Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce masina ma sfatuiti sa achizitionez? (A3 - Evo VIII - WRX)
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Dan28829
Salutari,

Am o mare dilema si sper sa ma puteti ajuta cu informatii obiective (daca este posibil) ca sa pot lua o decizie.

Dupa ce am studiat piata timp de citeva luni, si dupa ce am facut test drive cu un numar de masini, am selectat urmatoarele:

- Audi A3
- Mitsubishi Lancer Evo VIII
- Subaru Impreza WRX sau WRX STi

Acum ce fel de masina caut eu? Cred ca v-ati dat seama ca vreau o masina care sa aiba un caracter sportiv (cind vreau eu) dar care sa ofere si elemente de stil si confort si de siguranta (precum Audi).

Senzatia pe care o ai cind conduci o masina precum Lancer Evo nu o da chiar orice alta masina dar asemenea masini sufera de niste defecte (cel putin asa le consider eu):

- finisajele interioare din materiale OK dar nu stralucitoare
- lipsa elemente de protectie activa si pasiva precum airbag lateral si perdea

Pe de alta parte, Audi A3 nu are caracterul sportiv al unui Lancer sau Impreza dar ofera elementele enumerate mai sus.

Intrebarea adresata celor cu experienta in general si cu aceste modele in particular, este:

Ce ma sfatuiti sa aleg?

Merci,
Dan
V l a d
sal, subiectul s-a mutat la versus
M i h a i
Oricum ai da=o e greu sa compari A3 cu Evo si STi. Daca as avea bani de ultimele doua, as scoate A3 din calcule cu viteza luminii.
Dan28829
QUOTE(M i h a i)
Oricum ai da=o e greu sa compari A3 cu Evo si STi. Daca as avea bani de ultimele doua, as scoate A3 din calcule cu viteza luminii.


Daca nu te deranjeaza intrebarea, pe ce motive iti bazezi eliminarea lui A3?

Nu am specificat, dar eu am nevoie de o masina care sa poata sa fie condusa zilnic, in traficul din Bucuresti si in week-end la munte si la mare. Imi place foarte mult aspectul sportiv al Evo si STi dar de exemplu Evo nu se prea califica de masina "daily driver" din cauza ca nu poate fii condusa asa cum trebuie prin oras.

Cred ca STi s-ar potrivi mai bine pt o asemenea utilizare dar nu sint convins.
Dan28829
In plus, eu am avut un Audi A4 1.8T MY 2001 pina acum 3 luni si din aceasta cauza imi este greu sa renunt la varianta A3 pt ca stiu ce masini face Audi si sint pe gustul meu.
G e o r g e
am condus toate variantele enumerate de tine (A3 1.8T doar) si A3 trebuie sa cada din variate ! daca vrei confort uita-te la un legacy sau outback. 3.0H6 este o varianta.

daca nu intre EVO si STI as alege STI ul . de ce ? vezi ca am spus pe topicul cu subaru impreza.
M i h a i
pai ziceam din punct de vedere al performatelor dinamice...dar uite asculta la george caci stie el ce zice smile.gif
Iulian HondaFan
daca vrei comfort stai cu A3, dar iei mai multa performanta pe leu cu WRX/WRX STI.

Interiorul la Impreza sau WRX ( nu am vazut inca pe viu un WRX STI) este sub cel al VW Golf IV GTI 1.8T fully loaded ( pe piata de aici). din toate masinile pe care le-am vazut pe la targurile auto designul interior de la Audi mi-a placut cel mai mult, as fi fost clar un client de A3 dar aici nu este pe piata.

Desi George zicea ceva de un 1.8T, A3 nu este disponibil nou decat cu motoarele FSI de 1.6 si 2 litri ( care nu au decat performante dinamice mediocre) cu o exceptie: sportback-ul V6 de 3.2l quatro care bate WRX. A3 V6 are 250cp, 320Nm si 0-100km/h in 6.5 sec. Pretul insa este de 38-40000USD cateva mii peste fiorosul si clar superiorul WRX STI. de banii astia eu mi-as lua un BMW 330i.

cu 30000USD poti lua un Golf R32 cu aceleasi platforma, motor, transmisie si awd. check it out here:
http://www.edmunds.com/new/2004/volkswagen....16.Volkswagen*

