Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Versus ciudat si neasteptat
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2
T u d o r
Ok, sa incep cu inceputul... Am un teren langa oras, pe un deal. E frumos dar accesul e cam rau, ca sa nu spun chiar problematic in conditii de ploaie sau zapada. Vreau sa-mi fac o cabana acolo, nu sa ma mut definitiv - sau oricum nu in urmatorii ani.

Discutia e urmatoarea: merita sa schimb masina asta nu cu un Accord (cum imi doresc) ci cu un SUV? Sau mai bine sa-mi iau unul SH si sa pastrez si 307-le?

Variantele sunt Suzuki SX4 (nou) sau un offroader micut SH (ma gandeam tot la un Suzuki, dar Samurai sau Jimny). SX4 nou e cam 15000 DDp, un Samurai il gasesc bun si cu rulaj mic pe la 4000+, fara taxa. Din ce stiu SX4 nu are reductor, iar capacitatile de urcare pe zapada nu le cunosc. Samuraiul stiu ca e o masinuta foarte capabila si daca l-as lua l-as folosi si la niste off road, pentru incepatori. biggrin.gif Nu cred ca as mai avea bani de schimbat si 307-le momentan.

In afara de Samurai si Jimny, ce optiuni ar mai fi second, mici si ieftine?
FAR EASTERN
Am vazut ieri in targ un Vitara 1.6 la 3000 euro. Are 4x4, diferentilale, etc... 2 locuri...
HalbaSus
Errrm... Do I need to say something ???

Ok, hai ca las teoria mea clasica cu "SUV's are evil, they are the work of satan, etc..." si iti povestesc ce s-a intamplat in cazul familiei mele. Ai mei au luat oaresce teren pe un deal din Oradea, nu vroiau sa se mute acolo dar privelistea era superba, aer curat, aproape de centrul orasului... si ce daca nu e asfaltata strada... macar era ieftin, chiar foarte ieftin, mai ieftin decat terenuri din "extravilanul" orasului.
In prima faza au construit o baraca de lemn cu bucatarie si o filegorie... si in weekend mai mergeam pe acolo pentru cate un gratar... drumul pana acolo era "forestier"... asa ca au trecut de la berlina la SUV (un ML luat SH)... Daca tot aveau masina cu care sa ajunga acolo au construit si o casa acolo si acum s-au mutat pe respectivul teren... apoi au mai luat un SUV...
Ei se deplaseaza cu SUV-uri... eu merg acolo saptamanal de vre-o 2 ori si merg cu un A4 cu garda la sol de 12 cm (Accordul are vre-o 15)... dupa 2-3 pietroaie luate in scut incepi sa devii foarte atent asa ca in aproape 3 ani de cand s-au mutat nu am avut probleme serioase... desigur scutul meu are multe urme de pietre/zgarieturi... dar e relativ intreg... ahhh si suspensia o schimb anual dar nu stiu daca e doar vina drumului respectiv.

Asa ca sfaturile mele ar fi:
1. Vinde terenul, inainte sa iti vina idei de constructie a casei... it's not fun... vinde-l acum, chiar daca piata imobiliara e in declin... trust me... e alegerea inteleapta.
2. Daca nu vrei sa vinzi terenul... nu construi o casa acolo si nu te muta acolo... cel putin nu pana nu se asfalteaza strazile pana acolo... si nu te lasa amagit de chestii de genu: "la anu' se incepe asfaltarea" la ai mei asfaltarea se incepe de prin 2004... guess what... nici acum nu e asfaltata strada.
3. Daca acum poti ajunge la el cu 307-le (si presupun ca poti), atunci nu vei avea probleme nici cu accordul... daca intentionezi sa-l folosesti doar ocazional/in wekend atunci nu merita sa iei SUV/off-roader.
4. Daca ti-ai pierdut mintile definitiv si te-ai hotarat sa iti faci casa acolo... si daca mai e cumva si in panta... uita de masini bune... vei fi condamnat la o viata traita la inaltime... adica in masini inalte si foarte lente tongue.gif Intre tonele de alegeri proaste pe care le ai la indemana as merge pe subaru... forester sau outback.

