Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Alianta BMW-FIAT
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
marius68582

Maine va fi anuntata in mod oficial o noua alianta in peisajul automobilistic,una la care nici macar analistii n-ar fi avut curajul sa viseze cu ceva timp in urma.Este vorba deocamdata de platforma Punto,care va sta la baza noii generatii Mini.Asta inseamna pe de o parte ca inginerii BMW nu se vor "murdari" pe maini ucrand la proiectarea unei platforme cu tractiune fata,iar pentru Fiat ca va putea valorifica mult mai bine($$$) expertiza deosebita pe care o are in domeniul micilor masini de oras.


adi.mitrea
Cam asta spuneam și eu aici:

http://www.masini.ro/forum/content/News-No...eea-i-platform/

Să unească cinea cele două topicuri... rolleyes.gif
laurentiu
Eu cred ca Fiat doreste aliante cu cat mai multi producatori pentru ca inca problemele financiare de acum cativa ani nu au disparut definitiv. Iar faptul ca pe masinile italienesti va scrie si BMW, va fi un alt avantaj la vanzari, pentru ca imaginea BMW este printre cele mai bune din lume. Pe de alta parte, Fiat este expert in constructia de masini mici, nu doar "de masa" gen Grande Punto, ci si premium ca Lancia Ypsilon, deci va iesi un Mini foarte bun. Oricum, foarte inteligenta "miscarea" italienilor.
ncristi
Aliantele astea sunt cele mai mari porcari in sensul ca in viitor habar nu ai ce o sa cumperi. Globalizarea nu este neaparat un lucru benefic (este benefic in vrun sens in cee ace priveste calitatea?)


klm
CITAT(ncristi @ Jul 11 2008, 07:49 AM) *
Aliantele astea sunt cele mai mari porcari in sensul ca in viitor habar nu ai ce o sa cumperi.

Cum adica?!
Te duci si ceri o masina si astepti sa vezi ce marca iti vine sau... ?!
Diesel
Adica un fanatic BMW risca sa cumpere o masina cu tehnologie Fiat, Italiana? nefiabila? oh teh horror
klm
Aoleu, si daca Toyota schimba vtiv2d sau ce-or mai avea cu tsidi cu di roshu biggrin.gif !!!
Hoinar
QUOTE (klm @ Jul 11 2008, 09:55 AM) *
Aoleu, si daca Toyota schimba vtiv2d sau ce-or mai avea cu tsidi cu di roshu biggrin.gif !!!


Atunci ai sa-ti schimbi tu semnatura biggrin.gif
klm
CITAT(Hoinar @ Jul 11 2008, 10:22 AM) *
Atunci ai sa-ti schimbi tu semnatura biggrin.gif

Prea tare! Mersi pentru pauza de ras pe care mi-ai oferit-o laugh.gif !
marius68582
Amanuntele unui nou proiect incep sa iasa la iveala.
Anuntat de ceva vreme,noul Topolino va avea un frate geaman,sub numele de BMW Isetta!!
Principalul atu al noii masini va fi consumul de carburant foarte mic si implicit emisii de noxe scazute.Proiectul este foarte important pentru ambele companiii,dar mai ales pentru BMW care are nevoie de o masina putin poluanta in portofoliu pentru a putea indeplini viitoarele norme de poluare,ce prevad un barem de noxe calculat ca si medie e intregii game de automobile comercializate de un producator.
Se prevede astfel ca noile masinute sa se poata lauda cu un consum mediu de 2.35 litri consumati la o suta de kilometri si emisii sub 90 g/km.
laurentiu
Sper totusi ca BMW sa nu numeasca masina Isetta si nici sa nu aminteasca faptul ca in anii '50 fabrica o masina cu numele asta, pentru ca se poate face de ras. Nu ca iar afecta in vreun fel... oricum se va vinde pentru ca va scrie BMW pe ea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.