Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Probleme cu Passaturi.
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
Arheopterix
Doi prieteni au avut neplaceri sapt asta.
Primul ,cu un passat cumparat in ianuarie si 18.000 km a ramas cu pedala de ambreiaj la fund.
Masina merge numai afara (Buc-Braila-Brasov -Buc).Omul are 50 si ceva de ani.Deci nu un bezmetic.
A zis ca ambr. facea probleme de la inceput dar la Porsche au is ca e ok.Acum iau luat 4200 ron reparatia.

Celalat cu 36.000 a ramas fara motor la Sibiu si inca asteapta verdictul de la midocar.


Referitor la primul caz: stiu ca ambreiajul nu e inclus in garantie,dar e prea de tot.Nici la vechile Dacii nu se prea intamla una ca asta.
Se poate face plangere la "locul de origine"?.
Ajuta la ceva?
Hoinar
Un amic de-al meu a patit la fel la un Golf 5 nou nout. Abia il avea omu' de o saptamana si o mers cu familia la mare. Prin Ctza l-a lasat ambreiajul...Initial aceeasi poveste ca nu e treaba lor sa plateasca ambreiajul...ca e vina lui ca a condus prost...etc...A facut scandal monstru la aia in service + plangere la Po Ro si pana la urma i l-au schimbat pe garantie.
Deci cu scandal, amenintari...etc... se poate rezolva.

Oricum, din clipa aia am zis ca poa' sa aduca Po Ro in Romania cele mai bune masini din lume....eu la firma aia de smecheri ordinari nu dau un ban.
Sunt sigur ca in alte tari nu erau probleme de genul asta (cu garantia ma refer, nu cu ambreiajul in sine), dar la noi nesimtirea e la rang de arta.
OvidiuH
Sunt de poveste întâmplările de la Porsche. Mi se pare absurd să-ți pice ambreiajul la o mașină de 7 luni și să nu fie acoperit de garanție.
Marius*
Arheopterix eu zic sa mearga la reprezentanta. Problema trebuie rezolvata pe garantie.
Legionaru'
Pai unde crezi ca s-au dus?
La vreun service de cartier? confused.gif
iulian_1976
Problemele la Passat B6 sunt cunoscute. thumbsup.gif
In proportie de 100% despre astea se discuta ,motorizarea daca e sa ghicesc as pune mana in foc ca e 2.0tdi tongue.gif

Ambreiajul este element ce intra in garantie dar daca clientul nu ,,stie,,sa bata cu ,,pumnul in masa,, o plateste el.
Deh ....Romania.
Inainte de a cumpara o masina noua interesati-va si conditiile ctr . post vanzare thumbsup.gif
Garantie 5 ani nu inseamna ca ti se va schimba totul pe ,,barba,, reprezentantei ,asta este o chestiune de marketing
si nestiutorii se agata .
Asa invatam din greselile noastre si a altora desigur. tongue.gif

Arheopterix
Da ambele sunt 2.0 tdi...
Ambreajul a fost platit de client.
Celalalt a fost diagnosticat un injector ca fiind problema.
A fost data vina pe motorina.
Ca de obicei.
Hoinar
QUOTE (Arheopterix @ Aug 27 2008, 10:45 PM) *
Da ambele sunt 2.0 tdi...
Ambreajul a fost platit de client.
Celalalt a fost diagnosticat un injector ca fiind problema.
A fost data vina pe motorina.
Ca de obicei.


asta pentru ca la noi e bun principiul "service-ul nostru, stapanul nostru"...Mi-as dori ca idiotii care scot ochii (si bani buni) la clienti pe motive cretine sa dea ochii cel putin o data cu o sala de judecata in care li se cere sa probeze ca clientul a gresit...Si sa-i vad tremurand....
klm
CITAT(Arheopterix @ Aug 27 2008, 09:45 PM) *
A fost data vina pe motorina.
Ca de obicei.

