Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Curiozitate sau sete de sange.
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Arheopterix
M-am gandit ceva pana sa deschid acest topic.

Acum mai bine de o sapt a avut loc acel accident nefericit pe DN1 cu pasarela care a strivit o soferita .
Ma uimeau scenele de la tv.
Zeci de oameni se holbau la echipele medicale si de descarcerare care i-si faceau treaba.
Practic le stateau printre picioare si ii deranjeau.
Politia nu facea mare lucru ptr a impiedica aceasta situatie,dar nu e nici o mirare.

Sapt trecuta,veneam cu sotia si copilul pe banda 3 dinspre casa presei libere spre Baneasa.
Cu cateva minute inainte a avut loc un accident urat intre o masina si o motocicleta cu 2 persoane.
Ca deobicei masina "a castigat" iar ocupantii motocicletei au fost facuti zob.
Benzile 3 de pe ambele sensuri erau blocate.Am reusit sa trec pe banda 2 si vad cum fac medicii un masaj cardiac.
Caut sa plec de acolo cat mai repede ptr al impiedica pe copil sa vada scena.
Dar surpriza;90% din masini opreu sa vada scena mentionata.
Sa vada ce?
O femeie plina de sange cu coloana vertebrala praf si unul strivit complet.
Masina din fata mea,un opel astra caravan,opreste de tot si le vad profilele ocupantilor. Se holbau la nenorocire altora.Nu m-am abtinut i-am claxonat si injurat (injuratura au auzit-o numai ai mei...).
Cand iam depasit am vazut o pereche in jur de 30 de ani,curati spalati cu gura pana la urechi.
Nu mi-a venit sa cred.Oamenii se distrau.
Asta arata ca din Evul Mediu,cand asistau cu catel cu purcel la executii nimic nu sa schimat.

De ce la noi in tara de fiecare data cand e un accident stau toti ca la spectacol.?
De multe ori au fost accidente datorita acestor "vizionari".De blocaje nu mai spun.
Alaltaieri mergem pe Jandarmeriei.Bara la bara.Cauza?O dacie scoasa parca din programul "rabla" ,a percutat un Land Rover.Nu mare scofala.Dacia zob Landul cu bara si aripa zob.Viteza pe sosea-cca 1-2 km /h.Nici macar nu era sange pe jos....
20krpm
?... in california e la fel. oricit de mic ar fi acidentul, toata lumea trece p-acolo la viteza de pas de defilare si se zgiieste sa vada ce e. mai rau decit atit - din loc in loc sint panouri mari de afisaj, electronice, care de obicei arata care e timpul estimat pina la urmatoarele 2-3 intersectii majore. cind nu e trafic mai sint folosite si la alt fel de informatii. toata lumea incetineste sa citeasca ce scrie.
A K U
E o curiozitate morbida pe care o avem toti, fara exceptie. Cand mai mergem pe drumurile patriei si dam de un accident, ii spun sotiei sa nu se uite, dar tot arunca o privire printre degetele puse peste ochi. Asa suntem toti, e in natura noastra...hm, "umana", cica. Probabil o ramasita a primitivismului nostru ancestral din fundul ADN-ului, na, ca s-o fac si pe intersantu' rolleyes.gif
Diesel
Ca sa descretim un pic fruntile, zicea Jeremy Clarkson la o emisiune. E normal sa vrei sa vezi ce s-a intamplat, daca tot ai stat o ora blocat si ai intarziat unde vroiai sa ajungi, sa vezi macar ce idiot a cauzat intarzierea. (traducere libera din memorie)

Asta nu scuza sub nici o forma incurcarea traficului, zgaitul la ranitii plini de sange si mai ales incomodarea echipelor de salvare.
Alex-F1
Io as zice ca in 98% din cazuri e curiozitate.....dintotdeauna omul beleste ochii la ceva care se intampla rar si nu are ocazia toata ziua sa vada, indiferent de natura situatiei, accident sau orice altceva.... Prea le dramatizezi, dottore.... tongue.gif Tu n-ai beli ochii la niste scene pe care rar ai ocazia sa le vezi, cum ar fi: un OZN deasupra orasului laugh.gif sau un avion zburand cu capu-n jos peste oras sau o partida de sex oral la intre caini sau un copil de 4 ani facand efectiv minuni cu un skateboard si alte chestii de astea? Cu accidentele de ce-ar fi altfel? Din alt unghi privita problema, s-ar putea spune ca e bine din cand in cand sa mai vedem scene de astea, ca sa ne reamintin cat de subtire e firul vietii si sa avem grija de el mai mult decat orice! ninja.gif
Arheopterix
Nu prea sunt de acord.
Am asistat la un accident (pieton/masina) incentrul Vienei.
In afara de politisti si ambulanta nu sa adunat nimeni.
Aia si-au facut treaba cat se poate de usor .

E diferenta intre a vedea un copil facand minuni,un OZN sau o partida de sex cu maceluri.
Poate ca eu sunt satul de ele si ca altora le lipsesc.
Marius*
Inseamna ca nu ai vazut ce comportament au ziaristii in astfel de cazuri, in Romania. Trebuie toata lumea sa le faca loc sa poata filma/fotografia. teehee.gif
f1anatic
In Illinois ca si in California, ca si in alte parti si la noi si la voi lumea se opreste si se holbeaza. Acum 2 sapt am iesit la plimbare in mijlocul naturii. Departe de Chicago. La un moment dat, la intoarcere, aglomeratie mare...si poc se opreste traficul in bumblephuck Illinois pe autostrada I-88 West. In urmatoarea ora si jumatate am parcus vreo 4 mile. Ce sa iesi de pe sosea ? Nici vorba. Ce se intimplase. Luase foc un camion. un TIR. Fusese frumos tras pe marginea din dreapta, pompierii ocupasera cel mult o banda insa lumea e plina de persoane mai putin dotate intelectual. Toata lumea facea poze la TIR-ul ars - se vedea din flashurile de la masinile din fata. Si asa dragii mei am pierdut vreme importanta din viata din cauza unora care gasisera amuzament si distractie intr-un TIR (remorca) consumata de foc. Mah...nici vorba ca politia sa permita mersul si pe banda de acostament din stinga. Fusesem avertizati din timp de alte unitati de politie sa trecem pe banda din stinga...si multa multa vreme s-a mers pe o singura banda. Dar vai...sa poti folosi chiar si la 15 mph banda de acostament...ca sa fluidizezi traficul si sa pui o maimutza cu niste bastoane reflectoriznate ca sa dea din coate si sa atraga atentia oamenilor ca nu e cazul sa se holbeze inutil...nici vorba....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.