Daca vrei sa iti protejezi masina si sa mergi la terenul respectiv cu un off-roader SH... incearca Lada Niva... samuraiul e si el capabil dar... esti sigur ca incapi ? biggrin.gif
Cat despre ideea cu SX4... nu stiu ce sa zic... ai mancat ceva stricat ? Daca vrei masina de oras... ramai la 307, daca vrei o masina serioasa ia accordul, daca vrei un off-roader cauta un samurai sau o niva sau un patrol ceva... dar SX4 ? C'mon...
Diesel
eu zic sa pastrezi 307-le (sau sa iti iei Accord, treaba ta) si in spirit de distratie si voie-buna sa iei un offroader mic si ieftin.
nu mai tin minte ce varsta are ala micu al tau, dar si el ar avea un punct de plecare mult mai interesant in descoperirea masinilor de la o jucarie d-asta.
T u d o r
Terenul il am mostenire. Si nu-l vand, ca nu are valoare prea mare si nu ma incurca cu nimic. biggrin.gif Vreau sa fac o cabanuta de lemn acolo, sa petrec 1-2 weekenduri acolo, cu gratar si liniste. Asadar, cum spuneam, nu ma mut acolo.

Sa-ti explic cum e cu accesul, ca nu am fost prea clar in primul post. E vorba de asfalt (DN), apoi un drum pietruit, foarte bun, pe care poti merge si cu un Ferrari. In continuare, urmeaza 2-3 sute de metri de carare cu iarba, care din pacate mai e si cu panta destul de abrupta. Pe ultimii 50 metri panta devine abrupta rau. Pe uscat, urc cu Peje-ul (fara sa ating, nu asta e problema accesului) pana la ultimii 50m. Pe ud sau zapada, probabil nici cei 2-300 de carare nu se pot urca. De asta imi trebuie un 4x4. Bani de Outback n-am, asa ca pica din discutie.

Acum sa revenim la masini. biggrin.gif Niva e o optiune, dar nu trebuie sa fi mecanic auto? Ma gandesc ca rusii nu sunt cei mai vestiti pentru calitate, oare nu are probleme de fiabilitate? In Samurai cred ca incap, nu am incercat dar poate ma ajuta un coleg care stie modelul.

Si pe SX4 ce ti-a casunat? tongue.gif E o masinuta interesanta, e mica si ieftina, cea mai ieftina solutie 4x4. Bine, ar mai fi Panda 4x4 si Ignis, dar astea parca sunt prea mici pentru o masina de familie... muuult prea mici. biggrin.gif

@Diesel: Ala micu are 8 ani, daca-l prind pe langa cheile masinii il scalpez. teehee.gif
krondet
QUOTE ( T u d o r @ Jul 27 2008, 09:04 PM) *
Acum sa revenim la masini. biggrin.gif Niva e o optiune, dar nu trebuie sa fi mecanic auto? Ma gandesc ca rusii nu sunt cei mai vestiti pentru calitate, oare nu are probleme de fiabilitate? In Samurai cred ca incap, nu am incercat dar poate ma ajuta un coleg care stie modelul.

Si pe SX4 ce ti-a casunat? tongue.gif E o masinuta interesanta, e mica si ieftina, cea mai ieftina solutie 4x4. Bine, ar mai fi Panda 4x4 si Ignis, dar astea parca sunt prea mici pentru o masina de familie... muuult prea mici. biggrin.gif

