Help - Search - Members - Calendar
Full Version: schimb ulei motor
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
sorin200693010
Posed o Astra G 1,7 CDTI 80 C.P. si vreau sa ii schimb uleiul la motor.Masina are acum circa 80.000km, iar cand am cumparat-o, aceasta folosea uleiul 5w30.In Romania, la reprezentanta Opel, anul trecut a fost inlocuit cu Mobil 1 5W40 sintetic, iar acum am aflat ca ei folosesc GM 5W30sintetic.
Doresc ca schimbul consumabilelor sa il realizez la un service autorizat, nu la reprezentanta Opel, iar consumabilele sa le achizitionez eu, de la magazinele de profil.
Voi ce tip de ulei imi recomandati?Ce ar fi indicat ?
sorin200693010
Am impresia ca am pus o intrebare foarte dificila.Sau lumea este plecata in vacanta.
Unii afirma ca pentru clima de la noi, ar fi mai indicat uleiul 5W40.In schimb la unele reprezentante se foloseste 5W30.Momentan sunt intr-o ceata totala, si nimeni nu ma ajuta sa ies afara din ea....
DORU
Eu sugerez ulei 5W40 Mobil 1 Synth, made in USA (da cautare pe Google si descoperi firma importatoare). Daca inca nu ti l-ai schimbat, nu uita ca indiferent de ulei, acesta tb sa respecte norma producatorului Opel !
spata2008
QUOTE (sorin200693010 @ Jul 28 2008, 12:01 AM) *
Am impresia ca am pus o intrebare foarte dificila.Sau lumea este plecata in vacanta.
Unii afirma ca pentru clima de la noi, ar fi mai indicat uleiul 5W40.In schimb la unele reprezentante se foloseste 5W30.Momentan sunt intr-o ceata totala, si nimeni nu ma ajuta sa ies afara din ea....

5W40 nu este bun vara, este recomandat pana la maxim 20 grade C.
tinand cont de faptul ca doar 2 luni pe an este foarte cald, mi se pare cel mai bun pt. clima noastra.
eu am castrol magnatec 5W40.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.