Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina noua din clasa mica
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Alinn
Buna ziua tuturor. A venit vremea achizitionarii unei masini noi. Rasfoind internetul, am observat ca, la banii astia nu am posibilitatea achizitionarii unei masini noi din clasa compacta, care sa fie echipata binisor. Asadar am zis ca si una din clasa mica e ok ( masina va fi folosita in proportie de 80 % in oras, poate chiar mai mult).
Ca dotari, pentru mine un minim de dotari ar fi : ABS, aer conditionat, geamuri electrice fata, servofrana, servodirectie si bancheta spate rabatabila, proiectoare de ceata. Mai mult nu cer, dar daca e sa fie, e foarte bine venit.
Asadar, ce am gasit este : Mitsubishi Colt motor 1.3 litri, 95 CP, 5 usi, versiunea de echipare Invite care are toate cele mentionate sus in dotarea standard , Suzuki Swift motor 1.3 litri, 92 CP, 3 usi, versiunea de echipare GS care deasemenea are toate cele mentionate in dotarea standard. Am mai fi Renault Clio, Toyota Yaris dar asttea nu-mi plac estetic. Nu pun mult accent pe criteriul estetic dar astea doua modele chiar nu-mi plac. Clio-ul parca e cocotat in cer din cauza suspensiilor, iar yaris e prea feminin. Ar mai fi si Peugeout 206, 5 usi, motor 1.4 litri, 75 CP, Echiparea Starline, singurul avantaj ar fi ca are aer conditionat automat, dezavantajul este ca motorul are o tehnologie cam veche si nu e asa de sprinten. Plusuri ar fi deoarece este fiabila ( lucru esential si foarte vital pentru mine) parerea mea.
ma intereseaza costurile de intretinere. Spre exemplu care din aceste modele are un pret la revizii exorbitant fata de celelalte. De asemenea pun accent si pe fiabilitate. Ce pareri aveti ? Astept si alte propuneri pentru masini noi pana in 12000 E. Logan si sandero sunt pe ultimele locuri pentru mine. mentionez ca fiabilitatea este esentiala pentru mine deoarece voi lua credit de la banca pe 10 ani. Deci, masina ar trebui sa ma tina macar 7 ani fara investitii imense. Bine-nteles ca reviziile nu se pun in discutie si nici bucsile, rulmentii si planetarele deoarece drumurile noastre sunt cum sunt.
T u d o r
Don't shoot the piano player... dar mie mi se pare oarecum ciudat sa faci un credit pe 10 ani pentru un bun de consum, fie el si o masina. 10 ani sunt foarte mult si ma duc cu gandul la faptul ca faci un efort considerabil sa-ti iei aceasta masina. Ai luat in calcul si costurile post-achizitie? Ma refer nu doar la benzina ci la costurile de revizii, casco, etc.

Avand la baza acest rationament pe care l-am facut, eu iti recomand Sandero. Nu o fi ea cea mai frumoasa, silentioasa sau interesanta si nu te vei simti cel mai dorit de femei, dar e ieftina si ca pret si apoi... mult mai ieftina la intretinere decat oricare alta dintre cele pe care ti le doresti. Gandeste-te cat valoreaza si diferenta de casco, si preturile de revizii, pune in calcul si diferenta substantiala de pret... si fa-ti o socoteala. Poate merita un Sandero luat pe niste ani mai putini... Are 3 ani garantie, e spatios, e mai trendy decat Logan si are dotarile pe care ti le doresti.

Un Sandero Laureate de 1.4 e ceva peste 9000 euro DDP. Loganul e o masina fiabila, corect ar fi sa presupunem ca si fratele lui e la fel, impartind aceeasi platforma.

Daca imi scapa ceva, te rog sa ma corectezi.
Alinn
Pai asta e chestia ca eu am calculat 12000 E fiindca am inclus si costurile aferente (CASCO, revizii etc). De aceea am zis masina pana in 12000 E. Daca nu as fi fost rational, ziceam da, 16000 sau mai stiu eu. Ma uitam mai mult si am vazut ca Opel Astra Classic II e 10000 E cu tot cu TVA. Cred ca asta va fi pana la urma. Bine-nteles ca voi face un test-drive si cu sandero sa vad cum se comporta. 10 este relativ. Adica, acuma doar o rata mai mica pot sa acopar ( ca sa includ si CASCO-ul si reviziile si deasemenea sa nici nu raman fara nici un leu in casa). Voi face credit pe 10 ani dar, daca ma ajuta Dumnezeu il platesc in 6-7. 10 e doar de siguranta chiar daca platesc mai mult la sfarsit.
Frin
QUOTE ( T u d o r @ Jul 29 2008, 03:51 PM) *
eu iti recomand Sandero.
Nu prea imi zice nimic Sandero,tot Dacie e pana la urma...Bine,asta e doar o parere personala,nu ma pricep eu asa bine la masini.
G e o r g e
eu nu recomand nici un credit pentur o masina mai mare de 4 ani . uita-te serios la dacia.
T u d o r
Hai...caz exceptional...5 ani. Dar mai mult nici eu nu vad...