@Diesel: Ala micu are 8 ani, daca-l prind pe langa cheile masinii il scalpez. teehee.gif


am citit numai de bine spre TATA - la capitolul utilitate
Toyota LandCruiser (model de cativa ani) am vazut comportandu-se de minune pe dunele din sahara.
ARO sau IMS whistling.gif (daca nu-ti pui problema consumurilor)
T u d o r
Un SUV sau offroader mare e exclus. Vreau ceva mic si capabil. Nu stiu de Tata Motors mai nimic, dar ma gandesc ca sa repari sau sa comanzi o piesa la marca asta e o aventura in Romania.
Sa stii ca la un IMS ma gandisem, dar are aceleasi probleme de fiabilitate, unde mai pui ca piesele sunt rare si proaste. ARO sufera de aceeasi problema.
HalbaSus
Ce am cu SX4 ? Nimic in mod deosebit...
DAR... ca masina de asfalt (oras sau extraurban) este mai slaba decat 307-le si mult mai slaba decat accordul. Si e si mai urata... iar tu vei avea nevoie de tractiune integrala de cateva ori pe an (cand ploua/ninge si vrei sa urci la terenul respectiv), nu e pacat sa renunti la calitatile unei masini de strada pentru cateva iesiri in natura ? In plus, daca zici ca panta respectiva e foarte abrupta... ce te face sa crezi ca o vei urca cu sx4 ? Ok, are tractiune integrala... dar fara gume adecvate s-ar putea sa ramai tot jos... iar un SX4 cu AT/MT-uri arata ciudat...
Practic tu ai nevoie de un off-roader serios pe care il vei folosi foarte rar. De aici rezulta ca nu are rost sa dai prea multi bani pe el. Niva, samurai, vitara, jimny, etc... cam astea ar fi masinile spre care ar trebui sa te orientezi.

T u d o r
CITAT
Practic tu ai nevoie de un off-roader serios pe care il vei folosi foarte rar. De aici rezulta ca nu are rost sa dai prea multi bani pe el.


Cred ca ai pus punctul pe "i". Varianta SX4 e secundara, desigur, dar am luat-o in calcul pentru ca... exista. biggrin.gif Ar mai fi un Grand Vitara nou...e vreo 28000 DDP, e capabil si solid, dar nu prea as vrea sa am un SUV si atat... mai ales ca GV-ul e si cam mare pentru principiile mele legate de utilitatea unei masini de acest gen... (principii care se aseamana destul de mult cu ale tale, doar ca eu nu le vad chiar ca pe unealta diavolului tongue.gif)
air_wolf
samurakeeeeeee thumbsup.gif e mic si capabil. nu te gindi la confort. jimny e prea scump pentru ce vrei tu.
dar daca tii mortis sa dai cu banii pe geam, ia un LC90 in 3 usi la SH.
ozz86651
Parerea mea: bani aruyncati. 2-300m se pot merge pe jos. La gratar nu te duci daca e ploaie sau zapada, si in rarele ocazii nu o sa-ti cada picioarele daca ti le iei la spinare pentru 5 minute. Sa-ti iei o masina numai pentru gratar deja mi se pare culmea specializarii smile.gif.
FAR EASTERN
T u d o r, pun pariu ca la asta nu te-ai gandit: turned.gif
Fa un calcul si vezi cat te costa cateva basculante cu pietrish....... Eu zic ca iesi cel mai ieftin. thumbsup.gif
T u d o r
Mai, problema e ca "aleea" despre carer vorbesc are latimea cat o masina. Nu am unde s-o las nici in drumul secundar pietruit, ca blocheaza circulatia. Plus de asta ma gandeam nu sa ma specializez in gratare motorizate, ci sa ma si plimb cu trotineta pe coclauri. Daca tot o iau... nu? smile.gif

Cu basculantele de pietris as acoperi intrarile in curti ale celorlalti vecini. Nu pot indulci panta, asta e... Poate doar sa sap in malul ala si asa... dar trebuie taluzare, etc. Si as musca rau din teren, nu stiu daca e o solutie. O sa fac niste poze si vi le arat, dar acum ploua in Valcea si nu pot sa urc, ca n-am 4x4. tongue.gif
T u d o r
UAZ? e cam spartan... si cam urat... si cam scump....
Henry90720
Poate ca nu ar trebui sa renunti la ideea inlocuirii actualei masini cu noul Accord.
Iar pentru calatoriile de week-end la cabana ai putea sa te gandesti la un 4x4 micut, sh (un exemplu in aces sens ar fi Panda 4x4). smile.gif
T u d o r
Am gasit un dealer specializat:

