Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Noul Honda S2000
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
T u d o r
La Londra a fost devzaluit prototipul inlocuitorul modelului S2000 al Honda. In opinia mea, se continua ideea inceputa cu noul Accord, de europenizare si "confortizare" a marcii. Parca prea aduce a Audi... unsure.gif

"Honda is doing a straight 180 on the next S2000, judging by the concept car revealed at the BIMS today. The Honda S2000, a dynamic marvel with that screaming 2.0-litre engine and excellent short-throw 6-speed gearbox, has been due for a new model for some time now, as rivals keep bettering their offerings. The concept uses Honda’s hybrid technology, although our feeling is this would not be the engine of choice when the street car debuts.

Featuring integrated rear lights, a flowing bodyline and a shape clearly related to the Civic hatch, the S2000 concept seems to have been shortened and its stance widened. There seems to be a lot of flow in the lines, giving the car cleaner, more seamless looks. Interior again, is a Civic relative of some note, peppered with blue background lighting, digital speed readout and utility buttons. And the concept is no longer a roadster; we see space for two baby hobbits at the back. No sign of where the roof goes though, and none of whether said roof is made of canvass or tin either.

Source: Honda (UK)"
20krpm
yeah, de acord cu ei, s2000 asteapta cam de multicel un facelift, pentru ca si exteriorul si interiorul ce le are acum numa contemporan nu arata. (fac si io ca nevasta-mea, "it's so 80's", de parca asta ar fi ceva rau smile.gif ).

dar sa o ia sa o puna pe sasiu de civic?... hmm. ce naiba, vor sa bata in piata de cheap sporty cars cu ea? pe design-ul asta se duce o chestie care e foarte cool la ea, si anume botul ala lung si pozitia mult in spate a soferului. cu asta, adio senzatia aia misto pe care o ai de a sta aproape cu fundul pe rotile din spate, adio placerea aia a panoramei care defileaza prin fata ta in virajele de 90 de grade, si la care pasagerul face aproape involuntar "whooa"... nu pot sa zic ca e o masina urita, e foarte... hmm, mitsubishi-eclipsata, mai ales in spate, dar e o plecare totala de la ce e acum. cel putin un an de zile dupa ce-o sa apara toata lume o s-o stie de "civicul ala convertible", nu de "s2000-ul ala nou". de acelasi lucru sufera vw eos acum, toata lumea il stie de "that f*ing expensive convertible jetta", desi el e masina noua, saracu.
T u d o r
Daca ma uit cu atentie, cred ca-mi retrag ideea legata de asemanarea cu Audi. The F**ing car looks like a Peugeot convertible. biggrin.gif
HalbaSus
Ca sa pastrez registrul in care s-a inceput eu zic ca e f*cking ugly... cel putin comparativ cu generatia actuala... nu are pic de personalitate (si intr-adevar seamana cu un peugeot decapotabil cu stopuri si faruri luate dintr-un magazin de tuning)... imi pare rau sa o zic dar honda pare sa devina cu adevarat "BMW-ul japonez", cel putin prin modul in care "strica" masinile de la o generatie la alta imi aminteste foarte mult de BMW.
ktullu
Daca as avea bani as lua maine modelul vechi, pentru ca imi place foarte mult, si are o eleganta pe care nu o mai gaseseti la multe masini; toate sunt globalizate; Iar cum arata asta e hidoasa, desi daca avea alta nume era o alta chestie, dar sa vezi ca 80's s2000 a evoluat in halul asta, e outrageaous, si daca ar fi facut un banal studiu de piata, nu stiu cati ar fi dorit sa arate asa, Ce dracu exista civic type R, puteau sa faca un decapotabil dar sa lase s2000 cum e. Sa se uite la MX 5, care a pastrat la aspect multe din generatia anteriora. Asa mai moare o legenda dupa BMW seria7, subaru imprezza, etc.
T u d o r
Just! Modelul vechi e plin de personalitate, cel nou e un kitsch de imagine, cu ledurile alea "a la Audi" si aspectul de 2 bani...
f1anatic
Daca e sa spunem HIT or MISS asta este complet MISS !

Urita cu spume, indiferent daca ai obiectivitatea unui protestatar la Meetingurile G8 sau cea a lui Clarkson.
Masina veche este, dupa cum au spus si ceilalti, plina de personalitate si are un loc bine stabilit in ierarhia masinilor sport. Cea noua este la fel ca si Mitsubishi Eclipse: acum o masina pt gagici. Masinile DSM (Diamond Star Motors, Mitsubishi adica) ale anilor 90' erau masini "barbatesti" cu AWD si turbo, masini precum Galant VR4, Eclipse si 3000GT, ca Mitsu EVO. Acum, EVO nu prea mai vad pe strada (decit cele vechi), iar celelalte deja sint modele de epoca.
AlexTM
Samana cu Pejo convertible dar mai degraba cu 307, cu fundul ala lasat ... si urit, ambele
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.