Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ford Mustang
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
aly_dud
Salut baieti!
In urmatoarele luni as vrea sa imi procur un ford mustang modelul 4.0 i 2005, 2006. Ce vreau sa aflu... Multi prieteni de ai mei sau chiar si alti spun ca este o masina care consuma mult ca nu si-ar cumparao niciodata. De ce? ce este rau la masina asta ca eu sunt indragostit de ea. Din cate stiu se zice ca ar avea un consum de 12-13 in oras, mediu 11 si 8-9 in afara. care este defapt problema de ce sunt asa rare. smile.gif Va multumesc
G e o r g e
sunt rare datorita perceptiei celor din jurul tau cum ca ar consuma mult . atentie ca are punte fixa pe spate si in principiu masina merge foarte bine pe linie dreapta . o masina de senzatie.
BRAC
QUOTE (G e o r g e @ Jul 29 2008, 08:41 AM) *
sunt rare datorita perceptiei celor din jurul tau cum ca ar consuma mult . atentie ca are punte fixa pe spate si in principiu masina merge foarte bine pe linie dreapta . o masina de senzatie.

rolleyes.gif
klm
Esti sigur ca are acel consum, intreb pentru ca e vorba de motor de 4l.
Pai sa iti zic despre un Mustang model 2008 (singurul din Gl - sau cel putin singurul pe care l-am vazut eu) care, printre altele, e asigurat la firma la care lucrez; duminica (pe 20 iulie) a venit feciorul turcului (proprietarul) si a luat masina la plimbare si, poate ca, obisnuit cu bordurile turcesti, a intrat intr-una de-ale noastre autohtone, romanesti si schimbate la fiecare mandat; cum nu avem servis Mustang in Gl (nu stiu daca prin Romania exista vre-unul) o va repara la Mercedes insa... are de asteptat mai ceva ca la o piesa coreeana.
ToRnada
CITAT(aly_dud @ Jul 29 2008, 02:01 PM) *
In urmatoarele luni as vrea sa imi procur un ford mustang modelul 4.0 i 2005, 2006. ... Din cate stiu se zice ca ar avea un consum de 12-13 in oras, mediu 11 si 8-9 in afara.

teehee.gif rolleyes.gif
Consumul pe care il zici tu acolo il am eu la Focus 1,6 i......deci mai gandeste-te si mai baga 3-4 l/100 km thumbsup.gif
cod
sau chiar mai mult. Eu cu motorul meu de 1.6 scot 15% in oras.

Oricum, este si masina visurilor mele.
G e o r g e
un motor mai mic va consuma mai mult ca un motor mai mare !
vezi prius vs m3
cod
Doua motoare identice ca si soft si maniera de condus, dar cu colindree diferita, vor consuma diferit. Si nu in favoarea motorului mai mare.

Ma bucur ca au reusit sa scoata motoare mari de ultima generatie cu consum mai bun decat a unor motoare mici (pe benzina) concepute acum cativa ani buni de zile. Totusi, asta nu schimba datele problemei. Daca ceea ce spui e adevarat, toate matizurile a fi echipate cu benzinare de 4 litri si ar scoate un consum mai bun decat moristile de 0.9
ToRnada
CITAT(G e o r g e @ Jul 31 2008, 02:28 PM) *
un motor mai mic va consuma mai mult ca un motor mai mare !
vezi prius vs m3

Gresit, acolo e vorba de stilul de condus, viteza, distanta, dealuri, vai......
Testul a fost facut, din cate imi amintesc, intre doua localitati si nu in oras, deci avantaj M3.
Nu poti compara priusul, care este din nastere o masina de oras, cu M3, care e masina drumurilor lungi in general. teehee.gif
Avand in vedere ca la nopi in tara majoritatea kilometrilor ii faci in oras, in conditii de trefic destul de aglomerat, motorul mare v-a consuma tot timpul mai mult decat cel mic thumbsup.gif
G e o r g e
testul a fost facut pe circuit.

apoi ia matale un exemplu elocvent : o octavia (golf) de 1.4 si una / unu de 1.6

zi-mi si mie care consuma mai putin in oras si afara .

pe de alta parte suntem offtopic aici .
ToRnada
Circuit sau autostrada......impotrant e ca nu s-a facut in oras, daca ai inteles ce vroiam sa zic.
Mersul pe circuit e tot una cu mersul pe autostrada....nu ai alti participanti la trafic care sa te blocheze.

