Help - Search - Members - Calendar
Full Version: noul seat leon second
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > SEAT
andiamo
Salut

Sunt in cercetari pt a afla informatii despre noul seat leon. Cum pe net am vazut preturi competitive pt o masina SH...aici vb de anul de fabricatie 2006-2007, doresc sa aflu impresii ale unor posesori sau celor care cunosc modelul. Ma intereseaza fiabilitate, comportmanet de drum, consum, revizii....tot ce puteti sa imi furnizati va atarna greu in decizia de a pune banul jos. Motorizarea preferata este diesel-ul de 105 CP....dar nu exclud nici o benzinara. Habar nu am cat consuma un diesel de 140 CP....
T u d o r
Leon e o compacta din grupul VW, deci asemanatoare tehnic cu Golf si Octavia2. Asta inseamna suspensie spate independenta, directie excelenta, tinuta de drum ferma si sigura, calitate buna a asamblarilor si a materialelor.
Am condus Leon, (TDI) si motorul trage bine, dar sufera de boala veche a trepidatiilor si a zgomotului mare, in special in acceleratii. Daca nu faci un numar mare de km pe an (peste 25000, chiar 30000), ti-as sugera sa te uiti mai bine la o benzinara, eventual 1.6, pentru raport consum/prestatii favorabil. Plus ca o gasesti mai ieftina decat dieselul si de regula cu mai putini km.
Estetic, Leon-ul imi place enorm la exterior si mi se pare in egala masura urat la interior. Asta desigur, e o chestiune care tine de gusturile mele.
Costurile de revizii depind mult de localitatea in care vei face service-ul, dar mai rau ca la VW nu cred sa fie. biggrin.gif Piesele sunt la acelasi nivel.

Si... bine ai venit pe forum. thumbsup.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.