Help - Search - Members - Calendar
Full Version: probleme relanti ford focus 2
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
joe2910
am cumparat de 6 luni un ford focus 2 din Italia, la 30.000 km. Motorul este 1,6 Ti-VCT 16V 115 CP, benzina.
Acum am aproape 36.000 km și de 1 lună am început să am probleme la relanti. Inițial am crezut că este vorba de benzină că nu e bună. Cînd merge la relanti fluctuează ușor între 750 - 1000, mai rar sare și la 2000 dar își revine repede.
Am fost cu ea la doctor și pe tester nu arăta nimic anormal. După mai multe teste arăta ca și cum cineva apăsa ușor pedala de accelerație.
Astăzi am fost din nou și a arătat un cod de eroare P1900. În rest nimic. Nici cei de la ford Sibiu nu știu ce are, nici mecanicul meu.
Mă poate ajuta cineva, pînă nu îi dau foc?
ToRnada
CITAT(joe2910 @ Jul 16 2008, 05:20 PM) *
Mă poate ajuta cineva, pînă nu îi dau foc?

Daca ti-ai pierdut rabdarea si i-ai dat foc, asteptam cu drag pozele din timpul incendiului. biggrin.gif laugh.gif devil.gif woot.gif teehee.gif
claudyu
eu am patit la fel cu focus 1 si am facut asa: bagainviteza si da-i in gura 4-5000 ture cu antaia vreo doi km,si ai sa vezi cum sta relantiu la850.succes! si pe mine m-a invatat cineva si am aplicat.merge! astept rezultatul!
Mariustom
P1900 = Output Shaft Speed Sensor Circuit Failure (Ford)
http://autorepair.about.com/cs/troubleshoo...l/bl_obd_19.htm

Sau ... P1900 - Output Shaft Speed sensor circuit intermittent failure, conform: http://www.automecanico.com/auto2001/fordobdll1000.html

Baftă la remediere thumbsup.gif
joe2910
Se pare că am rezolvat problema!
Inițial am încercat cu mersul turat și nu a dat niciun rezultat.
Azi am trecut pe la mecanicul meu și a mai deschis încă o dată capota și, a mișcat un furtunaș, l-a pus mai bine pe poziție și surpriză.....
A început motorul meu să toarcă ca la prima cheie. Sper să mă țină, am mers cam 30 min prin oraș și totul a fost ok.
O să vă țin la curent dacă aia a fost buba.
Oricum mulțumesc de sfaturi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.