Help - Search - Members - Calendar
Full Version: greierasi la primera
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Nissan
Black beauty
Salutare fratilor,

Am mai citit mesajele de pe forum dar nu am postat pana acum. Am si eu o intrebare legata de zgomotele din Primera. La trei zile dupa ce am luat-o au inceput sa se auda zgomote in portiera din dreapta atunci cand merg prin denivelari (si din pacate avem o tara cam denivelata). Am reclamat la service (chiar am facut scandal) si au reparat de 4-5 ori dar zgomotul revine. Ultima data seful de la service mi-a spus ca a dibuit-o dar minunea nu a tinut decat o luna. A reclamat cineva dintre voi la Nissan Romania problema asta? Ca pe mine ma bate gandul sa-i intreb de sanatate. Mai ales ca a inceput si bordul sa bazaie.
In rest sunt tare multumit de masina si nu as schimba-o cu altceva (poate doar cu un motor mai mare decat 1,6 thumbsup.gif)

Sa aveti drumuri line
Catalin70285
daca au reparat de 4-5 ori si tot n-au finalizat lucrarea nu te mai duce la ei incearca la un alt service poate o sa ai mai multa bafta sau localizeaza tu zgomotul si roaga-i sa foloseasca si banda "dublu adeziva" -e sfanta si se foloseste la toate masinile premium in cantitati mai mari decat in primera,zgomot la portiera provine in principal de la panoul care acopera interiorul portierei,in zonele astea am descoperit eu zgomote la toate usile mai mult sau mai putin.eu am remediat singur problema:banda dublu adeziva de preferat neagra se gaseste in carrefour,praktiker ,bricostore cu diferite latimi (am folostit de 1 cm), am taiat banda la 2-3 cm in functie de necesitati si cu o penseta fara sa dau fata de usa jos am introdus-o in locurile acelea indicate mai exact intre panou si cealalta suprafata,cand voi avea timp voi pune o poza cu ce am facut eu si ai sa vezi mai exact atunci, asta e o poza de pe net.poate unora li se va parea dificil dar decat sa-mi pierd timpul prin service-urile de cacao din ro iar "mecanici" sa faca practica pe masina mea am zis sa incerc si sunt multumit de rezultat.la tine zgomotul poate provine din alta parte dar cum am mai spus important e sa-l identifici sau poti incerca o solutie profesionala folii dynamat sauuuuu mai pui vreo 15.000e si vei gasi o masina care sa te multumeasca mai mult. rolleyes.gif .1.6 pe 1400kg nu e combinatia ideala pentu o masina sportiva evident dar daca ai nevoie de putere nu ezita sa retrogradezi treapta de viteza si sa duci acul turometrului pana in 6000rpm(!!!!!doar dupa ce acul a ajuns la temperatura normala 90'sau duap cativa km)si nu o tine sub 2200rpm in treptele 2-5 iar cand ai nevoie de accelerare nu apasa pedala pana la podea in cazul in care esti sub 2500rpm si dupa aceasta valoare apasa progresiv regula valabila cam pentru orice masina daca iti pasa de ea .numai bine si in cazul in care iti rezolva bazaitul din bord posteaza solutia thumbsup.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.