http://home.mobile.de/home/fahrzeuge-bretsch-u-eichner.html

Air Wolf sau altcineva care se pricepe...dati-mi un sfat legat de una dintre masinile alea. De la ce bani in sus merita, astfel incat sa nu ma ruinez apoi cu reparatiile... un fel de raport pret/calitate. biggrin.gif Taxa de prima inmatriculare e mica, undeva pe la 200 euro pentru Euro1. Ma uitasem si la un BJ sau FJ, dar taxa ar arunca in aer pretul rau de tot, mai ales ca astea sunt de pe la 5000 in sus ele.

Samuraiul e Euro2 sau 1? Am vazut unul cu E2, dar nu cred ca sunt toate asa, asta era din 1994.
T u d o r
asta . ce ziceti? Pretul e cam mic...suspect de mic.
HalbaSus
Tudor, asta e din perioada disco tongue.gif de aia e asa ieftin... casetofonul nu reda decat ABBA, Boney-M si Modern Talking... eu zic ca e chiar scump in conditiile astea.
T u d o r
Pfffuaaaa... daca reda pe alea... ma duc sa-mi rezerv bilet la autocar. teehee.gif
HalbaSus
Serios... mie nu mi se pare "prea ieftin". Un coleg pasionat de alfe, posesor al unei Alfa 75 din 91 (Editie limitata cu scaune recaro 'n stuff) a gasit si a cumparat din germania o alfa 75 identica (tot editie limitata) cu 700 euro. Si masina e in stare perfecta (mai buna decat cea pe care o avea el), a venit pe roti din germania. Si totusi era o alfa editie limitata din 91 nu un suzuki samurai din 85...
T u d o r
Te rog... tongue.gif Ala e un LJ, nu SJ... putem spune ca e tata lu' SJ. biggrin.gif Chestia e ca e exact ce mi-as dori. Probabil ca daca as avea bani mai multi (chiar si de dat pe masina doar), m-as orienta spre un LC. In conditiile date, un maxim de 3000 euro, cred ca un Suzuki mi-ar implini "nevoia"... ca sa-i zic asa. Plus ca la 1.3 benzina, la anii si norma lui de poluare - 100-200 euro... la un LC taxa ar veni cam 2000 euro... enorm, mai scumpa decat Samuraiul insusi.

in fine, mai astept opinii. Wolf-ule... cum se prezinta Samuraiul si LJ-ul din punct de vedere al pieselor si fiabilitatii?

Flav, mai vrei off-roader? Poate ne "legam" la o calatorie in tara cu apa calda... wink.gif
air_wolf
QUOTE ( T u d o r @ Jul 28 2008, 03:39 PM) *
asta . ce ziceti? Pretul e cam mic...suspect de mic.


e beton! misto masina. e mama lui samurake SJ biggrin.gif ma bate un gind... daca tot il am pe goliat... whistling.gif da, samurakele e o alegere buna. toyota e o alegere perfecta dar ai costuri suplimetare.

LJ-uri nu stiu prea multe in tara. dar samuraie sint o gramada, piesele sint ieftine, pentru 700eur iti mai iei o masina de piese ori la toyota doar o pompa de injectie costa 600eur la SH verymad.gif

sa vedem ce fac sptamina asta si saptamina viitoare si daca reusesc sa sting niste banuti si vin si eu cu tine si poate mai iau un prieten care vrea si el samurake.
T u d o r
Te astept. thumbsup.gif

Imi place coaja aia de LJ de mor, dar e "private seller" si din putinele mele cunostinte inseamna ca umbli singur dupa acte, posibil neseriozitate, etc. prefer un business seller, e mai comod si mai safe.
Restul LJ-urilor de pe Mobile sunt ori mancate de rugina, ori rupte, ori scumpe de te ia cu lesin. Asa ca probabil ramane SJ. De pe la 2500 euro am vazut masini ingrijite. De partea mecanica nu stiu ce sa zic, ca astia scriu doar in nemteste si eu nu sprache deutsch. biggrin.gif
Mariustom
offtopic.gif
CITAT( T u d o r @ Jul 28 2008, 06:55 PM) *
Te rog... tongue.gif Ala e un LJ, nu SJ... putem spune ca e tata lu' SJ. biggrin.gif ...