Eu am o problema si cu designul Imprezei ( dar asta e chestie strict personala), dar chestia se va remedia pentru ca noul Saab 9.2 va fi aceeasi Impreza cu alt design ( mie imi place designul de bulldog al saab). Ca sa nu ai dubii, saab 9.2 va fi facut in Japonia de Subaru. ( GM business) Imi place designul interior la Saab, dar nu am vazut modelele noi si am auzit de la un prieten care este fan Saab ca noile 9.3 au degenerat deja in interior standard GM... sa vedem cum o sa arate 9.2.
iaca o idee, dar din poze e greu de facut o impresie ( gotta see the thing):
http://www.edmunds.com/new/2005/saab/92x/i...nt.num1.0.saab*

dupa cum vezi GM au spart sfanta traditie a Saab: iata unul nonturbo - 9.2X linear. vai de marcile incapute pe mana GM-ului!... sper ca subaru va scapa de integrare.

cat despre Lancer Evo uite o comparatie reusita aici:
http://www.canadiandriver.com/articles/ly/evo_vs_sti.htm

Outback/Legacy sunt cu totul altceva, si cred ca sunt mai scumpe decat A3 ( exceptand 3.2 quattro), designul interior mi se pare de bun gust, par cu VW, dar nu e Audi.
G e o r g e
pentru o comparatie intre GOLF R32, IMPREZA STI si LANCER EVO VIII :
http://www.vwvortex.com/artman/publish/printer_330.shtml
Dan28829
Salutari!

Multumesc tuturor pt informatiile furnizate si parerile exprimate :cheers:

Am citit comparatia intre Golf GTI R32, Evo si STi si mi-a placut cum a fost abordata. Pacat ca R32 nu este disponibil in Romania :cry: , pt ca cred ca l-as fi cumparat fara sa stau la discutii.

In momentul de fata am eliminat din competitie pe Lancer Evo din cauza ca nu mi se pare practica pt conditiile de exploatare enumerate. In week-end o sa fac un test drive cu WRX STi si sint tare curios ce parere o sa-mi fac.

Defapt problema mea este mai fundamentala: nu sint sigur daca imi dorec cu adevarat sportivitate cit mai multa indiferent de consecinte (lipsa elemente de siguranta, comfort, etc). Va trebui sa decid repede ce vreau cu adevarat.

Deocamdata Audi A3 atirna mai greu la cintarul meu decit orice alta masina pe care am luat-o in considerare.

Iulian, din cite am aflat Audi A3 o sa fie adus si in SUA din 2005. Daca as mai fii fost acolo (am locuit 3.5 ani in Massachusetts) cred ca as fi luat in cosiderare pe A3 in favoarea lui A4 pt ca mie imi plac masinile de clasa compacta un pic mai mult decit cele de clasa medie. tongue.gif

A3 3.2 Quattro ar fi varianta ideala pt mine dar din pacate costa mai mult decit sint eu dispus sa cheltuiesc pe o masina :cry: (cel putin in momentul de fata)

Inca odata, multumiri tuturor pt pareri, opinii si sfaturi!

Cheers,
Dan
Gociu75
uite inca un test comparativ intre lancer si impreza
http://www.edmunds.com/reviews/comparison/...30/article.html
a3 nu cred ca face parte din aceeasi categ de masini
G e o r g e
eu am impreza si crede-ma ca nu renunti la securitate sau confort. singur lucru de luat in seama este suspensia mai tare , lucru normal de altfel. am fost la munte de cateva ori si este o absoluta incantare pe serpentine . AWD este demential . :bounce: :cheers:

cat despre confort. tine minte sa te afunzi cu noada cat mai mult posibil in scaun si sa iti setezi PERFECT scaunul soferului . altfel te vei da jos de zici ca te-a batut cineva. daca iti pui poponeatza cum trebuie in scaun nici nu vei simti.
Iulian HondaFan
clasa compact este favorita mea in ceea ce priveste transportul, cu precadere individual, de zi cu zi.

in consecinta, as prefera A3 lui A4. astept cu interes sa vad noul BMW series 1 de asemenea, trebuie sa apara la anul si aici.
Valentn28356
A3 acum are doar 3 usi... as mai astepta pana la anul cand o sa apara si cel cu 5 usi in romania... in plus au facut si un fecelift si pare mai agresiv decat cel care se comercializeaza acum la Porsche
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.