Offtopic chiar nu ma asteptam ca "matale" sa nu stii ca un motor 4,0 consuma muuuult peste cel de 1,6...parol teehee.gif
G e o r g e
era doar un exemplu. tu o dai in aberatii .

http://www.timesonline.co.uk/tol/driving/u...icle3552994.ece

si mai departe restul e poveste. suntem offtopic deja , rog sa nu mai continuati.
T u d o r
George... amandoi avem diesel. Din ere diferite... biggrin.gif Care consuma mai putin.. al tau sau al meu? Precizez ca un 7% in regim extraurban il scot doar daca nu vad ca exista zona rosie si schimb violent doar cand imi taie alimentarea. In oras nu cred ca se pune discutia.
Un motor mic consuma mult doar in conditii de submotorizare. Altfel, un 1.6 (de exemplu) pus pe o compacta nu se chinuie. Un 1.4 da... de unde si diferenta corecta de consumuri pe care ai mentionat-o tu. Dar nici asta nu e o regula, depinde de regimurile de exploatare. La un 120 km/h (o viteza de croaziera de autostrada), motorul de 1.4 consuma mai putin. Doar in forta se vede diferenta in favoarea celui de 1.6.

LE: Ok, am vazut filmul. E clar ca 520 e o masina mai adecvata circuitului, dpdv al consumului. Prius are avantaje in oras, dar wtf... poate cineva sa spuna ca si-a luat Priusu' pentru oras? Pai atunci Aygo ce mai e?

Far... tu mai ai alta masina pentru drumuri lungi? whistling.gif

LLE: Cineva sa mute discutia in topicul dedicat...exista unul cu M3 vs Prius, sau asa ceva. Sa nu mai poluam aici... biggrin.gif
NastyMtz
Ford Mustang Shelby modelul din 1967 sau "Eleanor" cum este cunoscut dupa ce a facut furori in "Gone in 60 seconds" este masina visurilor mele. Din pacate se mai gasesc doar cateva exemplare si pretul este uimitor de ridicat. Deci, probabil masina va ramane pentru mine la stadiul de vis.
Insa, imi plac si modelele noi de Mustang, al caror pret din pacate nici in acest caz nu este de neglijat.
Ford Mustang, indiferent de model mi se pare o masina extraordinara. Astfel incat, daca visezi la o asemenea masina si in cele din urma ai banii sa o cumperi, eu spun "go for it!". In fond...daca iti permiti sa cumperi un mustang trebuie sa-ti permiti sa-l si alimentezi. tongue.gif Am vazut cateva anunturi de vazari de Mustang la preturi foate ok, insa nu stiu daca sa spun numele site-ului sa nu se interpreteze drept reclama.
Rebel
George are dreptate. Exista tendinta de a crede ca un motor daca este mai mare este si neaparat mai gurmand.
Foarte multi au impresia ca, cumparand o masina cu un motor mai mic vor face economie la benzina. Este gresit. Trebuie sa gasesti reteta perfecta astfel incat masina sa aiba un motor cu o putere suficienta cat sa o faca vivace dar nu gurmanda.
Un motor mai mic la o masina cu greutate consuma mai mult decat un motor mai mare pe aceeasi masina (aceeasi greutate). Mai simplu spus, este foarte important cate kg ai per CP.
Este exact ca si cum tu si sotia ati cara acelasi rucsac pe acelasi traseu. Unul merge mai greu si are timpi rusinosi, se misca mai greu, consuma mai multe calorii prin urmare consuma mai mult, pe cand celalalt are alt randament, dezvolta o viteza superioara si fluiera cu bagajul in spate.


Mustang este o masina cu temperament sportiv. Este fiabila si robust construita. Daca ai grija de ea nu vad de ce ai avea probleme. Motorul s-a dovedit in timp a fi foarte bun.

Iti atasez un window sticker de la un Mustang 2009 (este acelasi motor si in modelele 2005-2006) ca sa vezi cu ochii tai consumul si sa nu mai asculti in stanga si in dreapta. Intrucat acest consum este in regim normal si de bun simt poti sa mai adaugi un 0.5-0.7.

PS: Am uitat poza..
Click to view attachment
theWALKER
QUOTE (NastyMtz @ Aug 6 2009, 11:08 AM) *
Ford Mustang Shelby modelul din 1967 sau "Eleanor" cum este cunoscut dupa ce a facut furori in "Gone in 60 seconds" este masina visurilor mele. Din pacate se mai gasesc doar cateva exemplare si pretul este uimitor de ridicat. Deci, probabil masina va ramane pentru mine la stadiul de vis.
Insa, imi plac si modelele noi de Mustang, al caror pret din pacate nici in acest caz nu este de neglijat.
Ford Mustang, indiferent de model mi se pare o masina extraordinara. Astfel incat, daca visezi la o asemenea masina si in cele din urma ai banii sa o cumperi, eu spun "go for it!". In fond...daca iti permiti sa cumperi un mustang trebuie sa-ti permiti sa-l si alimentezi. tongue.gif Am vazut cateva anunturi de vazari de Mustang la preturi foate ok, insa nu stiu daca sa spun numele site-ului sa nu se interpreteze drept reclama.


