Help - Search - Members - Calendar
Full Version: E bun fiat Linea?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
antinerd
Salut, sunt nou prin dale'masinilor si tot caut o masina sa se incadreze undeva pe la 12.000. Ma uitam la Skoda octavia Tour si vad ca are motorizari foarte bune (comparand cu altele), dar nu ma atrage designu....cam deloc. Apoi am vazut Fiat Linea. Voi ce ziceti se merita Fiat Linea, adica e bun,fiabil,rezistent,are motorizari bune? Designu atat interior cat si exterior este frumos.
Va rog sa-mi da-ti niste sfaturi pentru ca eu nu ma pricep deloc.
adi.mitrea
Bine ai venit pe forum în primul rând.

Dacă e bun sau nu din punct de vedere al designului numai tu poți decide.

Din punct de vedere al motorizărilor situația e strânsă, însă toate motoarele Fiat sunt de generație mai nouă, mai silențioase și mai economice. Din cilindree mai mică scot puteri comparabile.

Fiat
benzină 1,4 77 cai
benzină 1,4 turbo 120 cai
diesel 1,3 litri 75 și 90 cai

Skoda
1,4 benzină 75 cai
1,6 benzină 102 cai
1,8 benzină turbo 150 cai
1,9 TDI 90 și 105 cai

Linea este un pic mai mică și nu are hayon, în timp ce Skoda Octavia e fix invers.

Dar cam aici s-ar termina avantajele Skodei.

Linea cred că ar fi o afacere mai bună. Nu am auzit pe cineva să se plângă prea tare de Linea. Ca motorizare recomand 1,4 benzină turbo 120 de cai.
C Z R
La intrebarile tale raspunsul este DA cu amendamentul sa ti-o cumperi cu motorul de 1.4t de 120cp, asa cum a precizat si adi mai-sus.
antinerd
Multumesc de raspunsuri thanks.gif
Am doar 2 intrebari:
1.) Cat costa cea cu 120 de cai putere?
2.) Ce este un hayon (v-am spus ca sunt incepator, dar in decurs de un an imi voi lua masina si vreau sa ma documentez de pe-acum).
adi.mitrea
Oho.... păi în cazul ăsta Skoda Octavia Tour va fi aproape de ieșirea din producție (2009 / 2010) deci rămâne Linea sau altceva la aceeași bani.

Hayon se cheamă ușa portbagajului care se ridică cu tot cu lunetă (lunetă = geamul din spate). De exemplu Solenza are hayon, Logan nu.

Avantajul hayonului este acela că îți oferă acces mai ușor în portbagaj pe principiul degeaba ai o "grotă" de depozitat bagaje dacă trebuie să le bagi printr-o deschidere de 30 de centimetri.

Pe de altă parte hayonul are dezavantajul că poate genera scârțâieturi (mai ales la mașinile mai ieftine).

Oricum, fii cu ochii pe forum și pe la secțiunea versus pentru că ai să afli multe lucruri interesante. thumbsup.gif
antinerd
QUOTE
Oho.... păi în cazul ăsta Skoda Octavia Tour va fi aproape de ieșirea din producție (2009 / 2010) deci rămâne Linea sau altceva la aceeași bani.

Sa inteleg ca tot mai buna e skoda? (cea care va iesi).
Ce masina imi recomandati pe langa Linea? Precizez ca nu vreau masini mici gen Golf si vreau sa fie noua (fiind prima mea masina).

PS: Multumesc de raspunsuri, sunteti foarte prompti.
Hoinar
QUOTE (antinerd @ Jul 29 2008, 12:54 PM) *
...Precizez ca nu vreau masini mici gen Golf si vreau sa fie noua (fiind prima mea masina).
...


Golf cred ca e mai mare decat Linea la spatiu interior. Cel putin din ce am vazut ochiometric in reprezentanta...plus ca din cate retin e facut pe platforma lu' Grande Punto, care e clar mai mic decat o compacta standard (Golf, Astra). Daca vorbim de portbagaj, atunci da...Linea e mai mare.
Citeste in sectiunile dedicate si chiar pe forumurile monomarca despre problemele existente la ambele modele si vezi acolo cu ce se confrunta lumea.
Ca mic adaos, in acelasi pret cred ca ai putea include si Megane si Astra Classic cu dotari ok.
adi.mitrea
QUOTE (antinerd @ Jul 29 2008, 01:54 PM) *
Sa inteleg ca tot mai buna e skoda? (cea care va iesi).


Skoda aia a și ieșit și se cheamă Skoda Octavia 2. E modelul care înlocuiește Octavia 1 (sau Octavia Tour - cum a fost ea denumită după apariția Octavia 2).