CITAT(air_wolf @ Jul 28 2008, 08:05 PM) *
...
e beton! misto masina. e mama lui samurake SJ biggrin.gif ...

Dar hotărâți-vă odată !!! tongue.gif whistling.gif
Sau voi vreți să mergeți să luați o familie, cred ? biggrin.gif

ninja.gif
T u d o r
Ca perusii... le luam pereche. tongue.gif
20krpm
bag si io un cling-cling aici. daca alegi sa-ti iei o masina cu care sa urci dealul 500m, ce primesti la pachet e si (non-)comfortul restului de drum, nu stiu cit o fi, sa zicem vreo ora, cu aceeasi masina. in situatia pe care o descrii in nici un caz nu m-as apuca sa dau banii pe un suv "mititel". la un atv te-ai gindit?
T u d o r
Da, m-am gandit... normal ca da! biggrin.gif Restul de drum inseamna 5 minute, iar daca iau pana la urma 4x4 asta vreau sa ma apuc si de colindat. Valcea are niste zone superbe, unde un offroader micut ar fi in elementul sau.
Cu ATV-ul am lasat-o balta tocmai pentru ca mie imi trebuie sa urc dealul pe vreme rea si nu ma simt asa voinic sa umblu cu un ATV cand ploua. Va fi si ala intr-o zi, cu siguranta. Dar.. deocamdata nu e ceea ce vreau.
adrian_flavius
Tudor, my friend, imi arde buza dupa un off-road-er micut...da' momentan la mine malai ioc...oricum, eu as merge pe un Samurai mic (vezi ca era unul in stare exceptionala, acum vreo luna, chiar din Valcea, pe autovit...il lasa in 3700 de euro, parca...iar masina era ca scoasa din tzipla...ai link-ul pe topicul meu de versus...)

Oricum, indiferent ce alegi, bafta multa...si vin in mod sigur pana la Valcea, numai ca sa ma duci pe valea paraului de la Manastirea Bistrita... thumbsup.gif rolleyes.gif
AlexTM
No, te-ai hotarat?
Si pe mine a inceput sa ma bantuie o idee de SUV ... asa ... intr-o doara ...
T u d o r
Am fost ieri si am vazut SX4. Din pacate, nu aveau masina de test, o sa o inscrie abia pe la sfarsitul saptamanii. In principiu, sunt pentru Samurai, dar inca astept, pentru ca s-a ivit alta oportunitate si s-ar putea sa am nevoie de bani pentru altceva. Oricum, pentru a-mi scoate SX4 din cap trebuie sa o testez si sa nu-mi placa, nu? tongue.gif Masinuta asta e ca un fel de break scurt si inaltat, nu iese din peisaj prea tare si totusi are garda la sol de 19 cm. Plus tractiunea integrala... la 14800 ddp e o optiune. Chit ca o sa-mi sara Halba in cap ca nu ia curbele ca o Honda... daca e nevoie si nu am de ales... poate fi luata in considerare. Decat sa ma arunc intr-un 20000 euro pentru un teren plan... biggrin.gif
HalbaSus
Nu doar ca ia curbele mult mai prost ca o honda... dar e si foarte gaaaaaaaaay biggrin.gif
Diesel
Ok, avand in vedere faptul ca optiunile logice s-au epuizat si Far Eastern a deschis precedentul cu propuneri "out of the box" ... eu propun un troliu. Nu m-am gandist daca ai curent sau alta sursa de energie sus. Daca n-ai poti explora instalarea unui troliu pe 307 teehee.gif
HalbaSus
Pai chiar daca nu are curent, daca vrea sa-si faca acolo cabana or something va avea nevoie de o sursa de curent (fie retea, fie macar un generator...) deci nu cred ca ar fi dificila instalarea unui motor care sa traga sus orice masina.
air_wolf
cel mai "cool" acum e sa ai elicopter... thumbsup.gif
guerilla
ti-ai luat? rolleyes.gif

eu stiu cativa care si-au tras avioane.
air_wolf
QUOTE (guerilla @ Aug 6 2008, 10:39 AM) *
ti-ai luat? rolleyes.gif

eu stiu cativa care si-au tras avioane.


