Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Citroen C4 2009
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
mike.omega
In general s-au schimbat blocurile optice fata/spate(in cazul Coupe-ului), spoilerul fata, jante asemanatoare cu cele de pe Picasso(probabil pe 17 inch), a aparut navigatia pe un ecran mai mare in locul celui de la CD-player.
Din pacate au mutat turometrul langa vitezometru si au reorganizat tot LCD-ul ala. Nu stiu unde au disparut indicatoarele de lumini, insa cum ziceam, proasta alegere sad.gif

A aparut un nou player care suporta si IPOD/USB smile.gif

Au introdus doua noi motoare, 1.6 turbo(in colaborare cu BMW) de 120 si 150CP si un diesel de 2L cu norme de poluare Euro V wink.gif

http://www.netcarshow.com/citroen/2009-c4/
FAR EASTERN
Site-ul oficial.

off topic: C4 coupe a fost masina dupa care am salivat la un moment dat, datorita design-ului. Cred ca si asta a contribuit la achizitia Prius-ului.smile.gif De asta cand l-am vazut azi in oras , mi-am sucit gatul pana am vazut ca scrie "by LOEB". Frumos! thumbsup.gif
adi.mitrea
1.6-le ăla de 120 de Cai Putere mă îndoiesc că e turbo.

Cred că e vorba de motorul de bază, 1,6 litri atmosferic, de pe Seria 1 și Mini, precum și de pe Peugeot 308. whistling.gif

1,6 litri THP e cel turbo, care pe Mini și parcă și pe Peugeot 308 are 175 CP.
mike.omega
Daca am priceput gresit imi cer scuze, do not shopt the keyboard player teehee.gif
T u d o r
1.6 vine in 3 trepte de putere, 120 (aspirat), 150 si 175 cu turbo. Plus, la automata, 140 (din cel de 150), prin nu stiu ce fenomen. biggrin.gif Cu siguranta motorul de 175 cai il va inlocui pe cel de 180 (declarati) al lui C4 coupe VTR. Eu am mers cu VTR-ul vechi si ai naibii de cai daca se simteau. Cu noul turbo situatia se va schimba cu siguranta si Loeb se va simti si el mandru ca ii apare numele pe un hot hatch cat de cat veritabil. smile.gif
Bogdan104277
Salut tuturor,

Am o intrebare: motorul asta de 1.6 nu are in vene "sange" de BMW?
In cazul asta ar trebui sa fie OK.
T u d o r
E un joint (nu de iarba) intre PSA si BMW. biggrin.gif Adica, dupa capul meu, BMW a facut motorul si PSA carcasa de plastic care-l inveleste frumos. biggrin.gif Pe Mini Cooper motorul are performante super, pe 207 si 308 e penalizat de cutia arhaica. Speram la o schimbare majora, altfel e pacat de capabilitatile lui.
Bogdan104277
Un joint incomplet. whistling.gif

Mai trebuia sa vina cineva sa faca cutia de viteze, ca sa se obtina un ansamblu reusit rolleyes.gif
laurentiu
Eu am auzit ca BMW si PSA au facut shimb de motoare. Adica PSA da nemtilor motoare HDI, iar BMW le da francezilor motoarele pe benzina.
T u d o r
BMW face si cutii bune, pe Mini. NEcazul e ca francezu' s-a crezut inteligent si nu a extins jointul si pe ele. Asa ca se chinuie cu vechiturile astea. biggrin.gif

@ Laurentiu: asa stiu si eu, tot pentru Mini.
ncristi
La peugeot nu neaprat raportele cutiilor sunt slabute ... timoniera este destul de imprecisa si de aici senzatia neplacuta.
T u d o r
Asta la diesel, la benzina nu stiu, cu atat mai putin la THP. Oricum, diferentele de performante dintre Cooper S si 308 THP sunt notabile si mu pot fi puse doar pe seama masei mai mari. De altfel, am citit si mai multe review-uri facute "afara" si toti aveau aceasta impresie. Inclusiv pe 207 cu motorul de 175 cai, e o diferenta mare la 0-100 km/h fata de Cooper S.
Oricum, din ce am citit si pe 308 si pe C4 vor schimba cutiile. Dar performantele din pacate raman tot mai slabe...
mike.omega
Eu cred ca Citroen a ramas la cutiile actuale din cauza de costuri. Ei vor sa tinda spre premium(in special cu noul C5 si cu participarea in DTM) insa daca vor creste cu mult preturile intr-un timp scurt, risca sa piarda si clientela pe care o au acum. E oarecum delicata situatia insa e un pas inainte!
klm
CITAT( T u d o r @ Jul 10 2008, 08:44 PM) *
BMW face si cutii bune, pe Mini.

Pe Mini sunt cutiile mai bune decat cele existente pe BMW?!
T u d o r
Mai... trebuie sa-mi fac mea culpa.

Mai precis, ma apuc eu sa cercetez diverse specificatii tehnice pe net si observ cu uimire ca intr-adevar 308 cu motorul de 175 cai are performante cu 1.2 sec mai slabe decat Cooper S, dar mai ales ca 207 RC, animat de acelasi motor si o cutie cu 5 rapoarte (si 100 kg in plus ohmy.gif) scoate EXACT acelasi timp ca si Mini. unsure.gif Si totusi am convingerea ferma ca am vazut niste iutuburi cu un test cu RC-ul si aia ziceau ca daca ar fi avut cutia de pe Mini... era avion. Si cred ca erau chiar francezi. In fine...asta e, site-urile oficiale "nu ne minte", asa ca, in ciuda parerii unanime ca PSA au cele mai de cacao cutii la ora asta, cifrele spun ca nu. teehee.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.