Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Diferenta Nova - Super Nova
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia
darkfate
Salutare ! Iau acuma o masina sa-mi fac treaba cu ea vreo 1 an de zile si nu stiu care e diferenta intre cele doua modele ... am obs ca pretul difera ...
T u d o r
E foarte simplu. Nova (GT sau GTI) a fost ultimul model facut integral de Dacia fara suport Renault, iar SuperNova primul facut dupa ce francezii au venit la Dacia. Structural masinile sunt identice, dar difera esential la motorizare si transmisie, adica Nova are motor + cutie de conceptie Dacia iar SrN le are imprumutate de la Clio.
Alegerea cea mai buna ar fi, fara doar si poate, Supernova.
C Z R
Subscriu la ce a zis mai sus Tudor.
Supernova a fost si este un best-seller, dar numai prin cutie si motor, restul materialelor sunt praf...
andreistn
am avut si eu o nova, si cam totul era praf, asa ca poate ai mai multe sanse cu super nova sa iti faci treaba
geotiti
salut...diferenta dintre nova si supernova este aceea ca nova are motor pe carburatie cu motor de dacie iar supernova este pe injectie cu motor renault
T u d o r
Aproape corect. smile.gif Nova a avut si motor cu injectie, Bosch monopunct. Intr-adevar motorul era Dacia de 1.6, dar a fost facut si cu carburatie (GT) si injectie (GTI).
hdi
Am avut un coleg cu un GT, motor de 1.6 care mergea cu 170-180 km/h ... Nu-l credeam cand ne povestea numai ca intr-o zi am plecat cu el si tahometrul lui chiar arata 170-180 km/h...I-am spus ca e stricat, asa ca am luat o masina de la firma (un Accord din 99) si l-am verificat. Chiar mergea cu viteza aia.
Cand m-a dus el cu 170 km/h s-a intamplat una dintre cele mai amuzante chestii: cum rula el asa cu viteza, cu tot vuietul ala, capota aproape lipindu-se pe parbriz si in toata vitejia sa, ne-a depasit o Dacia break 36182451.gif Nu stiu exact cum a facut insa am o banuiala: era perioada in care "tunerii" montau pe Dacii motoare de Golf.
RobertRFG
QUOTE (hdi @ Mar 16 2009, 07:19 PM) *
Am avut un coleg cu un GT, motor de 1.6 care mergea cu 170-180 km/h ... Nu-l credeam cand ne povestea numai ca intr-o zi am plecat cu el si tahometrul lui chiar arata 170-180 km/h...I-am spus ca e stricat, asa ca am luat o masina de la firma (un Accord din 99) si l-am verificat. Chiar mergea cu viteza aia.
Cand m-a dus el cu 170 km/h s-a intamplat una dintre cele mai amuzante chestii: cum rula el asa cu viteza, cu tot vuietul ala, capota aproape lipindu-se pe parbriz si in toata vitejia sa, ne-a depasit o Dacia break 36182451.gif Nu stiu exact cum a facut insa am o banuiala: era perioada in care "tunerii" montau pe Dacii motoare de Golf.

Daca era un break rosu de buzau sa nu te miri ca va depasit deoarece acel break are un motor de R5 GTT asa ca......
motorul de nova 1.6 trage cu adevarat(macar pentru cp care ii scoate)cand are si dublucorpul dar totodata cu dublu are si un oarecare dezavantaj acela fiind consumul.....
admin
Am avut si noi o Nova la firma, avea probleme cu ambreiajul, nu intra in viteze. Dupa ce au reparat-o astia la service de 2 ori, ne-au rupt la manopera ca dadeau motorul jos, am luat-o acasa. Dimineata cand sa plec dau sa bag in viteza 1 si raman cu schimbatoru in mana..s-a rupt. Am mai reparat-o o data si am vandut-o rapid:)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.