Si as dori o explicare a

CITAT
tot Dacie e pana la urma...
.

Daca se poate, cu argumente.
air_wolf
subscriu. masina cea mai buna e cea pe care ti-o permiti. da-mi voie sa fac un calcul:
eu la fiat plateam intretinerea cam 100E/luna. in 3 ani am platit per total vreo 4500eur - ca sa pastrez "garantia". iti zic eu: faci ceva pe garantie, ca si daca iti crapa motorul tot iesi mai ieftin cu ea daca il cumperi tu. in plus vezi ca piesele trenului de rulare nu au granatie decit vrao 6 luni (poate un an)

asa ca eu as lua un golf 3 SH, cu taxa mica, ceva pina in 3500EUR (gasesti chiar variant la banii astia) din afara. scutesti citeva mii de euro, gasesti piese gramada, intretinerea e ieftina. apoi, daca mai stringi vreo 1000EUR, te duci si iti mai iei una de piese.

masina noua e cea mai proasta afacere, mai ales daca nu ai toti banii odata. vezi ca dobinda la credite poate sa creasca, euro poate sa sara in sus, peste 5 ani nu stii cit o sa fie motorina - pote n-o sa-ti permiti sa faci nici 5km cu ea. asa ca mai bine minimizezi pierderile posibile.

pe mine cu toyota nu ma doare daca dispare motorina: merge cu ulei vegetal fara probleme. golful 3 si opel astra mai vechi merg si ele cu ulei vegetal. motoarele noi nu merg cu ulei vegetal... thumbsup.gif
klm
CITAT(air_wolf @ Jul 30 2008, 05:58 PM) *
masina noua e cea mai proasta afacere

thumbsup.gif
CITAT(air_wolf @ Jul 30 2008, 05:58 PM) *
pe mine cu toyota nu ma doare daca dispare motorina: merge cu ulei vegetal fara probleme. golful 3 si opel astra mai vechi merg si ele cu ulei vegetal. motoarele noi nu merg cu ulei vegetal... thumbsup.gif

Te referi doar la masinile dotate cu motoare dizel?
FAR EASTERN
Bineinteles ca la cele cu dizal, dar nu la toate.
Frin
QUOTE ( T u d o r @ Jul 30 2008, 06:27 AM) *
QUOTE
tot Dacie e pana la urma...
.

Daca se poate, cu argumente.
Pai e in primul rand o parere personala.Eu am o Dacie Logan,nu pot sa zic ca nu sunt multumit de ea,acuma vreau sa merg in Germania si sa imi aduc o masina,din cate am inteles sunt bune preturile acolo.
Eu de exemplu nu as da pentru o Dacia Sandero 7.350 de euro,asta fiind pretul de la care pleaca,asta e insa tot o parere personala.


air_wolf
QUOTE (klm @ Jul 31 2008, 09:18 AM) *
QUOTE (air_wolf @ Jul 30 2008, 05:58 PM) *
masina noua e cea mai proasta afacere

thumbsup.gif
QUOTE (air_wolf @ Jul 30 2008, 05:58 PM) *
pe mine cu toyota nu ma doare daca dispare motorina: merge cu ulei vegetal fara probleme. golful 3 si opel astra mai vechi merg si ele cu ulei vegetal. motoarele noi nu merg cu ulei vegetal... thumbsup.gif

Te referi doar la masinile dotate cu motoare dizel?


da, motoare diesel. banuiesc ca ati auzit de motoare care merg cu pacura... biggrin.gif
klm
CITAT(air_wolf @ Jul 31 2008, 02:36 PM) *
da, motoare diesel. banuiesc ca ati auzit de motoare care merg cu pacura... biggrin.gif

Deja vu:
CITAT(klm @ May 16 2008, 10:34 AM) *
CITAT(air_wolf @ May 15 2008, 08:39 PM) *

offroader-ele diesel vechi, cum e LC-ul, de exemplu, cu motor de 4000, pot merge pe ulei vegetal

Acelasi lucru il poate face si un Mercedes din anii '80 (am vazut cu ochii mei) smile.gif .
James Kilowatt
Unele sunt gandite de la mama lor sa mearga cu pacura.... pe vapoare smile.gif
Si o chestie inteligenta sunt motoarele diesel in doi timpi. Poate la vreo juma' de secol mai tarziu le vor incerca si cei din auto, ca la ei inertia e mare....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.