing... si ma bucur ca nu au stat in banca lor.

Lasand la o parte imaginea de cocalar sau manelist, da, BMW este una dintre cele mai bune marci din lume. Pacat ca in Romania este apreciata cel mai mult de fotbalisti, manelisti, cantareti si pitipoance. Sorry, dar asta e adevarul. Iar in afara de tehnica, crede-ma ca nimic nu-mi place la BMW. Sincer n-as cumpara asa ceva.
Diesel
http://www.youtube.com/watch?v=AZ9X--Zhye8 asta e sunetul de M3 de care vorbeam smile.gif
n-ai nevoie de claxon cu masina asta laugh.gif
HalbaSus
Asa cum am mai spus, din pacate cocalarii si manelistii incep sa renunte la BMW... si migreaza catre Audi... si se pare ca asta e un fenomen international pe care pana top gear l-a remarcat.

Credeti-ma ca nu mi-e usor sa spun asta, am 2 audi-uri si in afara de dezgustatorul Q7 imi plac cam toate Audi-urile... dar am observat acest fenomen de ceva vreme... si nu e vorba doar de clasicii "tedeisti" care erau practic fostii pietari cu passaturi TDI dar care au evoluat la un A4 sau A6 1.9 TDI cu numai 180.000 km dar care "da fum" la toate masinile... Nu... e vorba de cei care isi cumpara Audi-uri noi (in frunte cu Q7 ce-i drept).
T u d o r
Clar ca imaginea "premium" e patata de manelisti, fotbalisti, pitzipoance, "cefe late", etc... dar nu e foarte clar de ce vedem aceste marci premium in special la ei? Aceste masini nu sunt pentru oricine, costa bani si chiar daca i-ai avea de dat... poate nu te lasa inima sa ingropi 40-50 mii de euro intr-o masina, in tara in care salariul minim pe economie tocmai a atins suma de 540 lei iar mediul se invarte la ametitorul 1100-1200... Adica ~300 euro. E evident ca anumite categorii isi castiga banii mult mai usor ca altele, si castiga si mai multi. E simplu, nu? In Romania, din "serviciu" sau o afacere mai micuta nu prea iti poti lua un serie3, nu? De asta nu vezi oameni obisnuiti cu "premium", iar dintre ceilalti, cei care-si permit, "categoriile" de care vorbeam iti sar in ochi pentru ca epateaza.
Tarabostes
la ce preturi sunt acum la proprietati multi dupa ce au vandut apartamentul bunicii sau matusii recent decedata au bani de 4-5 BMW-uri sau Audi, de noi, chiar daca in viata lor nu au castigat din munca mai mult decat salariul mediu pe economie
also, in Bucuresti este o categorie de cetateni, fosti sau actuali locuitori ai satelor de la periferie care s-au umplut, la modul propriu, de bani vanzand terenuri pe care pana mai acum 3-4 ani puneau porumb sau pasteau vacile
si sunt doar doua exemple, astia sunt cei care coboara din masina premium in slapi
air_wolf
bingo Tarabostes thumbsup.gif exact asta se intimpla. din fericire, se va rezolva de la sine, banii nu vor tine mai mult de 4-5 ani si atunci sa te tii... confused.gif
florin55503
migratia dinspre bmw spre audi se intampla din cauza "dizainului" inovator si de neinteles de masina japoneza. poate ca peste ocean bmw-urile actuale prind foarte bine. evident ca partea tehnica e foarte buna si peste audi. chiar ma uitam la un comparativ intre 330xi si un a 4 quatro similar. la partea tehnica(tinuta de drum, motor etc) bmw-ul era in fata. insa chiar si realizatorii testului ar fi ales audiul pentru aspect si interior.

x6 pur si simplu imi provoaca nervi cand il vad. imi vine sa pun mana o bata si sa dau in el. partea mai rea e ca la noi a prins destul de bine. vad din ce in ce mai multe
20krpm
QUOTE (florin55503 @ Aug 8 2008, 08:14 AM) *
x6 pur si simplu imi provoaca nervi cand il vad. imi vine sa pun mana o bata si sa dau in el. partea mai rea e ca la noi a prins destul de bine. vad din ce in ce mai multe

confused.gif tre sa fie foarte trist sa fii florin55503... mellow.gif
florin55503
fiecare din noi aveam lucruri care ne plac si lucruri care nu. X6 e unul din lucrurile care nu imi plac sub nici o forma.
20krpm
sa nu-ti placa e o chestie foarte umana, si pe care as intelege-o si-as accepta-o ca atare in orice clipa. sa-ti vina sa pui mina pe o bita si sa dai in ea - asta e o chestie infricosatoare. norocul lor ca nu le-a iesit ceva mai urita. apropo, daca la un bmw reactionezi asa, oare ce faci la o dacie sau la o toyota?
ValiR

Productia de 46.000 de exemplare X6 planificata pentru primul an e deja vanduta... Deci pentru BMW, X6 e o reusita.
Cat despre plaiurile mioritice, cele 3 sau 4 X6-uri care le-am vazut in Timisoara au la volan... stiti voi... laugh.gif
ozz86651
Dacia si toyota nu trezesc sentimente puternice smile.gif.
florin55503
dacia nu trezeste nici un sentiment. nici macar toyota.

eu sunt fan bmw si probabil din cauza asta X6 imi provoaca reactia cu pricina. probabil si soferii aflati la volanul lor ...(numai cefe late si conlocuitori)

evident X6-le e o masina care trezeste pasiuni. intr-un sens sau in altul
klm
Click to view attachment
(calitatea este de telefon mobil cu soarele-n lentila si cu zumul dat aproape la maxim)
CITAT(marius68582 @ Aug 1 2008, 09:12 PM) *
Erata-am sarit un "U" in titlu. whistling.gif

Pfui, eu ma pregateam sa pozez un John Cooper teehee.gif !

marius68582
Neamtul care si-a cumparat cel de-al 135-lea BMW unsure.gif
mariusdruta
Foarte faine comentarile, multe din ele in stilul clasic de umor englezesc smile.gif
StefanVVTi
Oricand un 335i sau 135i! smile.gif
Rebel
In afara posibilitatii de a a avea o masina cu un aer mai agresiv si mai sportiv, "M" pack are rolul de a imbunatati aerodinamicitatea masinii. Orice persoana care isi ia o masina, vrea sa iasa cumva mai in evidenta fata de ceilalti, iar "M" pack ii da aceasta posibilitate. In plus, acest "M" pack poate fi personalizat si ales.
Mie nu imi plac SUV-urile la modul general insa X6 il consider SUPERB!. Intotdeauna mi-au placut Hatch-urile si consider ca X6 a adus un suflu nou in conceptul de masina mai mare. In fond este un Hatchback dar la alte dimensiuni, alta scara.

Iar clasa 3 Coupe il consider demential de frumos.
yeotamara97
With his arms around your body cabinet refacing santa fe
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.