nope, n-am bani si nici nu-mi place sa fiu "cool" teehee.gif
T u d o r
Mai, eu m-am gandit sa-mi fac un fel de funicular, cu o platforma pe care sa incarc masina si sa o urc asa. tongue.gif Varianta ieftina ar fi cu o roata de fantana la care sa trag cu energie bio, adica cu mana mea. teehee.gif

Si daca Pejo e gay... un SX4 se poate numi "macho man's car"... prin comparatie. tongue.gif
HalbaSus
QUOTE ( T u d o r @ Aug 6 2008, 12:19 PM) *
Si daca Pejo e gay... un SX4 se poate numi "macho man's car"... prin comparatie. tongue.gif


Neeeahhh... it just shows that your in denial... sau ca o ai mica biggrin.gif
T u d o r
Mica o ai daca iti iei Q7... SX-u' e mai usoara si mai scurta ca 307-le. tongue.gif Bine... fie... m-ai convins... ca sa pastram corecta proportia, ma duc si-mi iau un Smart fourtwo, na. whistling.gif
klm
CITAT(HalbaSus @ Aug 6 2008, 10:39 AM) *
dar e si foarte gaaaaaaaaay biggrin.gif

Nu-si face Tudor probleme din cauza asta, ce poate fi mai gay decat un 306 rosu? un Yaris roz tongue.gif teehee.gif . (Tudor stie si nu se supara pe mine biggrin.gif).
Tudoreeeeee, hai ca un Smart mai merge insa daca ziceai bicycle.gif o compatimeam pe nevasta-ta!
air_wolf
QUOTE ( T u d o r @ Aug 6 2008, 11:42 AM) *
Mica o ai daca iti iei Q7... SX-u' e mai usoara si mai scurta ca 307-le. tongue.gif Bine... fie... m-ai convins... ca sa pastram corecta proportia, ma duc si-mi iau un Smart fourtwo, na. whistling.gif


adica asta vrei sa zici:


T u d o r
Ai ghicit, Air. biggrin.gif Aia era. teehee.gif

klm... trotineta? Doamne fereste... ca nu e bine nici asa de... mica. laugh.gif
AlexTM
De mare, vrei sa spui (nu trotineta...)
FAR EASTERN
Bre, aia-i tricicleta! smile.gif
klm
Bre, da' voi nu va multumiti cu un sedan mediu?!
T u d o r
Aici intram intr-o discutie "stiintifica". Probabil ca ar trebui facut un sondaj in randul... beneficiarelor, ce prefera ele... trotinete, triciclete, masini de clasa mica sau SUV-uri. biggrin.gif La pariu ca marimea nu conteaza? teehee.gif Sau daca tot conteaza, tot SUV-ul va fi preferat. wink.gif
Dany_s
Dar alte optiuni nu sunt?

Cat costa un Sportage din 2000-2002 de exemplu. Sau un Santa Fe? Sua un Jeep TJ sau Cherokee ceva mai vechi. Aici poti lua un Cherokee din 95-98 cu 1500-2000 euro.
yir
Daca drumul e cat de cat nivelat fara santuri de la roti in el poate ar merita sa pui niste pietris in zonele mai dificile astfel incat sa iti usurezi accesul....
HalbaSus
Dany_S: problema nu e neaparat costul... ci taxa de prima inmatriculare/impozitul... practic orice motor peste 1.6 este foarte scump.
Dany_s
pai eu nu zic sa importe unul, ceva deja inmatriculat la care sa nu se mai plateasca taxa de prima inmatriculare.

Iar Sportage-ul are maxim motor de 2.0, totusi, nu e mare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.