Iti sugerez sa folosesti batranul google pentru cautari .... preturile variaza intre $5.000 si ?149.000 depinzand de modelul exact, motor, conditie si locatie.
Mustangul are destula istorie cat sa se poata scrie un roman best-seler. whistling.gif
Angela_Cristina
Buna baieti, am si eu o intrebare, In cat timp atinge suta un ford mustang, de 200cp de exemplu?
Seri
La ce generatie de Mustang te referi?
Daca te gandesti la generatia a IV-a, produsa intre 1994 si 2004, atunci motorul 3.8l V6 de 190cp atinge suta in 7.5s cu cutia manuala sau 9s cu automata.
Modelul actual, generatia a V-a, lansat in 2005, cu motorul 4.0 V6 de 210cp scoate aproximativ 7s, indiferent de cutie, dar manuala tot ii mai rapida.
johnny2004
salutare,

de service are cineva idee? costuri/unde se face? ma bate gandul maxim sa achizitionez una...

numai bine
Titi1988
mai bine iei unul dinasta http://www.autovit.ro/bmw-z4-C17275272.html alegere muuuuuult mai buna thumbsup.gif
johnny2004
pff...true.

m ai sucit la maxim acum.

tocmai ce gasisem unele prin constanta cu tot cu taxe vamale platite...numai ca NU SUNT INMATRICULATE in RO.
Titi1988
uite cum pica mustangul:

vorbim doar la capitolul intretinere. impozit pentru 4000 cmc 4880 lei/an, inmatricularea iar costa mult, consum minim 15-20 l/100 km in oras, piese de schimb rare si scumpe, service pentru acest model slab, habar n-am cat de fiabil este

performante: la 4000 cmc are 250 cp si iar bmw-ul la 3000 cmc are 235 cp. in curbe bmw-ul net superior datorita repartiei 50-50=> mult mai stabil

si pot continua si la celelalte capitole. deci chiar nu merita sa-ti iei masini amercicane in Romania cand cele europene sunt mult mai bune thumbsup.gif
johnny2004
QUOTE (Titi1988 @ Feb 15 2011, 11:57 AM) *
uite cum pica mustangul:

vorbim doar la capitolul intretinere. impozit pentru 4000 cmc 4880 lei/an, inmatricularea iar costa mult, consum minim 15-20 l/100 km in oras, piese de schimb rare si scumpe, service pentru acest model slab, habar n-am cat de fiabil este

performante: la 4000 cmc are 250 cp si iar bmw-ul la 3000 cmc are 235 cp. in curbe bmw-ul net superior datorita repartiei 50-50=> mult mai stabil

si pot continua si la celelalte capitole. deci chiar nu merita sa-ti iei masini amercicane in Romania cand cele europene sunt mult mai bune thumbsup.gif


as putea sa adaug/subliniez ca minusuri:

- 210 CP, a gresit ala din Constanta cand a trecut 250 (m am interesat pe www.cars.com)...
- inmatriculare RO 6000 eur
- conduc de 3 ani un BMW iar ref la mustang: habar n am cat de fiabila este, cum se conduce, cat costa intretinerea...etc...
Stag
Daca vrei o masina deosebita si nu vrei sa te numeri printre samantarii cu mertane si Bmw-uri iti recomand sa iti iei un Mustang si sa traiesti " The American Dream". Lasa deoparte romanismele gen piese ieftine si consum cu 0.2 % mai mic ca ... Daca ai bani sa il cuperi inseamna ca iti si permiti sa il intretii si cu asta basta. cine are masina cu performante ridicate nu se uita la 2 L de benzina consumat in plus fata de citroenu' lu' vecinu'. P.s. ia-ti varianta GT de 4.6 L 310 Cp cutie manuala si nu o sa-ti para rau. Si ink ceva spunea cineva ca nu are performantele unei masini europene cu cap. cil. mai mica.pai normal ca nu are pt ca motorul nu este supraalimentat sau aspirat. pune-i si tu un saleen supercharger sau orice altceva si o sa vezi ca nu e mare smecherie cu masinile europene... a si dai un search pe google sa vezi cam in cate filme apare mustangu' si cate filme dedicate are de-a lungul anilor apoi compara-le cu bmv, merc, audi, etc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.