Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Consum Swift
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki > Swift
alnebun
Stiu ca subiectul este deja discutat prin toate celelalte topicuri (eu unul l-am citit), dar cred ca ar fi interesant sa avem totul adunat la un loc, mai ales ca pe multi ii intereseaza si aspectul acesta. Asa ca dati-i drumu cu posturile si nu uitati sa precizati si cat de agresivi sunteti la volan (as incepe eu dar mai am de asteptat vreo 2 saptamani pana imi vine masina)
dana_zah
QUOTE (alnebun @ Jul 10 2008, 01:03 PM) *
Stiu ca subiectul este deja discutat prin toate celelalte topicuri (eu unul l-am citit), dar cred ca ar fi interesant sa avem totul adunat la un loc, mai ales ca pe multi ii intereseaza si aspectul acesta. Asa ca dati-i drumu cu posturile si nu uitati sa precizati si cat de agresivi sunteti la volan (as incepe eu dar mai am de asteptat vreo 2 saptamani pana imi vine masina)


Salut!

Pai am Swift-ul de 1 an de zile deja (pardon, il conduc rolleyes.gif) si consuma ceva de genul: intre 5.3-5.6 la suta la drum lung (sa zicem extraurban, desi consumul asta mediu include evident si ceva sofat prin orasele de pe traseu), si cu A/C si fara, iar referitor la consumul urban, hmm, nu e mic... computerul de bord imi arata medii destul de mari, de 10 la suta in general... E drept ca sofez in Cluj, in trafic mare de cele mai multe ori, foarte mult viteza a 2a, urc zilnic strazi in panta, etc...
Nu conduc sportiv, la drum intins tin masina intre 3 si 4000 de ture (doar la depasiri apuca sa treaca de 5000).
Concluziile le tragi singur. Eu una sunt super incantata de Suzi...

kta
Cam la fel si la mine ...

Weekendul asta un drum la mare, cu blocajele aferente, a "costat" 6.3l/100km.
Prin oras 9.5.

La fel, mers in 3500-4000 de ture.
trixi114679
well...in drum catre casa din germania suzie 2 a scos media 6.08.am calcat-o pana la 190 dar am schimbat la 4000 cel mult.
in schimb,mai am si un alt stil...schimbam la 6500 superioara,si nu lasam sa cada sub 4000 niciodata.in stilul asta am scos un consum de 20 d L/100 de km....dar cred ca mai mult nu se poate smile.gif
oricum...asa m-i se pare ca suzie 1 pe la 70000 de km a papat mai mult un pic ca suzie 1 acum la 40000.pe aialalta asa am antrenat-o din prima clipa.mergea tare bine,dar si consumul era pe masura.la asta nu eu am facut rodajul...dar va zic peste 20000 de km cum sta treaba whistling.gif
skratch16
Am un swift 1,3 de o luna si ceva, in acest timp am reusit sa fac 2000 km cu ea, asta prin faptul ca aveam si un opel astra H pe care il mai plimbam. Diferenta de consum intre cele doua nu e prea mare dupa mine. opelul e pe diesel si consuma 7,3 in oras, iar swiftul pe benzina consuma 8,3. Drept este ca nici nu prea il alerg fiind obisnuit cu un diesel mai puturos, iar aerul conditionat fiind folosit doar in zilele calduroase. In concluzie sunt foarte fericit pentru consumul aratat, fiind vorba si de un oras aglomerat precum bucurestiul.
Dokken
Tocmai m-am intors dintr-o vacanta de 2 saptamani in Ungaria si Croatia. Am facut aproape 3.100km cu masina, si la bord am un consum mediu de 6.3%. Pana la intrarea in tara (Arad) aveam consum de 6.0%...
yir
Dupa o vacanta in care am mers cam 5000km prin Ungaria, Austria, Germania si intrarea si iesirea din romania pe toate felurile de drumuri si prins si unele blocaje mari pe autostrazi, consum mediu 6.6 .
alnebun
Primi 500 de km facuti cu masina Bucuresti-Transfagarasan (mai sus putin de Capra) consum mediu 5.8 (cu ac si pe curbe am condus putin mai agresiv sa vad cum se comporta).
teodor swift 1.3
CITAT(alnebun @ Aug 18 2008, 07:21 AM) *
Primi 500 de km facuti cu masina Bucuresti-Transfagarasan (mai sus putin de Capra) consum mediu 5.8 (cu ac si pe curbe am condus putin mai agresiv sa vad cum se comporta).



Consum swift 1.3 in orasul Bucuresti, pe ore de varf de aglomeratie este de 10.5 la suta, Consum swift 1.3 in orasul Bucuresti in ore mai putin aglomerate este de 9 la suta. Cosum la drum intins 110-120 km/h am 6.1 la suta. Masina are 30 000 km.Mult sincer...
RobertoSW
Cam mult ce-i drept. A mea are un consum mediu de 7,6%, din care proportia este astfel: 80% urban. Are aprox. 2000 de km.
gabin
Mult? biggrin.gif Eu am 13.5%, consum facut numai in Bucuresti la ore de varf.
La drum lung consumul variaza in functie de viteza cu care merg. Spre ex: 160-180-200 km/h consum undeva la 13.5-14% daca nu ma insel. Daca scad la 120-140 km/h 8-9% maxim.
nogdy1986
QUOTE (kta @ Jul 15 2008, 12:10 PM) *
Cam la fel si la mine ...

Weekendul asta un drum la mare, cu blocajele aferente, a "costat" 6.3l/100km.
Prin oras 9.5.

La fel, mers in 3500-4000 de ture.



Suzuki Swift este o masina cu un motor de turatie este normal sa se circuli la turatii mari cu el.
Am facut un drum acum cateva saptamani in Germania : Oradea-Dusseldorf Dusseldorf-Oradea + 4 zile de circulat in Dusseldorf(oras destul de aglomerat) am scos un consum mediu de 5.5 % in unele zone cu viteze de peste 150km/h pe autostrada. De mentionat este ca filtrul de aer era pe la 5000km.(motor 1.3 benzina 92cp)

love may syzuki.
PS:Stie cineva PowerBox pt swift?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.