Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Primera P12 - tabla
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Nissan
RIP
din ciclul sa vezi shi sa nu crezi ....
ieri seara a fost o mica mare rupere de nori ... a plouat cu grindina .. bucati destul de mari ... cat o nuca
rezultatul... masina e schweitzer biggrin.gif numa gropitze are in tabla ... am incercat sa le numar ... dar m-am oprit pe la 10 ...nu am mai rezistat psihic ...

problema e ca nu acelashi lucru i s-a intamplat la veciunul care are logan pickup ... hmmm
voi mai lua cateva interviurui azi de la prieteni sa vad ... daca numai eu am fost asha ghinionist ... sau chiar e de cocos tablaria la primera
PSC
CITAT(RIP @ Jul 15 2008, 09:48 AM) *
din ciclul sa vezi shi sa nu crezi ....
ieri seara a fost o mica mare rupere de nori ... a plouat cu grindina .. bucati destul de mari ... cat o nuca
rezultatul... masina e schweitzer biggrin.gif numa gropitze are in tabla ... am incercat sa le numar ... dar m-am oprit pe la 10 ...nu am mai rezistat psihic ...

problema e ca nu acelashi lucru i s-a intamplat la veciunul care are logan pickup ... hmmm
voi mai lua cateva interviurui azi de la prieteni sa vad ... daca numai eu am fost asha ghinionist ... sau chiar e de cocos tablaria la primera

Se pare că da, tabla este foarte proastă. O gropiță din asta a căpătat mașina mea, pe ușa dreapta față, de la o piatră de pe drum, cu toate că nu prea înțeleg cum a ajuns piatra acolo.
RIP
in noiembrie am avut timp shi puterea necesara sa merg la service cu gropitele de la grindina,
mi s-a mai adunat inca un incident, la ieshirea din parcare am atins un spurcat de stalpulet de metal(in forma de cui), care din cauza grabei mi-a taiat tabla de la usha spate, shi usha fata a fost shi ea putin indoita

deci indreptarea groopitelor de la grindina, cu ciocanelul shi kit, shi porma revopsirea (binenteles ca nu integrala, lateral dreapta nu prezenta loviri) a costat 2.053RON (1070 manopera fara TVA), iar pentru faptul ca mi-a schimbat usha din stanga spate shi mi-a indreptato pe cea din stanga fata, shi binenteles vopsit 3.613RON (682 manopera fara TVA)

servisul este cel de la AUTOEUROPA, cei care fac shi dacia shi renault, la caroserie

is curios cum imi va urca CASCO biggrin.gif

completari la postul de mai sus (nu shtiu de ce nu mere edit)

in noiembrie am avut timp shi puterea necesara sa merg la service cu gropitele de la grindina,
mi s-a mai adunat inca un incident, la ieshirea din parcare am atins un spurcat de stalpulet de metal(in forma de cui), care din cauza grabei mi-a taiat tabla de la usha spate, shi usha fata a fost shi ea putin indoita

i s-a facut programare peste o saptamana, 20 noiembrie, binenteles ca eu conshtiincios, imi pregatesc mashinutza, o spal, golesc tot din ia, o las pe roshu cu benzina, shi dimineata o duc acolo, ce sa vezi nu sosise USHA, hmmm, ishi cer ei scuze shi ma trimit acasa cu promisiunea ca ma suna ei cand vine, de atunci in fiecare saptamana am tot sunat sa intreb daca a sosit, dar dejaba, pana m-am plictisit, totusi pe 23 decembrie ma suna ca a sosit usha, hmmm ii intreb ce program au de sarbatori, shi le spun ca nu vreau sa le dau de lucru de sarbatori shi ma programeaza pe 8 ianuarie.
Pe 8 o duc, curatica, mi se spune ca dureaza o saptamana, dupa o saptamana, sun mi se spune sa vin seara sau a doua zi, a doua zi sun, mi se spune ca au fost ceva probleme la vopsire, ceva impuritati shi trebuie sa o vopseasca din nou, sa vin la amiaza sau seara, seara ii sun eu shi le zic ca ash prefera sa vin dimineata ca sa o vad la ochi mashina biggrin.gif
Urmatoarea zi dimineata, am preluat-o, uitasera sa-i puna la loc semnul de pe bot, shi vazusem ceva dare de sgariere, pe usha nou montata/vopsita, s-au oferit imediat sa mi-o polisheze putin, mai vazusem mai tarziu 3 picaturi de vopsea pe usha din fata putin deasupra de maner, dar am trecut cu vederea.

