Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Euro 1 2 3 4 ... cum aflu ?? HELP ME
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
ToRnada
Salutare.
Am o mare dilema.
Mi-am adus o masina din Olanda (iBMW 320 i) si cei de la RAR mi-au scos-o NONEURO. no.gif
Masina are catalizator din fabricatie si e din 1992, deci dupa toate calculele ar fi euro 2.
Diferenta de taxa este enoima : 7.013 leiu noneuro - cam 1.200 lei europ 2.
Macar euro 1 daca ar fi tot e bun : 2.300 lei.
Cica exista modalitatea de testare a noxelor care se face la Bucuresti si costa 2.400 lei.
Dar trebuie sa fiu sigur ca e euro 2 ca sa merite efortul.
Cum pot afla daca e sau nu euro 2??
Am noxele facute in BT, dar nu stiu daca ma ajuta.
Trebuie sa actionez repede, ca pe 25 expira inmatricularea provizorie.
AJUTORRRRRRRR. arigato.gif
cristsib
Am un coleg in aceeasi situatie si la contestatie a primit acelasi raspuns deci nu faci decat sa pierzi timp cu contestatia. Colegul studiaza posibilitatea inmatricularii in Bulgaria. Poate cu o hartie oficiala de la fabricant ii poti da in judecata, iarasi insa ramane problema timpului. Succes!
Marius*
Golf 4, cu motorizare pe benzina, din ce an de fabricatie are norma de poluare Euro 4?
Multumesc!
marius68582
De dragul discutie,poate si si euro 4,dar daca nu mai corespunde normelor in momentul testarii fizice,cine e de vina? Daca vei afla cu siguranta ca face parte din Euro 2,incearca sa schimbi catalizatorul & stuff,orice ar face ca noxele sa fie mai multe decat prevede legea. whistling.gif
marius68582
Si inca un mesaj pentru ca nu imi pot edita postul precedent...

Dupa chartul de aici e cam Euro 1 sau non-euro. unsure.gif
ToRnada
Mersi pentru raspunsuri.
Am mai intrebat stanga-dreapta si ..... ma las pagubas.
Dacat sa mai ard benzina pana la Bucuresti, sa mai dau si taxa de 2.400 lei si taxa de prima inmatriculare pentru un euro 1 in cel mai bun caz, mai bine scot cascavalul pentru non-euro si sa imi fie invatatura de minte. whistling.gif
NU CUMPARATI MASINI DIN OLANDA !!! teehee.gif

Respect
ToRnada
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.