Când spui mașină mică la ce te referi?
antinerd
Masini mici adica masini gen Volkswagen Golf sau Peugeot 206, la astea ma refeream.
Skoda Octavia 2, o stiam ca are un prieten de-al meu dar nu am inteles ca la asta te referi, cat despre masina in sine chiar daca are motorizarile foarte bune as prefera un design mai atractiv si este si mai scumpa (dar am adaugat-o pe lista langa Linea).
Cat despre Renault Megane, are cam aceleasi motorizari ca Linea si acelasi pret, dar Linea este mult mai atractiva din punct de vedere la design (exterior).

antinerd
Am uitat sa intreb: Mie imi pare spatiu interior de la fiat linea cam ca skoda octavia, adica in spate am vazut tot 3 locuri si pare cam la fel de spatioasa, poate ceva mai ingusta dar nu mult, pe cand Golf e micuta, adica e ceva mai mare ca un matiz, asta din ce am vazut si eu. Ma inseala pozele si chiar este mica? (ca daca da ma reorientez)
Hoinar
QUOTE (antinerd @ Jul 29 2008, 09:15 PM) *
Am uitat sa intreb: Mie imi pare spatiu interior de la fiat linea cam ca skoda octavia, adica in spate am vazut tot 3 locuri si pare cam la fel de spatioasa, poate ceva mai ingusta dar nu mult, pe cand Golf e micuta, adica e ceva mai mare ca un matiz, asta din ce am vazut si eu. Ma inseala pozele si chiar este mica? (ca daca da ma reorientez)


unsure.gif sa inteleg ca tu n-ai vazut un Golf de aproape....Ce-ti sugerez eu, e sa te uiti pe toate site-urile dealerilor din Ro (fiat, skoda, ford, reno, toyo, mazda...etc)...configureaza-ti autovehicule pana in suma pe care o doresti...cu ce dotari crezi tu ca-s ok, apoi mergi si verifica ochiometric toate acele masini...Cu alea care-ti plac (pret, motor, design, dotari) mai si fa drive-test cu ele...Ca altfel nu te lamuresti.

Eu sustin ca Linea e mai mica la interior decat Golf...sau cel mult egala...
Ca sa fim clari, Megan, Astra, Golf, Corolla/Auris, Golf/Jetta, Focus, Bravo, Octavia - sunt de clasa compacta (lungime peste 4 metri, undeva peste 4.2 m pana la 4.5 max).
Clasa mica e compusa din masini gen Grande Punto, Yaris, Ibiza, Clio, Polo, Fabia, Fiesta, Corsa... undeva pe la 4 m.

Mergi prin reprezentante, te ajuta f mult sa-ti stabilesti prioritatile...la o adica n-are nici un sens sa iei compacta sedan (de ex. Astra, Focus sau Megane sedan) cand tu esti mai tot timpul singur in masina si fara bagaje.

12000 de euro la o adica sunt o galeata de bani (ma rog...pt omul normal cu venit mediu din Romania) si nu se merita sa cumperi o masina fara sa verifici atent toate detaliile...

ps: Conform http://www.fiat.com.ro/ o Linea cu motor 1.4 de 120 cp costa undeva pe la 14 K euro (asta incluzand o reducere practicata in perioada curenta).
antinerd
Golf am vazut de aproape, Linea nu, decat in poze si in poza mi se pare cat de cat marisoara adica, cam un megane.
Nu stiam categoriile si anume compactele sau clasa mica, cum a spus sunt nou prin lumea asta si incerc sa ma documentez si eu inainte de a da o droaie de bani pe masina.
Logic ca am sa testez cateva masini inainte de a cumpara una dar vreau sa am cat de cat idee ce testez, adica sa-mi fac o lista cu cateva masini si sa decid dupa ce le probez si le vad indeaproape.
Multumesc de raspunsuri, acum mai am si eu putin idee asa despre masini.
sandu18
QUOTE (antinerd @ Jul 30 2008, 01:33 AM) *
Golf am vazut de aproape, Linea nu, decat in poze si in poza mi se pare cat de cat marisoara adica, cam un megane.
Nu stiam categoriile si anume compactele sau clasa mica, cum a spus sunt nou prin lumea asta si incerc sa ma documentez si eu inainte de a da o droaie de bani pe masina.
Logic ca am sa testez cateva masini inainte de a cumpara una dar vreau sa am cat de cat idee ce testez, adica sa-mi fac o lista cu cateva masini si sa decid dupa ce le probez si le vad indeaproape.
Multumesc de raspunsuri, acum mai am si eu putin idee asa despre masini.

si pana la urma cine l-a cumparat pe LINEA 120hp, sa ne zica si noua cum e???
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.