Costuri (noroc cu CASCO):
indreptarea gropitelor de la grindina, cu ciocanelul shi kit, shi porma revopsirea (binenteles ca nu integrala, lateral dreapta nu prezenta loviri) a costat 2.053RON (1070 manopera fara TVA), iar pentru faptul ca mi-a schimbat usha din stanga spate shi mi-a indreptato pe cea din stanga fata, shi binenteles vopsit 3.613RON (682 manopera fara TVA)

servisul este cel de la AUTOEUROPA, cei care fac shi dacia shi renault, la caroserie
impresia a fost destul de ok, s-a vazut ca se straduiesc sa multumeasca clientul, dar nah probabil ca au mult de lucru shi nu fac fata

is curios cum imi va urca CASCO biggrin.gif
mike.omega
OCROTITI LIMBA ROMANA! VA ROG EU FRUMOS!
RIP
QUOTE (mike.omega @ Jan 19 2009, 03:30 PM) *
OCROTITI LIMBA ROMANA! VA ROG EU FRUMOS!

care este legatura comentariului tau cu subiectul topicului?
daca aveti sa-mi comunicati ceva va stau la dispozitie in privat pe PM wink.gif
daca nuh, abtinetiva sau puneti nishte reguli stricte pe forum, de respectare a gramatici ... limbii romane shi cu siguranta veti avea mult mai multi utilizatori teehee.gif

bafta shi la mai mare
PSC
Tocmai am luat și eu mașina reparată, acum 2 zile.
În fața blocului este un șantier, se ridică un complex rezidențial, prin urmare era și firesc să mă trezesc cu spoilerul spate și cu ușa portbagajului lovite.
La câteva săptămâni descopăr o zgârietură pe capota față, de la un far la altul. Și, pentru ca tacâmul să fie complet, a/au zgâriat și farurile.
Am vorbit la service, mi-au spus că n-au piese pe stoc și mă sună când vor veni, însă mi-au deschis comandă de reparație.
După o săptămână de la deschiderea comenzii primesc vestea: au venit piesele. Era într-o vineri. Am dus mașina la tinichigerie, norocul meu că a plecat cineva cu un Murano reparat, altfel veneam pe jos până în București (Tunari, șos. de centură).
Marți, mașina a fost gata. Am luat un taxi până acolo, după care am redevenit șofer.
Când am ieșit pe șos. de centură și am semnalizat stânga, urechea m-a atenționat că ceva nu e în regulă cu semnalizatorul, clic-urile se auzeau mult mai des decât normal. Am tras pe dreapta și am constatat că becul din față stânga nu mai luminează. Fuga la electricieni, în Pipera, unde "defectul" a fost remediat în 10 minute: uitaseră să facă contactele la becul cu pricina. Așa am aflat că farurile se schimbă cu tot cu becuri la Primera (pentru o simplă zgârietură!). Și, cu ocazia asta, am cumpărat și capacul vasului spălătorului parbrizului, pe care nu știu unde și când l-am pierdut.
Service-ul este Badsi, sunt foarte mulțumit de ei, nimic de reproșat. Totuși, faza cu legăturile electrice nefăcute n-ar trebui trecută cu vederea, dar asta să fie singura problemă. Românisme găsim oriunde, mai grave decât așa ceva.
Ce s-a făcut la mașină:
- capota față revopsită;
- ambele faruri înlocuite;
- spoiler spate înlocuit;
- ușă portbagaj reparată și revopsită;
- capac vas spălător înlocuit;
- spălat exterior;
- refăcut contact electric bec semnal stânga față.
Din toată descrierea asta, ați crede că cine știe ce accident am avut cu ea și că e o minune că mai pot scrie pe forum. Nu - toate astea s-au întâmplat în parcarea de reședință, aia pe care noi o plătim anual la ADP.
Costuri totale: 6.230 lei, din care eu am achitat 500 lei (franșiza la Casco, spălatul și capacul vasului).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.