Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ajutor!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
claudyu
am nu de mult un focus 1.4i,2001,luat sh din germania.probleme: consum mare-10%,nu are putere mai ales peste 3500ture,scoate un zgomot in admisie.Am fost la mai multe service-uri,unde au zis ca nu e bine pusa la punct(dar era ca au verificat),au zis ca e de la supape dar au masurat compresia si nici de aici nu e,bani nu mai am,nu mai stiu ce sa mai fac cu my focus.daca stie careva ce poate avea sa ma invete si pe mine ca innebunesc langa ea de rabla.multumesc anticipat tuturor celor care ma vor ajuta cu sfaturi! PA
mike.omega
Motorizare mica => performante slabe si consum maricel smile.gif (e un caz de submotorizare mai exact biggrin.gif)
Verifica cutia filtrului de aer si traseul pe care acesta il face pana in galeria de admisie. Poti avea pe acolo diverse scapari, care sunt o sursa buna de zgomote ciudate si consum marit. Daca identifici cutia filtrului de aer, desfa-o si vezi daca pe marginea filtrului e praf. Daca da, cutia nu e etansa. Se poate etansa cu o banda ingusta cu burete(de care se foloseste la usi in principiu) de jur imprejurul capacului.
klm
CITAT(claudyu @ Jul 24 2008, 07:29 PM) *
bani nu mai am,nu mai stiu ce sa mai fac cu my focus

Iti sugerez sa faci rost de niste bani, sa o repari, sa o vinzi si sa iti cumperi o masina pe care sa-ti permiti s-o intretii.
claudyu
mersi de raspunsuri ! am verificat toata admisia si e ok.EU nu am comparat puterea masinii si consumul cu alta ci cu performantele ei in trecut.dar zgomotul din admisie?io asta nu stiu ce este! mai astept pareri ca nu mai stiu de ce sa ma leg.pa!

nu mai stiu ce s mai fac am incercat toate pistele.mersi oricum
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.