Atunci sa-i schimbe moaca injectorul si el sa le dea facturile la motorina ca sa poata servisul sa-i dea in judecata pentru a-si recupera paguba provocata de motorina proasta, ce treaba are prietenul tau cu motivele astea?! El stie doar ca i s-a stricat ceva ce era garantat sa mearga.
Arheopterix
Asta e situatia la noi.
Am un prieten ,care e greu la bani si relatii.
A ramas in pana cu un A6 ptr ca nu i-au facut revizia.
De fapt,el a dus masina si a platit revizia.Numai ca porcii de la Porsche nu au facut-o.
MAsina era setata sa "moara" dupa un anumit numar daca nu se face revizia.
CAnd s-a constata nu a avut ce sa faca.
S-a sfatuit si cu avocatul firmei (care cum am zis ,e una grea) fara folos.

A mai avut un incident tot cu acea masina;
S-a aprins martorul de placute.
A dus masina la porci.
A platit.
A plecat.
Dupa cca 80 km,iar sa aprins acelasi martor.
Porcii au zis ca sau uzat placutele,el a scos factura si le-a aratat-o.
Au refuzat sa refcunoasca.
Avocatul lui la sfatuit sa ii lase in pace.
In tribunal pot zice ca a fost la alt service si acolo i-au pus placute uzate cu sau fara stirea lui.
De fapt ce facusera porcii?
Cum de obicei se uzeaza placuta din exterior,au schimbat-o tot cu una uzata care "mai mergea".
Omul meu nu s-a invatat minete,si a cumparat tot de la porci un Tuareg V10.

Asta e problema.
Ei tot au vanzare.
Lumea tot la ei merge.
Atunci merge....
Arheopterix
REvin cu problemele prietenilor...

Cel cu ambreiajul,l- a schimbat ,cum am scris contra cost,dar tot merge prost.
Nu mai stie ce sa faca.
Merge cca 40.000 pe an,si daca ii tot pica la 15.000 e rau de tot.

Celalalt se plange ca tot ii cade ba un rulment,ba cate ceva la motor.
Legionaru'


Sa o schimbe!
Si sa-si ia masina! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
ktullu
Referitor la VAG, un amic schimba turbina la octavia 1 la 140000km, dar imi spune ca masina e buna.
Isi i-a cu banii jos passat cc dupa 3 luni.
Ce sa mai zic?? asa e unii oameni.
Daca cadea turbina la un Logan sau o frantuzeasca, sa vezi ce masini proaste e , nu-s germane, asa iti trebuia, dar la passat si skode e normal ca -s bune.
La franceze in afara de probleme lui clio de prin 2003-2004 cu pompa de injectie, eu nu prea am auzit de probleme la diesel, ca sa nu mai vorbesc de PSA, unde n-am auzit cel putin de nici un caz.
Romanii sunt tare carcotasi si plini de sine.
Arheopterix
QUOTE (Legionaru' @ Nov 16 2008, 07:33 PM) *
Sa o schimbe!
Si sa-si ia masina! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Le-am sugerat si eu,dar sunt masini de firma.
Hotarasc sefii de afara ce masini sa i-si ia angajatii din tara.
Oricum nu platesc din buzunar ,dar sa ramana in pana la cateva luni ,nu le prea convine.
Cristi2
se pare ca intr-adevar, masinile echipate cu 2.0TDI au ceva probleme.
pe de alta parte, nu e corect sa generalizam.
uitati-va la Ford, pe sectiunea dedicata.
apar numeroase probleme la noul Mondeo.
de aceea nu cred ca veti zice ca e o masina proasta.
cucuci
e cunoscuta problema noilor passate la volanta & ambreiaj dar acestea au fost la inceput acuma zice-se ca s-a remediat problema aceasta. oricum eu sunt curios cum sta passatul cc ... desigur peste 3-4 luni vom afla punctul lor slab smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.